За какво си мислите постоянно напоследък?

  • 1 186 446
  • 22 254
  •   4
Отговори
# 21 525
  • Португалия
  • Мнения: 4 584
Eфибуш , не знам ти как си учиш децата
аз уча моите да мислят, и да си избират битките- във всякакъв смисъл битки
аз съм расла в нормална за времето си среда, учила съм в елитна гимназия-не съм виждала ексцесии
има си статистика за насилниците-
ниски прослойки
проблемни семейства
...

# 21 526
  • Мнения: 728

Но понеже се засягаше въпросът за самочувствието - според мен човек, самоуверен, който наистина има самочувствие, не би стигнал до вербални и физически прояви на агресия ако няма причина за това.
и също така, човек, самоуверен, който наистина има самочувствие , не би се засегнал на всичко и всеки , и би си преценил битките
Ами проблемът дори не е до засягане, просто, предполагам, и на теб не би ти било приятно ежедневие, в което всеки ден те нагрубяват, наричат те "тъпа п***а" (не, не е "патка" Laughing ), хвърлят ти раницата през прозореца, лепят ти дъвки по чина и по стола, драскат ти учебниците, блъскат те в стената и т.н.
Разбирам, че не си го преживяла, аз затова описвам конкретни ситуации, защото не мисля, че подобно ежедневие би било приятно за когото и да било.
Тук не говорим за някакво си "вписване" или прякорчета.
Ти изначално определи, че голяма част от тормоза бил просто "пренебрегване". Но голяма част от наистина тормозените деца биха дали мило и драго, за да бъдат "пренебрегнати" или с други думи - просто оставени намира.

# 21 527
  • sofia
  • Мнения: 8 961
Моят големият е бил в ситуацията на сина на Янтра, само дето ръчкането не идваше само от едно дете. Отделно ролята на класната (щото беше 2ри клас). Смяната на училището (средата и учителя) реши проблема.
Специално за училищния тормоз, ситуациите често са доста комплексни и проблемът не може да бъде решен с действия само от едната страна.

# 21 528
  • Португалия
  • Мнения: 4 584
Mystiс. и при такова ежедневие, си стоиш и чакаш ...какво?
не сменяш училище, защото щяло да е бягство ?!
а правиш какво?

 не разбирам, но  нормалната за мен реакция е действие!, търсене на решение!

права си, не би ми било приятно, и не бих търпяла нито миг!

# 21 529
  • София
  • Мнения: 14 372
Mystiс. и при такова ежедневие, си стоиш и чакаш ...какво?
не сменяш училище, защото щяло да е бягство ?!
а правиш какво?

 не разбирам, но  нормалната за мен реакция е действие!, търсене на решение!

права си, не би ми било приятно, и не бих търпяла нито миг!
Ако си под, да речем 13-14 и ако нямаш подкрепата на родителите си, нямаш голям избор. За това казах, че намесата от страна на родителите е важна. Родителите и от двете страни.

# 21 530
  • Мнения: 42 193
Тормозът в училище е най вече по вина на възрастните, които не си изпълняват коригиращата роля. Но като чета коментари и ми става ясно защо.

Поне при по-интелигентните алфи тормозът е детска болест, първичен инстинкт, който по-късно се преодолява. Но трябва време за да узрее детското съзнание, че да си алфа не е привилегия да тормозиш, а е отговорност към по-слабите. Да не говорим, че някога тормозителството беше традиция и се предаваше от випуск на випуск. ММ ми е разказвал и за казармата - първата година старите пушки тормозят, но младите си знаят, че това е нормално и търпят. Втората година си го връщат на новите млади и т.н. Но в университетите вече тормоз няма, израснат е този инстинкт и вече други неща са ценност. В елитните гимназии даже и по-рано нещата се изживяват и ценностите, от там уважението, вече не са перчене и мускули.

# 21 531
  • Мнения: 728
Училище нямаше как да сменя, от малко населено място бях и без това. Смяната на училище щеше да изисква два часа път само в едната посока и трудности с транспорта, което за мен не беше решение.
Най-доброто решение беше да се опитвам да намеря начин родителите на тези деца да научат за поведението им. Работеше доста ефикасно, за известно време. За съжаление в повечето случаи агресорите просто насочват вниманието си някъде другаде, което за мен не е окончателно решение. Нещата, които описах, не са се случвали всички точно на мен, но съм ставала свидетел. За съжаление хората, които правят тези неща, често таргетират определени деца. Такива, които не винаги биха могли да се защитят, или пък имат кой да ги защити.
Според мен "решение" не е нещо, което замазва положението и не решава коренния проблем. А коренният проблем е възпитанието, според мен. Да, ясно, че света не можем да оправим, но не бива да отричаме подобни ситуации, само защото ни изглеждат нелицеприятни.
И в елитните гимназии има тормоз, не е само в "ниските прослойки". Да, разбирам, на теб не ти се е случвало, но пак това, че го няма при теб не значи, че го няма по принцип.
Приятелят ми е учил в една от най-елитните гимназии в България, в неговия клас също е имало много тормозено дете и сме си коментирали темата преди.

