Отопление на къща

  • 14 476
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 521
От лятото сме в къща и имахме този проблем. Къщата я купихме готова. За мен най - добрият вариант е термопомпа с конвектори и подово. Ние имаме подово и изградена инсталация, но се оказа, че няма изолация на тръбите и не може да се ползват за охлаждане. Т.е. няма смисъл да сложим термопомпа. Пелети не искаме, няма и комин в котелното. И накрая сложихме климатици. В банята е студено, в антрето.
А къщата е с котел на ток и безумни сметки. Предишният собственик е крал ток. Ако си строим къща- термопомпа въздух- вода или вода- вода.
А на въпроса на Galenna в дневна 65кв.м. 3 външни стени, изолация, дървена дограма със стъклопакет, но огромни френски прозоци 2,60/9м. сложихме Дайкин Уруру сарара, но японски 56. Не е модел за Европа, само за Япония, на 200V , с трансформатор. Бях скептична, но се стоплихме. Климатика е много хубав, но скъп. Другият вариант е два климатика
Благодаря за отговора! Аз си зададох глупаво въпроса и като го прочетох сега.... Blush И ние към Дайкин сме се насочили, но явно ще го мислим още, защото по принцип се отоплявахме сравнително прилично с камината, но докато се приберем, да я запалим, да затопли ... станало време за сън. Друго беше събота и неделя, когато цял ден гори. По-горе някой ми писа, че не е добро, а това ми е ясно - в офиса съм с климатик. Когато нищо не гори вкъщи е 16 градуса при -10 навън. Просто си трябва нещо леко да затопля през деня  и да не почваме от съвсем студено да топлим.

А за пелетите - мои близки имат много опит, но си е скъпичко.

# 16
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
Интересна тема  Peace И ние сме в чуденка с какво да се отопляваме, от няколко години сме на въглища, по 400-500лв на месец ни струва отоплението за къщата от около 200кв.м., а и ужасно неудобно и мръсно  #Crazy Разучавам въпроса за палетите.. В тази връзка бихте ли споделили какви котли сте избрали за палети (марка, цена) ?
Здравей,котлето ни е  Bosch 42 kW  а горелката е  IVG Bio 40 kW - 3700лв - отопляваме къща с вътрешни стълби 450кв - дотук сме 6-7 тона ,от Октомври не е спирано . Градусите в нас са 21-24

# 17
  • Мнения: 34
Опитват се в момента да ни убедят(познат, който се занимава с газификация и самия той я ползва), че на газ ще сме най-добре.
Работата е там, че мястото където е къщата не е газифицирано и варианта, на който ни навиват е да закопаем цистерна в двора, която се пълни на определен период от време, зависи от потреблението.
На мен обаче това ми звучи като " дай да ти заровим една бомба в двора, пък да се надяваме, че няма да гръмне".
Така, че съм по-склонна да зачеркна това от списъка с възможните варианти за отопление.
Дървата и въглищата са добър вариант, но като всяко работещо семейство и ние сме повечето време извън къщата, и някак си да се прибера в 19:00 и тепърва да се налага да затопля къщата, та да се стопли ще отнеме поне един час и хоп станало 20:00 време за вечеря, баня и по леглата и през ноща когато камината угасне ще тракаме ритмично със зъби цялото семейство със все куче и тн.
Остават пелетите, ток и термо помпа.

Сагата продължава...

# 18
  • Варна
  • Мнения: 521
...... и някак си да се прибера в 19:00 и тепърва да се налага да затопля къщата, та да се стопли ще отнеме поне един час и хоп станало 20:00 време за вечеря, баня и по леглата и през ноща когато камината угасне ще тракаме ритмично със зъби цялото семейство със все куче и тн.

Сагата продължава...

Това никак не работи - дори 3 часа си трябват, за да се отопли хубаво. Точно затова търсим вариант с климатик, като за начална температура за камината вечер.

