Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 4

  • 143 454
  • 732
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: X
Благодаря и аз на всички, които се включват с информация и мнения, много е полезно, като е от първа ръка.

Аз имам чугунен тиган от Икея, хич си нямах идея за разновидностите, чак след като зачетох тук, проверих, че е емайлирана. Нямам база за сравнение да преценя качеството, но определено е издържлива Blush Редовно правя сос за паста с домати вътре, мия винаги с препарат, не омаслявам ръба. Беше дори ръждясал по едно време, защото съм го прибрала с малко вода и няколко тигана един в друг. Махна се ръждата без някакви специални процедури. Отсега нататък ще съм малко по-грижлива Grinning

Фислер имам една малка тенджера, купувана преди може би 5-6 години от Метро - беше за 60лв с някакви натрупани точки. Досега не е мръднала и ми е любимата тенджера, мие се лесно, не загаря. После ще я проверя и нея къде е произвеждана, че ми стана интересно от четене тук Simple Smile

Фиффи,
благодаря и на теб че сподели!
В упътването на емайлирания  чугун пише добре да се изсушава след измиване, неемайлираната част да се маже с мазнина.
Значи това указание трябва да се спазва точно.

В кухнята винаги имам малко бурканче с кокосово масло. Мажа си ръцете с него вместо с крем, когато имам допир с храна. Та от това масло слагам на чугуна и  мисля, че е по-добре така, отколкото с нормално олио, защото кокосовото, изложено на въздух не гранясва.

# 646
  • Мнения: 2 050
Да, определено поне тези две елементарни неща ще спазвам вече. Много добра идея за кокосовото масло!

Погледнах тенджерата Фислер - само диаметър и stainless steel 18-10 пише, както и някакво номерче, страна производител няма.

# 647
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
С тенджерите на Хром -Силистра не съм имала никакъв проблем. То и какъв да имам с неръждаема стомана? Единствено, че съм ги взела на половин цена, защото са преоценени, имат тук-там някой козметичен дефект.

# 648
  • Мнения: 160
Здравейте, момичета! Искам да купя на мама за подарък дълбок тиган с капак. Признавам, че не успях да изчета всичко и да се ориентирам кои тигано са качествени и с безвредно покритие. Мисля, че титаниевите са добри, но пък не успявам да намеря дълбок тиган с капак с такова покритие. И да е най-малко 26 см.

Много ще съм благодарна, ако ме насочите към конкретен продукт, отговарящ на критериите по-горе. Благодаря предварително Simple Smile

# 649
  • София
  • Мнения: 9 926
Имам следното питане
Между суров чугун, емайлиран чугун - има ли драстична разлика във вкусови качества ястията?

Това че в чистия не могат да се готвят киселинни храни (заради желязото и нз още какво) малко ме поотказа... а и тази поддръжка - дори ако накален с мазнина - пак ли след всяко измиване се омазнява ръчно? Flushed
Чудя се между емайлиран чугун или директно на стандартен стоманен тиган (без или с някакво нетефлоново покритие).  Или чугунен плюс стоманен (различни размери)
5мм ли трябва да е по-голям диаметърът на чугунения тиган от плочата?

ПП:   Имам алуминиев тиган с  керамично покритие не ми допадат как уваряват нещата... имам чувството че не може да се запържи... дори едни пържени картофи.

# 650
  • Мнения: 420
На друго място бях питал, какво му е чугуненото на емайлиран съд?
Чугунът за домакински съдове се ползва уж поради 2 причини:
1. равномерното разпределение на топлината
2. вкуса

Което разбира се има своята цена с почистване, омасляване, като цяло поддръжка.
Емайлирането използва чугуна за топлопреноса, но досегът до храната е с емайл.
На практика ако пренебрегнем първата причина, може тиганът, щом е емайлиран,  да е чугунен, стоманен, алуминиев.

Това е личното ми мнение, малко пристрастно към чугунените тиган и сач, които имам Simple Smile

# 651
  • Мнения: X
Имам следното питане
Между суров чугун, емайлиран чугун - има ли драстична разлика във вкусови качества ястията?

Това че в чистия не могат да се готвят киселинни храни (заради желязото и нз още какво) малко ме поотказа... а и тази поддръжка - дори ако накален с мазнина - пак ли след всяко измиване се омазнява ръчно? Flushed
Чудя се между емайлиран чугун или директно на стандартен стоманен тиган (без или с някакво нетефлоново покритие).  Или чугунен плюс стоманен (различни размери)
5мм ли трябва да е по-голям диаметърът на чугунения тиган от плочата?

