108 НеУчаквани греЖки с твърТ алкохол - виЖ пилотаж в прЪвУписТа

  • 60 089
  • 752
  •   1
Отговори
# 240
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Цитат
множество случай
някой бременни

# 241
  • София
  • Мнения: 11 536
Цитат
много добре обесняваш и на мен тази информация , която обесни ще ми е отполза Smile Само че ме узадъчи ,

# 242
  • Мнения: 7 006
 
Цитат
ненужно го пресираш

Пусти мерак за чуждици..

# 243
  • Мнения: 14 170
Пресираш? Обесни, че ме узадъчи. Joy

# 244
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Цитат
ненужно го пресираш

Пусти мерак за чуждици..

Каква правописна грешка има тук?

# 245
  • София
  • Мнения: 15 503
Цитат
Здравейте изцапах си щорите те са от плесе напръсках ги с препарат за петна на Амуей но стой като петна където са се стичал препаратък ако ги сваля и изпера под течаща вода дали ще им стане нещо .Някой ако е имал подобен проблем моля дайте ми съвет

# 246
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Цитат
Честваме се пълна с енергия и древните ми стават по широки.

 Joy

Мисля, че е писано от телефон.

# 247
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 329
и аз  Mr. Green

# 248
  • Мнения: 7 006
Пресираш? Обесни, че ме узадъчи. Joy

Ми вероятно трябва да е синоним на "притискаш",ама нали,друго си е изказа ти да звучи малко "чуждоземски"...
Някои хора си мислят,че така са на по- "хай левъл"...

Цитат
ненужно го пресираш

Пусти мерак за чуждици..

Каква правописна грешка има тук?


Ами за никаква правописна грешка не може да говорим,поради простата причина,че дума"пресираш" в българския език няма.

Последна редакция: пт, 24 фев 2017, 16:32 от Какво?

# 249
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Цитат
ненужно го пресираш

Пусти мерак за чуждици..

Каква правописна грешка има тук?


Ами за никаква правописна грешка не може да говорим,поради простата причина,че дума"пресираш" в българския език няма.

Сигурна ли си? Институтът за български език "казва" друго:

ПРЕСЍРАМ, -аш, несв. и св., прех. 1. Обработвам или оформям нещо с преса1 (в 1 знач.). Шкафчетата от естествено дърво никога не са масивни, а се изработват от няколко слоя, пресирани вертикално и хоризонтално. Кеш, 2004, бр. 30 [еа].
2. Смачквам или изстисквам нещо, обикн. зеленчуци или плодове, с преса1 (в 3 знач.). Сварете картофите .. Обелете ги още горещи и веднага ги пресирайте. ВЖ, 1999, бр. 16, 12.
3. Натискам, притискам нещо. Пресирайте всекидневно по три минути точките, разположени в задната част на коленните стави. Леч., 1999, бр. 14, 8.
4. Прен. Оказвам натиск, насилствено въздействие върху волята на някого за осъществяване или постигане на нещо; притискам. Не съм ходил да пресирам никого за каквото и да е. ДТ, 2001, бр. 57, 8. В желанието да се докажем като добра организация пресирах състава да работи много бързо, а бързината винаги води до грешки, призна си генералът. Ст, 2004, бр. 4303, 9.
5. Спорт. В колективни игри с топка (футбол, баскетбол и др.) — осъществявам преса1 (в 7 знач.) върху противников играч. — Дори и най-слабите отбори не се предават. Може да им вкараш 5 гола, но продължават да те пресират по целия терен. 7 дни, 2004, бр. 3700, 5. — Колкото повече нападателите пресират съперника, а халфовете отнемат топката, толкова по-добре играе отборът. С, 2006, бр. 4856 [еа]. пресирам се страд. Това, което ме безпокои, са начините, по които се пресират моите източници на информация. Кеш, 2002, бр. 48, 14.
— От нем. pressieren.


 Peace
     

# 250
  • Мнения: 14 170
Има такава дума. За мен е тъпа, но я има.

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC

smileys е обяснила вече.

# 251
  • Мнения: 7 006
Е,явно е станала много модерна,щом официално е влязла в езика ни..
Ограмотих се,значи..
За произхода на думата не съм сигурна,че е от немски,на англ.е също "притискам/натиск" и т.н..Корена е " press"

Прочее думата бе употребена във връзка на отношения между двама души,пресирам информация е едно,но да пресираш човек?
Абе смешно ми е безогледното вмъкване на чуждици,намирам го за ненужна тафтология..

# 252
  • Варна
  • Мнения: 838
Прочее думата бе употребена във връзка на отношения между двама души,пресирам информация е едно,но да пресираш човек?
Абе смешно ми е безогледното вмъкване на чуждици,намирам го за ненужна тафтология..
     ТаВтология е съвсем друго нещо;)
   А "пресирам" го имаше в речника И за отношение към човек.

Последна редакция: пт, 24 фев 2017, 17:57 от Trill

# 253
  • Мнения: 10 110
 
Цитат
да се зглобят

# 254
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Цитат
но сега се обедих, че не е така,

Цитат
има жени който са с по бледи чертички

Цитат
Желая го искренно и на вас


Цитат
при бебеправене умесно ли е да дарявам кръв,

Цитат
сякаш оголемен го чуствам

Цитат
желаем бързо възрановяване

Последна редакция: пт, 24 фев 2017, 23:10 от Ензим Бéндер

Общи условия

Активация на акаунт