За какво си мислите постоянно напоследък?

  • 1 097 151
  • 20 761
  •   2
Отговори
# 7 530
  • Мнения: 3 769
Беше ми се мярнало някъде, че покрай кризата, икономистите стигнали до извода, че икономиката може да работи спокойно и с 40% по-малко работници. Хиляди работодатели са стигнали до заключението, че работата така и така върви с по-малко персонал, същевременно този персонал няма много опции за смяна на работното място поради липсата на работни места и само гледаш как бай Ганьо, българинът, яко експлоатира служителите си, защото "няма къде да бягат".
При нас работата не е намаляла, но ни спряха бонусите. Говори се, че може да не ни ги дават до края на годината. Направо не ми се смята с колко пари съм назад.

Аз не съм в България, но положението при нас е същото. Само като допълнителна екстра ни намалиха заплатите с 10 до 20% (в зависимост от позицията и големината на заплатата) и въпреки, че работата ни не намаля, напротив увеличи се няма никакъв нишан, че заплатите ще се върнат поне до пре-ковид нивото.

За увеличения и бонуси тази година и дума не може да става. Не че не ми стигат парите или съм останала гладна, но някак е тъпо и обидно. И си е чиста, неподправена експлоатация.

# 7 531
  • Мнения: 2 327
Преди месец ми попаднаха мнения на финансити и икономисти, че кризата е оздравителна за икономиката. И как след голям просперитет (наблюдаван в последните години)трябва да се удари голямата секира, че да се нормализират икономики и пазари. Честно казано по трудно ги разбрах нещата, ама.....и пак се чудя кому пречи хората да живеят добре и да разполагат. То трън в очите им са банките и безразборните кредити, ама заради тях страдат обикновените хорица.
Друг от секторите е ИТ, който също се коментираше с безумно големите средства, които взема.

# 7 532
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
ИТ сектора наистина понякога е безумен. Виждала съм заплати по 6-8000лв за редовен програмист? Обаче не се знае за колко време, ако е само за проект някак не си струва.  Но пък има хора така си я карат и не им пречи. Дългосрочна работа с кариерно развитие няма как да дава безумно високи заплати, защото такива компании няма да са дълго на пазара. И наистина в икономиката нещата са циклични, много се ояде народа последните години и сега секира. Кризата се очакваше със или без Ковид-19, но сега освен криза в чисто финансов аспект има и страх за здравето ти и това на близките ти. Няма как да оцелеем самостоятелно, ще трябва всички сектори и държави да се обединят в борбата. Държавите ще издържат някак си тази година, ама за догодина как ще напълнят бюджетите, особено ако имаме втора, трета и т.н. вълна?

# 7 533
  • Мнения: 3 769
Да, криза щеше да има със или без ковид. Аз работя във финансов отдел на компания притежавана от голяма американска корпорация. Главен счетоводител ми се води длъжността и от години гледам какви шашмалогии се правят, как се манипулират печалбите и се надуват цифрите с една-едничка цел - лапване на колкото се може по-тлъст бонус по бонусно време. Тия хора за единия бонус живеят.

Никой не мисли нито за работника, нито за развитието и прогреса на бизнеса. Аз съм отвратена до дъното на душата си, но и сега ми е пределно ясно защо има кризи - защото нищо не е реално, а всичко е един балон, който се надува безмилостно и безсъвестно, докато се пръсне.
 

# 7 534
  • Мнения: 2 327
Тъпото е, че ние в БГ от почти 30г. все сме в преходи и кризи. Таман в последните години се усети някаква стабилност и доходност при обикновенните хора и сега пак сме в изходна позиция.
Крайно се подразних от изказването на Домусчиев, че на бг работника 600лв му стигат......

