Ревматоиден артрит - 5-та тема

  • 133 160
  • 914
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 47 986
Няма как. Отиваш в имунологичната лаборатория, така и така повечето се плащат. Ще те насочат. Но! Милион пъти е писано, че само с изследвания няма категоричен отговор.
За изтръпвания може да е от артрит, може от шип, нерв, поза, сто неща. Може да посетите невролог.
И за опитен лекар е трудно, а с гадаене по форума ептен.

# 841
  • София
  • Мнения: 864
Здравей Василка.
Първо да ти кажа, че е рано да си теглиш въжето.Поне опитай да се справиш с проблема като начало:)

Според мен имаш доста вируси, паразити и пр. Тази хламидия със сигурност ти е отключила артита както и останалите уро-гине инфекции за които спомена. Освен това не е лошо да отидеш на читаш ендокринолог и да пуснеш пълен панел с изследвания. Щом имате с Хашимото хора в родата има вероятност и ти да го носиш без да знаеш. Тази умора, мозъчна мъгла натам насочва. Но не искам да гадая. Изследванията ще покажат.

Основното ти е : СМЯНА НА НАЧИНА НА ЖИВОТ.
Това значи: пълен растителен режим поне за 3-6 месеца. НАй-вредни са ти млечните, но всички-прясно и кисело мляко, сирена, кашкавал, масло, сметана, кефи р и пр. Докато иамш възпаление и болка никакви млечни.
Месото - евентуално по малко пилешко и то от сигурен източник, в никакъв случай от големите хипер маркети. Вече има няколко фирми, които отглеждат пасищни пилета. Но все пак за момента е по-добре без месо.
Захар- тотално никакв, ама грам. Чети етикети, ще се учудиш в колко много неща има захар и ще се чудиш защо е вътре. Плодове може в изобилие, особено когато сега име сезона. Дори ако успееш да погладуваш 2-3 дена на плодове само ще е супер за организма ти.
Глутен също никакъв. Забрави за хляб и тестени изделия. Има оризови сухари ако толкова ти се яде филийка.
Забравяш и за доматите и патладжаните. Картофи наблюдавай как ще ти се отразят- при мен няма проблем с тях, но доматите ме подуват веднага.
Също достатъчно сън- поне 8 часа на денонощие като съня в интервала 22-02 е най-важен.
Движение също е добре да има, но не прекалено голямо когато те боли

Има вариант да се справиш без лекарства , но ти трябва упоритост и дисциплина.
Има клиника по Аюрведа в Банско, но е скъпичка. На мен те много ми помогнаха и ме вкараха в ремисия.
Също така има едно момче Айдън Мустафов- предлага билки, свържи се с него и питай за тази хламидия и уроинфекциите. Освен това леко ти е повишено AST, което значи че стрептококите набират скорост.
Не е лошо да си пуснеш тест за Ебщайн бар, но в Александровска болница и да направиш и там консултация.

Но като начаоло- режим- предимно растителна храна и се успокой, Аз съм вече 13г с РА, почти не съм пила лкарства, пък съм оцеляла:)))

Ако имаш желание ще се справиш!!! Можеш да питш за всичко, което решиш.

п.с- хубаво е да посетиш ревматолог, но те ще ти изпишат лекарства. Няма как.Позва се с кортикостероиди и метотрексат , после се мминава на биологични...Това е пътят им, друго не знаят- едва ли някой ще ти препоръча режим, сън, отработване на стреса и пр.

Добър класически хомеопат също не е лоша идея, най-вече за психическото състояние, за да се поуспокоиш.

Има начини- действай, не губи време в самосъжаление, обвинения, страх и пр. Просто поеми отговорност. Както се е появила болестта, така ще си отиде ако се постареш:)

# 842
  • София
  • Мнения: 1 271
Здравейте,
Препоръчайте ми ревматолог, моля. Много проблеми започнаха, до сега все отлагах и не знам от къде да започна. Имам и фамилна обремененост.

# 843
  • София
  • Мнения: 5 285
Аз съм в ремисия вече над две години. Първите ми симптоми се случиха преди 13 години. Към ревматолог стигнах преди около 4. При мен помогнаха смяната на ревматолога (получих диагноза и коректно лечение) и автоимунния-протокол (АИП). Ето повече за него: https://www.thepaleomom.com/start-here/the-autoimmune-protocol/ В този сайт има тонове информация, има също така подкаст, Фб групи за подкрепа, мейллист, книга (има я и издадена на български език, горещо препоръчвам). Говори се не само за храненето, но също така и за важността на достатъчното сън, почивката, движението и други уж логични неща, които понякога, увлечени в ежедневието, забравяме...
Аз лично на практика напоследък имам болки само при неуспешен опит да си върна храна, при това по-слаби като цяло, отколкото в началото. Не съм прекъснала поддържащото си лечение (Плакенил, само по 1 таблетка на ден), нито срещите с лекаря. Автоимунните заболявания не се (из)лекуват, те евентуално се овладяват.

