15-минутни ястия - идеи и рецепти - 2

  • 185 242
  • 753
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 1 265
Зарибяващите сте наистина.Аз утре се вдигам за карфиол. Simple Smile
Ехаааа.......стана тя каквато стана Flushed Smiley всички ще ядеме карфиол! Аз също си купих вчера и......утре му е ред!

# 361
  • гр.София
  • Мнения: 243
Да пусна още едно подстрекателство тогава. Ако някой обича паниран карфиол, че сега му е сезона, ето идея. Купувам 5-6 глави карфиол. Бланширам ги за една минута във вряша вода. Накъсвам на розички и отделям само количеството, което ми трябва за едно хапване на фемилито. Останалото разпределям в найлонови пликчета и командировам във фризера. Включвам фурната да загрява и в една голяма купа разбивам яйца, настърган кашкавал и всякакви любими сирена, добавям зехтин, чер пипер и малко галета. В тази смес обърквам карфиола и мушвам във фурната за 15-20 минути. Номера е да имате заготовки от бланширан карфиол във фризера.
Аз го правя по същият начин, но слагам тиквички. Идеята с карфиола задължително ще изпробвам, определено ме запалихте Simple Smile
Ето и нещо изпробвано наскоро от мен (рецептата е на Бон Апети):
Фритата с царевица и гъби
Необходими продукти:
8 яйца (аз сложих 5)
1 глава лук
1 тиквичка
1/2 консерва царевица
200 г кафяви печурки (използвах сушени гъби шийтаке предварително накиснати в гореша вода)
125 г сирене „Моцарела“ или друго
80 г краве масло
2 стръка босилек
1 ч. л. риган
1 щипка пушен червен пипер
сол и черен пипер на вкус
Тиквичката се реже на тънки кръгчета. Гъбите се почистват и се режат на тънко, а пънчетата им се отстраняват. Лукът се нарязва на полумесеци. Нарязаните зеленчуци се запържват в сгорещеното масло. Когато омекнат, се добавя отцедената царевица. Подправя се с риган, сол и черен пипер на вкус. Отгоре се накъсва моцарелата и се поръсва с пушения червен пипер. Готви се около 15 минути на слаб огън, под капак. Охлажда се леко и се сервира с листа босилек.

# 362
  • Мнения: X
Не се бях сетила за вариант с тиквички. Задължително ще се пробва.

# 363
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 005
Скрит текст:
Фритата с царевица и гъби
Необходими продукти:
8 яйца (аз сложих 5)
1 глава лук
1 тиквичка
1/2 консерва царевица
200 г кафяви печурки (използвах сушени гъби шийтаке предварително накиснати в гореша вода)
125 г сирене „Моцарела“ или друго
80 г краве масло
2 стръка босилек
1 ч. л. риган
1 щипка пушен червен пипер
сол и черен пипер на вкус
Тиквичката се реже на тънки кръгчета. Гъбите се почистват и се режат на тънко, а пънчетата им се отстраняват. Лукът се нарязва на полумесеци. Нарязаните зеленчуци се запържват в сгорещеното масло. Когато омекнат, се добавя отцедената царевица. Подправя се с риган, сол и черен пипер на вкус. Отгоре се накъсва моцарелата и се поръсва с пушения червен пипер. Готви се около 15 минути на слаб огън, под капак. Охлажда се леко и се сервира с листа босилек.

Кога се слагат яйцата?