# 7 535
  • Мнения: 18 499
Свидетел съм на няколко кризи, но е коренно различно, когато човек трепери И за здравето си и това на близките си, когато се нарушава най-базовия ритъм на семейството - детето да не ходи на училище\градина в учебно време и т.н.
При нас не е имало забавяне или намалели доходи, но общата ситуация е потискаща и ограничаваща - писала съм как по време на ИП мъжът ми беше в болница и почти нямаше вариант да се приберем в София - полетите от 5 на ден бяха вече нула, областните градове бяха с КППта и влизането дори по хуманитарни причини беше забавено и по-трудно. Сега с тези случаи, които пълзят към двеста... брало си лайката... изпращам си рецептурната книжка по куриер до лл, за да не ходя лично до другия край на страната, в понеделник си я чакам обратно с изпълнена рецепта за първия месец, за да не обикалям тук и да търся нещо съвсем базово, което обаче се оказва дефицитно през последните месеци.

# 7 536
  • София
  • Мнения: 62 595
Естествено, че му стигат на работника - колкото да не умре. На Домусчиев тези 600 лева едва ли му стигат на месец само за закуска. Повдига ми се от такива като него.

# 7 537
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Анди, аман вече от спецове, като са толкова оборотни да карат те със 600лв на месец. И всичките нагли министри дето плюят по хората с минимални заплати и най-вече са ядосани на пенсионерите, че са много и им се налага да им плащат пенсии, макар и 300лв.

Последна редакция: сб, 04 юли 2020, 09:19 от Г-жа Букет

# 7 538
  • Мнения: 1 287
Нещо тая цикличност много начесто стана. Преди кризите са били през по-големи интервали. Сега са през 10 години. Като се е почнало от азиатската '98-ма, 2008 и сега пак.

# 7 539
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
То България от кризата не е излизала от '89. Но прочети пак  Бабри, то просто света и хората станаха супер егоисти и меркантилността е издигната в култ. Трябва да се надскочи тоя егоизъм и да се направи нещо за доброто на хората и природата, иначе не виждам как ще оцелеем.

# 7 540
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно, ние преливаме от криза в криза.

# 7 541
  • Мнения: X

За увеличения и бонуси тази година и дума не може да става. Не че не ми стигат парите или съм останала гладна, но някак е тъпо и обидно. И си е чиста, неподправена експлоатация.
Синът ми е програмист и е специализиран в сфера, която много, ама много намаза от коронавирусната истерия, затвярянето и пр. На всичко отгоре, работи в голяма, международна корпорация. Е, първото, за което ги информираха беше, че тази година бонуси и повишения няма да има. Кой каза "Идиоти, сър"?

# 7 542
  • Мнения: 15 211
Трябва да се надскочи тоя егоизъм и да се направи нещо за доброто на хората и природата, иначе не виждам как ще оцелеем.
Господ е обещал, че повече няма да унищожава човечеството /след Потопа/, защото то е способно само да се унищожи.Wink

# 7 543
  • Мнения: 3 769
Да, пропуснах да спомена, че нашите продажби изобщо не намаляха, този месец дори поставихме своеобразен рекорд по продажби. И въпреки това не се споменава изобщо дори връщане на нивата на заплатите отпреди ковид.

Експлоатация в чист вид. Най-тъпото е, че онези по върховете, които уж страдат заедно с простосмъртните под една или друга форма ще лапнат едни пари, които ще ги компенсират доволно и предоволно за временното им неудобство. Тоест, за малцина богоизбрани криза няма и никога няма да има.

Всичко е безкрайно опорочено и винаги става дума само за пари.

# 7 544
  • Мнения: 4 611
Беше ми се мярнало някъде, че покрай кризата, икономистите стигнали до извода, че икономиката може да работи спокойно и с 40% по-малко работници. Хиляди работодатели са стигнали до заключението, че работата така и така върви с по-малко персонал, същевременно този персонал няма много опции за смяна на работното място поради липсата на работни места и само гледаш как бай Ганьо, българинът, яко експлоатира служителите си, защото "няма къде да бягат".
При нас работата не е намаляла, но ни спряха бонусите. Говори се, че може да не ни ги дават до края на годината. Направо не ми се смята с колко пари съм назад.
Ами и аз се простих с увеличение на заплатата... какво да се прави. Нямам други по-добри варианти в момента. Само се моля да сме живи и здрави и да не изчезне и малкото, което имам.

Общи условия

Активация на акаунт