висок холестерол

  • 24 178
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 494
Вчера си правих изследвния за холестерол и резултатите доста ме притесниха.
Кръвна захар:5,99/2,78-6,2/
Холестерол 6,47/3,4-5,2/
HDLхолестерол 1,42/до 1/
Триглицериди 1,38/0,60-2,20/
LDL холестерол 4,43/3-3,6/mmol/l
Може ли някой да ми каже дали наистина са притеснителни резултатите.Ще трябва ли да пия лекарства?На 33г съм,с наднормено тегло

# 1
  • Мнения: 131
Вчера си правих изследвния за холестерол и резултатите доста ме притесниха.
Кръвна захар:5,99/2,78-6,2/
Холестерол 6,47/3,4-5,2/
HDLхолестерол 1,42/до 1/
Триглицериди 1,38/0,60-2,20/
LDL холестерол 4,43/3-3,6/mmol/l
Може ли някой да ми каже дали наистина са притеснителни резултатите.Ще трябва ли да пия лекарства?На 33г съм,с наднормено тегло
Ще трябва да пиеш, ако ти решиш. Ако питаш лекарите, първото което решават е да пиеш лекарства. Има пости и диети, има билки и нетрадиционна медицина. Ико имаш желание - опитай. Лекарсвата няма да ти избягат  Wink

# 2
  • Мнения: 7 325
И аз се интересувам от начини за коригиране на холестерола и триглицеридите. Предпочитам диетите пред лекарствата.Чета доста и пробваме. Да видим какви ще са резултатите.
Иначе да, това трябва да се коригира, защото след години става лошо.

# 3
  • Мнения: 494
Въпроса е дали е опасно завишен.Знам че е над нормата лошия и общия холестерол,но триглицериди и добрия са в норма.По принцип посетих личния лекар,който без никакви други обеснения и напътствия ми изписа Неолипидра форте,което било добавка.И сега незнам дали да го пия.На места попаднах на някакви съвети за ленено семе,ябълков оцет,пектин,омега 3.И сега незнам какво да правя?

# 4
  • Мнения: 131
Въпроса е дали е опасно завишен.Знам че е над нормата лошия и общия холестерол,но триглицериди и добрия са в норма.По принцип посетих личния лекар,който без никакви други обеснения и напътствия ми изписа Неолипидра форте,което било добавка.И сега незнам дали да го пия.На места попаднах на някакви съвети за ленено семе,ябълков оцет,пектин,омега 3.И сега незнам какво да правя?

Всеки решава за себе си. Моят е стигал и до 8, особено като прекаля със сладкото и шоколада. Сутрин на гладно - сок от цитруси. Има и антилипиден чай. А от кардиолог знам - бяло вино. Било като метла за холестерола. Но аз съм решила за себе си.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 987
http://andonovo.com/2014/biologiya/holesterol/holesterol-vsichki … ini-luji-statiya/

Прочетете статията, важно е.

Холестеролът се повишава, когато има проблем за оправяне в тялото.


Според мен и захарта е висока.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 242
Това са моите. Определено са по-лоши от твоите, но мисля само с диета да се опитам да ги коригирам. Личната няма нищо напротив и не е правила опити да ми предписва лекарства или да ме праща при други специалисти. Също съм с наднормено тегло, на 43 г. и резултатите бяха логични и очаквани. Не мисля, че на този етап са кой знае колко притеснителни, но задължително трябва да се вземат мерки.

Кръвна захар:6,32/2,78-6,2/
Холестерол 6,74/3,4-5,2/
HDLхолестерол 1,6/до 1/
LDL холестерол 4,29/3-3,6/mmol/l
Uric acid   462.1
ALAT(GPT) 51
GGT   H    53    

Специално за холестерола намали мазнините (най-вече животинските) и особено наситените мастни (пише колко са на всяка опаковка). Консумирай ленено масло, заехтин, нерафинирано олио без термична обработка. Аз спрях месото (но при мен и пикочната киселина е мн. висока и го налага), ям риба, консумирам нискомаслени млека и млечни продукти, не ям пакетирани нещица (вфли, корнита, чипсове и т.н), започнах да готвя като слагам шарлан след като яденето е готово

змия
, много полезна статия! Благодаря!

