По-добрият живот – в града или?

  • 21 104
  • 130
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
Изчакай още 5 години и поне направи профилактика на покрива. За протокола, дори профилактиката е 4-цифрена сума.

# 121
  • Мнения: 19 485
Изчакай още 5 години и поне направи профилактика на покрива. За протокола, дори профилактиката е 4-цифрена сума.
Точно. Като човек, който вече 16 години живее в къща, добре го знам.

# 122
  • София
  • Мнения: 16 194
Профилактика ни правят всяка година, без да ни питат. Задължителна. Не плащаме отделно за нея.

# 123
  • Мнения: X
Значи вече сте я платили в цената на покрива. Нищо на този свят не е безплатно. Ако не го платиш по един начин, ще го платиш по друг.

# 124
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Топъл дъжд говори за Елена Simple Smile 
Прати поздрави на кмета Simple Smile
другите не знам Simple Smile


Ей, издаде ме!  Mr. Green
И Елена не панацея, късмет е че имате работа. Имам приятели от там и те споделят други факти-няма болница, двете основни училища са на ръба заради малкото деца. Добре че се развива туризма иначе градът тотално ще западне.

# 125
  • Мнения: X
- по-голямата и скъпа поддръжка на къщата
От любопитство, защо е по-скъпа поддръжка на нова къща спрямо на нов апартамент? И ще кажа и защо питам.
Скрит текст:
При нас в блока се събират пари ей-така просто, в случай, че някой ден се наложи по-голям ремонт. Ако дотогава ти се изнесеш или си продадеш жилището, а ремонт не се е наложил, не ти връщат парите. Няма и опция да кажеш, че би искал да платиш като му дойде времето, защото парите ми днес струват повече от утре. Т.е. за почти чисто нов блок (на 3 години и нещо), аз ежемесечно хвърлям пари в някаква касичка, които никога повече няма да видя и нямам право да не ги плащам. Колко пари се хвърлят в касичката, се определя на общо събрание, т.е. като един от Х собственика, моето мнение е едно от многото, а повечето предпочитат да заделят тези пари отсега, нищо, че утре може да са някъде другаде.

Когато се прави покупка, винаги се избира сред най-скъпите неща, защото нали всички ще плащат - щат, не щат. Последният ми пример е за 2 броя пейки за 1100 ЕВРО всяка... Там седят следобед майките с малки деца...

Когато някой счупи някоя брава (примерно), отново всички плащат и ремонтът на една брава беше над 100 евро... То май беше само стягане, не нова част...

Мога да давам примери до безкрай.

Ако си купя къща, тя ще си е само моя (или на 2 семейства, може и приятели) и ако ми се счупи бравата, ще кажа на приятеля ми да я поправи и трудът за тези 15 минути няма да ни струва 100 евро, сори. Ако си купя пейка, няма да дам 1000 евро за една бройка, за тези пари ще си купя ратанови мебели цяла гарнитура примерно, барабар с покривалата и възглавниците, които на вид са много повече от една пейка. Или, ако не ми се дават 2000 евро за 2 пейки, ще си направя от тези места за сядане с европалети (много, много ги харесвам), ще си ушия калъфките и цялото нещо ще ми струва м/у 50 и 100 евро, даже бях смятала  Laughing. Да не говорим колко се кефя и колко ме отпускат такива дейности.

Та, любопитно ми е, как така поддръжката на къща е по-скъпа?
Ясно, че ако се наемат градинари за голям двор през всеки сезон да идват на седмица-2, това може и да стане ужасно скъпо, но по самата къща?
Е, затова сградите в Мюнхен изгелждат така, а сградите в София - иначе Simple Smile, защото в София в блок ако събират по 10 лева/апартамент месечно за поддръжка, се надига вой до небесата, че им е скъпо, а в Мюнхен 100 е/месец си е нормално като такса за един апартамент. И заради това всеки българин, като иде там, ахка и охка колко са красивии сградите и фасадите, и околоблоковите, и как у нас е свищина. Ама колко се плаща за това, не пита.

Аз личо съм на мнение, че и тук така трябва да бъде, иначе така и ще си живеем с олющени фасади и висящи кабели, и занемарени околоблокови пространства, и ще ахкаме по чужбинско.  

# 126
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Споделям мнението на Poppea, но няма да лъжа и ще кажа, че и тук има рушащи се сгради или люпещи се мазилки. Много рядко е, но се срещат. Иначе в Берлин  например не е нещо необичайно лоша, мръсна или люпеща се фасада.
Разбирам също и че за някои хора и 10 лв за вход са им много, тогава обаче търсиш други варианти. Затова и сравнявах добра поддръжка на нов имот - апартамент или къща. Ако искаш да пипаш само ако тръгне да пада къщата, тогава сигурно е друго. Че в Германия няма да ти го разрешат и ще платиш глоби, също е въпрос на друга дискусия. Но за качествена поддръжка не съм сигурна, че разликите м/у къща и апартамент са толкова големи.

