Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 405
  • 740
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 17 921
Бях писала назад, че помагам на сина на приятелка с бумагите около кандидатстването за Германия тази година. И в процеса на четене на това и онова, попаднах на информация, която ще е полезна на доста хора и ще им спести разкарването до МОН в близките дни, тъй като вече училищата стартират с раздаването на дипломите.
Апостилът вече НЕ се получава в МОН.
http://mon.bg/?go=page&pageId=6&subpageId=1655
На сайта на  НАЦИД има и качено заявление, което детето може да попълни още от вкъщи. Ако предварително преведете парите по банковата сметка на НАЦИД или чрез ePay и имате попълнено заявление, бързо ще свършите работа. Иначе се вижда, че  може както и преди да се плати на каса или на пос терминално устройство.
http://nacid.bg/bg/services/
Работното време е до 18,30.

# 166
  • Мнения: 943
А процедурата остава същата, нали?
Нотариално завереното копие на дипломата минава за апостил - превежда се  - минава заверка на превода във Външно - заверява се необходимият брой копия в Немското посолство. Това ли е?

# 167
  • София
  • Мнения: 17 921
А процедурата остава същата, нали?
Нотариално завереното копие на дипломата минава за апостил - превежда се  - минава заверка на превода във Външно - заверява се необходимият брой копия в Немското посолство. Това ли е?
Принципно е това. Но в София поне, за другаде не знам, преводаческите агенции приемат веднага копие от дипломата и почват  с превода още преди наличието на апостил. Така се печели време, после само  допълват превода и се минава на стъпката с Външно.

# 168
  • Мнения: 62
 newsm78Включвам се с въпрос, който е доста встрани от темата, за което се извнявам! Предстои ми пътуване до Германия с wizz. Мога ли в ръчния багаж да взема пакетирани хранителни продукти - сирене, кашкавал, подправки по 2 пакетчета. Правят ли проблем за това?

Последна редакция: сб, 17 юни 2017, 17:35 от anet_iv

# 169
  • София
  • Мнения: 3 158
anet_iv Въпросът ти е за темата за wizz, но ще ти отговоря. Няма проблем в ръчния багаж да носиш твърдо сирене, кашкавал, подправки. Не може течни и кремообразни продукти. Ако носиш течности, козметика, трябва да са в опаковки до 100мл и да са в затварящо се прозрачно пликче.

# 170
  • Мнения: 943
А процедурата остава същата, нали?
Нотариално завереното копие на дипломата минава за апостил - превежда се  - минава заверка на превода във Външно - заверява се необходимият брой копия в Немското посолство. Това ли е?
Принципно е това. Но в София поне, за другаде не знам, преводаческите агенции приемат веднага копие от дипломата и почват  с превода още преди наличието на апостил. Така се печели време, после само  допълват превода и се минава на стъпката с Външно.

Така правят и във Варна. Преводаческата фирма, която ще движи процедурата, има офис и в София и са създали организацията така, че всичко да приключи за 3 работни дни за бърза поръчка. Изпробвах ги през април - успяха. Но тогава нямаше наплив. Надявам се да няма голямо забавяне.

# 171
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 510
Моля, Момичета за помощ!   Praynig

Синът ми е преминал курсове от А1 до В2.2 в България, предстои му заминаване за Германия, където трябва да изкара и ниво С1 (а вероятно след това и TestDaf), за да може догодина да кандидатства в Уни. Иска да кандидатства в Университета в Манхайм. Ще живеем в Лудвигсхафен. За района, в близост - Манхайм, курсове за ниво С1 намирам единствено в Гьоте Институт, но ми се струват много кратки (2 или 4 седмици), а пък цените са впечатляващи. Може ли да ме насочите къде може да се търсят курсове ниво С1 за Манхайм/Лудвигсхафен или в близост до тях?  Hug
И въобще някой ако има кандидатствал в този университет, моля да сподели опит!

Ще съм благодарна за всички съвети!   bouquet

# 172
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Бела, сега ти виждам целия въпрос, хубаво, че си го постнала и тук. Simple Smile

Много неща се сещам да ви кажа, но като начало:

1. Има ли Манхайм подготвителна езикова година и какви са условията за записване? Отговаряте ли на тях?
2. Защо не изкара Даф или ZMP (който е даже по-лесен, но се приема на много места) още в Бг? Така няма ли да му е най-лесно?
3. Конкретно за курсове по немски за Манхайм не мога да те насоча, но ако в Бг е записан студент (каква да е специалност), би могъл например да се огледа за Еразъм в Манхайм по специалността си и вместо да ходи на лекции и изпити, да запише езиков курс към унито. Така ще му излезе на пракитка безплатен курсът. Малко е по-трудна схемата и много неща спестявам тук като инфо ,защото нз дали изобщо би ви интересувало, просто на първо време хвърлям идеята.
За безплатен курс по език бих се замислила да запиша какво да е образование в Бг, което да ми позволи да правя Еразъм в Манхайм. В Бг ще си плати семстриална такса 200 лв (старо ми е инфото, нз колко точно са таксите вече, ама и 250 да са...), но за тези пари никъде няма да има такъв курс като в унито, да не говорим, че ще запознае с хора, със самото уни, сградите, столовата и други дребни наглед, но важни детайли... И ще е в група с връстници, а не възрастни, които напредват по-бавно, може би сред тях дори ще си намери среда/приятели...

