Етажна собственост - между танц със саби и етажна гроздова - тема 4

  • 73 524
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 557
Интересна дискусия, и аз не се бях замисляла, че идеалните части, описани в нотариалните актове, всъщност са върху РЗП-то само, а не върху всички общи части. Обикновено това не е проблем, същото съотношение на проценти се използва и при  изчисляване на дяловете за ремонт и на неописаните неща - покрив, фасада, тръби. В редки случаи като на chiana обаче ще трябва ново разпределение конкретно за такива ремонти. Не знам ако откажат обаче какво е правното основание да се принудят, ако съвсем никъде, и в изчисленията на ид.ч. в общината не фигурират.

# 706
  • София
  • Мнения: 4 192
Може на общо събрание да се вземе решение да се изчислява според идеалните части от правото на строеж върху парцела. Такива имат всички обекти. Колко е законно не мога да кажа....
Обаче там идва друг проблем. В този парцел са две сгради...

# 707
  • Мнения: 69 161
Явно е така, не съм юрист. Но ми е чудно някой без идеални части на каква база от ЗУЕС ще го накарат да плаща нещо ако откаже.  Wink

Ако е сграда с режим на ЕС...задължително собственикът на отделен обект в сградата /ап., гараж или друго/ притежава и идеални части от общите части! То това всъщност е и същността на етажната собственост - човек притежава ап.в сградата + ид.ч от общите части. Вървят заедно и не можеш да продадеш само ап.без ид.части, както и не можеш да продадеш само ид.части от общите масти отделно от апартамента. Вървят винаги ЗАЕДНО двете. По закон.
За това казвах на chiana2003, че АКО сградата е с такъв режим-на ет.собственост, НЯМА КАК отделен обект в тази сграда ДА НЕ ПРИТЕЖАВА И % от оцщите части на същата тади сграда.
Няма да давам цитат от закона, защото се сърди. Въпросът е юридически и доцре обяснен в Закона за собствеността първо, и в ЗУЕС.

Не. Правото на строеж не го меси тук. Гледа се СГРАДАТА и дали тя е с режим на етажна собственост.

# 708
  • София
  • Мнения: 4 192
Аз ти снимах нотариалния акт в който идеални части няма - нито като процент, нито като квадратура.  Mr. Green
Ама щом казваш, че е невъзможно...

# 709
  • Мнения: 69 161
Некадърният колега, който го е съставил, не мога и не искам да коментирам.
 Дадох достатъчно насоки. Но ти не искаш явно да разбереш.
И не отговори - за сграда с режим на етажна собственост ли говориш или за друго?

Добри ти каза как можете да ги изчислите, ако ви трябва точният процент, за да вземате решения на общо събрание и да броите гласове.
Интелигентен човек си, не разбирам какво твърдиш всъщност...

# 710
  • София
  • Мнения: 4 192
Не е проблема в твоя колега нотариус със сигурност, защото в площоразпределението тези 4 обекта нямаха идеални части. Явно се занимаваш редовно с такива неща, така че съм сигурна, че много добре ме разбираш.
Проблем нямам, сградата е в режим етажна собственост - 17 или 18 апартамента бяха, 1 ателие и 4 търговски обекта на партер. Тъй като е затворен двора, навремето се реши тези търговски обекти да плащат х3 на таксата за фонд ремонт (знам че противоречи на ЗУЕС) и за мен това е правилно, дори е малко  Wink Всички си плащат, разговортът тръгна от това, че ако някой от тези обекти не плати какво се прави Wink

# 711
  • Мнения: 69 161
Разбирам.

Но няма как да купиш апартамент в блок без да придобиеш и ид.части от общите части. Те са като мартенички. Искаш, не искаш...придобиваш ги. Няма как просто....те са като Пижо и Пенда...все заедно.
Понякога в нот.актове число не пише, а само " апартамент..., заедно със съответните ид.части...". Не пише колко е този %, но това не е проблем, тъй като в ЗУЕС е разписан начин как да се сметнат. Проблем има дотолкова, ако пише по-голям процент в акта, ще плати повече..но то не е толкова важно в случая.

Със сигурност притежават и идеални части.
Но щом плащат, защо се морим да се обясняваме...☺

# 712
  • Вестерос
  • Мнения: 38 360
Аз ти снимах нотариалния акт в който идеални части няма - нито като процент, нито като квадратура.  Mr. Green
Ама щом казваш, че е невъзможно...
A пък аз ти казах два пъти, че може и да не ги пише и тогава се изчисляват и го пише това как се изчисляват в закона.

# 713
  • Бургас
  • Мнения: 1 464
Влизам като нова в темата, ама не мога да намеря решение в тези междусъседски отношения. Можете ли да ми кажете имаме ли право в нашия случай.
Живеем в кооперация с апартаменти с право на строеж. Двора, т.е. земята е собственост на единия собственик на апартамента. В двора ние имаме право да минаваме, за да си влезем във входа на кооперацията и нищо друго. Този "собственик" си храни стадо котки и между тях и куп други боклуци се прибираме всички. В общината казват, че котките са в частен имот. Той си спори, че двора си е негов и така омагьосан кръг. Има ли някъде където може да се оплачем и да се справим с този проблем. Благодаря ви предварително.

# 714
  • Варна
  • Мнения: 478
Дали са регистрирани? Оплачете се в общината официално, като посочите, че влизат и в стълбището, също така и за мръсотия... все един акт ще му съставят.

# 715
  • Мнения: 69 161
Навсякъде има баби които хранят котки под терасата. Тук чий е двора не е толкова определящо...
За кучета има разпоредби...да са регистрирани домашните, бездомните...може да се подаде сигнал също да ги приберат..но за котки, бездомни...трябва да поровя.
Какво друго прави той в двора?
Може да е незаконно...но дай подробности...

# 716
  • Вестерос
  • Мнения: 38 360
Домашните котки и те трябва да се регистрират.

# 717
  • Мнения: 69 161
За бездомните обаче...според мен никой няма да състави акт на този, най-малко е трудно да го хванат  в действие проверяващите..

Какво се ръсеше, което гони котките...валериан ли...Stuck Out Tongue Winking Eye

# 718
  • Мнения: 1 557
Дворът не е ли обща част и той? В един парцел ли са с кооперацията?

# 719
  • Бургас
  • Мнения: 1 464
Благодаря ви за отношението към проблема ни. Двора е общ, но не сме собственици на земята. Имаме право само да минаваме и да си влизаме във входа на кооперацията. Пред входа има панички, одеялца, кашончета и т.н. Единия комшия си остави мотора и на него направи проблем, че не е собственик на двора и той си го махна.

Общи условия

Активация на акаунт