5-и клас – не му се учи. Вие как се справяте?

  • 62 394
  • 1 161
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 3 887
Страхотна формулировка, предлагам този текст да се дава на тестовете. Който го разбере правилно - бонус точки, който го преразкаже на човешки език - автоматично изкарва изпита по БЕЛ с пълно 6.
Не е трудно.

Раздел А са задължителните учебни часове. От тях педагогическият съвет в училището избира двата водещи предмета и определя балообразуването (удвояване, утрояване на оценката).

Родител, дори заинтересован, няма да седи и да дебне в Държавен вестник какво пише, нито може да знае, че има Раздел А и раздел Б, ако това не бъде изнесено като важна за родителя информация и да му се подава ежегодно да се запознава с нея. Въобще, за всички тези години до тук, аз съм се ровила, чела, издирвала всякаква информация и нищо не съм получила ценно на родителска среща, нещо важно като това, каквото и да е! Дребни неща дори, важни неща-всичко аз сама съм си ровила и търсила и тълкувала. Дори сега в 7 клас, учителите/класен ръководител, не знаеха много неща. Бумащина, закончета, нормативни актове, програми, промени - човек се губи във всичко това.

# 1 141
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  До голяма степен учителите не са запознати изобщо с проектите. Промените напоследък се извършват много скоростно и едва ли не със задна дата, а всеки учител смила някак си единствено пряко касаещата го информация. И веригата започва най-вероятно от спусната заповед към РУО, РУО-директори, директори - учители. Кой по веригата какво разбрал и кога предал.... В края на миналата година ни извикаха на спешна родителска среща, на окято да ни разяснят като родители на бъдещи седмокласници, че трябва да внимаваме в изобора на училище, защото щяло да има паралелки до 10 клас. Никъде не бях прочела в никакви документи такава информация, и не знам как точно и кой я беше така скалъпил и разбрал по този начин.

# 1 142
  • София
  • Мнения: 62 595
И вашият набор така ли ви насадиха от мон, да я карате без учебници, да сърбате неясна попара в седми клас и да сте с късата клечка за въвеждането на паралелки до десети клас? Съчувствам ви, много нерви и четене ви чака, разпитване за промените и т.н. За щастие във форума има стари потребители, които винаги се интересуват и са много вътре с промените, Дидева е много добра в това отношение.

# 1 143
  • Мнения: 3 887
И вашият набор така ли ви насадиха от мон, да я карате без учебници, да сърбате неясна попара в седми клас и да сте с късата клечка за въвеждането на паралелки до десети клас? Съчувствам ви, много нерви и четене ви чака, разпитване за промените и т.н. За щастие във форума има стари потребители, които винаги се интересуват и са много вътре с промените, Дидева е много добра в това отношение.

До там ли го докарахме-форум да ни учи и ръководи?
Ами да си назначат хора от форума да им вършат работата, щом по министерства и училища не могат.

# 1 144
  • София
  • Мнения: 62 595
Виж, ако не бяха майките от форума, нямаше да зная всичко, което беше нужно, за да организирам навреме и качествено подготовката на децата си за кандидатстването в седми клас. Две години следях седмокласните теми, къде какви школи и учители има, какви са новостите от РИО и МОН, какви задачи се падат, каква е организацията на подаване на документи, изпити, писане на желания и т.н. Получи се приемственост - старите помогнаха на нас, а ние помогнахме на следващите седмокласни мами, предавахме си пощите с материалите и т.н. Ако не бяха майките от форума, щях да съм жива загинала в това начинание и щях да проваля децата заради незнание, и вместо с максимални ползи и класиране, кой знае къде щях да ги забия. Та, отдавна тук се поддържаме, нищо че често се ритаме по кокалчетата и стават люти конфликти.  Затова се оказва, че статистиката на форумските седмокласници е отлична като крайни резултати, защото майките и някои татковци не си бъркат в носа, а са активни.

# 1 145
  • Мнения: 3 887
Виж, ако не бяха майките от форума, нямаше да зная всичко, което беше нужно, за да организирам навреме и качествено подготовката на децата си за кандидатстването в седми клас.
....................

Факт! Това казвам и аз. И за мен не е нормално това. Tired Да ти е нужен форумът, а учителите да не знаят. ooooh!