ПП:   Имам алуминиев тиган с  керамично покритие не ми допадат как уваряват нещата... имам чувството че не може да се запържи... дори едни пържени картофи.


Старидрийм,
разлика има. В полза на суровия чугун.
‘‘пак ли след всяко измиване се омазнява ръчно?‘‘ И двата вида се сушат задължително много добре, след което следва да се омазняват. Емайлираният само по ръба, а суровият изцяло.
Като с времето и засилването на патината, омазняването  може да се прескочи някой път. Образува ли се ръжда, чисти се с четка и се маже с мазнина. След време там се образува патина и ръждата вече не се появява.
Според мен всеки един вид има плюсове и минуси, затова може би най-удачно е да не се купуват тези сетове тенджери +тиган от стомана, а да се купуват поотделно и според нуждите.

Пиша как са моите съдове.
1.
Две малки касероли от стомана на ВМФ и от силарган на Силит. За варене на вода, правене на сос, дори за пържене на малки количества -лук да речем. Удобни са, не заемат много място в шкафа, а и в миялната машина.
2.
Една малка касерола емайлиран чугун на Крюзе. За варене на ориз и малки количества манджа.
Тази касерола бих заменила за малка тенджерка от Крюзе, но вече е късно, 100 евро отново не ми се дават.
3.
Средно голяма касерола от стомана на Крюзе. За варене на вода, на макаронени изделия, за малки количества супа, а също така като стоманен тиган за пържене. В нея правех болонезе и подобни доскоро. Също удобна заради размера, не заема много място в миялната. Много удобна за пържене, не пръска както в тиган.
4.
Новата придобивка -
https://www.amazon.de/gp/product/B00V86WMCY/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
Изключително лесна за поддръжка, мие се на ръка по-лесно от стоманата,  мазането на ръба не е никакъв проблем. Дори и тежината никак не се усеща, защото формата на Крюзе и дръжките са удобни. При Стауб не беше така.
5.
Лодж, ето този
https://www.amazon.de/gp/product/B0009JKG9M/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
В него се пече във фурната без проблеми всичко, което не е кисело. За кисело, трябва да взема Нр.4 или стъклена йенска тава например.
Идеално за печене на хляб, на картофи с месо, месо със зеленчуци.
Не го препоръчвам за използуване като тиган. Не е удобен, въпреки, че човек е привлечен от идеята 2 в 1.
Дъното на капака не е така равно за керамичен котлон, освен това е много голям, а с малка дръжка, което го прави труден за вдигане от котлона.По-добре отделен тиган и то на друга марка, с дълга дръжка.

6.
Ореберен тиган Скепшулт
https://www.amazon.de/gp/product/B07BM2336M/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
Голяма глезотия. Идеален за печене на зеленчуци и месо. За мен лично е по-труден за поддръжка, отколкото Лодж.
Обаче си заслужава. Бих го определила като тиган за празник, за специални поводи.

7. Голяма тенджера на Силит (тази марка никога повече) за супа или по-големи количества манджа.
Тенджера от този размер бих купила само от неръждаема стомана. Чугунът  при този размер ще тежи много.

Това е общо взето моят опит.
Нека и други да споделят, така всеки ще прецени най-ефективно.


Да споделя конкретно едно от предимствата на емайлираната тенджера.
Скрит текст:
Варих тиква хокайдо с кокосово мляко и ориз. За да заври по-бързо, включих на 5 , след това намалих до 2 и оставих така да се вари. Забравих да разбърквам, защото блея в бг-мама.
Резултатът е загоряло на дъното. Само като минах с пластмасовата шпатула и загорялото се отлепи.
в случая това дори е предимство за вкуса, защото е все едно запечено. Тенджерата, след прехвърлянето на яденето друг съд забърсах с мокра салфетка и изплакнах с вода. Подсуших с кърпа, намазах ръба с кокосово олио ( всичко за 3 минути) и сложих обратно на полицата.
Помооооощ! Не мога да спра с яденето на ориза.

