Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 495
  • 740
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 30
Много ви благодаря!!!! Ще го посъветвам да опита месец октомври отново. Темата е стрхотна и много полезна!!!

# 676
  • София
  • Мнения: 11 704
Струва ми се,че и през октомври ще е рано.Защо ми се върти в главата датата 15.03? newsm78

# 677
  • Мнения: 477
Много ви благодаря!!!! Ще го посъветвам да опита месец октомври отново. Темата е стрхотна и много полезна!!!

Да, темата е много полезна, тази е 9-та поред,
хубаво е да се изчетат всички предишни, така доста неща се изясняват  Wink

# 678
  • Мнения: 943
За общежитие в Аахен дъщеря ми кандидатства през февруари, а през март добавя допълнители желания за стая. Някой беше кандидатствал през ноември. Но сега може би наистина е още рано.

# 679
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Дъщеря ми кандидатства за общежитие в Аахен през октомври, а нейни познати и преди това. Не знам какъв имейл или резултат очаквате. Трябва да се регистрирате тук, попълвате желанията си (които може да се редактират после). Всеки месец на 15-то число получавате имейл дали продължавате да участвате. Имате известен период, в който трябва да потвърдите, ако не - отпадате от класирането. По всяко време може да се влезе в профила и да видите кой поред в листата на чакащите за съответното общежитие сте.  

Другият град, в който подадохме молба, беше Кьолн. И там порталът бе отворен през октомври.

# 680
  • София
  • Мнения: 18 035
Аз нямах предвид да не се кандидатства за общежитие сега... Много портали са отворени и сега.  Останах даже с впечатление, че момчето е пуснало вече заявление. Казах само, че на този етап не може да се очаква нищо под формата на положителен отговор. Те на място Studеntenwerk  все още се борят с тазгодишните зайци, искащи подслон,  въобще не им е в момента  до бъдещи кандидати.

Последна редакция: чт, 21 сеп 2017, 14:02 от пенсионирана русалка

# 681
  • Мнения: 30
Всъшност той си е попълнил и изпратил формуляра / даже два пъти Simple Smile/, но явно очакваше на имейла с който се е регистрирал някакво потвърждение или входящ номер. Проблемът е,че не успява след това с посочения имейл и парола да се логне т.е. да влезе във въпросния профил.

# 682
  • Мнения: 5 347
Ясмина - моля за линк към портала за кандидатстване за общежитие в Кьолн. Моя син е 12 клас, в края на октомври ще пътува до Кьолн с проучвателна цел, мислехме тогава на място да подаде, но ако системата им е напълно електронизирана, може би ще е по-добре да подадем по електронен път.  Тъй като синът ми ще проучва университета , както и техническия, ако някой има предвид някакви по специфични въпроси, да казва - синът ще се постарае да получи отговор.

# 683
  • Варна
  • Мнения: 3 245
G.D. Би трябвало да е това http://www.kstw.de/ . Подава се онлайн и колкото по-рано, толкова по-добре. Дъщеря ми се регистрира октомври месец в 12 клас и до септември следващата година така и не получи оферта от там. Но тя в крайна сметка се отказа от Кьолн, и не беше настоявала.

stangel7 Преди две години нямаше формуляр, който да се изпраща. Всичко се попълва онлайн в профила на студента. Щом не може да си влезе в профила, може би нещо с регистрацията не е наред. Би трябвало да получи на имейла потвърждание на регистрацията и след това всеки месец линк, на който да кликне за да продължи да участва. При кандидатстване посочвате период на настаняване. Ако сега подадете очаквайте някъде през юли-август оферти за настаняване. С най-голям шанс да получите място са WG, така че ги пишете непременно. За WG останалите съквартиранти имат право да си избират кой да се настани при тях и обикновено установяват контакт по имейл или скайп.

# 684
  • Мнения: 30
Ясмина - Много благодаря! Вероятно аз не се изразих правилно, но наистина той си е попълвал  онлайн всичко.

