Покупка на имот от ЧСИ

  • 29 279
  • 153
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 9 920
Как да разбера какви възбрани има даден имот?
Какви видове възбрани има, може ли примери?
Ако купя такъв имот възможно ли е да ми се прехвърли някакво задължение на мен и да трябва да плащам още пари?
До колкото разбирам има 4 начина да се набутам:

1. Купувам над пазарна цена.
2. Купувам имот с възбрани/тежести и после не бих могъл да го препродам.
3. Ако спечеля търга и се откажа, губя задатък. - естествено.
Това не го разбрах - как ще купиш над пазарната цена - съзнателно?
 За препродаването не знам дали има много смисъл, при този наплив по търговете за който чувам... едва ли цената остава (много) под пазарната.
Скрит текст:
3. Ако спечеля търга и се откажа, губя задатък. - естествено.
- по тази точка да попитам, колко точно дни имаш налични за плащането, защото от 3 банки където бях - за потребителски - никой не се ангажира с точен срок. Flushed

# 91
  • Мнения: 2 489
В кантората на ЧСИ се предоставят документите на имота на всеки, който се интересува. Там са написани всички възбрани. След като купите имота има процедура и можете да си махнете възбраните. Няма как да се набутате допълнително.
При обжалване, собственикът може да обжалва самата процедура(дали са спазени всички изисквания). Изискванията се спазват, защото на проданта присъства адвокат. Обикновено обжалванията са с цел разтакаване. Например може да се случи да купите имот и чак след една година да влезете във владение. През това време собствениците продължават да си живеят без наем. Освен това, ако не желаят доброволно предаване, трябва да платите и такса въвод.
п.с. не мога да препоръчам адвокат.

# 92
  • София
  • Мнения: 181
Какви са ми вариантите, когато жилището е 1/2 идеални части? Всъщност не вярвам въобще някой да си вкарва такъв таралеж в гащите, но такива имоти се купуват. Или по скоро другият собственик отива и наддава примерно или самата банка и затова реално да има сделки. Как все пак такива имоти се продават?

# 93
  • София
  • Мнения: 9 920
Има ли значение дали през банка или ЧСИ - или то пак отива през ЧСИ, т.е. същата работа?
Преди бях гледал в някои банки имаха такава секция. Пиреос, мисля и Уникредит...

# 94
  • Мнения: 2 797
Starrydream - не винаги може да се определи пазарна цена, още повече в условия на ковид и предстояща криза и спад на имотите. Ако съм и глупав мога да се прецакам ако Simple Smile

Иначе при мен става дума за УПИ в близко до София село, така че се надявам да няма голям интерес посред лято.
Казуса ми е че на второ четене установявам че собствениците са двама (вероятно брат и сестра) и се видят съделители, което май значи че не са се разбрали за имота и единия го е пуснал за пъблична продан. Така възможно ли е? Рисковете до сега мисля че са - да се появят още наследници или да се появи наследник със завещание за 100% от имота. Тогава съделителите увисват, а аз май трябва да водя дело да си взема парите обратно и става мазало.

Valian1 - четох че има промени от преди няколко години където възбраните не мога просто така да си платя да ги вдигнат. Не знам до колко е вярно.

# 95
  • Мнения: 2 489
Всеки случай си е индивидуален и затова трябва адвокат да разгледа подробно конкретния казус. Така наизуст не може да се говори.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516

Иначе при мен става дума за УПИ в близко до София село, така че се надявам да няма голям интерес посред лято - това не се знае
Казуса ми е че на второ четене установявам че собствениците са двама (вероятно брат и сестра) и се видят съделители, което май значи че не са се разбрали за имота и единия го е пуснал за пъблична продан. Така възможно ли е? абсолютно възможно
Рисковете до сега мисля че са - да се появят още наследници или да се появи наследник със завещание за 100% от имота. Тогава съделителите увисват, а аз май трябва да водя дело да си взема парите обратно и става мазало. това клони към възможността да падне метеорит

Valian1 - четох че има промени от преди няколко години където възбраните не мога просто така да си платя да ги вдигнат. Не знам до колко е вярно. - вярно е. Само някои възбрани се заличават, другите остават.

# 97
  • Мнения: 9 871
Ако продавачите са открито проклети, зарежете имота. Ние купихме от такава жена, оная сега е насрочила някакво дело, де да я знам какво, да си искала обратно апартамента. Купихме преди няколко години, тая не миряса. Сега е там под наем. Може да я изпъдим, да не си въобразява, че като сменя оставили под наем, е нейно. Създава ни проблеми, имам предвид, и не е спирала.
На търга имаше свой човек да наддава. После ни пращаше проверки, данъчни, после обжалва до стотно коляно. И накрая плащахме и въвод във владение.
Боклук голям, честно ви казвам.

Съжалявам, че не я.изритахме още в началото. Така като си плаща наем, се самозабравя.
Имотът е хубав, безспорно, но не е някаква златна мина, от която да сме забогатели прекомерно, и да си струва нервите с нея.

# 98
  • Мнения: 2 797
Проверих ги,брст и сестра 42 и 37 набор. Възрастни хора, брата предявява иск за делба към сестрата. Те може и да са кротки , но децата им не се знае.

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Е те докато са живи, децата не те бъркат. По принцип.

# 100
  • Мнения: 2 489
Деца, стринки, леки нямат значение. Важна е само законовата страна на въпроса. Имот не се купува със съвети от БГ мама. Тука коментираме само общи положения. За конкретни неща се обсъжда с адвокат.

# 101
  • Мнения: 2 797
Е как? Ако им изкарат документ за някоя старческа болест и ги изкарат че не са наред с скъла или ако някой от тях е писал завещание което не е обявено или почине скоро? А самия факт че брата предявява иск срещу сестра си говори за нечисти сметки и е възможно да има правене насечено години наред. Забравих да спомена че май сестрата е в съседен имот.

# 102
  • Мнения: 9 777
То съдебните делби не са ли по принцип точно това - брат срещу сестра, между братовчеди и т.н. Явно не са успели да се споразумеят по друг начин. Нищо необикновено под слънцето. Дори май се предпочитат имотите, пуснати на публична продан при съдебна делба, в сравнение с имоти с хиляда възбрани и ипотеки от най-различни кредитори.

# 103
  • Мнения: 2 797
Не знаех че е честа практика. Но в такъв случай ако сестрата не е доволна и реши да обжалва? Или пък някой от тях може да иска да лупи имота и да го надуе на търга, все пак те задатък не плащат. Или може найстина да искат да го купят и да гонат пазарна цена, което пък обезсмисля моето участие.

# 104
  • Мнения: 8 802
Какви са ми вариантите, когато жилището е 1/2 идеални части? Всъщност не вярвам въобще някой да си вкарва такъв таралеж в гащите, но такива имоти се купуват. Или по скоро другият собственик отива и наддава примерно или самата банка и затова реално да има сделки. Как все пак такива имоти се продават?
не знам кой е мотивиран да купи 1/2 (ако е външен човек?) . Видях и такива съобщения от ЧСИ. Интересно. Как обявяват на публична продан само 1/2? Вещта е неделима, апартамент. Не следва ли да се обяви целият апартамент?

Общи условия

Активация на акаунт