# 652
  • Мнения: 453
Честита нова придобивка, Мирелка, със здраве да си я ползвате, много е красива!
Аз да попитам, в този ред на мисли за емайла и чугуна, какво мислите- дали нарушения емайл е вреден? Не ми е ясно, от различни пластове се прави, каква му е структурата, имам предвид оребрения емайлиран чугунен тиган на Крюзето? Вече не знам за моя, с каквото и да го чистя, стържа, накисвам, няма промяна, започвам да си мисля, че самият емайл след рязка температурна разлика се е напукал и паднал на места, малко са, но все пак....

# 653
  • Мнения: X
novak555 ,
благодаря!
При твоя тиган предполагам, че не е вреден нарушеният емайл. Ако искаш пиши на фирмата и ги попитай, но след като чугунът , от който се изработват съдовете на Крюзе е качествен, а не китайски боклук, то следва, че дори и да има някое място открит чугун, няма как да попаднат вредни елементи в храната. По принцип при ръбовете и на тенджери, капаци и тигани има открит чугун. Единственият проблем може да бъде ръждясване. Ако не ръждясва, значи че самият емайл е загубил  блясък, но това не може да бъде вредно. Надали има пластове, които да са вредни. Отчупване на емайла се случва доста често. Пазиш ли бележката? може да поискаш да ти го сменят, ако е дефект на емайла.

# 654
  • Мнения: 3 659
Аз повече не бих готвила в нещо различно от емайлираните ми чугунени тенджери. От кръглите касероли имам една с размер 28 см, почти най-голямата. След нея има още един размер - от 30 см. Там си правя чудна питка.

# 655
  • Мнения: X
Наскоро си направих експеримент с чугунен емайлиран тиган и стоманена касерола: едно и също ястие: ориз, по един и същи начин го готових. В стоманената касерола се разкашка, в тигана си остана цял. И на вкус пак печели чугуна

# 656
  • Мнения: X
Наскоро си направих експеримент с чугунен емайлиран тиган и стоманена касерола: едно и също ястие: ориз, по един и същи начин го готових. В стоманената касерола се разкашка, в тигана си остана цял. И на вкус пак печели чугуна

Много полезен пост.
За варене на ориз няма нищо по-добро от емайлирания чугун, каквото и да са измислили китайците. Satisfied
Аз съм правила сравнение на печене на скариди на ВМФ тиган с керамично покритие Ceradur и чугунен(суров) на Лодж. Просто няма място за сравнение. Съвсем различен вкус. На суровия чугун става на мирис като печено на жар, отвън хрукава коричка, отвътре сочно, а на другия станаха сухи и все едно варени, както беше писала Starrydream за нейния алуминиев тиган с керамично покритие. Същото сравнение съм правила с кюфтета и стекове.

Според мен си заслужава да се инвестира в тенджера на Крюзе.
Като гледам как идеално прилепва към керамичния плот, как по-бързо увират продуктите и как съвсем обикновени, евтини продукти се превръщат в специалитет, си мисля, че с течение на времето инвестицията се изплаща обратно.
При всички случаи се спестява доста ток, бих казала и вода. Миенето се оказа много по0бързо и лесно, защото по емайла всичко се плъзга и не залепва. Тук мога да направя сравнение с тефлон, той също лесно се мие.

Аз повече не бих готвила в нещо различно от емайлираните ми чугунени тенджери. От кръглите касероли имам една с размер 28 см, почти най-голямата. След нея има още един размер - от 30 см. Там си правя чудна питка.

PRIMADONNA Girl,
Как се събира толкова голяма касерола в печката? Или имаш предвид друга форма, без дръжка.

# 657
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
В Кауфланд има промоция на пъстърва, взела съм си две рибки и тази вечер ще ги пека на оребрената Лава на огромния газов котлон. И от чугуна, и от огъня рибата става уникална. Сочна и добре за печена.

# 658
  • Мнения: X
В Кауфланд има промоция на пъстърва, взела съм си две рибки и тази вечер ще ги пека на оребрената Лава на огромния газов котлон. И от чугуна, и от огъня рибата става уникална. Сочна и добре за печена.

Охо, да ви е сладко, perunika!

Щях да пиша и преди: предвид слабата турска лира, направо си заслужава една екскурзия до Туция за закупуване на тенджери и тигани на Лава. Вече доста пишещи тук ги хвалят, имат си сертификат и т.н.

# 659
  • Мнения: 3 659
Мирела,
Няма проблем с касеролата за фурната. Обаче тавата ми е 43 см и малко накриво я побирам.

Общи условия

Активация на акаунт