# 685
  • Мнения: 5 347
Благодаря, Ясмина. Но от написаното от теб оставам с впечатление, че това не е гаранция че ще получи общежитие до другата есен. Каква е алтернативата тогава? Ако човек се е насочил към Кьолн, приемат го, подал е документи за общежитие навреме, а докато стане време за започване на учебната година не получи място? Какво прави тогава?

# 686
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря, Ясмина. Но от написаното от теб оставам с впечатление, че това не е гаранция че ще получи общежитие до другата есен. Каква е алтернативата тогава? Ако човек се е насочил към Кьолн, приемат го, подал е документи за общежитие навреме, а докато стане време за започване на учебната година не получи място? Какво прави тогава?
Търси други квартири и други начини да се настани, започва театрите пред Щудентенамта, ревовете с куфари, кандидатства по частни общежития, сменя града в най-лошия случай... Във всяка тема идва и този момент и минаваме и през тази процедура. Wink
Гаранция за общежитие никъде няма, то студентите са в пъти повече от местата в общежитията, поне за по-големите и добри унита.

# 687
  • Мнения: 5 347
А кандидатстването в частно общежитие  - кога е най-добре да се направи? То не е обвързано в даден университет. Може би, мисля си аз, проблемът ще е ,че ако излезе място рано, трябва да се плаща докато дойде време за започване на учебната година.

# 688
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не, не е точно такава схемата. И там си има срокове за кандидатстване, и там местата не са безкрайни и за всеки, който е склонен да плати, да има място. Те често не са по-скъпи от тези към унито или разликата е 50 евро месечно, но пък за по-добри условия. Така че и за частните си е навалица.

Плащането в повече може да е месец - месец и малко, защото даваш по-ранна дата, за да имаш шанс да те взземат изобщо. Но мисля, че това перо не е така голямо, защото самите студенти имат подготвителни курсове 2 седм или 10 дни преди лекциите, а преди това искаш да се регистрираш по общини, банки и прочее институции, да си накупиш каквото ще ти трябва и да оправиш битовизмите. Та този месец "в повече" даже може да се използва разумно и не е пълно увътряне.

Впрочем, напоследък май все повече майки от последните теми децата им предпочитат да отидат малко по-раничко там и да посетят тези незадължителни, но за чужденци пък полезни курсове.

# 689
  • Варна
  • Мнения: 3 245
G.D. Ранното кандидатстване за общежитие не гарантира място, но увеличава шансовете. По мнения на близки в Кьолн е много трудно да се уредиш с общежитие към Studierendenwerk. Познато дете чака близо година, като през това време беше на квартира. Най-накрая го приеха в частно общежитие, плаща около 450-480 евро, условията са добри и въпреки, че излиза колкото квартирата, общежитието повече му допада, защото е в студентска среда и не се занимава с разни сметки и др.битовизми. Друг познат студент пък получи много бързо място в общежитие след личен разговор със съответните служители.

За сравнение в Аахен всички, писали в темата, а доста познати студенти около дъщеря ми, които подадоха рано молби, получиха общежитие. Но пък и в този град има доста общежития и явно кризата не е така голяма. 

Кандидатстването за общежитие не ви ангажира с нищо. Направете го възможно най-рано, след като имате възможност (в някои градове може да се кандидатства само след прием, в други пък порталът не е отворен постоянно).

Подкрепям мнението на chrissy - настанете се по-рано, за да има време за ориентация  и подготвителни курсове. Например, ако семестърът почва през октомври, може да пишете период на настаняване - 1.09.
Ситуацията да получите общежитие преди да е приет студентът е по-скоро изключение, макар че при моята дъщеря точно така се получи. Рискувахме и платихме, защото бяхме 99.9% сигурни, че ще я приемат, а и най-много да изгубим наема за срока на предизвестие, през което време сигурно може и да се преотдаде стаята.

Общи условия

Активация на акаунт