Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какви са правилата за освобождаване от митница на пратки от страни извън ЕС?
Какви са правилата за освобождаване от митница на пратки, независимо дали са пощенски, с куриер или между физически лица?
Какви са процедурите за освобождаване на пратки от митница?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какви са правилата за освобождаване от митница на пратки от страни извън ЕС?
Митническите служители имат право да задържат всяка една пратка, независимо от нейната стойност, тегло или размер. Пощенските пратки на стойност до 30 лв не подлежат на облагане с ДДС, но имат пощенска такса от 1,50 лв. Пратките със стойност над 30 лв се освобождават след заплащане на ДДС за пратки до 300 лв, а за тези над 300 лв - мито (ако има такова) + ДДС. Куриерските пратки почти винаги се задържат на митница.
-
Какви са правилата за освобождаване от митница на пратки, независимо дали са пощенски, с куриер или между физически лица?
Пощенските пратки на стойност до 30 лева не подлежат на облагане с ДДС, но имат пощенска такса от 1,50 лева. Пратките със стойност над 30 лева се освобождават след заплащане на ДДС за пратки до 300 лева; за тези над 300 лева се прилага мито (ако има такова) + ДДС. Пощенската такса за тях е 3,50 лв на пратка. Куриерски пратки до 30 лв не подлежат на митнически такси. За пратки над 30 лв се начислява само ДДС до 300 лв, а за останалите се дължи както мито (ако е приложимо въз основа на вида на стоката), така и ДДС. Куриерските фирми предлагат услуга за митническо представителство, при която те извършват освобождаването на пратката от името на клиента. За пратки между две физически лица на стойност до 45 евро, за които не е платено от получателя (напр. подаръци), не се дължи ДДС и мита, не се попълва митническа декларация и не е необходим ЕОРИ номер. Освобождават се от митница само с представяне на документи за доставка, известяване за доставка, лична карта и опаковъчен лист или стокова разписка, ако има.
-
Какви са процедурите за освобождаване на пратки от митница?
Процедурата включва попълване на митническа декларация, представяне на документи като лична карта, копие от PayPal или друго плащане, фактурa или копие от поръчка и пощенско известяване. ДДС и мито се заплащат в банката, като се изисква и такса за пощенски услуги за освобождаване на пратката. Процедурите за освобождаване на пратка от митницата включват представяне на необходимите документи, като митническо известяване, фактурa, декларация и други. В зависимост от стойността и характеристиките на стоката може да се наложи плащане на мита и ДДС. Освобождаването на пратки от митница включва получаване на EORI номер, подаване на митническа декларация, плащане на ДДС и мита. Потребителите във форума споделят своя опит с различни сценарии, като начисляване на ДДС и мито, упълномощаване на куриерска фирма за освобождаване на пратката и процедури при различни стойности на пратките.
-
Как се попълва митническа декларация?
-
Какви са правилата за плащане на митнически такси и ДДС?