Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 539
  • 746
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 25 872

Товето може пак да стане след 2 години, ама сега е друго положението  Wink
A то кеша ни хляб иска ни вода, точно мен няма да ме хванат на въдицата, а и повечето купувачи които не бързат са така. Проблемни имоти не ми трябват, непродаваеми -също. Когато стане, че тогава. Crossing Arms

# 451
  • София
  • Мнения: 4 192
Всички 5 години чакаха и сега си мислят, че имотите ще свършат. Сама четеш - изкупува се масово, подписват се предварителни договори без проверка, плащат се 80% на фаза проект. При нас в радиус 1км2 има над 10 нови строежа и още 5-6 след акт 14. Представям си след 2 години какво ще стане...

# 452
  • Мнения: 25 872
Всички 5 години чакаха и сега си мислят, че имотите ще свършат. Сама четеш - изкупува се масово, подписват се предварителни договори без проверка, плащат се 80% на фаза проект. При нас в радиус 1км2 има над 10 нови строежа и още 5-6 след акт 14. Представям си след 2 години какво ще стане...
Цялата тази какафония по пазаруване на имоти, сега и веднага е най вече заради падането на лихвите по депозитите и отиване към отрицателна лихва, а не толкова защото на народа му трябва тесен апартамент в неясна сграда...Който му трябва за живеене, купува и не чака 5 години. Ако имаше по добър инвестиционен климат в България, едва ли щяхме да се хвърляме да купуваме жилища с цел инвестиция. Разсъждавам си просто. Peace

# 453
  • София
  • Мнения: 4 192
Не е само това. Много мои приятелки последните години чакаха да се сринат цените. Дори сме спорили, като те ми твърдяха, че трябвало да струват по 250 евро/м2. Не купиха, когато имаше богат избор и нормални цени. Сега са се юрнали и някои дори купиха на четирицифрени суми на степен на завършеност "преди дупка"  Mr. Green
А някой ако си мисли, че като купи двустаен 60м2 общо за 70 000 евро и после го дава за 550 лева под наем е на далавера, жестоко се лъже.  Peace
Онзи ден бях на кафе с други майки от блока - ми едната се хвалеше, че си купила тристайния 80м2 чисти, 95м2 с общи части за 100 000 евро (80 000 евро ипотека) и още 15 000 лева потребителски да го "обзаведат с нещо". И за това удоволствие плащали по над 1000 лева месечно, а доходите им били около 2000. И две коли имат...  ooooh! Това ако не е слаба финансова култура, не знам...

# 454
  • Мнения: 41 839
не толкова защото на народа му трябва тесен апартамент в неясна сграда...

Именно. С нарастване на предлагането лека полека хората ще почнат да подбират и няма вече да купуват "тесни апартаменти в неясни сгради", следователно те ще се заседят на сергията и цената им ще падне, което ще е дюшеш за тези, които искат да си купят "тесни апартаменти в неясни сгради" Twisted Evil
За хубавите имоти обаче още дълго време ще има търсене според мен и не чакам цените им да се сринат в близко бъдеще. Много време ще му трябва на българския строител за да повярва, че трябва да строи в по-голямата част от проектите си (понеже хората имат пари за това) просторни апартаменти с правилна форма на помещенията.

# 455
  • Мнения: 71
И на мен не ми хареса, че платихме с около 20% повече сега отколкото преди 2-3 години, но не мисля, че цените на имотите (поне в София) ще паднат осезаемо в близко бъдеще. Ако се вярва на статистиката в имот.бг сега цените са горе-долу на нивата от 2007-ма преди големия скок. В същото време заплатите (поне в София) за 10 години са се покачили доста, а лихвите са 2 пъти по-ниски. Лихвите в следващите 2 години не се очаква да се покачат - лихвите в България до голяма степен са свързани с тези на ЕЦБ (-0.40% по депозити в момента), 0% не се очаква да стигнат преди някъде 2019г.... Тенденцията на масово преселване от провинцията към София, и живеене под наем известно време до като се събере някой лев за покупка на жилище, също едва ли ще спре (и аз попадам в тази категория). Наистина строителството се засилва, но пак не може да догони търсенето, виждаме как масово новите сгради се изкупуват на зелено.
Въпреки всичко това, не мисля, че е добра идея да се купи нещо ново с голям кредит (над 60% от стойноста на имота) в някои "квартали", които до преди 2 години са били поляни, особено ако става дума за второ жилище за даване под наем.