# 127
  • Мнения: X
chrissy, така е, но говорим за преобладаващото. Иначе в София все повече сгради се боядисват, санират, поддържат, но има още много да се случва в това отношение.

Ако се абстрахираме от това и приемем, че и къщата, и апартамента ще ги поддържаш перфектно, тогава какво се получава като сметка:

Покрив - на къща имаш 100 кв само твой покрив, който ти си покриваш, на апаратмент имаш 10 % идеална част от 200 кв (ако е малка сградата, а твоят имот е голям в нея) и 2-3 %, акое е голяма сградата), тоест, имаш  да платиш 20 кв. в най-лошия случай, т.е. 5 пъти по-малко. Освен другото , има постоянни разходи по ремонта, които в първия случай покриваш сам, а във втория си делите, Освен другото, прии по-голяма площ цената на кв за ремонт е по-ниска.

Основи - отводяване при нужда (дренажи) - сметката е подобна на горната, а за къщи в полите на Витоша е много вероятно да имаш нужда от дренаж.

В къщата всички стени са ти въшни, в апартамента, ако е вътрешен, имаш много големи печалби от съседите, а ако е външен, все пак имаш някакви печалби. Това в идеалния случай, че сградата се отоплява цялата. Разходите за ремонт на отоплителната инсталация (котел, автоматика, вертикали) в къща са си само твои, в апартамент се делят (за верикали и абонатна, като абонатната се поддържа от Топлофикация за нейна сметка, ако си на парно).  Хоризонтали и радиатори са си твоя грижа и в двата случая.

Освен другото, тук го има момента, че обикновено хората като строят къша и се разпускат, в смисъл, склонни са да строят много по-големи квадратури - над 200 кв. (често необосновано големи, защото нямат по 5 деца), чието отопление съответно е много по-скъпо при еднакъв начин за отопление. Наскоро ми казаха, че собственици на къщи в Бояна предпочитали да карат зимата в Тайланд, вместо да ги отопляват - това е стандарт  Grinning Но напълно го вярвам, там са къщи по 500 кв РЗП, много са на течно гориво. Но и на газ да са, такава площ струва много по-скъпо за отопление, отколкото 120 кв апартамент.

За околоблоковите пространства срещу градина на къщата - при апарамент делите поддържката на същата квадратура (да кажем, около 300 кв двор) на всички, в къщата плащаш сам - или с пари, или с труда си.

Вероятно има и други обстоятелства, но най-големият минус, обаче, за мен на къщата е това, че животът в нея в 90 % изисква кола всеки ден и висене по задръстванията сутрин и вечер, и така не ти остава време да се радваш на двора, тишината или там каквото си имаш. Нещо, което с апартамент на хубаво място (хубав център, Лозенец, Иван Вазов, но подобно важи и край другите паркове на София - Северен, Западен, където апартаментите са по-евтини) се избягва, а след като парка ти е на 5 мин пеш, имаш време да се раходиш след работа сред дървета и зеленина, край река. А къщите в Лозенец в състояние да влезеш и живееш са около милион евро. Лично за мен балансът ползи/разходи не е в полза на къща.

Последна редакция: пт, 18 авг 2017, 11:21 от Анонимен

# 128
  • Мнения: 19 485
С това последното не съм съгласна. Задръствания или не - за най-много 40 минути съм в къщи при най-натоварено движение, тоест до 18,30 съм се прибрала и определено не може да се сравнява собствения двор и гората наоколо с Южния парк и възможността за релакс в Лозенец и Иван Вазов - нищо лично, но съм живяла в тези квартали и зная какво стълпотворение е в Южния парк в пикови часове (тогава, когато и аз мога да изляза да разпусна). За другите неща е така, както казвате - скъпо удоволствие е, но пък не бих заменила къщата за апартамент, поне не в тези квартали, които познавам в София. За мен е важно да имам добър магазин в близост и приличен транспорт, ако се наложи да ползвам до центъра. За транспорта е малко спорно, но го има ако се наложи да изляза без кола. Магазини и хипермаркети вече бол.

# 129
  • Мнения: X
милиттана, аз за 20  мин съм в къщи от работа - пеш, и вече напаразувала розовите домани от кварталното магазинче. За разходите за бензин и най-вече за нервите от висене по светофари и  откачалки по пътя дори не коментирам. Но всеки си знае за себе си какво му е ценно  Peace

Южният парк не е само частта около фонтана Wink площта му е 148 хектара гора  с алеи. Ако не те мързи да ходиш, навътре има алеи, които са относително спокойни, има езера с патици и водни кокошки. Но разбира се, трябва да ходиш едни 2 км пеш по тях в едната посока, което за повечето софиянци явно е тежка задача Simple Smile

Последна редакция: пт, 18 авг 2017, 11:40 от Анонимен

# 130
  • Мнения: 19 485
Да, така е - водещото е да има човек поминък или средства, които да му позволяват да живее там, където иска и по начина, по който иска.

Общи условия

Активация на акаунт