Отопление на къща

  • 14 474
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте,
купихме си къща, и сме в безумна главоблъсканица как да я отопляваме.
По принцип сме се спрели на вариант подово на първия етаж, и радиатори на втория.
Не сме сигурни обаче на какъв вид отопление да се спрем.
Става дума за къща около 200 кв.
100 кв. на първия етаж и 100кв. на втория.
Къщата, ще се санира и ще се сложи дограма, разположението и е добро, завет е от всички страни, но самата къща е върху скала и предполагам, че пода на първия етаж винаги ще е студен.,

Моля, ако някой има друга идея или е минал през това, което и ние да сподели мнение.
Също така моля да споделите опит , и не на последно място естествено търсим възможно най-оптималното за бюджета ни гориво.

Благодаря

# 1
  • Мнения: 6 301
А пелети защо няма в анкетата?

# 2
  • Мнения: 964
Здравейте ,
за да не прозвучи като реклама мислех да ви пиша на лични .
Отоплението зависи от много неща
моят мъж е инженер ОиВ проектира а може и да изпълнява , но в момента е претрупан с работа.
Иска ми се да ви помогна с компетентно мнение
Не зная дали сте от София , но от където и да сте може да го попитате по телефона ( ако проявявате интерес само ще ви го напиша на лични ) защото той ще ви пита неща от рода ... квадратура каква е изолацията и други подобни - не сум компетентна ...
за протокола ние се отопмяваме с климатици но сме и с вътрешна и външна изолация живеем в кооперация , имаме голяма къща в провинцията там обаче имаме котле на пелети , така че във всеки случаи всичко е индивидуално.

п.п. ако желаете телефон пишете ми на лични АБСОЛЮТНО НЕАНГАЖИРАЩО , просто добронамерено искам да помогна.Пак казвам в момента имамного работа и два ли ще може да ви помогне с дтруго освен със съвет Simple Smile  

# 3
  • Мнения: 34
А пелети защо няма в анкетата?

Вече има Simple Smile

# 4
  • Мнения: 6 301
Гласувах за пелети, като преди това сме били на ток, а после на дърва и въглища. Дневната и коридорът са с подово, на останалите места радиатори, доволни сме. На ток ни беше много скъпо, а на дърва и въглища трябваше да се слиза постоянно да се пали, да се слага на котела,  да се изхвърля пепел.... Къщата ни е на 2 етажа, общо  около 180 кв.м.

# 5
  • Мнения: 34
Гласувах за пелети, като преди това сме били на ток, а после на дърва и въглища. Дневната и коридорът са с подово, на останалите места радиатори, доволни сме. На ток ни беше много скъпо, а на дърва и въглища трябваше да се слиза постоянно да се пали, да се слага на котела,  да се изхвърля пепел.... Къщата ни е на 2 етажа, общо  около 180 кв.м.

И колко е разхода за отопление говорим като кг. на денонощие?

# 6
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
ние сме в къща около 450 кв с вътрешни стълби-всичко е отворено към втория етаж където са спалните-с пелети сме от 6-7 години , а за още по-голям комфорт и топлина направихме и камина с въздуховоди към всяка спалня .Много сме доволни и за нас това е най добрия вариант

# 7
  • Мнения: 6 301
Изкарахме зимата с 5 тона пелети, като сме настроили докато сме на работа да е на по-ниски градуси. Хубава изолация нямаме на втория етаж.

# 8
  • Мнения: 34
Изкарахме зимата с 5 тона пелети, като сме настроили докато сме на работа да е на по-ниски градуси. Хубава изолация нямаме на втория етаж.

