Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 4

  • 143 695
  • 732
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: X
Мирела,
Няма проблем с касеролата за фурната. Обаче тавата ми е 43 см и малко накриво я побирам.


PRIMADONNA Girl,
за едно и също ли говорим?

# 661
  • Мнения: 3 659
Явно не. Касероли са тенджерите, независимо овални или кръгли.

# 662
  • Мнения: X
Явно не. Касероли са тенджерите, независимо овални или кръгли.

На немски касерола е малка тенджера с дръжка, а ето че и на български е така.
https://www.google.de/search?tbs=sbi:AMhZZiswJ2wupffNrB2nQd6DShk … ersuche&hl=de

Ти за какъв вид касероли говориш?

# 663
  • Мнения: 3 659
Не  знам на какъв език е. Видях в български сайтове касероли - нормална тенджера с две дръжки. Ето линк към английски магазин.
https://m.johnlewis.com/le-creuset-signature-cast-iron-round-cas … 1799325?size=24cm

В английския крюзе всички са касероли, с и без дръжки. За мен това с дългата дръжка е saucepan.

Последна редакция: вт, 02 окт 2018, 20:27 от PRIMADONNA Girl

# 664
  • Мнения: X
Сега разбрах, благодаря!

Cocotte ronde на френски,
Round Casserole на английски и
Bräter rund на немски
са наименованието на един и същи тип тенджера за печене.

Това е кръгла тенжера за печене или задушаване. По-ниска е от обикновената тенджера. Ползува се на котлон или във фурната.  Ако е овална, се оказва в наименованието като вместо ronde, round, rund  е оvаle/ oval.

Не знам дали на български има дума за такъв съд. На български имаме гювеч, но това е от керамика или йенско стъкло.

# 665
  • Мнения: 3 659
Не че има особено значение, но в английските сайтове, и по-ниските, и нормалните тенджери си се водят касероли.


# 666
  • Мнения: X
В такъв случай немската Kasserolle  е Steel Saucepan на английски, а на френски е Casserole.
Това е дълбока  тенджерка с дръжка. Използува се за приготовляване на сосове.
За такива касероли писах преди няколко страници.
Удобно за варене на вода за чай, за варене на мляко, за приготвяне на някакъв сос, за варене на яйца.
За готвене само ако е по-голяма.
Заради дръжката ми е доста непрактична за съхранение, заема повече място.

# 667
  • Мнения: 679
Направо ме зарибихте с този емайлиран чугун Simple Smile.ще се чудя сега къде да вмъквам още някоя тенджера по шкафовете...
Аз за сега имам единствено оребрен тиган на Лава за грил. Вече само на него правя грил, било то риба, пържоли, пиле или зеленчуци... Аз съм и на газ и всичко става супер бързо. А вкусът...няма такъв.
Не съм ползвала друг чугун и ще питам, може би глупав въпрос, но на Лава тиганите не са емайлиран,а сурови, нали? Аз доста търкане му удрям на тигана да махна изгорялото след скарата, та питам да не би да съм свалила емайла без да искам Thinking

Последна редакция: вт, 02 окт 2018, 22:26 от LoveIsTheAnswer

# 668
  • Мнения: X
LoveIsTheAnswer,

На Лава са емайлирани, с черен емайл, по скоро антрацит.
Скрит текст:
Крюзе имат подобен.
Той е създаден точно за тиганите, по-устойчив е и не е така гладък като светлия емайл.
Препоръчвам ти да не използуваш препарати, защото с времето върху емайла се образува патина и е по-добре да няма частици от веро в него. Загрява се вода до 70 градуса, сипва се лъжица сода и се оставя една нощ да се накисне. На другия ден с четка се отстранява мръсотията.

Така както ти харесва вкусът на печеното в тиган, така и ще оцениш готвеното в чугун. Най-добре като за начало емайлиран, светъл.
Другите ти тенджери просто няма да искаш да ги ползуваш и ще заминат нанякъде.
Вчера най-после засилих тиганчето от ВМФ в кофата.
Ще последват 2 от тенджерите на Силит силарган. Тях ще ги сложа в градината като саксии. Да имат все пак някакво приложение.  Едната, най-запазената я подарих отдавна. От силит остана само касеролата, една минитенджерка, която не ползувам и една много голяма, която ползувам само за прясно зеле.

Момичета и момчета, ето една нова оферта за Льо Крюзе тенджера за печене.
Същата като моята, само цветът е друг, но и той е много готин.
Освен това е с цели 15 евро по-евтина от моята и има шикозна силоконова подложка с магнит.
Който има възможност да поръчва от немския амазон, може да направи добра покупка.
Тенджерата е един разкош. Само 158 евро. Моята беше 173, и пак съм супердоволна от покупката.
https://www.amazon.de/gp/product/B01LQEKCEM/ref=ox_sc_act_title_ … R8XB7XF&psc=1

Имам и една голяма молба.
Моля ви всички да прочетете уводния пост в тази тема:
http://www.bg-mamma.com/?topic=1065569

и ако желаете да вземете отношение по въпроса, а също и да подпишете петицията, ако сте убедени в това, което съфорумката Ондийн така добре е изложила и което много от нас, пишещите от години във форума също подкрепят.
Моля ви да имате предвид, че участието в анкетата, не е цел на темата, а подписването на самата петиция, като линк за тази петиция е даден в първия пост.
Касае се за нашето бъдеще. За нашите деца и нашата България.
И за да не е съвсем извън темата, касае се да има какво да сложим в тези хубави тенджери, които сме накупили.
Защото скакалците които са ни налалзили от Африка и Арабия всичко ще опоскат.
Които са в България още не го виждат, но мога да ви уверя, че тук в Германия е вече кошмар.