Спирам, че много дълго стана засега. Simple Smile

# 173
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 510
Благодаря, chrissy! bouquet

Ако е удобно, ще ти пиша на ЛС, да не разводняваме темата тук. Hug

# 174
  • Мнения: 34
Здравейте, има ли деца, които ще кандидатстват в уни Хайделберг и Кьолн? Интересува ме дали документите се подават през уни-асист или може директно до университета да се изпратят?

# 175
  • Варна
  • Мнения: 3 242
Здравейте, има ли деца, които ще кандидатстват в уни Хайделберг и Кьолн? Интересува ме дали документите се подават през уни-асист или може директно до университета да се изпратят?
Пишете за коя специалност става въпрос.

# 176
  • Мнения: X
Скрит текст:
Бела, сега ти виждам целия въпрос, хубаво, че си го постнала и тук. Simple Smile

Много неща се сещам да ви кажа, но като начало:

1. Има ли Манхайм подготвителна езикова година и какви са условията за записване? Отговаряте ли на тях?
2. Защо не изкара Даф или ZMP (който е даже по-лесен, но се приема на много места) още в Бг? Така няма ли да му е най-лесно?
3. Конкретно за курсове по немски за Манхайм не мога да те насоча, но ако в Бг е записан студент (каква да е специалност), би могъл например да се огледа за Еразъм в Манхайм по специалността си и вместо да ходи на лекции и изпити, да запише езиков курс към унито. Така ще му излезе на пракитка безплатен курсът. Малко е по-трудна схемата и много неща спестявам тук като инфо ,защото нз дали изобщо би ви интересувало, просто на първо време хвърлям идеята.
За безплатен курс по език бих се замислила да запиша какво да е образование в Бг, което да ми позволи да правя Еразъм в Манхайм. В Бг ще си плати семстриална такса 200 лв (старо ми е инфото, нз колко точно са таксите вече, ама и 250 да са...), но за тези пари никъде няма да има такъв курс като в унито, да не говорим, че ще запознае с хора, със самото уни, сградите, столовата и други дребни наглед, но важни детайли... И ще е в група с връстници, а не възрастни, които напредват по-бавно, може би сред тях дори ще си намери среда/приятели...

Спирам, че много дълго стана засега. Simple Smile
Сигурно е добра схема, само да кажа, че за участие в Еразъм+ е необходимо да има завършени поне два семестъра в БГ унито (тоест, поне две такси по 230 лева) плюс това трябва да има успех мин 4,50, тоест, трябва все пак да учи и да си взема изпитите, освен това има класиране и обикновено студентите от по-високите курсове са предпочитани (ако има има повече кандидати, отколкото места),  тоест, може първото кандидатстване да е неуспешно и да чака още една година, което значи още 2 семестриални такси, за изгубеното време няма да говорим. Освен това не може всяко БГ Уни, а само такова, което има сключен договор за обмен с Уни Манхайм, и не може всяка специалност, а трябва и съответната специалност да има места за обмен с Манхайм - тоест студентът ако учи антропология, а в Манхайм има места за бизнес-администрация, няма да стане. По Еразъм се определят бройки/квоти за места за специалности и за университети, и може да се случи да те приемат за обмен по твоята специалност, но не в унито, което си посочил като първо желание, а в друго уни.

За мен този вариант е прекалено несигурен и времеемък, но ако младежът не иска да тръгне за Германия по лични причини, тогава е наистина вариант. Но все пак трябва да се ориентира за университет в БГ, който има сключен договор за Еразъм с Манхайм, плюс специалност, която е подходяща, трябва да се запише за изпит (още едни 30 лева ли бяха), да кандидатства и да бъде приет. Не знам дали за тази година има още време за това, поне в София записванията за изпитите минаха, те и изпитите вече минаха.

Според мен, много по-просто и по-кратко като време е да изкара един курс в Гьоте в София за ниво С1, дори и като пари ще е съпоставимо с учене в университет (две семестриални такси, учебници и пр.), за времето и потенциалната несигурност не говорим.

Последна редакция: вт, 20 юни 2017, 13:50 от Анонимен

# 177
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 510
Да, благодаря Poppeabouquet

Оставаме на вариант да си изкара ниво С1 и изпит за сертификат в Германия, да се поориентира в обстановката и догодина, живот и здраве - ще кандидатства. Peace

Сега единствено ще преведем и легализираме дипломата, да е готова, за всеки случай.

# 178
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Поппеа, да, напълно си права, написах й ги на лични тези неща (че тр унито да има обмен с Манхайм, че може СУ да няма изобщо такава програма и т.н.), защото е малко по-специфичен случай и да не спамя тук. Wink

# 179
  • Мнения: 34
Здравейте, има ли деца, които ще кандидатстват в уни Хайделберг и Кьолн? Интересува ме дали документите се подават през уни-асист или може директно до университета да се изпратят?
Пишете за коя специалност става въпрос.
Съжалявам, пропуснала съм. За математика става въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт