Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 403
  • 740
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 11 658
Русалке серизоно се замисли за нов бизнес!Малко хора ще вършат тази работа съвестно и от сърце като теб! Hug

# 451
  • София
  • Мнения: 1 654
Каква прекрасна новина, Русалке! Изпрати ми омайващия имейл, за да се възползваме, може да е безценен и за Манхайм! Ние пак от нула- wg-то да го дали на други. Усещам я вече девойката как се стресира... Купихме куфара, раницата, остава най- чаканата новина след тази за приема!

# 452
  • Мнения: 1
Здравейте Simple Smile Поздравления на всички приети - дано това е началото на едно наистина блестящо бъдеще. Пиша тук с надеждата да получа съвети относно намирането на жилище/общежитие в Мюнхен. Не сполучихме в лотарията на Studentenwerk и ни плаши този Wartezeit 2 години... Ще ходим в града за записване в ЛМУ след седмица и мислим да действаме на място, но се чудим как. Имате ли опит с посещаване на Verwaltungsstelle-тата? Води ли до успех? Междувременно разглеждаме wg-gesucht и подобни, но без особен успех... Благодаря предварително за помощта!

# 453
  • София
  • Мнения: 17 921
Liebesbaer,  да ти пусна аз мейл омайващ, ама той не е  един.. Не зная доколко е печеливша тактиката, засега два пъти сработи (може и чист късмет да е било), но просто задавайки  регулярно  някой и друг въпрос за това и онова в такова омайващо мейлче, просто им напомнях за  себе си. (уж съм младежът, де Simple Smile).  И днес офертата беше някак закачлива, все едно я отправяха към някой познат.

Ах, Мюнхен.. Засега май не съм чула през годините българче да е намазало от томболата за първокурсници.   Ако помня правилно, че вече все пак минаха две години оттогава,  бъдещият студент имаше право да избира  3 позиции. Спомням си, че нарочно избрахме тези с най-малък срок за чакане, упоменат в таблиците им, но пак не ни огря.. Въпрос на късмет вероятно. Съученик на дъщеря ми беше подал далеч по-късно заявление онлайн, беше избрал и общежития с по-голям срок на изчакване, но получи оферта. Пишете оттук още на частни общежития, не чакайте отиването там. Някой може и да отреагира, защото моите лични наблюдения (не претендирам да са обективни) са, че  за стаи  във  WG извън тези  на съответния Щудентенверк не се отговаря на първокурсници. От частните общежития тук-таме се обаждат. Де факто с младежа не разчитахме само на Щудентенверк, колкото и да ми се искаше баш там да е. Подковахме се и с мейли до доста частни. Отговори имаше, оферти също, но може би позакъсняхме и бяха останали доста неизгодни стаи от порядъка на 380-450 евро..  А и някои имаха странни изисквания - да си записан вече, да си BAFÖG berechtigt,  да си католик (това всъщност е нормално предвид факта, че някои общежития са към разни ордени и т.н), едни искаха  попълване на анкета за здравен статус, други искаха личните карти (не примерно удостоверения за доход) на родителите...Върхът беше една оферта, която ме накара да се ококоря.. Хората, видите ли, искали дългосрочни наематели. Лошо няма.... Ама как ще ги задържат тези наематели с оферта на ден, възлизаща на 29 евро, понеже се предлагала и закуска?! Та това са 900 евро на месец. Ето за майтап, желаещите да прочетат:
Скрит текст:
Wir danken für Ihre Anfrage und dem damit verbundenen Interesse am ......(нарочно махам името).
 
In der Anlage erhalten Sie einen Personalbogen sowie einen Fragebogen zum Gesundheitszustand, den Sie bei Interesse an einem Zimmer in unserem Haus bitte ausgefüllt an uns zurück senden.
 
Für die Bewerbung um einen Platz in unserem Studentenwohnheim ist folgender Ablauf zu berücksichtigen:
 
Nachdem Sie uns die beigefügten Fragebögen ausgefüllt zurück geschickt haben, wird ein persönlicher Besichtigungs- und Kennenlerntermin vereinbart. Erst im Anschluss daran wird dann gegebenenfalls der Heimunterbringungsvertrag geschlossen.
 