Благодаря, това звучи доста обнадеждаващо Simple Smile

# 9
  • Мнения: 2 799
Тази година заменихме отоплението от твърдо гориво с такова на газ. Отопляват се 3 етажа, което са 15 помещения - стаи, коридори, бани и всичко е радиатори,няма лири.  Включени са и два серпантинни бойлера /80 и 120л/ към цялата система. В студения януари за всичко сметката беше 520лв.
Преди 2 седмици включихме и топла вода за 3те етажа и тепърва предстои да видим резултата в сметките.
Ако е от значение - миналогодишната ми сметка за ток за месец февруари и март спрямо тази година е с почти 100лв. разлика.
Комфортът е несравним - отоплено е когато поискаш, за колкото време поискаш, на каквато температура пожелаеш и не се налага да слизаш и да обслужваш котела, да се дишат мърсотии при почистването и си независим в плановете си да излизаш, вместо да си макс на 1 час разстояние от къщата, защото няма кой да добави въглища/дърва.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 521
Здравейте, простете, че се вмъквам с мой проблем в темата, но предполагам, че и това е вариант за отопление - въпросът за климатик в голямото помещение newsm78. Въпросът ми е дали някой отоплява голяма открита дневна около 65 квадрата, /160 куб. м/ и с какъв климатик като капацитет - 24, 26...?

Благодаря предварително за насоките, че съвсем се обърках от предложения в магазините - от 18 до 26, а ми се ще да съм подготвена поне на теория.   bouquet Уж са консултанти, но като ми предложат в три фирми различен капацитет и това ме разколебава в "консултацията". Тази първа зима в къщата бяхме с голяма зидана камина /тип огнище/, но ... иска помощ, за да е комфортно.

# 11
  • Мнения: 6 301
Аз на работа съм с климатик, но хич не ми е комфортно, на краката ми е все студено и си пускам духалка, ако го насоча да духа надолу пък ми се схващат раменете.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 963
Ние миналата година направихме инсталация-котле, тръби, радиатори и вече сме на пелети. Дотогава бяхме на ток-климатик, плюс конвектор, плюс маслен радиатор. Квадратурата ни е около 67кв.м. В къща сме, на втория етаж, с външна, частична вътрешна изолация и пвц дограма.
Сложихме и 2 слънчеви панела, да помагат на парното, а лятото пък сме само на тях откъм топла вода, даже има в излишък. Бойлера е 200л.
От октомври до март сме изхабили близо 3 тона пелети, като включвам отопление и топла вода. В стаите повече от 21С не сме вдигали.  Това прави по около 190-200лв. на месец , отделно тока ни е около 70лв.  Малко по-евтино е от отоплението на ток, но малко  Mr. Green  А и все пак си има хамалогия, купуваш пелети, пък ги разтоварваш, пък трябва да ги складираш, после ги изсипваш в бункер по няколко чувалчета, пък чистиш котлето отвреме-навреме...абе разправия си има. Мъжът ми се занимава с тия неща, но и аз помагам чат-пат.
Тамън се замислихме за прокарването на газ и те взеха, че я вдигнаха  ooooh!
Тока за мен е най-доброто решение, но е по-скъпо и мъжът ми иска енергийна независимост  Party

# 13
  • Варна
  • Мнения: 816
От лятото сме в къща и имахме този проблем. Къщата я купихме готова. За мен най - добрият вариант е термопомпа с конвектори и подово. Ние имаме подово и изградена инсталация, но се оказа, че няма изолация на тръбите и не може да се ползват за охлаждане. Т.е. няма смисъл да сложим термопомпа. Пелети не искаме, няма и комин в котелното. И накрая сложихме климатици. В банята е студено, в антрето.
А къщата е с котел на ток и безумни сметки. Предишният собственик е крал ток. Ако си строим къща- термопомпа въздух- вода или вода- вода.
А на въпроса на Galenna в дневна 65кв.м. 3 външни стени, изолация, дървена дограма със стъклопакет, но огромни френски прозоци 2,60/9м. сложихме Дайкин Уруру сарара, но японски 56. Не е модел за Европа, само за Япония, на 200V , с трансформатор. Бях скептична, но се стоплихме. Климатика е много хубав, но скъп. Другият вариант е два климатика

# 14
  • Мнения: 3
Интересна тема  Peace И ние сме в чуденка с какво да се отопляваме, от няколко години сме на въглища, по 400-500лв на месец ни струва отоплението за къщата от около 200кв.м., а и ужасно неудобно и мръсно  #Crazy Разучавам въпроса за палетите.. В тази връзка бихте ли споделили какви котли сте избрали за палети (марка, цена) ?

Общи условия

Активация на акаунт