Последна редакция: пт, 10 мар 2017, 23:17 от Лекси

# 7
  • Мнения: 494
По принцип аз реших да си пусна тези изследвания,защото от известно време получавам една болка в лявото подребрие и към гърба,а може и да е някъде посредата.Та аз си мисля че може да е нещо от черния дроб и жлъчка/знам че те са отдясно,но може и болката да ме залъгва/И затова сега си мисля че трябваше да си пусна и изследвания за черния дроб

# 8
  • Мнения: 7 325
С движението как си? При нас лекарите раздават лекарства, но и препоръчват много ходене пеша.

# 9
# 10
  • Мнения: 25 597
Според мен и захарта е висока.

И според мен. Обърни се към ендокринолог, за да ти пусне изследвания за инсулинова резистентност.

За холестерола... Нужно е да се спазва разумен режим на хранене, разбира се, и то не насочен към това, какво трябва да ядеш, а по-скоро към това, което не трябва. Маргарин и въглехидрати – това е, което запушва най-много кръвоносните съдове.

Между другото, наскоро се консултирах с кардиолог по повод сърдечен проблем на мой близък и стана въпрос за храната. Мнението му беше, че нивото на холестерола почти не зависи от храненето, а се поддържа само с лекарства за понижаване на холестерола.
Така че, ако не вземеш мерки сега, докато си още млад/а и показателите не са скочили до небесата, т.е. можеш да контролираш нещата по естествен път, следващата стъпка е медикаментозно регулиране. Но преди да се стигне до него, обикновено се появяват други проблеми – сърдечносъдови, а там вече е въпрос на късмет дали човекът ще оцелее, та да стигне до лекар и лекарства...

# 11
  • Мнения: 54 401
Вчера си правих изследвния за холестерол и резултатите доста ме притесниха.
Кръвна захар:5,99/2,78-6,2/
Холестерол 6,47/3,4-5,2/
HDLхолестерол 1,42/до 1/
Триглицериди 1,38/0,60-2,20/
LDL холестерол 4,43/3-3,6/mmol/l
Може ли някой да ми каже дали наистина са притеснителни резултатите.Ще трябва ли да пия лекарства?На 33г съм,с наднормено тегло

При теб проблемът е с въглехидратите. Особено щом си с наднормено тегло. Ако направиш по-подробни изследвания, със сигурност ще ти излезе инсулинова резистентност или предиабет. Там се насочи.
Триглицеридите ти все още са ОК, общия холестерол не го гледай.

Сийка ти е казала, без въглехидрати, без маргарин и олио, без пакетирани храни.
Омега 3 може. И движение!

# 12
  • Мнения: 494
Обременяване с глюкоза си правих преди една година,като кръвната захар сутрин ми беше пак на горна граница като сега и затова направих и обременяването.Докторката се учуди от добрите резултати защото беше сигурна че трябваше да имам инсулинова резистентност заради килограмите ми и т.н.
А аз доколкото четох тук там стигнах до извода че щом общия холестерол и ЛДЛ е завишен,а триглицеридите не са това се наричало ендогенен холестерол,т.е не идвал от храната,а от тялото.С две думи стигнат до извода че има проблем сигурно с черния дроб и от там и тази болка.
А това което ми препоръча личната лекарка и то ли се смята за лекарство,защото го дават като хранителна добавка/съдържало някакви дрожди от ориз/.Чудя се ако го започна ще съм зависима ли после от него или може да се спре.Личната ми каза 3 месеца да го приемам.

# 13
# 14
  • Мнения: 54 401
Теста с глюкоза имаше ли и стойности на инсулин? Или само кръвна захар?

Холестеролът в основната си част се изработва от организма, т.е. е ендогенен.
С храната се внася много малко.

Ти каква болка имаш?

Общи условия

Активация на акаунт