Безумно кръщаване

  • 50 721
  • 1 155
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 031
Децата ми не са кръстени, няма и да бъдат.
Ако те сами решат някой ден, тогава ок. Но се надявам да ги влекат други неща, а не религията.

# 16
  • Мнения: 4 009
Няма четене с разбиране в този форум в по-голямата си част, трудно ще получиш отговори, различни от - а мойто не го топиха така...

# 17
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
На мен ми е интересно как е при мюсюлманите?
Те имат ли някакъв подобен ритуал?Или е достатъчен факта ,че си се родил в мюсюлманско семейство?
Чувала съм,че при тях да се откажеш от религията си е едва ли не престъпление.

# 18
  • Мнения: 4 749
Няма четене с разбиране в този форум в по-голямата си част, трудно ще получиш отговори, различни от - а мойто не го топиха така...
Joy  Joy  Joy Точно ! Да  си кажат,че хем не са си причинили дискомфорт на отрочето,хем и е кръстено,сИчко е нАреТ   smile3521

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен ми е интересно как е при мюсюлманите?
Те имат ли някакъв подобен ритуал?Или е достатъчен факта ,че си се родил в мюсюлманско семейство?
Чувала съм,че при тях да се откажеш от религията си е едва ли не престъпление.
Е, как, те са белязани за цял живот. Мъжете поне. Но пък жените не ги смятат за хора, та тях няма какво да ги мислим.

# 20
  • Мнения: 200
На мен ми е интересно как е при мюсюлманите?
Те имат ли някакъв подобен ритуал?Или е достатъчен факта ,че си се родил в мюсюлманско семейство?
Чувала съм,че при тях да се откажеш от религията си е едва ли не престъпление.
Като всяка религия и там нещата са яко закостенели, даже много повече отколкото при християнството. Може би само будизмът се доближава до най-съвременните човешки разбирания, парадокс е че именно будизмът е най-стар от трите религии. Все повече хора говорят за прераждане и карма, което е далеч от християнските вярвания. Въобще в българия е "мешена скара" от вярвания и разбирания, ама се водим християни...

# 21
  • Мнения: 1 907
Аз и мъжът ми сме кръстени в православна църква и какво от това? Нито аз, нито той се чувстваме християни. Аз съм агностик, той по-скоро атеист, леко пастафарианец Simple Smile
 Децата ми не са кръстени, като пораснат и ако искат, да си търсят религиозна принадлежност. Аз искам да бъдат мислещи хора.

# 22
  • Мнения: 3 915
Не знам за премятането на това бебе, показано в клипа, но мен пък ме дразни помпозността на кръщаването в църквите. То са токчета, тропане, хихикане, камери, фотографи, прически, вафли, кифли...

# 23
  • София
  • Мнения: 28 603
Скрит текст:
http://www.dunavmost.bg/Fun/Video/74178-patriarh-krasti-novorode … po-bezumen-nachin

Попаднах случайно на тази новина и искам да я споделя с вас и да предизвикам една дискусия, която ме гложди отдавна, а именно- трябва ли да кръщаваме децата и да ги въвеждаме в каквато и да е религия противно на тяхната воля?
Не трябва ли това толкова съкровенно нещо като вярата, човек да го усети, преживее и осмисли индивидуално , да достигне до пътя и философията на живота сам?
В крайна сметка кое е по-важно, религията или свободната воля ?Аз мисля че второто...

Второто. За мен, религията вреди, без значение коя.

# 24
  • Мнения: 1 782
Скрит текст:
http://www.dunavmost.bg/Fun/Video/74178-patriarh-krasti-novorode … po-bezumen-nachin

Попаднах случайно на тази новина и искам да я споделя с вас и да предизвикам една дискусия, която ме гложди отдавна, а именно- трябва ли да кръщаваме децата и да ги въвеждаме в каквато и да е религия противно на тяхната воля?
Не трябва ли това толкова съкровенно нещо като вярата, човек да го усети, преживее и осмисли индивидуално , да достигне до пътя и философията на живота сам?
В крайна сметка кое е по-важно, религията или свободната воля ?Аз мисля че второто...
Абсолютно - вяра не може насила никой да ти даде, нито да ти я вземе. Вярата е в сърцето преди всичко.
Бебетата не осъзнават своето кръщене и за мен това е странно, че ги кръщават. Разбирам ако детето е голямо и само си поиска да бъде кръстено, да присъства на ритуала - все пак това е емоция, преживяване някакво.
Също толкова странно ми е на 6 месечни бебета да им пробиват ушите - как така родителите ще се разпореждат с тялото на детето? Мен ме дразни когато някой ме пита защо не пробивам ушите на дъщеря ми, защо не съм я кръстила - ако тя поиска и когато поиска ще й пробия ушите и ще я кръстя винаги е моят отговор.

# 25
  • Мнения: 31 752
http://www.dunavmost.bg/Fun/Video/74178-patriarh-krasti-novorode … po-bezumen-nachin

Попаднах случайно на тази новина и искам да я споделя с вас и да предизвикам една дискусия, която ме гложди отдавна, а именно- трябва ли да кръщаваме децата и да ги въвеждаме в каквато и да е религия противно на тяхната воля?
Не трябва ли това толкова съкровенно нещо като вярата, човек да го усети, преживее и осмисли индивидуално , да достигне до пътя и философията на живота сам?
В крайна сметка кое е по-важно, религията или свободната воля ?Аз мисля че второто...

Много груб клип, ама много.
Кръстена съм, но някъде бях на 7 или 8. Не помня дали исках или не. Помня, че се заядох със свещеника, който искаше да си сваля блузата. Друго не помня. След години ми казаха, че съм му оскубала брадата  Laughing Не помня дали е било по моя воля.

Иначе си права, че вярата трябва човек да го усети и осмисли. Но знаем как са били налагани релиигите. Тъй че тия неща не важат.

# 26
  • Мнения: 7 519
Да не говорим колко бактерии има в така наречената "светена вода"! Преди време бях попаднала статия, предполагам и сега не е трудно да се намери нещо по темата, в която се казваше колко бактерии са намерили в светената вода! Имаше дори фекални бактерии!

# 27
  • Мнения: 3 390
Не разбрах авторката на темата, след като поставя въпроса
дали човек трябва когато осъзнае вярата си -чак тогава да се кръсти
(т.е като дърти магарета)  защо е сложила този буйстващ поп
който така зверски кръщава ...А, май да се присмее на ритуала кръщаване ...
Обаче сте нападнали единствената откровена съфорумка която е отговорила директно ...
Давайте, размишлявайте за вярата ...аз знам какви ще ги накъдрите и не са ми интересни
такива теми тук вече  Grinning


# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 436
Странен въпрос.
Ако родителите са религиозни, те почти неминуемо ще си възпитават в религиозност и децата, и няма да има почти никакво значение дали децата са формално кръстени още преди да осъзнават за какво става дума, или като станат примерно на 15 години.
От друга страна, ако децата ще си сменят ненадейно вярата или ще станат атеисти на стари години (имам предвид като пораснат), пак няма значение дали са били формално кръстени в "старата" вяра.
Така че не виждам какво значение има въпросът.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 878
така че остава въпроса ми, заради който написах и темата, а именно "Трябва ли религията да се онаследява"?

Да, трябва. Религията се предава по наследство, защото е основна част от историческата традиция и националната идентичност. А когато порасне, детето може и да си я смени ако някоя друга му допада повече. Може и да се превърне във войнстващ атеист.

Общи условия

Активация на акаунт