Операция на миома - 4

  • 93 984
  • 758
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 12 012
И аз не бих позволила хистеректомия, ако може да е само миомектомия.
А и никой не дава гаранции, че ще се появи нова миома.
На твоята възраст съм. Преди 2 или 3 години ми махаха лапароскопски миома. Нямам новопоявили се гадини.

# 331
  • Мнения: 642
Моят опит е следният: Не се реших първоначално на хистеректомия. И аз така смятам, че всеки орган си има функции и не трябва ей така да се маха без причина. Но след миомектомията проблемите продължиха в следващите две години. Нямах тежки цикли, но мнооого продължителни, нови миоми се появиха, кървене по всяко време и  най- накрая се реших. На практика всичко можеше да приключи още с първата операция, но ... Това бе моят избор и моят път. Трябвало е да мина през всичко. Всеки решава сам за себе си. Изборът за мен не беше лесен.

# 332
  • Мнения: 3 480
Трол4ето, явно е до организъм и индивидуалност. Моята операция мина преди месец и все още се чудя дали взех правилното решение с коремната миомектомия. Не знам, ако ми се наложи втора такава операция как ще мина отново през всичко. Още не се чувствам добре 100%, работата ми е много динамична и нямам възможност за почивка, а съм на работа в края на август.
Никой нищичко не знае, просто се надявам да нямам повече проблеми.
При теб след хистеректомията имаше ли негативни ефекти?  Лекарката ми беше категорична, че съм за хистеректомия, аз обаче пожелах да си оставя матката. Има жени не усещат по никакъв начин липсата и, и други, които скоро след това влизат в менопауза. Исках да си спестя ранното навлизане в менопауза, но не се знае дали няма да се появят нови след като при мен извадиха 1 огромна и няколко по-малки.
Каква хистеректомия прави - лапароскопска или коремна?

# 333
  • Мнения: 642
Stardust@,  няма как да знаеш предварително какво ще се случи след година-две. Взела си решение, което е било за теб правилно към дадения момент. Не се тревожи в аванс. Wink . Лапароскопски бяха моите операции.Повечето лекари ми предлагаха директно хистеректомия, но аз инат- няма да се дам толкоз лесно. Намерих лекар, който не беше категоричен и се съгласи с мен. Е, хистеректомията пак той я направи, но вече бях сигурна, че трябва. Проблемите ми почнаха около 40г, сега съм на 47. Не че преди това не съм имала , но... Чувствам се добре, но няма да се хваля, че то не се знае... Имам един яйчник, не съм в менопауза според лекаря. Но предвид възрастта ми, и да съм - може и вече да ми е време. Няма да е ранна;-) . Обикновено , ако няма проблем с яйчниците, същите  не се отстраняват. Докато има работещ яйчник, има хормони и ги няма страшните неща, от които се оплакват жените обикновено.
Стискам ти палци всичко да е наред при теб и да си пак така динамична в  скоро време.

# 334
  • Мнения: 3 480
Благодаря, Трол4ето.
Дано и при теб всичко е наред!  bouquet Hug Praynig

# 335
  • Мнения: 46 573
Trol4eto, ти си типичен пример, че тежкия цикъл не винаги е причинен от миома. Аз съм с огромна, но с много лек цикъл.
Но лекарите гледат да изберат най-лесното - да режат, вместо да проверят и елиминират другите възможни причини. Само че за тази цел са нужни знания и търпение.
Има ли миома - край, от нея е. А истината е, че рядко тя е причината.
Кара се на принципа - Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы...

 Stardust@, как протича М при теб след операцията?

# 336
  • Мнения: 3 480
Първият ми цикъл дойде седмица след операцията (ако е бил цикъл) и протече слабо, за 4 дни. Следващата седмица чакам следващия, ще видим. При мен е била наложителна операцията с всички гадости, които ми извадиха.

