С какво се подправя салата от ряпа?

  • 5 299
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 109

Ние си правим вече 3 години успешно  ябълков....

Малко off ....pep-4o би ли пуснала рецептата за домашният оцет .... да се пробвам и аз тази година  bouquet

може, но довечера - да взема точната рецепта от съпружеското тяло - аз на неговите експерименти съм само "дай, донеси,сложи,бъркай", защото не вярвах че ще става такъв бистър и истински

# 16
  • Мнения: 8 917
Нали се сещате- салата от настъргана ряпа.
Вчера ми се дояде и си направих, сложих и зехтин, лимонов сок, сол и черен пипер.
Обаче нещо липсваше сякаш...

Та с какво друго може да се се подправи?

Настърган морков, а понеже страшно харесвам соев сос, бих сложила и него Peace Rolling Eyes Mr. Green

# 17
  • Сливен
  • Мнения: 382
И друг го е писал по-горе, ама да потвърдя и аз - добавям моркови, ябълка и орехи. Подправям с олио, сол и лимон.
Това за миенето на стърганата ряпа не го знаех, но е много ценна информация! Благодааря, че я споделихте! Simple Smile

# 18
  • Мнения: 138
ето още една за ряпа : настъргват се морковите и ряпата на дребнота ренде , сол, олио и малко кисело мляко става много вкусно.

# 19
  • Мнения: 410
Най-вкусна е черната ряпа ( между черна, бяла, червена ).Настъргвам, пълня шепи и изцеждам под течаща вода леко. настъргвам моркови и червено цвекло. Нарязвам листа от целина и настъргвам корена. Подправям с лимон, зехтин и сол. 
Това ни е салатата през зимата. Богата на витамини и целулоза. Може и зеле да се нареже.

Ох, облизах се!

# 20
  • Мнения: 9 109

Ние си правим вече 3 години успешно  ябълков....

Малко off ....pep-4o би ли пуснала рецептата за домашният оцет .... да се пробвам и аз тази година  bouquet

Ето рецептата за ябълков оцет:
Ябълките си измиват добре с течаща вода, почистват се от повредените, гнилите и червивите части, без да се отстранява сърцевината и без да се белят. Настъргват се на едро ренде и се поставят в голям съд с широко гърло. След това се заливат с топла, предварително преварена вода, докато се покрият напълно. 0.5л. вода на 0.4кг. ябълкова каша. На всеки литър вода се прибавя по 100гр. захар, а за ускоряване на ферментацията - по 10гр. мая за хляб и 20 гр. сух черен хляб. Съдът се оставя на тъмно място. За провеждане на първата фаза на ферментацията температурата в помещението трябва да е 25-30*С. Кашата се разбърква 2-3 пъти дневно с дървена лопатка. След 9-10 дни кашата се прецежда през марля. После към всеки литър получен сок се слага по 100гр. захар и се бърка до пълното разтваряне на захарта.  За провеждане втората фаза на ферментацията гърлото на съдовете/съда се покрива и завързва с марля и се оставят на топло място. Оцетът става за около 60 дни. Най-подходящи са ябълки Петровки, защото температурата на сезона е подходяща.
Това е по оригиналната рецепта от книгата, по която ни става бистър, кисел и ароматен оцета.
За количества - умножаваш.  Много е важно да е топло, защото на есен сложихме една много голяма доза, но застудя и не стана.  Та сега чакаме затоплянето.

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 08:29 от pep-4o

# 21
  • София
  • Мнения: 974
Благодаря за подробното описание  bouquet
Ще се пробвам и ще докладвам Hug

Общи условия

Активация на акаунт