Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 4

  • 143 546
  • 732
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
Много ти благодаря! Flowers Hibiscus Ето това го пише и в моята книжка: "Черният емайл с времето натрупва кафяво-черен слой, който подобрява качествата за печене на продукта. Този слой възниква от естествените мазнини на хранителните продукти, които са били приготвяни в продукта. Не се опитвайте да отстраните този слой". Но понеже при накисване тръгнаха да се отлепват някакви частици и се замислих дали не трябва да търся начин да изчистя всичко и това ли е патината или не.

Ами, мисля си, че това е патината. Няма нужда да чистиш всичко.
Което е паднало, е било дебел слой, или не е било добре нагоряло.
В събота ще направя снимки от Лоджа, където на места патината пада, защото е дебел пласт вече.
Най-важното е да не се чисти с веро, за да не попива то в патината. Нищо, че американците дават да се мие с веро.
Помните ли едно време на баба си тиганите? Особено отвън. Как бяха едни такива почернели. Това е също вид патина, от обгорялата мазнина по външната страна.

# 691
  • Мнения: 353
Стела виж какво намерих ако сметнем лирата по 0,30лв. Направо си идва на цена 33 лв, но не знам как става поръчването направо от техния сайт Sad

Аз точно този чакам утре. Много са любезни от Лава. Дано остана доволна.

# 692
  • Мнения: 1 414
зарибихте и мене с тези чугунени тигани, мисля си и аз ли да поръчам един но какво ще готвя в него не знам Simple Smile

# 693
  • Мнения: X
зарибихте и мене с тези чугунени тигани, мисля си и аз ли да поръчам един но какво ще готвя в него не знам Simple Smile

Ще готвиш много здравословни неща вътре. Най-вече зеленчуци, също и картофи. Ще забравиш за пържено и панирано и няма да купуваш олио всеки месец. Ще пестиш доста време при готвенето, защото всичко става бързо. Изобщо няма да съжаляваш. При тази цена си заслужава тиганът.

Между другото за тази цена искам и аз такъв тиган.
Даже ще купя един за подарък за нова година на една приятелка.
Някой може ли да каже как става поръчката директно от турския сайт?

# 694
  • Мнения: 1 414
Точно преди малко им се обадих за същия тиган ф30 за цена 109 лири + 10 лири за доставката до офиса на куриерите и плащане в брой. Имам утре пътуване до лозенград да взема на бебето кошара че е по евтино. Само се надявам да ми потвърдят да успеят за доставката утре. Ако бях поръчала вчера щях да го взема утре ама на. И ще ми излезе на цена 36лв Simple Smile

# 695
  • Мнения: 1 414
Директно май до България не става опитах се да правя регистрация но не ми дава доставка до България Sad

# 696
  • Мнения: 1 359
зарибихте и мене с тези чугунени тигани, мисля си и аз ли да поръчам един но какво ще готвя в него не знам Simple Smile

Ще готвиш много здравословни неща вътре. Най-вече зеленчуци, също и картофи. Ще забравиш за пържено и панирано и няма да купуваш олио всеки месец. Ще пестиш доста време при готвенето, защото всичко става бързо. Изобщо няма да съжаляваш. При тази цена си заслужава тиганът.
..............

Знам, че бягам от темата, но начина на готвене и ястията, които се приготвят в чугунени тигани ми е много непозната тема и силно ме интересува. Имам желание да се образовам, тъй като утре ще отида до Метро за да купя грил тиганите на Лава на промоция. Ще се ориентирам някак си, препрочитайки метода на обработка от заглавната страница, да го подготвя за употреба, но освен да сложа вътре зеленчуци и пържола на грил, нищо друго не се сещам Disappointed може би Мирелка говори за плоските, а на грил тигани сигурно няма толкова голям избор от ястия...?

Последна редакция: пт, 05 окт 2018, 14:41 от Kristaline

# 697
  • Мнения: X
Kristaline,

на грил тиган съм правила досага тиквички, патладжан, месо, наденички, пиле табака, препечен  хляб, малки доматчета, люти и обикновени чушки, прясна царевица, кръгчета лук. Картофи съм препичала след като леко ги сваря, стават много вкусни. Същите нещч съм ги правила и на обикновен тиган, но на грил тиган ми харесват повече. Има разлика във вкуса.
Нарязаните продукти намазвам мнооого леко с олио и подправки и пека на грил-тигана. Така не залепват.