# 337
  • Мнения: 46 573
О, да, при такива размери няма място за чудене.
Стискам палци и да се нормализира М Simple Smile

# 338
  • Мнения: 1 589
Trol4eto,
запазиха ли маточната шийка.
Тук лекарите казали,че винаги се маха шийката.Защо?Така се процедирало.При ПАП втора група

# 339
  • Мнения: 642
Happy_mama, моята я запазиха, но май беше по-добре да я махнат. В повечето случаи я махат. Моят лекар реши да я остави. Сега продължавам да правя цитонамазки и периоични прегледи два пъти годишно. Имам съвсем леко месечно кървене  в дните за цикъл(съвсем минималистично, имало го при 10% от случаите на този тип операция и аз съм явно от тях). Може да ми създаде проблем по-нататък, но се надявам да не се случи. Мен не са ме питали дали искам или не. Понеже бяха чисти цитото и колпоскопа, лекарят каза, че така е по-добре. Но друг лекар се зачуди защо въобще е оставена.

# 340
  • Мнения: 3 480
Цитонамазката май няма много общо с миомите. Моята е откриха при гинекологичен преглед в България и ехограф при чиста (в нормите) цитонамазка в Англия.

# 341
  • Мнения: 642
Цитонамазката май няма много общо с миомите. Моята е откриха при гинекологичен преглед в България и ехограф при чиста (в нормите) цитонамазка в Англия.

Да. Няма нищо общо цитонамазката с миомите. Когато е отстранена матката заради миоми, но е оставена шийката, профилактиктичните прегледи(и цитонамазка) при гинеколог не отпадат. За да се остави шийката , тя трябва да е чиста, това си е условие.

# 342
  • Мнения: 1 433
Здравейте момичета.
На мен докторът  ми препоръча да сложа спирала Мирена, да пробвам дали няма да  повлияе на миомата смаляващо.
Проблемът е, че не ми е ясно, ако си сложа, дали тя няма да възпрепятства изхвърлянето на жлезиста тъкан.
Циклите ми са тежки, обилни, дали спиралата няма да подейства "запушващо"?
Засега отлагам операция, но пък е редно да взема някакви мерки, че ми пада хемоглобина.
Четох за рецепта на баба Ванга в нета с конопено семе.  Също с алое, мед, и вино.
Има ли някой с опит със спиралата и конопеното семе?

# 343
  • Мнения: 46 573
Майка ми успя да регулира нейните кръвоизливи с билките от билковата аптека на ул. Поп Богомил в София, можеш да пробваш да пиеш и Калций-фосфо-Ц, хранителна добавка е, пиеш 5 дни преди датата на М и по време на самата М.
Но ако миомата расте е отлагай операцията.
Проверявала ли си хормоните? Понякога те могат да са причината, лошото е, че повечето лекари като видят миома въобще не търсят други фактори, а не винаги се оказа проблемът в нея.

# 344
  • Мнения: 1 433
Майка ми успя да регулира нейните кръвоизливи с билките от билковата аптека на ул. Поп Богомил в София, можеш да пробваш да пиеш и Калций-фосфо-Ц, хранителна добавка е, пиеш 5 дни преди датата на М и по време на самата М.
Но ако миомата расте е отлагай операцията.
Проверявала ли си хормоните? Понякога те могат да са причината, лошото е, че повечето лекари като видят миома въобще не търсят други фактори, а не винаги се оказа проблемът в нея.
Благодаря!, ще го изпробвам задължително. Поне е безобидно.
Засега каза може да се отложи оп.я.  Също каза, че тая спирала излъчвала хормони, които могат да я намалят.
То ако цикълът е нормален няма лошо да се пробва, ама при сл-й незнам. Ще търся др. мнения, че тя е скъпичка, да не стане някакво запушване, и да трябва да я махна. Иначе била годна 5год.
 На мен не са ми изследвани х-ни.

Общи условия

Активация на акаунт