Раждане в УМБАЛ „Св. Георги“ (ВМИ) - Пловдив - 3

  • 92 163
  • 794
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 4
както и да е след като родих бях доволна от епизиотомията защото мисля че благодарение на нея родих супер бързо и лесно но проблема е че я направиха без никаква упойка и мисля че това никак не е нормално !!! защото съм разпитвала много жени които са раждали в чужбина 3 различни жени в 3 различни държави и никъде няма нещо такова епизиотомията се прави и трябва да се прави с упойка която се бие на мястото където ще те режат . Да те режат с ножица бавно и продължение на няколко секунди ... това беше единствената болка за мен и най голямата ! по време на контракции и по време на напъни болката много много търпимо беше но тази епизиотомия ме уби ...
Странно. Родих в Св Гворги в началото на октомври, без избор на екип, без епидурална (страх ме беше от странични ефекти за мен и бебето). Наложи се епизиотомия, което го решиха докато вече напъвах в родилна зала. Но сложиха упойка - усетих убожданията с иглата. И после нищо, нямаше болка. Само мъжът ми, който присъстваше каза, че звукът от ножицата бил най-гадното за него за цялото раждане. Аз не го чух. После при шиенето също ми биха упойка, но на моменти чувствах убожданията докато шиеха.

Иначе бях посетила лекция за родители в Селена. Акушер-гинекологът обясни, че много бъдещи майки искат уверение, че ако изберат Селена за раждане няма да има епизиотомия. Каза обаче, че подобна гаранция не може да даде, защото се решава на момента според случая.

Всеки лекар си преценя по различен начин (дали да прави епизиотомия или не или дали да бие упойка или не ...) всеки лекар си имай свой СТИЛ на раждане 😂 , това е така навсякъде ..
 късметлийка сте радвам се за вас 😊

# 421
  • Мнения: 10
А я ми кажете раждалите в Хирургиите кога ви питаха за името?Мен докато ме шиеха ме натискаха и име да им кажа говоря по телефона с бащата на бебето а те шев и кройка а аз неволно затварям краката.😂😂Предните две деца не са ме пришпорвали така а те сега преди да напусна родилна зала искаха име за бебето а то си беше в идеално здраве и абсолютно доносено.🤔
Бях в предродилна зала и акушерката се опитваше да ме предразположи с диалог. Разпитваше ме момиче или момче чакам, пита и за името. Каза, че е нужно още при самото раждане по искане на неонатолога за да впише веднага в документа. Така и стана - в момента, в който проплака, питаха за името.

# 422
  • Мнения: 983
Аз не бях запозната с тази практика и бях непотготвена с името заради бащата на бебето.Не остана без име нашето момиче обаче сега си мислим,че можеше и друго да бъде.Тя се роди на Ивановден и е кръстихме Йоана (аз го предложих той го прие) после гледайки списъкът ми с имена имаше Ивелина нямаше Йоана и той също сега казва,че Ивелина трябваше да е името.Ама както така.😁

# 423
  • Мнения: 4
Аз не бях запозната с тази практика и бях непотготвена с името заради бащата на бебето.Не остана без име нашето момиче обаче сега си мислим,че можеше и друго да бъде.Тя се роди на Ивановден и е кръстихме Йоана (аз го предложих той го прие) после гледайки списъкът ми с имена имаше Ивелина нямаше Йоана и той също сега казва,че Ивелина трябваше да е името.Ама както така.😁

При нас беше ясно още от началото че ще е кръстен на дядо му Марин 😊

# 424
  • Мнения: 114
Питаха ме за име след като ме зашиха докато си лежах,  а иначе за упойка за епизиотомията... Те не решават ли в процеса на раждане дали да резнат или не... поне при мен мисля, че беше така... напънах веднъж, два пъти и тогава лекаря каза "няма да стане така, една лека епизиотомийка ще направим, за да ви улесним" и даже не разбрах кога ме отрязаха... ако трябва да сложат упойка какво бебето ще чака вътре да ме хване упойката ли? А и аз по това, което съм чела, трябва да резнат точно в момент на контракция, може би затова не съм усетила нищо, а и нищо и не чух... Но при всеки е различно, със сигурност, може би разрезът ми е бил по-малък и затова Simple Smile

