Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 5

  • 78 320
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Привет на всички!
Влизам да си сверя часовника и да помоля за помощ.
Двустаен в София - Лозенец, на теракот и паркет, кухнята е нова, от уредите има пералня, хладилник и печка, като печката е мини, но работи безупречно, банята е нова,  хола е с холова гарнитура, не е от старите, но не и от най-най, телевизор, 2 климатика, няма спалня обаче, но може да се закупи при желание, входа е чист и достъпа е с чип, горе-долу какъв наем може да очакваме?
За пръв път се сблъскваме с подобно нещо, жилището ни падна от небето и се чудим какво да го правим, засега не желаем да го продаваме.
Ще търсим чрез познати най-вече, в краен случай с помощта на агенция, притиснати сме от времето, защото скоро трябва да заминаваме, благодаря Ви.

Edit: Искаме всичко да е легално, ще плащаме данък, но договора ще е на името на брат ми и данъка ще го плаща той, защото ние няма да сме в страната, проблем ли е, че нотариалния акт не е на негово име?
Ще се разровя да прочета подробно, защото идея си нямам как става това нещо, живяла съм по квартири като студентка, но нито един наемодател не плащаше данъци.

Последна редакция: пн, 19 юни 2017, 14:04 от Ивекс

# 706
  • Мнения: 2 681
250 - 300 E може да му искате. То зависи и в коя част на Лозенец, ако е по-близо до метрото горната  цена.
С паркирането е трудно в квартала.
Само, че като заминавате да не би да ви завлекат с наеми и режийни. Трябва да следите плащанията в нета.
И да има човек с готовност да ги изпъди бързо, ако не са коректни.

# 707
  • Мнения: 29 384
Жилището звучи много добре, поне едни 600-650 лв. веднага се вземат от него.

За плащането на данък - най-добре нот. заверено пълномощно да отдава от името на собственика и да плаща данъка.

Успех!  Peace

# 708
  • Мнения: 2 681
Имах предвид човек да наблюдава наемателите и при не плащане на сметки или закъснение с наема да може да ги изхвърли.

# 709
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Благодаря, ще направим пълномощно тогава.
Ние живеем близо до НДК и знам какъв ужас е с паркирането, така че се надявам някой да хареса жилището, най-добре ще е да има човек, който да го стопанисва, живот и здраве докато брат ми реши да се премести в София. Жилището се намира в близост до метростанция Джеймс Баучър.
Претенции към наематели нямаме, дали ще са семейство или ще са с домашен любимец, даже предпочитам такива отколкото студенти.

Брат ми е в Пловдив и ще е трудно, но мога да ангажирам вуйчо ми да се занимава с това, да следи сметките.

# 710
  • Мнения: 29 384
Сметките могат да се следят и по интернет, не е нужно друг да го прави, може и вие сами, като, ако има проблеми, тогава да се обадите на човека или на наемателите. Peace

# 711
  • Мнения: 1 036
 Ивекс, отдаването на жилища в София не е никакъв проблем.  Бързо, бързо ще си намериш наематели. Проблемите идват после - т.е с неплатените сметки.  Нито вода могат да им спрат, нито парно. Мой съвет е потенциалните наематели още при подписване на договора да знаят, че нещата ще са контролирани от твоя вуйчо, който в първите три месеца да речем получава наема за да сте наясно що за стока живее в жилището. Вариант е и да плаща сметките, които да получава с наема. Може да му се отблагодарите финансово с някаква сума. И добре си отсейте бъдещите наематели, хей. Ако нещо друго те тревожи пиши на лични. Писали сме заедно с Натали. Съгласна съм за сметките да се следят и по интернет. Но е добре да знаят, че има човек ангажиран с това какво, що става с жилището.

# 712
  • Мнения: 25 749
Иве, продайте го. Ще му вземете доста пари, купете едно кондо (във вашия щат)с парите и си го давай под наем. С българските наематели и нашите акани закони само ядове ще ядете. Сериозна съм, обсъдете го с мъжа ти.

# 713
  • Мнения: 4 404
Лъки ме е изпреварила. bouquet
Наглеждам имотите на няколко много близки роднини и приятели ,които в годините все заминаваха уж за малко и не се върнаха.
Имотите са празни и заключени ,но пак си е сериозен ангажимент и отговорност  .
Изобщо не си го представям отдаване от друг град камо ли  от чужбина на имот тук при нашите реалности.
Ако решите да задържите имота ,горещо ви съветвам да не го отдавате докато не сте в състояние да контролирате нещата от близо.

# 714
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Благодаря на всички за мненията.
Засега не искаме да продаваме с мисълта брат ми да живее в това жилище, ако нещата се получат както е замислил и дойде да работи в София.

Ако решите да задържите имота ,горещо ви съветвам да не го отдавате докато не сте в състояние да контролирате нещата от близо.
Това няма как да се случи, ние не живеем в България, мислех да разчитам на роднини, вуйчо ми считам за втори баща и съм сигурна, че никога не би ни подвел.
Ще обсъдя с ММ всичко, наистина благодаря на всички.

# 715
  • София
  • Мнения: 1 742
Наистина е добре да имате човек в София, който при взимане на наема да хвърля едно око на жилището.Така както рязправате, че вуйчо ви на 3месеца ще наглежда не е сериозно.

# 716
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Не съм писала, че ще го наглежда на 3 месеца, бъркате се.

# 717
  • Мнения: 54 445
И от мен съвет да не го давате под наем, ако няма човек в София. Не бързайте да го продавате.
Аз също обмислях преди време да купувам в София, но се отказах, точно по тази причина.
То ние сме си в града и пак има проблеми, а какво остава в друг град.

Има фирми за управление на имоти, но колко може да се разчита на тях, нямам мнение.

# 718
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Знам, че сте прави във всичко, което написахте, но може би съм обнадеждена заради едни приятели, които отдават жилище в Пловдив, а те са в София, може би са случили на наематели, да, но никакви проблеми нямат с тях.
Ще помислим хубаво и ще решим какво можем да направим, благодаря отново за мненията. bouquet

# 719
  • София
  • Мнения: 16 038
Ивекс, явно сме комшийки с двустайните. В панелните на булеварда ли е или в другите - тип общежитие от към Мистър Пица?
То няма значение, района е сравнително удобен.
Първия ми съвет е да не се съгласявате за хора с домашен любимец. 8 г. имах куче -изгриза бетонните стени и краката на кухненските столове чак. 2 г. се молих на майстори да оправят коридора, не се пазарих за цената. Добре, че не го пускахме в стаите. Много сте далече, трудно е управлението. Вуйчото, предполаам е възрастен човек. Не бих го затруднявала да ми управлява имота.Такива точни на вид използвачи има, че могат да си го премятат  както искат. Той ако не е запознат с тънкостите - май само кръвно ще вдига.
 Ако имате подходящи сериозни познати с нужда от квартира в София - дайте им кухнята и малката стая за по-ниска сума. Преместете там необходимите мебели, хола заключете. Телевизора е хубаво да се махне - първи заминава в заложната при проблем. Защо да ги вкрваш в грях хорицата ....

Общи условия

Активация на акаунт