Für Studierende ist der Antrag auf Bafög Voraussetzung für die Aufnahme in unserem Wohnheim.
 
Der Tagessatz für eine Unterbringung  beträgt 29,38 €.
 
In beigefügter Preisliste sind sämtliche Inklusiv-Leistungen ersichtlich.
 
Grundsätzlich sind wir an einem längerfristigen Mietverhältnis interessiert (mindestens 1 Jahr).

Иначе не всички са с такива цени и слава богу, приятелско дете в Регенсбург е в частно общежитие за 230-240 Евро без тока. Съжалявам сега, че изтрих преди време  някогашната листа с частни в Мюнхен, която си бях изготвила на база  доста търсене в нета.
Ако бъдещият студент в Мюнхен ( а май  и където и да е другаде) е момиче, сякаш наистина сработва спряганият в пространството театър с насълзена девойка с куфар в ръка  пред служителки на отделните Verwaltungen.Поне според наблюденията на дъщеря ми в повечето случаи  дава резултат. Но за момчетата този номер не минава, нито ще се навият самите те  престорено да хленчат, нито ще им обърнат кой знае какво внимание от отсрещната страна.

Стискам палци на всички скоро да  се похвалят със сигурен подслон Simple Smile

Последна редакция: сб, 12 авг 2017, 00:29 от пенсионирана русалка

# 454
  • Варна
  • Мнения: 3 242
Приятелка на дъщеря ми спечели миналата година стая от лотарията в Мюнхен. Невероятен късмет, повече се зарадва от приема е унито.

Във фейсбук в момента се дават много ценни съвети за намиране на квартира.

# 455
  • Мнения: 943
Щерката в понеделник ще пътува, за да се записва в Аахен. Още няма никаква яснота по въпроса за жилището. Писахме имейли до щудентенверка, до частни общежития също, но от никъде нищо. Само любезни имейли
 в смисъл "чакайте". Подхвана ги по телефона един ден, сигурно 30-тина прозвънявания има, прехвърлят от един на друг служител. Накрая се свърза с една мила дама, която отговаряла за най-желаното от нея общежитие. Преди това й писа имейл, в който любезно й обяснява ситуацията, моли й се, подчерта, че може да бъде полезна за студентската им общност в общежитието /съвсем ново/. Когато се чуха по телефона пак си поприказваха и разбрахме, че следващата седмица ще започне раздаване на апартаментите и ще получим отговор на имейла си. Жената попита за името, намерила имейла и казала, че ще го разпечата и до една седмица ще получи отговор. Вече какъв ще е отговора - остава да се молим, че ангелският глас на мойта девойка ги е трогнал. Преди известно време имаше и интервю през скайп за едно много хубаво общежитие и по любезния им тон и симпатичното излъчване се обнадежди. Но сега не дава дори на мен да се обнадеждя.
Казах й като пристигнат в Аахен, още от влака с раницата да се изтърси пред щудентеверка и да им се моли.
Някоя аахенска мама знае ли колко е сумата на кауциона? Колко месечни наема? Или е различно за различните общежития?

# 456
  • Мнения: 943
Въпросите нямат край. Става дума за софтуера на лаптопа.  Windows-а си е легален, антивирусната програма също. Мислехме да купим и офис -пакета, но уж студентите получавали право да си изтеглят офис пакет от портала на унито или нещо такова. Информацията обаче не е проверена.
Знаете ли нещо по въпроса? Трябва ли и офис пакетът да е легален или може да си спестим този разход и да си свали нелегален?
Благодаря Simple Smile

# 457
  • София
  • Мнения: 17 921
....но уж студентите получавали право да си изтеглят офис пакет от портала на унито или нещо такова. Информацията обаче не е проверена.

Дали за навсякъде е в сила, не знам.Но в унито на дъщеря  ми е факт горното. Докато е студент, има право да свали последната версия  на MS Office на 5  отделни устройства. И деинсталиран от един компютър офис пакет се връща със знак + като наличност.