# 425
  • Мнения: 587
Питаха ме за име след като ме зашиха докато си лежах,  а иначе за упойка за епизиотомията... Те не решават ли в процеса на раждане дали да резнат или не... поне при мен мисля, че беше така... напънах веднъж, два пъти и тогава лекаря каза "няма да стане така, една лека епизиотомийка ще направим, за да ви улесним" и даже не разбрах кога ме отрязаха... ако трябва да сложат упойка какво бебето ще чака вътре да ме хване упойката ли? А и аз по това, което съм чела, трябва да резнат точно в момент на контракция, може би затова не съм усетила нищо, а и нищо и не чух... Но при всеки е различно, със сигурност, може би разрезът ми е бил по-малък и затова Simple Smile
И аз не знам някои жени как си я мислят тази работа със специалните приготовления за критични случаи. Какво ще рече да си избереш дали да те режат или не?! Понякога нещата опират до секунди, в които детето губи тонове и може да си отиде. Или предпочитаме да стане трагедията, ама да не ни боли.
Малко почнахме да изпадаме в крайности с претенциите - от една страна лекарите да си вършат работата, защото ако не дай боже сгрешат фатално ще ги гледаме във вечерната емисия новини, а после ще настояваме за съд и справедливост, а от друга - отиваш там с педагогическото си образование и почваш да им казваш какво да правят и какво не и е много важно да ти се угажда..
Ако някой има толкова претенции да си ражда вкъщи и да си носи сам отговорност за последствията. Щом си влезнал там и си им се доверил - лягаш на масата и каквото решат на момента и според ситуацията - форцебс, ножици, скалпели... ще издържиш каквото трябва. В крайна сметка никой лекар няма умишлено да избере да те убие, а ще вземе решение, което да спаси и майката и детето. Дали е било оптималното е друг въпрос. Но рискове винаги има.
Разберете, че ние, майките и родилките, не винаги сме наясно кое и защо е станало и много неща ще си останат непонятни за нас. Просто се радвайте на живите си и здрави деца, шевовете зарастват.

# 426
  • Мнения: 114
Точно така Bonitta! В крайна сметка хора важното е накрая да си гушнете дечицата здрави... шевовете падат, раните зарастват, болката отминава, важен е крайният резултат. Аз докато раждах, на метри от мен едно момиче роди починалото си детенце, няма да го забравя... ей тогава си казах, няма болки, няма мъки... най-голямата болка е нейната, всичко друго се изживява!!!!

# 427
  • Мнения: 408
На всички момичета, писали последно в темата, моля споделете при кои лекари и акушерки беше раждането?

# 428
  • Мнения: 114
На всички момичета, писали последно в темата, моля споделете при кои лекари и акушерки беше раждането?

Керезиев и Мерджанова са лекарите, Ели се казваше акушерката Simple Smile

# 429
  • Мнения: 10
На всички момичета, писали последно в темата, моля споделете при кои лекари и акушерки беше раждането?

Аз бях в смяната на др Котева и др Владов в началото на октомври при термин 1 ноември, първо раждане.

Раждането мина доста бързо - отидох малко след полунощ след като при една лека контракция в леглото усетих как се стича течност, родих малко преди 7 сутринта. Др Котева ме прегледа при приема и установи, че е амниотична течност и доспука на ръка мехура. Чух как шурна в легенчето под стола. Докато се усетя вече бях обръсната и с клизма. Не се бях подготвила, защото смятах, че е рано и наивно вярвах, че пак ще се опитат да задържат нещата. С таткото решихме и той да присъства, така че платихме за ВИП родилна зала. В предродилна беше най-неприятното. Като отидох нямах почти контракции, но като сложиха системата окситоцин скоро започнаха. Разкритието беше 2 см при прием. До 4-5 см беше като менструални болки, после взе да става трудно търпимо. Понякога системата спираше да капе - имах силни отоци и това пречеше. И контракциите веднага намаляваха, а акушерката идваше с думите "Чувам, че намаляха". Хареса ми, че светлината в предродилна беше приглушена, позволяваха ми да ставам и да се разхождам, да заемам каквито пози искам стига да тече системата. Към 5 см позволиха да ми се сложи доза Но шпа, не знам дали имаше ефект. По едно време за моя изненада при поредния преглед с ръка казаха, че вече е пълно разкритие и е време за родилна зала. Питаха ме усещам ли напъни. Бях чувала на лекции за родители какво представляват и категорично не усещах. Все пак решиха да ме пробват, легнах пак и ме накараха в леглото да напъвам. Оказа се, че работи. Много съм благодарна, че акушерката ми даде напътствия. "Не така, напъваш с главата в момента, не с корема, опитай пак." След няколко корекции разбрах как трябва да се напъва и получих окуражителни похвали. Придружиха ме към родилна зала. Там продължих напъните. Др Котева прецени, че е нужна епизиотомия. Сложиха ми упойка, усетих леки убождания, след това не усетих разреза. Окуражаваха ме да напъвам, в момента, в който се отпусна казваха да поема въздух и да напъна още веднъж веднага на момента, после трети път и чак тогава почивка с издишане. Казаха, че виждат косичката. Дадоха ми още малко зор да напъна, и изведнъж усетих как главичката излиза. Бяха минали няма и 10-15 минути сякаш, за това реших, че си въобразявам. Все пак на курса казаха, че в родилна може да се изкара и часове, особено при първо! Но след това ясно усетих и раменцата едно след друго, и чух плача. Така ми олекна, не можех да повярвам, че е свършило! Целият екип беше с широки усмивки, честитиха на мен и таткото. Аз помолих да я сложах на гърдите ми, неонатоложката даде благословия. След това я взеха да я претеглят и повият, а при мен беше време за шиене. Сложиха ми пак упойка, огледаха вътре - имах леко скъсване на шийката, за което се чудеха дали има смисъл изобщо да го шият. Все пак решиха да сложат 2 шева. Другите шевове бяха от епизиотомията, нямах други вътрешни разкъсвания. После прекарах 2 часа пак в предродилна с бащата. Понеже бебето подрани с 4 седмици, в багажа ми още нямаше дрешки и шишета, само мои вещи, че бягх лежала за задържане, и едни памперси Успокоиха ме, че те си имат и ползват лични само ако майката настоява. Разбира се, на идния ден имах изпрани лични дрешки Wink