# 364
  • Мнения: 239
Не изчетох всички рецепти,надявам се да не повторя някоя.
Ето няколко лични мой рецепти когато вечерта бързам да сложа нещо на масата,а не съм имала време да сготвя

1Наделинчка с кашкавал
Разрязвате наденицата по средата да стане като лодка и слагате вътре няколо парченца кашкавал - в микровълновата за не повече от 5 мин докато се разтопи кашкавала или във фурната за 10 мин докато се изпече.
2 Мързелива баница
3 яйца,1 кофичка кисело мляко сирене и брашно и сол.Всичко се обърква с миксер,накрая се слага и сиренето и се бута във фурната - 20мин
3 Хапки с червена или зелена чушка и сирене
4 филии хляб,1-2 чушки,сирене,шунка и 1 яйце.Чушката се измива, почиства от дръжката и семките и се нарязва на малки кубчета. Смесва се с разбитото яйце , натрошеното сирене и ситно нарязаната шунка Получената плънка се разпределя върху хапки, получени от нарязаните на парченца филии хляб. Хлебчетата се поставят във фурна и се запичат на грил за няколко минути.
4 Гювечета - може да сложите абсолютно всичко което се сетите.На дъното на гювечетата слагам малко тръдно масло и отгоре нареждам плочка сирене,някакъв вид колбас - шунка,шпеков салам,наденица,луканка,бекон каквото си изберете.Кисели краставички,заливам с доматен сок,пак плочка сирене и настърган кашкавал-пече се докато кашкавала почервенее-не повече от 15 мин при загрята фурна.Който има желание може да добави и яйце

# 365
  • Мнения: 14 639
Зарибяващите сте наистина.Аз утре се вдигам за карфиол. Simple Smile
Ехаааа.......стана тя каквато стана Flushed Smiley всички ще ядеме карфиол! Аз също си купих вчера и......утре му е ред!
Направих го снощи.Не стана хрупкав сигурно,защото имах малко галета,но пак беше много вкусен. eatТри плика със заготовка отидоха във фризера,Не беше умишлено,но в магазина единствената глава карфиол беше 1,5кг.Ще си имам и за друг път.С един куршум,два заека. Grinning

# 366
  • Мнения: 4 859
бързи яйца по бенедиктски
Сос холандез-3 жълтъка от големи яйца, 2 супени лъжици вода,лимонов сок-1-2 супени лъжици,сол,бял пипер.Всичко това се сипва в купата на пасатора и се разбива до хомогенност.Постепенно се добавя горещо разтопено масло-около 100гр.и се продължава с разбиването докато стане на гъст сос.През това време се забулват яйца-по 2 на порция,и се отцеждат на хартия.Няколко ленти бекон се запържват за кратко в масло,в същия тиган за кратко се затопля и разрязана на две малка питка-земел.В чиния се слагат двете половинки питка,отгоре парчетата бекон,пошираните яйца и се поливат със соса холандеЗ.

 Много обяснения,но е много бързо в същност.Сос холандез може да се приготви и по оригиналния начин на-водна баня.

# 367
  • гр.София
  • Мнения: 243
Скрит текст:
Фритата с царевица и гъби
Необходими продукти:
8 яйца (аз сложих 5)
1 глава лук
1 тиквичка
1/2 консерва царевица
200 г кафяви печурки (използвах сушени гъби шийтаке предварително накиснати в гореша вода)
125 г сирене „Моцарела“ или друго
80 г краве масло
2 стръка босилек
1 ч. л. риган
1 щипка пушен червен пипер
сол и черен пипер на вкус
Тиквичката се реже на тънки кръгчета. Гъбите се почистват и се режат на тънко, а пънчетата им се отстраняват. Лукът се нарязва на полумесеци. Нарязаните зеленчуци се запържват в сгорещеното масло. Когато омекнат, се добавя отцедената царевица. Подправя се с риган, сол и черен пипер на вкус. Отгоре се накъсва моцарелата и се поръсва с пушения червен пипер. Готви се около 15 минути на слаб огън, под капак. Охлажда се леко и се сервира с листа босилек.

Кога се слагат яйцата?

Мда, пропуснала съм го, извинете ме Simple Smile След като се подправи с риган, сол и черен пипер и преди да се добави моцарелата с пушения червен пипер.