# 19
  • Мнения: 34
...... и някак си да се прибера в 19:00 и тепърва да се налага да затопля къщата, та да се стопли ще отнеме поне един час и хоп станало 20:00 време за вечеря, баня и по леглата и през ноща когато камината угасне ще тракаме ритмично със зъби цялото семейство със все куче и тн.

Сагата продължава...

Това никак не работи - дори 3 часа си трябват, за да се отопли хубаво. Точно затова търсим вариант с климатик, като за начална температура за камината вечер.

няма ли да ви излезе малко солено и климатик и камина?

# 20
  • Варна
  • Мнения: 521
...... и някак си да се прибера в 19:00 и тепърва да се налага да затопля къщата, та да се стопли ще отнеме поне един час и хоп станало 20:00 време за вечеря, баня и по леглата и през ноща когато камината угасне ще тракаме ритмично със зъби цялото семейство със все куче и тн.

Сагата продължава...

Това никак не работи - дори 3 часа си трябват, за да се отопли хубаво. Точно затова търсим вариант с климатик, като за начална температура за камината вечер.
Нямам идея, просто търсим решение за леко поддържане на прилична температура. Тази година отопляхме цялата къща /2 етажа по 60 кв./, с 6 кубика дърва, които реално бяха около 4. Мислим, че с толкова дърва и малко помощ от климатик, ще се получат нещата. Имаме опит от апартамента  - камина с водна риза и през деня леко подгряване на ток. Ще го мислим още, защото имаме и купено котле, та... Не искаме да слагаме радиатори, тръби, помпа....бла бла. Но къщата ни е със стени 20 см каменна вата и 10 см изолация отвън - топла, дървена, добре изолирана.

Успех в решението Peace

няма ли да ви излезе малко солено и климатик и камина?

# 21
  • Мнения: 12 985
Вчера ни монтираха термопомпа вода- въздух, имаме и подово. За жилище около 200 кв ни сметнаха, че са нужни 8 инверторни радиатора. Първоначално инвестицита в доста голяма, но във времето се избива, разхода е 3,5 пъти по- малък отколкото при отопляване на ток. От фирмата грубо сметнаха, че за нашата квадратура на ток на ден ще е около 27 лв, само отопление, а с помпата около 8 лева. С пелети инсталацията беше по- евтина, но пък с грамаден грозен котел, който нямаше къде да сложим, отделно бункер за съхранение или както се казва. После купуване и мъкнене на пелети. Определено с помпата е по- чисто и лесно, има управление през смартфон, може да се включва отдалеч. Също сметнахме, че при всеки друг вариант щяха да са ни необходими климатици за охлаждане, сега не са нужни.
Как топли ще мога да кажа идната зима:)

# 22
  • Мнения: 919
Вчера ни монтираха термопомпа вода- въздух, имаме и подово. За жилище около 200 кв ни сметнаха, че са нужни 8 инверторни радиатора. Първоначално инвестицита в доста голяма...

Колко голяма, всъщност, е инвестицията?

# 23
  • Мнения: 12 985
Около 25 хиляди с ДДС всичко. С пелети беше около 17, ако не се лъжа.

# 24
  • Мнения: 919
Около 25 хиляди с ДДС всичко. С пелети беше около 17, ако не се лъжа.

Благодаря!

# 25
  • Мнения: 3
Интересна тема  Peace И ние сме в чуденка с какво да се отопляваме, от няколко години сме на въглища, по 400-500лв на месец ни струва отоплението за къщата от около 200кв.м., а и ужасно неудобно и мръсно  #Crazy Разучавам въпроса за палетите.. В тази връзка бихте ли споделили какви котли сте избрали за палети (марка, цена) ?
Здравей,котлето ни е  Bosch 42 kW  а горелката е  IVG Bio 40 kW - 3700лв - отопляваме къща с вътрешни стълби 450кв - дотук сме 6-7 тона ,от Октомври не е спирано . Градусите в нас са 21-24

Много полезна информация! Благодаря!  bouquet bouquet bouquet

Общи условия

Активация на акаунт