Много съм доволна и пак бих се доверила на професионалистите на Св Георги!

# 430
  • Мнения: 408
Auset, много подробно си описала нещата, което е чудесно, защото тази информация помага на другите раждащи.

# 431
  • Мнения: 788
Записвам се в темата, за да следя за актуални отговори, макар че раждането при мен е много далеч все още.

# 432
  • Мнения: 408
Записвам се в темата, за да следя за актуални отговори, макар че раждането при мен е много далеч все още.

Ако си бременна, няма да е по-далечно от 9 месеца. Simple Smile
Айде, момичета, споделяйте мненията за раждането, което сте имали там? Аз съм малко объркана, защото имаше голям отлив на лекари от Св. Георги и първоначално си мислех, че второто ще ходя в Селена да раждам, но сега не съм точно на това мнение.

# 433
  • Мнения: 38
Родих там през август месец и съм много доволна. Приеха ме за преносване 4 дни след термин и ме настаниха в стая в Патологична бременност. През деня ме прегледаха на ехограф и няколко пъти за разкритие, като при един от прегледите една млада лекарка ми отлепи околоплодния мехур. До вечерта не беше започнало раждане и ми определиха час за предизвикване с окситоцин в 6 сутринта в неделя. В събота на обяд ми доотлепиха мехура и започнаха контракции. През деня се разхождах доста, стоях пред болницата с моите близки, а контракциите зачестяваха. Моят мъж дойде да ми носи плодове в 17.30 и тогава бяха през около 4 минути. За първи път му казах, че не мога да сляза, той се качи и поседяхме пред асансьора. Върнах се в стаята и влязох да се изкъпя, вързах си косата и отидох да ме прегледат, понеже контракциите вече бяха през 2 минути. Уточнявам, че това  ми е първо раждане, но имам висок праг на търпимост на болка. Като се качих на магарето, лекарката установи, че съм с пълно разкритие и каза да ме карат спешно в родилна зала. Аз помолих да се върна в стаята да си събера багажа, за да може после да ми го донесат. Взех със себе си лична карта, 1 памперс, лигнин и еднократни чаршафи. Не разрешават телефон и вода. Влязох в предродилна зала, прегледаха ме пак за разкритие и прецениха да ми пуснат малко окситоцин. След няма и 10 минути косата на бебето вече се подаваше. Щях да родя  на леглото. Между две контракции бързо се преместих на магарето в родилната зала и родих с три напъна. На смяна беше д-р Василева и две акушерки, на които не знам имената. Много им благодаря! Веднага ми дадоха бебето да го целуна и щяха да го оставят сигурно върху мен, но задържах плацентата и се наложи да ми сложат пълна упойка, за да я извадят. Анестезиолозите дойдоха за няма и 5 минути, а беше събота вечерта. Не е вярно, че нямат анестезиолог, както често чета. Просто не им се занимава с поставяне на епидурална упойка. На мен не ми беше нужна, родих много лесно и за секунда не съжалявам, че избрах тази болница. Доверявам им се напълно. Ако искате да ги питате нещо преди или след раждането, отивате и ги питате. Сами няма да дойдат да ви обясняват. Нямат време. Отделението беше пълно. И един съвет към първораждащите-не ходете във вип стая. Аз исках, но нямаше свободни и сега го отчитам като голям късмет. С момичето от моята стая много си помагахме и се радвам, че се запознахме. На нея й беше второ дете и ми даде ценни съвети. Това беше при мен, пак казвам, много съм доволна и пак бих родила там. Остана ми незабравим спомен!

# 434
  • Пловдив
  • Мнения: 126
Здравейте Simple Smile!Някоя от вас раждала ли е с упойка? Какви цени са? И може ли евентуално да поискам упойка след като раждането е започнало или задължително трябва предварително да им кажа,че искам? Използват ли други видове обезболяващи или не?

Последна редакция: пн, 16 дек 2019, 13:10 от Lollipop932

Общи условия

Активация на акаунт