# 368
  • Мнения: X
Скрит текст:
бързи яйца по бенедиктски
Сос холандез-3 жълтъка от големи яйца, 2 супени лъжици вода,лимонов сок-1-2 супени лъжици,сол,бял пипер.Всичко това се сипва в купата на пасатора и се разбива до хомогенност.Постепенно се добавя горещо разтопено масло-около 100гр.и се продължава с разбиването докато стане на гъст сос.През това време се забулват яйца-по 2 на порция,и се отцеждат на хартия.Няколко ленти бекон се запържват за кратко в масло,в същия тиган за кратко се затопля и разрязана на две малка питка-земел.В чиния се слагат двете половинки питка,отгоре парчетата бекон,пошираните яйца и се поливат със соса холандеЗ.

 Много обяснения,но е много бързо в същност.Сос холандез може да се приготви и по оригиналния начин на-водна баня.
Страхотно! Обожавам сос Холандез, но го правя рядко, защото е пипкава оригиналната рецепта. С твоята ще се прави често-често.

# 369
  • София
  • Мнения: 19 253
Ей, тук с карфиола се случи същото като с чушките в темата за Муньовците  Laughing  Laughing

# 370
  • Мнения: X
Валеж от карфиол?  Laughing Сега му е времето.

# 371
  • Мнения: 1 265
И ние хапнахме карфиол, а два пакета бланширан отиде във фризера.
lady_gothic - аз също благодаря за идеята за сос Холандез.

# 372
  • Мнения: 1 919
Двете бързи рецепти, които правя често вечер са:
Пилешки дробчета с лук на тиган и Гъби с масло. Може да се напряват и смесено гъби и дробчета.

Изпълнението им е подобно: Измивам гъбите/дробчетата и ги слагам в тиган със загрято вече олио. Намалям котлона и покривам с капак, за да си пуснат малко водичка. След 2-3 минути махам капака и разбърквам от време на време докато водата се изпари. Когато са почти готови добавям 1-2-3 глави лук (зависи колко имам). Аз обичам с повечко лук. Когато и лукът омекне и леко стане златист свалям от котлона. Цялата работа е за не повече от 15 минути.

# 373
  • Мнения: X
Много обичам дробчета- и пилешки, и телешки. Съфорумката пеп40 в своя блог Храна за мойте канибали е дала страхотна рецепта за дроб с масло и лимон. Аз съм нейн голям почител и за да я превърна в 15-минутна рецепта, купувам поне 2-3 пъти по-голямо количество дроб от това, което ми трябва за една вечеря, почиствам го и го нарязвам на хапки. Слагам за заври тенджера с вода и оцет, пускам парчетата във врящата вода, свалям от котлона и оставям похлупени за 15 минути. После отцеждам, овалвам в брашно и тези, които са за вечеря, ги пускам за 3-4 минути в масло. Като ги дръпна от котлона, добавям сол, малко чесън и сока на един лимон. Оставм похлупени за 5 минути и нападаме. Останалите парчета дроб ги прибирам на порции във фризера, за да имам за друг път за 10-минутно готвене.

# 374
  • Мнения: 1 919
Много обичам дробчета- и пилешки, и телешки. Съфорумката пеп40 в своя блог Храна за мойте канибали е дала страхотна рецепта за дроб с масло и лимон. Аз съм нейн голям почител и за да я превърна в 15-минутна рецепта, купувам поне 2-3 пъти по-голямо количество дроб от това, което ми трябва за една вечеря, почиствам го и го нарязвам на хапки. Слагам за заври тенджера с вода и оцет, пускам парчетата във врящата вода, свалям от котлона и оставям похлупени за 15 минути. После отцеждам, овалвам в брашно и тези, които са за вечеря, ги пускам за 3-4 минути в масло. Като ги дръпна от котлона, добавям сол, малко чесън и сока на един лимон. Оставм похлупени за 5 минути и нападаме. Останалите парчета дроб ги прибирам на порции във фризера, за да имам за друг път за 10-минутно готвене.
Благодаря за тази рецепта, непременно ще я пробвам!

Общи условия

Активация на акаунт