Помогнете при избор на име

  • 11 717
  • 157
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 23 159
Аз не смятам за проблем едното дете да е кръстено на някого, другото да не е. Имам две приятелки сестри, първата с много интересно и изключително рядко име, втората кръстена на баба си. По-голямата сестра не само че не се сърди, ами си обожава името, докато името на втората завършва на "ка" и никога не си казва цялото име, изобщо не го харесва.

По темата не ми харесват изобщо и двете имена.  Rolling Eyes Стела, Стилияна са много по- хубави според мен.  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 1 158
От двата варианта, които обмисляте, Стойна ми харесва повече; предлагам като вариант Стамена - също ми звучи симпатично, макар да не е с корен "Сто" /значението на името е непоклатима/, а и ще празнува имен ден заедно с дядо си Стоьо на Стефановден.

# 17
  • Nice
  • Мнения: 946
Стойна ми звучи уникално   Heart Eyes Heart Eyes Красиво и силно.
И аз не виждам нищо архаично. По-ми харесва от Стела, Стефани....
И да, щом сте решили да кръщавате и за мен е очевидно, че кръщаването е взимането поне на корена на името. Иначе не виждам с какво София е кръстена на Стойо.

Според мен няма да сгрешите със Стойна  Blush Няма причина детето да се срамува, че носи красиво, българско име със силен корен.

# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 343
Сещам се за сръбското име Стоя.

# 19
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 435
Изглежда харесването на дадено име е изцяло субективно, въпрос на усещане е.

Както вече писах, може родителите да повлияят върху усещането на детето си отрано, за да създадат у него специално усещане за името. По същия начин могат да повлияят и на другото дете да не се чувства изолирано от семейството, понеже не е кръстено на дядо или баба.

Злите езици винаги ще работят и винаги ще има подигравачи и злонамерени хора да подскажат на Ивана, че явно е недооценена щом не е кръстена на дядо или баба. Родителите са затова, за да защитят децата от такива „набези“.

И накрая ще дам пример със себе си. Моето име е съвсем обикновено. Даже е едно от най-популярните имена в света, не само в България. Казвам се Мария. Винаги съм се чувствала дистанцирана от това име, не знам защо. Не го усещам изобщо като свое. Странно ми е, като ме извикат по име. А името е хубаво. Но някак не е моето си. Нищо че съм кръстана на най-любимата жена в живота ми, моята баба Мария. Но аз никога не съм споделяла с нашите, че се чувствам така, а те горките, откъде да предположат? За първи път споделям тук, с вас. Едва напоследък (а съм вече жена на 41-2) започнах да се старая съзнателно да приема името си. И пак не успявам докрай. За харесване, харесвам го, но като чуждо. Не знам дали ме разбирате.

# 20
  • Мнения: 81
Благодаря ви за всички мнения  bouquet
Дори и да не ви харесва, за нас е важно да знаем как ще се приеме името  Hug

Да добавя, Стоя също ми харесва. Не се бях замисляла (с ударение на ''о'').

# 21
  • Мнения: X
Стоила? newsm78 В интернет пише "да стои, да живее" (защитно име против детската смъртност)

# 22
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 435
Опитахте ли с генератора?

Ето че излязоха още предложения с корен „Сто“... Всъщност, ако е корен, може да се съчетае и с представка, но не ми идват наум такива имена.

Както и да е, Стоя и Стоила са също готини. Grinning

# 23
  • София
  • Мнения: 29 057
Благодаря ви за всички мнения  bouquet
Дори и да не ви харесва, за нас е важно да знаем как ще се приеме името  Hug

Да добавя, Стоя също ми харесва. Не се бях замисляла (с ударение на ''о'').

Предполагам, че на повечето хора няма да им хареса. Но според мен по-важното е как би се възприело самото дете – тук също съм много скептична, но ако чувствата на дядото са ви по-важни... Ваше право е.

# 24
  • Мнения: 4 050
И двете не ми харесват  Confused
Иначе като варианти Стела, Станимира, Стиляна, Анастасия...

# 25
  • София
  • Мнения: 3 316
Станислава, Стела или Стефания. Станислава или Стефания са си точно от Стоян - и двете празнуват на 27-ми декември, когато е Стефановден, и когато празнуват Стояновците Simple Smile  Стела по значение е друго, но пък започва със "Ст", което е от дядото.
Междудругото, Ивана и Стефания си отиват според мен Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 040
Познавам Стояна на около 30 години, приема нормално името си и го харесва. Въпрос на възпитание и традиции в семейството е. Ако името е свързано със специален човек или интересна история (след поясненията на авторката), то и детето така би го приела.
Стойна, Стояна, Стоя - не ги намирам за грозни или архаични. Напоследък в подфорума се коментираше името Севар за момче, което е нетипично за БГ и доста остаряло, но въпреки това се харесваше на много хора.

Станислава, Стела или Стефания. Станислава или Стефания са си точно от Стоян - и двете празнуват на 27-ми декември, когато е Стефановден, и когато празнуват Стояновците Simple Smile 

Как ще са с едно и също значение Стефан и Стоян - едното означава венец, а другото "да стои", "да остане" - каквото авторката иска да означава името на детето, поясни и защо иска името да съдържа думичката "да стои".

# 27
  • Мнения: 8 930
Гласувах за Стойна, в пъти по-хубаво е от Станислава или Станимира.
Но не бих кръстила мое дете така.

# 28
  • Мнения: 12 639
Във вашия случай и Стоя, и Стойна, и Стояна са подходящи. Сещам се още, че има Преподобна Стойна. Не съм религиозна и не знам повече, но ако искате може да потърсите информация. Стояна наистина се римува с Ивана, а и освен Таня може да й викате и Яна. В анкетата ще гласувам за Стойна, струва ми се по-рядко и уникално, Стояна наистина е по-често срещано.
Бих предложила като подходящо - Боряна. Вярно, че няма общо с името на дядото, но се "връзва" с Ивана, няма да е на никого, а коренът му е бор- от борба, борбена. (Поне аз правя такава връзка)
И двете ми деца са осиновени, смених им имената. Каката беше голяма - на 3г, знаеше си името, но прие новото. Дадох й името, което бях сънувала години преди това. Малкият имаше хубаво, модерно име, но с различни варианти на изписване. Дадох му любимото си мъжко име, започва с първата буква от името на баба му, но тя не приема да е кръстено на нея. И двете ми деца приемат имената си и си ги харесват.
Лека и безпроблемна бременност и живо и здраво детенце. ylinfant
Мяуче, и аз не се възприемам с моето си име. Трябвало е да ме кръстят Александра на двамата ми дядовци, смятам, че това е било името ми, но баща ми възразил. (двамата ми дядовци се казват така). Дори по едно време мислех да си го сменя Grinning

# 29
  • Мнения: 46 641
  Моето скромно мнение е, че ако едното дете не е кръстено на никого, по-добре и второто да не е...
Абсолютно  Peace
Твоите родители живи ли са? Ако да ще се почустват доста тъпо. Моето също не е кръстено на никой, не съм за задължителното кръщаване на дядовци и баби, но да избереш само единия не е добра идея.

От двете имена Стояна ми харесва повече, но с много уговорки.
А и като чуя Ивана и Стояна се сещам за тези  Laughing

Има и други имена с хубаво послание, мисли и затова как ще се чувства детето ти.

Общи условия

Активация на акаунт