# 844
  • Мнения: 62
Здравейте, момичета! Зная, че форума не е място за лечение, но Ви моля да ми кажете мнението си. Става въпрос за моя близка - на 70 години, със силни болки в целия ляв крак. Понякога кракът се сковава. Към какъв специалист да се обърне и какви изследвания да направи?

# 845
  • София
  • Мнения: 864
Здравейте, момичета! Зная, че форума не е място за лечение, но Ви моля да ми кажете мнението си. Става въпрос за моя близка - на 70 години, със силни болки в целия ляв крак. Понякога кракът се сковава. Към какъв специалист да се обърне и какви изследвания да направи?
Kъм ревматолог.Той ще й назначи изследванията. Някои се плащат от ЗК, други не.

# 846
  • Мнения: 47 986
Към ревматолог ако има поставена диагноза от този тип
Защото звучи като дископатия и това е за невролог

# 847
  • Мнения: 1
Здравейте смели и борбени хора! Преди два месеца започнаха болки в дясна китка, малко след това ме диагностицираха с тенис лакът и голф лакът (възпалени сухожилия). За съжаление болката в ръката не намаля особено, макар осърдните физиотерапия и противпвъзпалотелни лекарства. Запозна да ме наболява и лявата китка/лакът, както и дясно коляно/глезен. Усещам лека скованост в коленете и лактите през целия ден, чувството не отминава особено. Понякога ме наболява и кръста отзад. На фона на всичко, което успях да прочета се съмнявам за диагнозата ревматоиден артрит.

Бях при ревматолог, направих основните изследвания. Според ревматолога ми правя реактивен артрит, понеже ми излезе инфекция с уреаплазма. Доколкото разбирам обаче, реактивният артрит след отключва 3,6 седмици след заразата с такава, а при мен не се знае от кога може да я имам. Също така реактивният артрит засяга едната част на тялото, а при мен със сигурност има проблем и при двете. Нямам зачервявания и отоци. Може би ми се е появявал такъв няколко пъти в долната част на пръстите на дясната ръка. Правих си и ЯМР на дясната гривнена става, излезе си тендинит и ставен излив, което според ортопедът ми са прояви на възпалените сухожилия и "няма какво да ми се оперира".

Общо взето, усещам мравучкане с голяма част от ставите си и нещо като леко прорязване. Запазих си и час за второ мнение при доктор Маринова в Софиямед.

Бихте ли споделили как при вас започнаха симптомите на заболяването, колко време отне да ви диагностицират и т.н.

Блсгодаря ви предварително!

# 848
  • Мнения: 16
Здравейте! Може ли някой да ми напише имената на всички показатели за наличие на всякакъв вид артрит. Искам да си пусна кръвни изследвания преди да отида на ревматолог,за да знам имам или нямам, и дали да търся причината другаде. Сутрин, докато не раздвижа дланта на дясната ръка не мога да си свия пръстите. Нямам подуване или болки. Благодаря!



Toва си пусни, назначени са ми от професор Стоилов, в клиника св Иван Рилски.

Уж е светило и единствения в България най добър ревматолог, а ме изпрати по живо по здраво ... Нищо ми нямало ... Боже божеее, а аз съм сс темепратури, болки, пия антибиотици на своя глава и от тях се чувствам по добре.

Някой д аима идея в чужбина къде е най добре да се проведат излседвания и лечние за отва нещо?
В България очевидно им е през оная работа.

# 849
  • Мнения: 47 986
И в чужбина е на късмет, няма гаранция на какъв лекар ще намериш,по-добре си дай парите за повече изследвания.
Ако ти помагат антибиотиците, търси инфекция. Инфекционист евентуално или друг ревматолог.

# 850
  • Мнения: 51
Здравейте,
Някой знае ли дали д-р Симеон Монов приема пациенти?
Проверих всички телефони в интернет и никой не отговаря.

# 851
  • Мнения: 47 986
От март 2020 се опитам да се свържа и не. Аз вече се отказах, но явно не приема все още.

# 852
  • Мнения: 1 752
За доктор Тихомир Горчив от Плевен имате ли отзиви?
Също така и за доктор Димитров от "Света Марина" в гр. Варна?

# 853
  • Мнения: 2
Здравейте! След две години чакане, от два месеца съм на RoActemra 162 mg. x4 flac., но в момента го няма никъде по аптеките и по складовете. Имате ли предства какво мога да направя и как да си получа лекарството? След една седмица ми изтича рецептата.

Изключително ще съм благодарна за каквото и да е съдействие и помощ Simple Smile

# 854
  • Мнения: 16
Здравейте! След две години чакане, от два месеца съм на RoActemra 162 mg. x4 flac., но в момента го няма никъде по аптеките и по складовете. Имате ли предства какво мога да направя и как да си получа лекарството? След една седмица ми изтича рецептата.

Изключително ще съм благодарна за каквото и да е съдействие и помощ Simple Smile

Защо се чака 2 години? Това биологично лекарство ли е ? Аз все още нямам назначено лечние, за това разпитвам.
Пробвай в аптеки Медея или ако имаш човек в чужбина - най добре.

Общи условия

Активация на акаунт