Витамин B12

  • 191 479
  • 787
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 808
Под 400 е дефицит, под 200 тежък. Добре е да е над 500, за деца даже над 700. Референтните граници на лабораториите, както всъщност и знанията на повечето лекари, са неусъвременени и неадекватни.
Освен това не се преценява само по резултатът от серумно B12, гледа се също поне и хомоцистеин (може и ММК).

Мон.., успех с попълването на липсите, още малко остава Simple Smile

# 181
  • Мнения: 9 991
Ха Ха, добре. Вие сте по-осведомени от повечето лекари, справка интернет. Дерзайте тогава да си попълвате липсите. Аз няма да ги гоня "новите" стойности.

# 182
  • Мнения: 69 182
Ха Ха, добре. Вие сте по-осведомени от повечето лекари, справка интернет. Дерзайте тогава да си попълвате липсите. Аз няма да ги гоня "новите" стойности.

Хм, че ако искаш си гони, ако искаш не ги гони тези стойности.  Твоя работа...
Но не се хвали, че всичко ти е цветя и рози в посочените стойности...

Всеки попрочел поне мъничко е наясно, кои стойности са ок и кои-не. А че лекарите хич не са в час, потвърждавам и аз.

# 183
  • Мнения: X
Ха Ха, добре. Вие сте по-осведомени от повечето лекари, справка интернет. Дерзайте тогава да си попълвате липсите. Аз няма да ги гоня "новите" стойности.

Да, доста по - осведомени сме от повечето БГ лекари по въпроса за Б12, точно  Peace
Ти каквото искаш гони...

# 184
  • Мнения: 4 609
Ха Ха, добре. Вие сте по-осведомени от повечето лекари, справка интернет. Дерзайте тогава да си попълвате липсите. Аз няма да ги гоня "новите" стойности.
Може да съм груба, но по-малоумно мнение не бях чела.
Ако един ден /да не дава Господ/ имаш последици от дефицита на Б12, и положението стане сериозно, ще се сетиш, че някога някой ти е казал да вземеш мерки по въпроса. Но може да бъде късно. А въпроса за лекарите е много относителен. Никога не знаеш на какъв лекар си попаднал и той колко разбира. Аз съм била при хематолози, които си нямат грам идея, как взаимодействат два елемента в кръвта. За щастие попаднах и на такъв, който след това ми го обясни много подробно.

# 185
  • Мнения: 9 991
Сигурно давате на комшийки да ви оперират. По-голяма глупост да се имате за по в час от лекарите аз не бях чела. Един, два некадърни ОК. Да бяхте изкарали по една диплома да ви ходи на самочувствието поне. Има и лекари много "в час", които предписват диета, а не лекарства.  Ако имаш неразположение, търси отговора другаде, да не стане късно. В12 не е панацея.

# 186
  • София
  • Мнения: 808
Според мен вегетерианството е чудесно, както и всеки хранителен режим, в който е вложен разум. Ако, обаче, съзнателно изключваш единствения истински източник на B12, а именно животинските храни, то е безотговорно да не си го набавяш от някаква добавка. Резервът не се изчерпва за два дни, днес имаш "приличен" резултат, след пет години не се знае.. Освен това дефицита на B12 засяга предимно хора с проблем в усвояването, които може да са и месоядни. Това е различно. При вегетерианците и особено веганите проблемът не е в усвояването (в общия случай), а в липсата на достатъчно източници на витамина.

Аз уважавам правото на всеки да има собствени разбирания и светоусещане.
Здравето си е наше и решенията също. Хубав ден!

