Витамин B12

  • 191 129
  • 787
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 213
pisenxeto, много ти благодаря! там ми е супер удобно да отида! Благодаря отново!

# 196
  • Мнения: 9 991
Ха Ха, добре. Вие сте по-осведомени от повечето лекари, справка интернет. Дерзайте тогава да си попълвате липсите. Аз няма да ги гоня "новите" стойности.
Aми, да. По-добре съм осведомена. Цяла бременност ме тъпчеха с желязо и се чудеха защо съм с нисък хемоглобин. Накрая аз сама си пуснах Б12 и беше 80 тогава. В резултат, децата ми също са с дефицит. И когато отидох на хематолог, той ми каза:"Браво, че колегата се е сетил да пусне Б12." Отговорих:"Не, никой не се сети /от 4-ма лекари: 3 гинеколози, плюс ЛЛ/, аз сама си го пуснах."
Последно бях на хематолог преди 1-2 месеца. Не знаеше дори какви са нормалните стойности за деца и колко е горната граница за възрастни, какво остава друго. При това един от наистина добрите хематолози в града. Не знаеше какви форми на Б12 има на пазара, не знаеше аз каква трябва да приемам с оглед на гастрита и хеликобактера, който лекувам.
Така че ...  Stop
Мога още много да говоря, но с вегетарианци не споря  Joy някаква странна агресия и афект струи обикновено от тях  Mr. Green И дишай, не ме вземай насериозно и не се впрягай от думите ми. Приеми, че нищо не разбирам, но все пак не мисли, че си с добър Б12. Ако случиш на читав лекар, той ще го потвърди.  Peace
Хеликобактер и аз съм имала и язва. На антибиотика пише, че пречи на усвояването на В12, причината да си пусна изследване, по мое усмотрение, и според медицинското лице в къщи, единствения начин ефективен на прием е на инжекции. Та 80 никога не съм била, а 140.

Последна редакция: чт, 13 юли 2017, 15:43 от Tatti

# 197
  • Мнения: 4 583
Ще бъда много благодарна ако и другите момичета се включат с препоръка за хематолог /София и/или Пловдив/ !
И аз дам мнение за Пловдив - доктор Василка Кирова. Тя много подробно ми обясни кое как влияе и задължително ми поиска освен В12, желязо, феритин и фолиева киселина. Както и диференциално броене /кръв на стъкло му казват/

# 198
  • Мнения: 1 826
Ще бъда много благодарна ако и другите момичета се включат с препоръка за хематолог /София и/или Пловдив/ !
И аз дам мнение за Пловдив - доктор Василка Кирова. Тя много подробно ми обясни кое как влияе и задължително ми поиска освен В12, желязо, феритин и фолиева киселина. Както и диференциално броене /кръв на стъкло му казват/
На нас ДКК го пусна личната ни.А др Балтов си пуща негови си изследвания  Пкк,ЖСК и Fe.Носехме и ТСХ и ТАТ+МАТ.Прати ни при ендокринолог ,та няма как да не съм доволна ,като той успя да върне едва ли не съпруга ми и определи правилното лечение.

# 199
  • Мнения: 158
Здравейте. Някой може ли да ми обясни каква е връзката на желязото и Б 12, тъй като попаднах на коментар при който се споменаваше, че при бременност било опасно да се вдига нивото на Б 12 при положение, че желязото е по-малко от 20 единици. Аз съм бременна, имам изписано Б 12, първоначално назални капки за месец, и след това подезични таблетки. Лекарят, който ми изписа го направи на база следните изследвания ( пиша реф. стойности по памет, в момента не са пред мен) :

Желязо 14 ( 10-28)
Хомоцистеин 5 (5-10)
ПКК - всичко в норма и граница
ЖСК също в норма
ФК - 44 ( при горна граница 42) но аз все пак приемам фолиева и няма как да я спра преди изследването
Нивото на Б 12 също не е много обективно, заради фолиевата, но в самото начало на бременността беше 111, сега определено е паднало още, въпреки че изследването показа стойност 119.
Ако може някой, който е приемал Б 12 при бременност също да се включи, единственото ми притеснение, е да не навредя по някакъв начин. Благодаря!  bouquet

# 200
  • Мнения: 2
Здравейте!
Пуснах си Vitamin B12 и излезе стойност 103 при референтни граници 141-489. Бременна съм в 7ми месец, самоназначих си изследването, след което го показах на 2ма гинеколози и ендокриноложката ми, оказа се че никой от тях не е информиран за дефицита на този витамин и ме оставиха без лечение. Бясна съм , трябва ли да стигаме до форуми и редно ли е ние да четем и да се информираме повече от лекарите си!!! Бих искала да си самоизпиша, но не знам на коя фирма да си взема. Вие кой препарат ще ме посъветвате да приемам и в каква дозировка?

# 201
  • София
  • Мнения: 28 768
Наистина ли търсите и ще приемете "лечение" от лаици, и то по време на бременност?

# 202
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Трябва ти хематолог.

В тази тема има доста информация за Б12.
По време на втората си бременност аз сама открих, че съм с тежък дефицит - 80. Слагах инжекции от 1000, назначи ми ги хематолог. Потърси читав хематолог, важно е да види и желязото как е, при мен се налагаше след Б12 и желязо да приемам /обикновено след наваксване на Б12 желязото пада/.