Последна редакция: сб, 06 окт 2018, 00:34 от Анонимен

# 698
  • Мнения: X
Искате ли да направим тема за ядене, готвено в чугун?
Нещо като отчетна тема, където да споделяме какво сме сготвили и как, със снимки или рецепти.
И да му измислим някое весело заглавие.
Нещо като ‘‘ Чугунки в действие‘‘ или ‘‘ Веселите чугунки‘‘. А може и нещо друго.

Бих сложила този текст към въведението на новата тема.
Болднатото всъщност разкрива защо готвенето в чугун  е нещо като пристрастяване.
Физическото качество емисивност, това е предимството на чугуна.


Източник:
https://goodlife.bg/article/39-Istinata-za-chugunenite-tigani
Цитат
Другото предимство на чугуна е неговата висока емисивност - тенденцията да отделя много топлинна енергия от повърхността под формата на излъчване. Неръждаемата стомана има емисивност около 0.07.

Дори когато е изключително гореща, може да поставите ръката си близо до нея и да не почувствате нищо. Само храната, която е в пряк контакт с нея, се нагрява по някакъв начин.

Чугунът, от друга страна, има емисивност 0.64, което означава, че когато готвите върху него, не само готвите повърхността, която е в контакт с метала, но и доста от храната над нея.

Последна редакция: сб, 06 окт 2018, 00:34 от Анонимен

# 699
  • Мнения: 1 414
Много ще е добре нива тема за чугунките Simple Smile

# 700
  • Мнения: 1 359
Мирелка, аз също ще се радвам много да има такава тема. Вчера рових из сайтовете за такава информация, но не открих. Освен полезно, ще е и иновативно, а и здравословно, не на последно място. Чакам с нетърпение 😁

# 701
  • Мнения: 3 819
Купихте ли грил тиганите от Метро?
Чакам отзиви за тях, за да отида и аз да си взема  Hug

# 702
  • Мнения: 10 210
Момичета, аз съм в шок - моя позната, живееща в Западна Европа, ми каза, че при тях при разпродажби пускат чугунените тигани по 5 евро. И тогава какво, като купуваме тиган за 200 евро, качеството ли купуваме или марката? Малко като с обувките.. и с всичко.

# 703
  • Мнения: X
soul81,

Виждала съм чугунени тигани за по 5-10 Евро в аутлетшоп, но това са били малките размери. На подобна ниска цена има и в Амазон.
Ето един за 11 Евро.
https://www.amazon.de/dp/B07DX1983N/ref=psdc_3311831_t3_B00OGULD2O

Марковите тигани са скъпи, вярно е. Обаче като сравня руския Биол, американския Лодж и шведския Скепшулт, съответно ниска, средна и висока класа, мога да кажа, че има разлика в изработката, шлифовката, в самия материал и в усещането при работа с тях.
Отделен въпрос е какава сплав се използува за направата им.
Естествено всеки си има разбиране за финансови приоритети, затова един ще купи скъп, друг евтин.

Но това, което в България е ужасно скъпо, са чугунените съдове на Лава.
Защото продават куча марка съдове на цени на средна категория.

В Германия е подобно положението с Лодж. Два пъти по-скъпо, отколкото в долари.
След като купих Скепшулт, направо не ми се ползува Лоджа.

# 704
  • Мнения: leet
soul81,

Естествено всеки си има разбиране за финансови приоритети, затова един ще купи скъп, друг евтин.

Но това, което в България е ужасно скъпо, са чугунените съдове на Лава.
Защото продават куча марка съдове на цени на средна категория.

В Германия е подобно положението с Лодж. Два пъти по-скъпо, отколкото в долари.
След като купих Скепшулт, направо не ми се ползува Лоджа.

E, как точно са ужасно скъпи Лава? След икейските и лидълските, техните са с най ниски цени. И за " куча марка" произвеждаща емайлиран чугун , емайла на съдовете е доста добър и най важното безвреден, защото и чугуна с кофти емайл е също толкова вреден, колкото и тефлонов тиган. Не работя за Лава, но ползвам техни съдове вече няколко години. Кое ги определя според теб като куча марка, ползваш техни съдове или имаш професионални познания в тази област? Казвам го с  цялото ми уважение към труда, който полагаш за някой от постовете си. Тя темата се превърна в тема за чугуна...…., въпреки че има доста други безвредни и добри съдове за готвене

Общи условия

Активация на акаунт