# 187
  • Мнения: 9 991
На животните има дават В12 във фермите, ако това ти е единствения източник, здравето си е твой избор. Имах язва, лекарствата пречат на усвояването на витамина, пише си го на листовката, както и самата болест и причината да си пусна изследването. Сега когато се чувствам здрава, и си помогнах с малко лекарства, нямам намерение да пия добавки, както е над 12 години вегетарианство вече. Язвата ми беше заради бактерия, не от лошо хранене.✌

# 188
  • София
  • Мнения: 1 213
Привет момичета! Най-накрая и аз реших да го изследвам този Б12, че имам хиляда ендокринни заболявания...а никога не са ми го пускали. Резултатът е /Витамин В12 S 165.9 pmol/l 145 - 569/ , което според бързата консултация с личната е ОК, каза да ям повече зеленчуци /та аз основно с това се прехванвам!/
Не съм убедена, че това е ОК, даже никак! Купих набързо НАТРОЛ ВИТАМИН Б12 таблетки 5000 мкг. * 100 , подезични и ги започнах по една на ден.
Според вас да тичам ли на хематолог /или друг лекар? / или засега да пия това, което купих и да видя дали ще помогне.
Други изследвания хубаво ли е да се пуснат? Март месец желязото ми беше близо до долна граница, но никой не м обърна внимание. Хемоглобинът винаги и е 135-140
Благодаря!

# 189
  • София
  • Мнения: 808
Serenity__bg, добре си решила, че не е ОК! Можеш да отидеш да се консултираш с хематолог. Може да ти назначи и други неща да изследваш и да взимаш, не знам.. но, ако аз бях на твое място, и аз щях да се хвърля на подезичните като теб.  Wink

# 190
  • София
  • Мнения: 1 213
veseto5775, благодаря за отговора!
След няколко месеца като дойде време за стандартната обиколка по доктори освен ще ида и на хематолог...ако попадна на някой адекватен, разбира се.  при тези реф.ст-ти /Цибалаб/ прицелно горната граница ли трябва да ми е или нещо осреднено?

# 191
  • София
  • Мнения: 808
Прицелно горна граница, според мен.  Simple Smile

Обаче, 5000 мгр са множко за ежедневен прием от няколко месеца. Може би да ги взимаш така седмица две, ама после по-скоро веднъж седмично. Колкото по-скоро се консултираш със свестен хематолог, толкова по-добре. Не мога да препоръчам.. чувала съм добри отзиви за др. Амин в Токуда, но нека, ако има някой с личен опит, да сподели.

Последна редакция: ср, 12 юли 2017, 18:04 от veseto5775

# 192
  • София
  • Мнения: 1 213
Ще бъда много благодарна ако и другите момичета се включат с препоръка за хематолог /София и/или Пловдив/ !

# 193
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Ха Ха, добре. Вие сте по-осведомени от повечето лекари, справка интернет. Дерзайте тогава да си попълвате липсите. Аз няма да ги гоня "новите" стойности.
Aми, да. По-добре съм осведомена. Цяла бременност ме тъпчеха с желязо и се чудеха защо съм с нисък хемоглобин. Накрая аз сама си пуснах Б12 и беше 80 тогава. В резултат, децата ми също са с дефицит. И когато отидох на хематолог, той ми каза:"Браво, че колегата се е сетил да пусне Б12." Отговорих:"Не, никой не се сети /от 4-ма лекари: 3 гинеколози, плюс ЛЛ/, аз сама си го пуснах."
Последно бях на хематолог преди 1-2 месеца. Не знаеше дори какви са нормалните стойности за деца и колко е горната граница за възрастни, какво остава друго. При това един от наистина добрите хематолози в града. Не знаеше какви форми на Б12 има на пазара, не знаеше аз каква трябва да приемам с оглед на гастрита и хеликобактера, който лекувам.
Така че ...  Stop
Мога още много да говоря, но с вегетарианци не споря  Joy някаква странна агресия и афект струи обикновено от тях  Mr. Green И дишай, не ме вземай насериозно и не се впрягай от думите ми. Приеми, че нищо не разбирам, но все пак не мисли, че си с добър Б12. Ако случиш на читав лекар, той ще го потвърди.  Peace

# 194
  • Мнения: 1 826
Ще бъда много благодарна ако и другите момичета се включат с препоръка за хематолог /София и/или Пловдив/ !
Ние бяхме в Пловдив при доктор Иван Балтов,св Георги ,медицинския център до ВМИ. Доволна съм от него,но нека и други дадат мнение.

Общи условия

Активация на акаунт