# 458
  • Варна
  • Мнения: 3 242
mutafova78 Миналата година в края на август преведохме на Studentenwerk сума, колкото три наема - за септември + 2 наема кауцион. Дъщеря ти кога подаде молба за общежитие в Аахен? Какъв тип настаняване сте посочили? Досега не ви ли се обадиха от някое WG?

# 459
  • Мнения: 939
Дали за навсякъде е в сила, не знам.Но в унито на дъщеря  ми е факт горното. Докато е студент, има право да свали последната версия  на MS Office на 5  отделни устройства. И деинсталиран от един компютър офис пакет се връща със знак + като наличност.

Microsoft Office 365 е безплатен за ученици и преподаватели. Изискването е да имат университетски мейл

https://products.office.com/en-US/student/office-in-education#FAQS

1 лиценз на MS Office 365 дава право на инсталация на до 5 PCs или MAC и на до 5 таблета или смарт устройства.

# 460
  • Мнения: 943
Благодаря за отговорите. Имам информация за офис пакета конкретно за RWTH Aachen, значи може да се разчита на това, щом и на други места го има.
Ясмина, кандидатства за общежитие през февруари. За WG не са се обаждали, а и тя е кандидатствала за 4-5 WG-та само. За апартамент имаше интервю, но тя ги попитала дали дават от септември и дали заради това незнам, но не й дадоха място, защото там наемите бяха от октомври. На друго място пък, бях писала за това, искаха да посочи наемане от 1 август, за да си увеличи шансовете, но към него момент нямахме никаква информация за прием, а и Аахен беше много несигурен вариант за учене там. Веднага като получи приема им писа, че може да се настани от 1 август, но те вече бяха раздали местата. А за септември още нищо. Сложно е. Та... чакаме и ще се ходи на място.

# 461
  • Варна
  • Мнения: 3 242
mutafova78 На ваше място бих писала няколко писма на общежитията, в които сте най-напред в листата на чакащите. До октомври няма да има проблем да се настани в стая на студенти от по-горен курс. В момента се предлагат много такива. Има и стаи до 02.2018 дори.

# 462
  • Мнения: 943
Писахме, писахме. Дори по 2-3 писма писахме. Дори на учтивите откази им отговаряхме отново с молби. Чак се притеснявам "да не пресолим гозбата". Интересното е, че при най-желаните общежития е най-напред в списъците. За едно ВГ е 89 от 100 налични места. При едностайните апартаментчета е 166 от 244. При другите е доста назад. Категорично отказа да кандидатства в Die Turme, а там май е най-лесно да се влезе. Надявам се да има шанс за тези, които е избрала.
Във фейса има групи на българи в Аахен, както и местни групи за квартири и временни стаи, но първо искаме да сме сигурни, че сме направили всичко за постоянна стая. Интересно ми е, ако се наеме стая, която е свободна през целия първи семестър /например на някой студент, който е на стаж, обмен в чужбина/ и през това време дадат постоянна стая - дали може да се прекрати договора за временната стая или трябва да си плаща и временната до изтичане на договора  + постоянната стая? Заради тези неясноти чакаме. Иначе варианти има. Утре започват на място да обикалят. Сформираха си една групичка от трима, намериха се от фейсгрупите, и ще тормозят щудентенверка и квартирите заедно.

# 463
  • София
  • Мнения: 1 654
Здравейте, днес дъщеря ми изпраща гаджето към Холандия, остават броени дни и до нейното отлитане Flowers Four Leaf Clover
Имам въпрос по отношение на личните документи- освен ЛК и международен паспорт друго не се сещам. Тя няма шофьорска книжка. Паспорта мисля да си го вземе за всеки случай...
Общежитие нямаме засега, писа ласкателен имейл, получи и отговор даже от съответната дама- иска и телефона за да се свърже с нея ако излезе нещо. Дано, дори на такива малки неща вече хвърлям надежди!

# 464
  • София
  • Мнения: 17 921
Liebesbaer,  преди няколко дни още ти пратих на лични линкове към частни общежития в Манхайм. Ако не сте  им писали преди това, пробвайте и там Simple Smile. Може нещо да излезе.. Цените им не бях много по-различни от тези на Щудентенверк.

Общи условия

Активация на акаунт