Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 5

  • 78 321
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Aisha, на Бигла се намира жилището. Вуйчо ми е не е възрастен, под 50 е, преди години отдаваше имот под наем, но се отказа и продаде жилището, някои неща мога да науча от него, но той пък не е запознат как вървят цените на наемите в последно време, затова реших да се допитам до вас. Написах за домашните любимци, защото знам какъв ад беше да търсим квартира на брат ми в Пловдив, той има котка. Разбирам собствениците, които не желаят да допускат хора с животни в жилищата си, да, вярно е, че могат да надраскат или да повредят нещо, точно заради това търсихме необзаведено жилище, но извадихме късмет и намерихме напълно обзаведен апартамент в прилично състояние и най-важното собствениците нямаха никакъв проблем относно животното, две години вече живее там и всичко е наред, а котарака не е от най-добрите, въпреки че е кастриран, дивичко си е.
Да си кажа честно ме разубедихте, и на ММ не му се занимава.
Имаме много добри приятели, които търсят жилище, ако не намерят до средата на другия месец ще им предложим да се нанесат в това.

# 721
  • Мнения: 54 445
Да не си развалите приятелството после.

# 722
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
За няколко месеца става на въпрос, те искат да изтеглят ипотечен кредит и ако приемат бихме им предложили да се настанят в нашето жилище, защото са малко наемодателите, които ще се съгласят за такъв кратък срок, а те искат да са изрядни и да не ги лъжат и досега имат само откази.

# 723
  • Мнения: 25 750
Предвид, че не са давали пари за жилището може да експериментират, но според мен ще е много трудно. С приятели бизнес не се прави, нали знаете сиренето е с пари. С роднини пак трудна работа. Освен ако се договорите 10% да са за вуйчото примерно, може и да свърши работа, поне ще направи каквото е по силите му. Пак казвам не сте инвестирали, чисти пари ще ви идват...някакви. От друга страна млади сте, мислете в перспектива, като му платите данъка, + данък печалба на милата ни Родина,+ някой лев за вуйчо,+ амортизации, български закон не ви защитава, могат да ви опустошат имота, а че сте декларирали наема не ви гарантира нищо....колко чисти лева ще остават...? Айша, ще каже най добре каква цена може да му се вземе в момента кеш, и ако ги инвестирате в имот, там където сте сега. Законите в САЩ са други, даваш жилище под наем, с изрядни документи няма как да ти оставят сметки за парно, разбит паркет, надрани стени, разхлопани дограми...а в БГ поне едно от изброените ви е в кърпа вързано...
Вие ще си решите, но ти казвам като човек който дава 2 имота от 2009-та насам, а имам и познати които отдават. Не е никак лесно, и си иска контрол от първо лице.

# 724
  • Мнения: 14 966
 Ивекс, Да ви е честито , много хубава новина, да се сдобиеш с имот в хубав квартал ! babydust7
Помислете добре , наистина. Рискове всякакви .
Най -вече е важно , ако никой не го обитава , от време на време да има кой да ходи да го наглежда.
Защото може да стане теч, някакви други извънредни ситуации , или да го разбият крадци .
Влезте във връзка и с някой съсед / ама то знаеш ли на кого можеш да се довериш newsm78/.
Застраховайте го.
И ако вуйчото е надежден , оставете му нот. заверено пълномощно да го отдава под наем и да следи нещата. Да  намерите най-доброто решение , това ти пожелавам !

# 725
  • Мнения: 54 445
То не е само да се следят сметките. Налагат се ремонти, наемателите не винаги си ги организират сами, дори и за сметка на наема.
Да не говорим за други главоболия и ядове, от рода на тези на Таис. ooooh!

# 726
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Наистина е така като се замисля, по-добри изобщо да не се захващаме с това начинание.
Благодаря все пак за отделеното време и мненията ви, бяха ми изключително полезни. bouquet

# 727
  • Мнения: 14 966
То не е само да се следят сметките. Налагат се ремонти, наемателите не винаги си ги организират сами, дори и за сметка на наема.
Да не говорим за други главоболия и ядове, от рода на тези на Таис. :ooooh:
Още събирам сили да го обявя Laughing. А е напълно готов за огледи от десет дни вече.
Скоро ще разказвам и аз одисеи с брокерЯта и евентуалните кандидати. Стискайте палци Мърфи да не продължава да си гледа работата покрай моето имотче.
Ивекс , ще го измислите, време трябва. радвайте му се на първо време , идеите , особено чрез споделяне и премисляне  , идват.