# 1 146
  • София
  • Мнения: 62 595
Учителите не само може да не знаят, а и да саботират - къде неволно, къде нарочно. А ако не беше форумът, щеше да е някаква друга форма на организираност на родители, нещо като група по интереси. Аз принципно не очаквам $централно$ някой да се загрижи за децата ми, защото за системата те са просто ресурс, който трябва да мине през тръбата.

# 1 147
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Добре,че е форума мисля аз.Ако чакаме някой да ни информира и обясни ще си останем с чакането.

# 1 148
  • Мнения: 24 467
Тези, които тепърва ще са пети клас, вече ще имат учебници със сигурност. Тези, които обаче започват шести клас, може би пак ще имат проблеми - през този месец ще тече одобряването на новите проекти за учебници за втори и шести клас от страна на експертите, после те ще се оценяват от учителите и училището ще решава на кой одобрен учебник ще се спре. На мен ми се струва доста амбициозно на 15. септември сагата да е приключила.
А разни НВО без значение за кандидатстване вече никак не ме плашат, като гледам - и моя четвъртокласник.
Съвпада с информацията на моя младеж.
Той се радваше много, че ще учат по нови учебници в пети клас.
Прави си сметчицата дребосът...
Ама да видим вярна ли ще му излезе.  Laughing

И вашият набор така ли ви насадиха от мон, да я карате без учебници, да сърбате неясна попара в седми клас и да сте с късата клечка за въвеждането на паралелки до десети клас? Съчувствам ви, много нерви и четене ви чака, разпитване за промените и т.н. ...
А, чакай ти малко, то още не се знае, може и по-къси клечки да има.
С таквиз управляващи изненадите са непрестанни. Купонът е голям.  Laughing

# 1 149
  • Мнения: 3 887
Учителите не само може да не знаят, а и да саботират - къде неволно, къде нарочно. А ако не беше форумът, щеше да е някаква друга форма на организираност на родители, нещо като група по интереси. Аз принципно не очаквам $централно$ някой да се загрижи за децата ми, защото за системата те са просто ресурс, който трябва да мине през тръбата.

Не, не да се загрижи. Грижите са си за родителя. Но да образова, някак, очаквам от учителя. Пък той-не знае. Crazy Tired ooooh!Или да насочи родител. Нещо да се получава поне от това училище, в което прекарват тези деца 12 години с часове.
После се отчитат в статистики резултати от школи и работа на родителя, това е изкривена статистика за работата на училища и учители.

# 1 150
  • София
  • Мнения: 19 253
Ако някоя потребителка е загрижена в рамките на нормалното, но не знае за бг мамма - загубена е.
Един мозък за какво по-напред - друго дете напр. в 1 клас, служебни ангажименти, болни родители/роднини, собствени здравни проблеми... не говоря за себе си, но се случва. Не зная дали има бащи, които така активно се впрягат

# 1 151
  • Варна
  • Мнения: 10 493


После се отчитат в статистики резултати от школи и работа на родителя, това е изкривена статистика за работата на училища и учители.

Ей това най-много ме нервира,бият се в гърдите за чужди заслуги Tired

# 1 152
  • София
  • Мнения: 11 727
Оказва се,че изненадващия тест,който петокласниците правят последните дни по география е външно оценяване.
Софийските ученици са привелигировани /неясно по какви причини/ и с външно оценяване по ЧП. Thinking

https://www.dunavmost.bg/Bulgaria/Video/86746-novinata-koyato-pr … iteli-i-uchenitsi

# 1 153
  • Мнения: 21 455
Оказва се,че изненадващия тест,който петокласниците правят последните дни по география е външно оценяване.
Скрит текст:
Софийските ученици са привелигировани /неясно по какви причини/ и с външно оценяване по ЧП. Thinking

https://www.dunavmost.bg/Bulgaria/Video/86746-novinata-koyato-pr … iteli-i-uchenitsi

Три страници по-назад съм пуснала линк към официално писмо на РУО за външното оценяване по география. Не знам какво точно е изненадващото. Заповедта от МОН е с дата 2 май, а оценяването ще се проведе на 7 юни.

# 1 154
  • София
  • Мнения: 11 727
Съжалявам не съм прочела заповедта на МОН,която явно късно е сведена до знанието на учители и ученици! Peace

Общи условия

Активация на акаунт