# 456
  • Мнения: 41
За да го даващ под наем, трябва и наемател! Ако взима (примерно) 1600 лв заплата, то би ли дал 1/3 от не я за наем - вместо да купиш и изплащаш? хора които взимат на 2 хил. лв/м. не живеят под наем

# 457
  • Мнения: 71
Е то освен заплата да покриваш вноските ти трябва и първоначална вноска.... доста от моите познати работят за 1500лв+, но нямат 20-30 хиляди евро за първоначална вноска. Имам познат, който не го знам точно колко взима, но е на над 4000 лв. от доста време и си живее под наем все още по собствено желание.

# 458
  • Мнения: 25 872
В София търсене към наеми винаги ще има. Във всички страни ,столицата винаги е най скъпа, и е притегателен център за образование и професионална реализация...не се надявайте, че който взима 2000лева ще влезе във филма ипотека така лесно.

# 459
  • София
  • Мнения: 590
В София търсене към наеми винаги ще има. Във всички страни ,столицата винаги е най скъпа, и е притегателен център за образование и професионална реализация...не се надявайте, че който взима 2000лева ще влезе във филма ипотека така лесно.

Аз получавам под 2000лв, но държа да е "мое". Вноска максимум до 500лв мога да си позволя. Наем в Люлин като краен квартал е около 300 евро..еми... По-добре вноска в банката отколкото наем на хазяина. В даден момент, ако съм жива е здрава поне ще е за детето ми. Пазара е променлив и щом има скок на имотите наемите също скачат. Хазяина по всяко време може да реши да ти посочи врата. Всичко е свързано със съобразяване, от ремонт, до дали да си вземеш куче. Simple Smile
Но разбира се че всичко е субективно и въпрос на виждане.


# 460
  • Мнения: 25 872

Но разбира се че всичко е субективно и въпрос на виждане.
Разбира се. Hug

Мои приятели например си купиха апартамент с ипотека, роди им се дете, след 2 години на съпруга му предложиха много по добре платена работа на друго място, тогава си блъскаха главите защо не бяха останали под наем за по дълго...
Всичко е въпрос на личен избор, приоритети и финансова култура. Peace

# 461
  • Мнения: 41
Аз няма да кажа колко взимам (за да не пробуждам завист), но няма да се чувствам комфортно да давам апартамата си в Люлин под наем за 300 Е на човек който взима 500Е. За съжаление IT та не ме търсят - искат си до Ю.парк и това си е Sad

# 462
  • София
  • Мнения: 590
Аз няма да кажа колко взимам (за да не пробуждам завист), но няма да се чувствам комфортно да давам апартамата си в Люлин под наем за 300 Е на човек който взима 500Е. За съжаление IT та не ме търсят - искат си до Ю.парк и това си е Sad

Ха ха. Стана оф тоник, но Не познавам хазяйн, който да се съобразява със заплатата на наемателя. Ти си изключение.
Иначе аз не се притеснявам да кажа, че ми остават 1000лв след вноската. Сама съм с детенцето си вече по стечение на обстоятелства и смятам, че бих се справила. Е, няма да живея като бей, но се надявам и заплатата в скоро време да се актуализира. Пък и нямам друг избор, въпреки че съм си Софиянка, но на семейното жилище от родителите ми сме няколко маймунки.


 So Lucky  bouquet

# 463
  • Мнения: 41 839
Мои приятели например си купиха апартамент с ипотека, роди им се дете, след 2 години на съпруга му предложиха много по добре платена работа на друго място, тогава си блъскаха главите защо не бяха останали под наем за по дълго...
Всичко е въпрос на личен избор, приоритети и финансова култура. Peace

Може ли да поясниш ролята на финансовата култура в случая? Понеже са му предложили добра работа другаде е станал с ниска такава, но ако не му бяха предложили е щял да бъде с висока?
Или имаше нещо друго предвид?

# 464
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 745
Една от причините хората да вземат необмислени решения е, че искат всичко сега. И гледат на имота , все едно е за цял живот и с голяма перспектива напред. С една дума искат си МЕЧТАТА днес!!! Това ги кара да се надскачат и да поемат финансови ангажименти, които не са по-джоба им.
И да, купуват "тесни апартаменти в неясни сгради" само и само да са в този квартал и да е ново строителство. Всички правят компромиси с нещо и всеки според неговите си виждания. Само дето някои не знаят, че с парите трябва да е последния компромис, които да направят. И на мен ми се струва, че някои хора бързо забравих уроците от предната криза.
Като не ти е по джоба, намали нещо малко... я стаите, я типа строителство....или смени квартала.... на всякъде живеят хора...
И на мечтата ще и дойде ред...

Общи условия

Активация на акаунт