# 203
  • Мнения: 2
milenaka , тези "лаици" във форума понякога са много по-информирани и четящи от лекарите ни, за съжаление. Може би е така, защото в момента дефицита на този витамин е слабо популярен. Преди 15-тина година по същия начин са се случвали нещата с пробиотиците, с приема на фолиева киселина .... а сега няма лекар, който заедно с антибиотично лечение да не ви назначи и пробиотик. За фолиевата киселина пък всеки  гинеколог и всяка планираща бременност жена знае. Аз ще си проуча и ще преценя препоръчания продукт преди да купя и да започна да пия. Просто в морето от информация човек не знае кое да си закупи, има толкова много и в аптеките, и в био магазините. Затова бих искала някой, който си е набавял витамин б12 по време на бременност да ми препоръча марка.

# 204
  • Мнения: X
Здравейте!
Пуснах си Vitamin B12 и излезе стойност 103 при референтни граници 141-489. Бременна съм в 7ми месец, самоназначих си изследването, след което го показах на 2ма гинеколози и ендокриноложката ми, оказа се че никой от тях не е информиран за дефицита на този витамин и ме оставиха без лечение. Бясна съм , трябва ли да стигаме до форуми и редно ли е ние да четем и да се информираме повече от лекарите си!!! Бих искала да си самоизпиша, но не знам на коя фирма да си взема. Вие кой препарат ще ме посъветвате да приемам и в каква дозировка?

Отиди на хематолог, не си самоизписвай нищо, гинеколозите не са наясно с проблема.

# 205
  • Мнения: 5 825
   Включвам се да следя темата. Имам анемия, но не знам каква е точно. Желязото беше горе-долу добре. Хемоглобинът ми е доста нисък. Не съм се изследвала витамин B12.

# 206
  • Мнения: 5 825
milenaka , тези "лаици" във форума понякога са много по-информирани и четящи от лекарите ни, за съжаление. Може би е така, защото в момента дефицита на този витамин е слабо популярен. Преди 15-тина година по същия начин са се случвали нещата с пробиотиците, с приема на фолиева киселина .... а сега няма лекар, който заедно с антибиотично лечение да не ви назначи и пробиотик. За фолиевата киселина пък всеки  гинеколог и всяка планираща бременност жена знае. Аз ще си проуча и ще преценя препоръчания продукт преди да купя и да започна да пия. Просто в морето от информация човек не знае кое да си закупи, има толкова много и в аптеките, и в био магазините. Затова бих искала някой, който си е набавял витамин б12 по време на бременност да ми препоръча марка.

   Нима лекарите предписват заедно с антибиотика и пробиотик? Напротив, изобщо не предписват пробиотик. При тези доктори, които съм ходила и са ми предписвали антибиотик, никога не са ми предписали пробиотик. Дори някои от тях ми казваха, след като исках да ми предпишат пробиотик, че тези пробиотици са глезотии и се превърнаха в мода.

# 207
  • Мнения: 6 990
sharpy, можеш ли да кажеш накратко какво ти е обяснила за б12 и Fe? Сега попаднах на една таблица, според която "Ефектът от тази комбинация ще е минимален и дори отрицателен. Тях е нужно да приемате поотделно, с интервал от 4-6 часа".
Аз също съм бременна, пуснах само феритин и б12:
Ferritin 99.82   mkg/L   М 20 - 280 ; Ж 10 - 140
Витамин В12   332.50   pmol/L   145.0 - 569.0

На последния преглед лекарят ми назначи желязо, исках да пия и б12 по своя инициатива, но взаимодействието ме обърка.

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 12:16 от Poliiii

# 208
  • София
  • Мнения: 808
Gaby-to, vessi_ves, и двете сте бременни с ниски стойности на B12.

Gabt-to, според мен, слушай си лекаря.. той ти е казал да взимаш, взимай си. Би трябвало и желязо да е изписал.. и то ти е ниско, а и ще пада още (Мон е обяснила). Също би трябвало и да ти каже по каква схема да ги приемаш. Hands V

Vessi_ves, както Калина те е посъветвала, по-добре отиди на хематолог. Може да изпише инжекции, дефицитът ти не е малък..

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 14:08 от veseto5775

# 209
  • Мнения: 4 583
sharpy, можеш ли да кажеш накратко какво ти е обяснила за б12 и Fe? Сега попаднах на една таблица, според която "Ефектът от тази комбинация ще е минимален и дори отрицателен. Тях е нужно да приемате поотделно, с интервал от 4-6 часа".
Аз също съм бременна, пуснах само феритин и б12:
Ferritin 99.82   mkg/L   М 20 - 280 ; Ж 10 - 140
Витамин В12   332.50   pmol/L   145.0 - 569.0
На последния преглед лекарят ми назначи желязо, исках да пия и б12 по своя инициатива, но взаимодействието ме обърка.

Не мога точно да я цитирам, защото не помня точните термини, но подчерта да не ги пия заедно. Б12 го приемах сутрин, заедно с калций. В момента правя пауза, ще мина пак изследване и ако е необходимо пак ще го пия. Последният път се беше покачил. На обяд пиех едни комбинирани витамини за бременни/макар, че не съм бременна/ Ето тези: https://apteka.framar.bg/30010165/%D1%81%D1%8E%D0%BF%D0%BB%D0%B5 … 81-60-yves-ponroy
Вечерта пия желязо /още го пия него до повишаване на феритина/ Със желязото пия и едни малки хапченца, когато съм в цикъл, защото тогава организма губи най-много желязо с кръвозагубата/ Всички са ми по предписание на хематолога.
Според мен си направи една консултация с хематолог. Аз когато ходя на прегледи, има поне по 2 бременни чакащи момичета. Гинеколозите не ги чаткат толкова добре тези неща.

Общи условия

Активация на акаунт