# 728
  • София
  • Мнения: 16 038
Ивекс, бих пуснала близките и бих дала пълномощно на вуйчото - срещу 20% от прихода. Ако след като си тръгнат се намерят други, свестни кандидати. Все може да излезе нещо - от близки или роднини. Но пък и да ходи да наглежда имота.
Лъки, хич не съм критерий за изгодни наеми.
Гледам да дам евтино, но и да не влагам много предварително.
Само най-необходимото и ако може без много подобрения.
По-горе писаха за наемите в района, моят е по-нисък. Но пък хората са там от 2012, плащат си всичко и нямам оплаквания.
По повод твоя проблем с гаджето  - дойдоха с едни, сега единия/титуляр по договора/  е с друга. Втория се изнесе и в последствие разбрах.
Титуляра си поканил братовчеда за малката стая. Хич не го знам кой е и какъв е. Имам договор с 1 човек, той отговаря за сметките и кого ще кани.

# 729
  • Мнения: 25 750

Лъки, хич не съм критерий за изгодни наеми.

По повод твоя проблем с гаджето  - дойдоха с едни, сега единия/титуляр по договора/  е с друга. Втория се изнесе и в последствие разбрах.
Титуляра си поканил братовчеда за малката стая. Хич не го знам кой е и какъв е. Имам договор с 1 човек, той отговаря за сметките и кого ще кани.


Не за наем, за цена на имота при продажба, понеже познаваш района. Peace

По моя въпрос, оказа се че оставил капаро, ама не съвсем, а днес , довечера...накрая казах на брокера това е несериозно! На мен времето ми е ценно, не мога да се занимавам с лапешки истории. Днес едно момиче беше на оглед, аз я харесах, но тя тепърва започвала да гледа...демек не знае какво иска.

# 730
  • София
  • Мнения: 16 038
За продажба - сложно ще е.
Някакъв офисен планктон се мота по огледи и иска да купува с ипотека. То няма лошо. Но искат само ново стр-во до 4 -5 г.
Да е модерно обзаведено, да е хипер, супер, дупер. А и ако може да им намалят цената, щото те пари нямат много, ама са много умни и красиви.
Малко по-стари, стабилни тухли из Лозенец игнорират, защото така. Само ново, новеничко.
Моята широка, просторна панелка направо искат да им я подаря. Ама аз не съм социални грижи и ги отсвирвам.

# 731
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
То новото строителство е едно, мани, ходихме на огледи в Пловдив и съм разочарована.
И двамата с ММ изобщо не знаем как вървят цените на имотите у нас, вярно е, че може да влезем и да направим справка, но всичко зависи от местоположение, етаж и т.н., доскоро се чудехме дали да продадем нашето жилище в София, но се отказахме бързо.

Съпругът ми изобщо не иска да се занимава с въпросното жилище, според него най-добре било да "бие" ключа и да забрави за него.

# 732
  • Мнения: 25 750
Аз пък мислех, че за имоти в Лозенец се избиват да дават луди пари, нещо от порядъка на 100 000евра примерно...грешала съм. newsm78

# 733
  • София
  • Мнения: 16 038
Дават, за някаква шарена кутийка под околовръстното, над МОЛ Парадайз. Виж го на Гугъл стрит вю. Покъртителна гледка, за високите подпочвени води да не споменавам. Сега сериозно - Лозенец не е това, което беше. Превърнал се е в гето - бедни местни жители и тук таме разни новобогаташи тип куфарен търговец или дюнерждия. Няма магазини - един Лидл и 1 пазарче с 5 сергии на прекупвачи. Детските градини - биват, но персонала е възрастен. Като се пенсионира ще затворят.
2 у-ща - квартални, без претенции. Учителите влизат в час, ако случайно нямат лична търговска дейност. Над повечето малки улички по жиците висят обувки...
Иначе има доста служители на държавни и частни фирми. От първите ДАНС, НЗОК, от вторите - Петрол, строителни фирми,застрахователни, кол центрове. Метрото улеснява, но има и доста с частни коли. Ако фирмата няма собствен паркинг - паркират под блоковете.Съответно бабите крякат от балконите, дерат врати и подобни простотии. Не случайно работя там, а живея в друг квартал. Не, че не мога да се нанеса до работата и да ходя по чехли.

# 734
  • Мнения: 25 750
Мерси, направо получих цветна картина. hahaha
 Ходих скоро в София, знам къде е Парадайс център, района около посолствата, болница Токуда...обаче как ми го описа. Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Нова тема? Томева... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт