Морски свинчета (тема 6)

  • 53 124
  • 812
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
С риск да стана досадна .. ние вече сме в къщи Simple Smile)).
Храброто ми плъхче започна вечерта с малко чушка, стрък босилек, две листа от салата и завърши със гранули на  верселе-лага. Изглежда жизнен и искрено доволен че си е къщи, сигурна съм че ако можеше да мърка щеше да бръмчи като генератор (хвала на обезболяващите явно). Юки... не мога да я позная .. навираше си нослето навсякъде из козинката му, тихо писукйаки, после от вялото апатично свинче се превърна в малка подскачаща фурия, която не мога да хвана на дивана Simple Smile 
Роджър окупира една моя тениска и се е изтегнал на нея... безкрайно съм щастлива сега. Надявам се наистина всичко вече да е зад гръба ни.
Иначе .. 10 дни антибиотик по 0.2 мл на 24 часа (enrofloxacin), още два дни обезболяващо и контролен преглед.




не са с добро качество снимките Simple Smile

# 76
  • Мнения: 5 072
 Laughing И те си имат мнение. При нас между другото сеното с невен и глухарче на ДМ е изчезнало, не съм купувала отдавна. Ти виждала ли си скоро в ДМ?

Аз исках да питам стопаните на свинчета от София дали искате лятото да поръчаме една бала сено от 15 или 20 кг и да си я разделим. Конкретно съм набелязала тези два вида, но съм отворена за предложения:
https://www.amazon.de/Heuballen-Heu-Tom-direkt-Meerschweinchen-K … &keywords=heu и
http://www.heukauf.de/leistungen/index.html Килограмът излиза около 5 лв с всички доставки до България. За сравнение, родопското сено като най-евтино на нашия пазар е около 3.50 лв за 500 грама, а сеното на Витакрафт, Фламинго и пр. излизат 7-8 лв за 500 грама.

Купувала съм лично от сеното на HeuKauf, все втора коса (от фермата косят сеното два пъти, първата коса е в средата на лятото и сеното е по тъврдо и дълго, втората коса е много меко, зелено и ароматно сено), като веднъж съм взимала реколта 2015, веднъж 2016. Като всеки естествен продукт, има разлика от година до година, сеното от 2015 беше по-добро от това през 2016, но и в двата случая нямаше база за сравнение със сеното, което се продава в зоомагазините. Беше хем с дъъълги стръкове и листа, около 60 см, хем меко, без остри твърди стръкове, зелено, с много сладък аромат на поляна и билков чай. А за сеното в Амазон има добри отзиви и ми се щеше да го пробвам.

В България балите сено са още по-евтини, обаче не мога да намеря производител, който може да ми каже какъв е приблизителният състав на сеното, т.е. какви тревни видове съдържа. Някои са ОК за кози, крави и пр., но не стават за свинчета и коне. А не познавам някой, който се занимава с коне, че да питам от къде си взимат те сеното. Първокачественото сено за коне, ако е без люцерна, би трябвало да е перфектно и за свинчета. Иначе цените са много ниски, около 5-10 лв за бала от 50 килограма.

Ако има някой, който иска да си делим голяма бала, пишете ми ЛС и ще проучим и обсъдим въпроса.  Laughing

ПС - сега прочетох за Роджър и Юки - Early evening, много се радвам за вас! Винаги като ти чета постовете, дори и тревожните, се усмихвам, толкова любов стуи от тях. Stuck Out Tongue Да са ти живи и здрави Юки и Роджър и всичко вече да е наред.   

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Да са живи и здрави Роджър и Юки,много са сладички.
Аз се моля на моите да не се случват такива неща,защото в Бургас няма такава клиника.Знам една Байрон,където съм набелязала да отидем,ако евентуално имаме проблем,но не мисля,че имат голям опит със свинчовци.
Все пак там уж повече обръщат внимание,по ветеринарните кабинети повече се занимават с котки и кучета.
Макарон,изобщо не съм поглеждала за сено с невен и глухарче,но ще погледна като отида другата седмица и ако има ще ти пиша(и да няма пак ще пиша).Скоро не съм ходила,далеч ми е и награбвам по пет кутии от смеската,а те стигат за доста време,защото давам много сено и всекидневно моркови или ябълки.Лично на мен чушките по това време на годината не ми харесват,също и марулите.Ще им давам когато излязат българските.

# 78
  • Мнения: 5 072
Макарон,изобщо не съм поглеждала за сено с невен и глухарче,но ще погледна като отида другата седмица и ако има ще ти пиша(и да няма пак ще пиша).

Много благодаря!

Не е жизнена необходимост, но е приятна глезотия.

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Да,определено се харесва.Каквото и друго да им сложа,ако има сено с невен и глухарче,първо хапват него.Дано има в нашия ДМ.