Последна редакция: ср, 03 окт 2018, 01:29 от Анонимен

# 669
  • София
  • Мнения: 1 942
Mirella Nova, много благодаря за полезните съвети и безценните линкове, които споделяш тук. Аз от години се каня да си купувам емайлираната чугунена тенджера на Le Creuset, все отлагам, все ми се вижда скъпа, но сега реших, че толкова излишни неща съм накупила вече, че тази покупка трябва да я направя, след като знам, че си струва. Това е инвестиция.
Току-що дебютирах в Амазон с поръчката и сега съм спокойна и доволна от себе си. Все още се притеснявам дали и как ще я получа, защото доставката е до България, но се надявам всичко да е наред. Ще се похваля после Simple Smile
Сега видях, че може да се поръча и само тенджерата без силиконовата подложка и излиза още по-евтино - 144 евро, но вече поръчах. Пускам линк за други след мен
https://www.amazon.de/Creuset-Signature-Bräter-Gusseisen-ki … op_ttl_B00US0G54M
P.S. Не мога да разбера защо този линк не можа да проработи. Сто пъти се опитвах да го копирам, но ако някой иска да се възползва от офертата и не може да го отвори, нека стигне до нея от линка на Mirella Nova, като после цъкне само тенджерата, без подложката.

Последна редакция: чт, 04 окт 2018, 09:38 от Sash

# 670
  • Мнения: 353
Здравейте ,чета ви редовно  ,а още нямам никакъв чугунен съд. Тези в амазон са ми скъпички, но пък и да се призная не мога да направя поръчка сама. Оглеждам Лава и Лодж. И не мога да избера, всъщност харесах доста неща, но вие като ползващи съдовете, бихте ли ме казали с кое да започна.
1. Мултифункционална тенджера 24 см Лава - дали ще мога да я ползвам като тиган , тенджера и тава?
2. Тиган Лодж 26,04 см. - гладък не оребрен. Има с дръжка и без дръжка. Ако е без дълга дръжка не е ли по удобно за да се ползва и във фурна?
3. Тигани Лава - грил или гладък . Или и двата.
Да си призная имам слабост към домакински съдове и ги искам всичките.  #CrazyНо за сега от 18 години ползвам само метални /моите са на Цептер/ , оплакване нямам , но с това хвалене на чугуна не мога да устоя. Не зная дали ще се справя с поддръжката му и затова искам да пробвам е един - за начало .
Извинете за дългия пост , но ако някой реши да помогне в избора ми ,благодаря предварително. bouquet

# 671
  • Мнения: leet
Аз имам мулти функционална тенджера на Лава, мился че е 26 см. Може да се ползва като тиган, като тава и като тенджера. Имам и грил тиган,  който ползвам доста често. Лава имат сайт за сьдове с дефекти, кьдето цените са по ниски. Накой са с неравни дьна, но има и много, които имат само козметичен дефеkт или са използвани в кулирано предаване

# 672
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
В Метро от утре ще има две малки грил тиганчета на Лава за 40лв.
https://catalogues.metro.bg/nekhranitelni-stoki-1821/page/2-3

# 673
  • Мнения: X
Mirella Nova, много благодаря за полезните съвети и безценните линкове, които споделяш тук. Аз от години се каня да си купувам емайлираната чугунена тенджера на Le Creuset, все отлагам, все ми се вижда скъпа, но сега реших, че толкова излишни неща съм накупила вече, че тази покупка трябва да я направя, след като знам, че си струва. Това е инвестиция.
Току-що дебютирах в Амазон с поръчката и сега съм спокойна и доволна от себе си. Все още се притеснявам дали и как ще я получа, защото доставката е до България, но се надявам всичко да е наред. Ще се похваля после Simple Smile
Сега видях, че може да се поръча и само тенджерата без силиконовата подложка и излиза още по-евтино - 144 евро, но вече поръчах. Пускам линк за други след мен
https://www.amazon.de/Creuset-Signature-Bräter-Gusseisen-ki … op_ttl_B00US0G54M


Sash,

няма да съжаляваш.
Ако искаш може да щорнираш първата поръчка и да направиш нова. За поръчки от Германия това е възможно и е безплатно. Нямам представа как е за от България. но даже и да оставиш оървата поръчка, така ще си имаш маркова подложка, което е също хубаво.

Преди две седмици този цвят беше оше 183 Евро. Голямо намаление е на 144 Евро.

В Метро от утре ще има две малки грил тиганчета на Лава за 40лв.
https://catalogues.metro.bg/nekhranitelni-stoki-1821/page/2-3


Марго, бих ги взела, ако нямам още оребрен тиган. Въпросът е да имаш котлон, който да пасва на големина. Най-добре продълговат, а ако е кръгъл една част няма да е толкова гореща, което не голям проблем при печене, защото в тази част може да се слагат вече опечените неща да се допекат докрая.

Стела Петрова_452145,

мисля, че тези грил тиганчета на Лава от Метро ще ти свършат работа. Вижте ги на място, преценете според котлоните ви.

# 674
  • Мнения: 10 212
А такъв тип дръжка дали може да създаде проблем? Моят грил-тиган е с лята дръжка.

Общи условия

Активация на акаунт