# 21 532
  • Мнения: 3 661
Mystiс. и при такова ежедневие, си стоиш и чакаш ...какво?
не сменяш училище, защото щяло да е бягство ?!
а правиш какво?

 не разбирам, но  нормалната за мен реакция е действие!, търсене на решение!

права си, не би ми било приятно, и не бих търпяла нито миг!
Леле, каква арогантност! То и аз сега, от позицията на опитна и успяла жена мога да давам много съвети, но когато си дете на 13-14 години нещата стоят различно. Ех, ако беше всичко толкова просто, но не е…
ЧС, имаш много грешна представа за това какво е “алфа”. Аз съм категорично алфа, но никога не съм тормозила никого. Едното няма общо с другото. Спирам да пиша, че се дразня на хора с елементарно мислене, които не виждат по-далеч от носа си.

# 21 533
  • Мнения: 18 979
Нищо общо с алфата няма това група момичета да заснемат как бият съученичка, група момчета да направят гей колаж на съученик и пр. примери от линка с реалните случаи, който дадох назад в темата.

Не е до алфи, по-скоро до социална среда с определени деформации в разбиранията за това какво е редно в отношенията между съученици, както е в случая.

# 21 534
  • Португалия
  • Мнения: 4 584
abadjieva80 , можеш да ме наричаш както си искаш- не ме е страх от прякори
защо точно съм арогантна? в точно този момент, не бих реагирала по друг начин, освен по този- минали са доста години, откакто съм била на 13г

думите не  са ли нейни?- не можела да се премести, защото щяло да бъде бягство...
това беше, преди да каже, че пък било далеч другото училище
коя е действителната причина-само тя си знае, пък после не била тормозена, ами принципно търсела да се реши проблема за всички наоколо

# 21 535
  • Мнения: 1 333
Mystiс. и при такова ежедневие, си стоиш и чакаш ...какво?
не сменяш училище, защото щяло да е бягство ?!
а правиш какво?

 не разбирам, но  нормалната за мен реакция е действие!, търсене на решение!

права си, не би ми било приятно, и не бих търпяла нито миг!
Леле, каква арогантност! То и аз сега, от позицията на опитна и успяла жена мога да давам много съвети, но когато си дете на 13-14 години нещата стоят различно. Ех, ако беше всичко толкова просто, но не е…
ЧС, имаш много грешна представа за това какво е “алфа”. Аз съм категорично алфа, но никога не съм тормозила никого. Едното няма общо с другото. Спирам да пиша, че се дразня на хора с елементарно мислене, които не виждат по-далеч от носа си.

Абсолютно същото си мислех, докато четях част от постовете по темата.
Значи, след като нещо не се е случило на теб/ нас, то на тези, на които се е, е напълно заслужено, защото са балъци и като такива, не могат да се справят и пазят...
Същите, в собствените си очи, са
 " всесилни" и " всезнаещи"- толкова арогантно, че чак смешно.

# 21 536
  • France
  • Мнения: 13 469
Всъщност в животинския свят "алфите" не са тормозители, а защитници. Ако в група шимпанзета алфа мъжкарят е твърде агресивен, бързо бива сменен с друг. И това се наблюдава практически навсякъде.
Някой май е презобил с редпил ютюб клипове

# 21 537
  • Португалия
  • Мнения: 4 584
всъщност, не би трябвало да се търси прилика с животинския свят, защото там различните нямат шанс за живот
никакъв

# 21 538
  • France
  • Мнения: 13 469
Кои различни? Албиносите например нямат проблем да бъдат част от стадото/групата. В някои африкански държави е направо опасно за хората-албиноси. Делфините, пингвините и висшите примати имат хомосексуални връзки, които по никакъв начин не ги прави отритнати от останалите.

# 21 539
  • Мнения: 728
abadjieva80 , можеш да ме наричаш както си искаш- не ме е страх от прякори
защо точно съм арогантна? в точно този момент, не бих реагирала по друг начин, освен по този- минали са доста години, откакто съм била на 13г

думите не  са ли нейни?- не можела да се премести, защото щяло да бъде бягство...
това беше, преди да каже, че пък било далеч другото училище
коя е действителната причина-само тя си знае, пък после не била тормозена, ами принципно търсела да се реши проблема за всички наоколо
И двете са причините. Понеже те питам конкретни въпроси, на които ти не даваш конкретни отговори, но въпреки това продължаваш да задаваш на мен въпроси - трябва да пояснявам.
Казах, че съм била тормозена, но поясних, че не всички неща, които изброих по-рано, са били прилагани върху мен. Споменавах и че съм имала близка приятелка в подобна ситуация. Независимо за кого местенето не винаги може да бъде решение. Малко четене с разбиране би било от полза.
Ама вярно не виждате по-далеч от носа си и гледате само от собствената си камбанария, иначе сте с "богат житейски опит".

Общи условия

Активация на акаунт