# 80
  • Мнения: 3 013
Определено е зачезнало сеното в ДМ, и аз не го намирам.
Макарон, аз съм за поръчването на сено, моят също е капризен, по принцип е на Родопско, но някой път не го яде.

# 81
  • Мнения: 5 072
Супер. До тук сме трички, които искаме да поръчаме сено. Имаме време, докато излезе втората коса от 2017та, а аз междувременно ще проуча дали има добро място да си го купим от България, както и какви са ни опциите.

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Това със сеното е супер изгодно,но като не знам дали ще го харесат.

MianaNia, Пуци обича повече семената отколкото сеното,беше спрял да яде сено напълно и една седмица почти само на сено и моркови изкара,за да го прояде отново.Дори семена му давам след като видя,че е хапнал от сеното.Много е капризен и дори забелязвам като го гушкам,че е по-слабичък от Квики.
А Квики хем яде доста,хем е пъргав и тича доста и определено е в много добра форма(пу пу пу)

# 83
  • Мнения: 5 072
Риск си е нехаресването на сеното, да. Обаче ако станем 4 или дори 5 човека, които си разделим една бала, се получава по 4-5 кг, което поделено между две свинчета е сеното за 1 месец. Така че все ще се изяде. Аз планирам, ако на Рози и Мая им хареса сеното, после да поръчам още една бала, за да си имат за цялата година.

На Пуци може да пробваш да му даваш сено първа коса, където има семчици (биология учих на английски, как се казва на български seedhead?). Ето това имам предвид

Тимотейка първа коса


Сено от овес, ръж и ечемик, първа коса:


Много се харесават и частта със семенцата е изяжда винаги първа.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Макарон,каква марка е това сено със семчици?

Между другото бях изключила,че днес е почивен ден и имах време да отида до ДМ.Няма сено с невен и глухарче.Има само два вида храни за свинчета.На тази,която купувам явно е сменена опаковката.Дано е същата,че взех 3 кутии.Достраша ме да взема чак пет.Уж изглежда същата,но дано не е променена,че нямам идея с какво ще хрсня Пуци.

# 85
  • Мнения: 5 072
Тези снимки специално са от Alfalfa King Timothy hay и Alfalfa King Oat, Wheat and Barley. И двете ги поддържам в наличност и много се харесват, а и мисля, че са супер за поддържане на зъбите късички, защото са първа коса, т.е. тревата е доста твърда и жилава. Иначе съм сигурна, че и много друг марки поддържат такова сено.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Между другото това сено,което давам също поддържа зъбите къснички.Решила съм,че ако видя,че някое от мишлетата не яде,веднага да тичаме на лекар.Дават като най-честа причина прекаленото израстване на зъбите.Също така ги проверявам честичко,нямат голяма промяна зъбките.Ще погледна другия път в МОЛа за такова сено.По всички други магазини около нас има само един вид.Това Родопско сено при нас го няма по магазините.Има само люцерна,но тя не се препоръчва в големи количества,а и не я харесват.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 62
Привет и от мен Simple Smile Радвам се,че Роджър е по-добре,много са сладки двамата с Юки Simple Smile bouquet
По въпроса със сеното - Мишел си свикна на Минипак,но напоследък партидата,която пристига е ужасна и колкото и да си го избирам е все лошо на вид(жълто,с някакви клечки вътре) и за това сега си хапват сено на Лоло (то поне изглежда по-хубаво)
Аз снимки все се каня да кача на семейството,но те не застават на едно място. Laughing Малкия вече се  оправи ( в момента е с 3 зъба,един от които счупен),но ветеринаря каза,че ще пораснат.
Та - живна малкия,вече не му се четат ребрата,не му се напипва гръбнака и е по-пъргав и от Мишел.Тя вече не го гони да го хапе,търсят се когато единият е вън,а другия не..квикат си нещо по прасешки  Laughing  Ноооооооо той започва вече да я преследва и  да я приклещва в ъглите,но тя не се дава Stop  Laughing
За сега не ги оставям без надзор и постоянно ги следя,може би след известноо време ще помисля да го кастрирам.

# 88
  • Мнения: 61
Здравейте имам въпрос.Току що открих 4е на свин4ето ми му те4е кръв но незнам дали от дупето или половият орган.Мъжко е от какво може да е?Жизнен е яде бяга ска4а.

# 89
  • Мнения: X
Здравей,

Ако си от София - http://www.centralvetclinic.com/
Още утре сутринта го заведи, ако смяташ че е спешно се обади и виж дали могат да направят нещо сега, обикновено нямата дежруни специалисти по екзотични животни.

Стискам палци прасенцето да се оправи.

Общи условия

Активация на акаунт