Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 2

  • 103 595
  • 783
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 2 063
Silviya Koleva 586368, съжалявам, че се случва това с баща ви. Българските лекари нищичко не знаят за тази болест. Това ми е кагегоричното мнение. И все пак ако някои би могъл поне малко да е от полза то това са някои лекари в София. За другите градове не знам да има кой да бъде наясно дали е деменция или не. Особено ако е в ранна фаза. Значи много нагли тия лекари. Хем нищо му нямало и не знаели, хем му дали Немдатин. Еййй...тая пуста некадърност просто граници няма. Аз не бих рискувала да давам Немдатин без ясна диагноза. Това са тежки лекарства. Не са шега работа. Ако можете да дойдете в София поне да покажете снимката на по-добър специалист може да има някакво развитие. И трябва невропсихологичен тест да му се направи. Има и примерни съкратени версии в интернет. Мога да ви обясня какво най-общо представляват. Но все пак е нужен добър невролог. А те са не повече от двама трима в цяла БГ. Да каже някой за Варна ако знае такъв.

# 451
  • Мнения: 83
Имаме час чак за 2ри май в София при доц. Райчева, иначе във Варна ходи на психиатър и невропсихолог и му правих разни такива тестове и един от тези лекари му даде немтадин и каза по някаква схема да ги пие, но нито един не дава окончателна диагноза...всичко е само предположения...и казват че е на ранен етап, но не дават шансове за дори и леки подобрения.. 😔😕🤐☹ нямам думи просто за "напредналата медицина "

# 452
  • Мнения: 2 063
Тя за жалост медицината и в световен мащаб не може да се справи, какво да говорим за нашата. Ако Трайков ви види снимките може би ще има някакво развитие. Дано все пак ви дадат по-ясна диагноза. А Немдатина трябва поне месец да се взима за видим ефект. Аз обаче не го харесвам, защото е генерик, при това евтин генерик, който при нас нямаше никакво действие. Ние взимахме Аксура. Не гледайте, че е с една и съща съставка. Генериците не са като оригиналите. Обикновено са много по-слаби и с повече странични действия. Това съм го говорила с хора, които работят в лаборатории за лекарства.

Последна редакция: пт, 30 мар 2018, 00:19 от lovely

# 453
  • Мнения: 1 630
Хора, днес бях при мама ииииии беше мноооооооооооооооооого добре. Направо толкова в час, че още не мога да повярвам. Толкова неща си казахме. Милата ми майчица, беше си пак тя.Blue Heart За след празниците съм уговорила час да я заведа при моето АГ да я прегледа, а до тогава пак ще пие малко АБ, да се махне тая пуста гной. Дано и на прегледа да я уцеля в "светъл момент" за да може да ми съдейства. Ох Боже, толкова съм спокойна, отдавна не съм се чувствала така. Милата ми майчица. HeartHeart

# 454
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Много се радвам, Елина Hug дано всичко бъде наред Praynig

# 455
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Аз само искам да поясня, че генериците са лекарства със същия химичен състав като оригинала, които могат да бъдат направени след като изтече патента на оригинала. Затова и цените падат и са по евтини. Като има генерици, и цената на оригинала също пада. Дотогава са се показали и страничните ефекти от оригинала.
Не бих вярвала на хора работещи в лаборатории. Те имат поглед върхо целия процес, измислили са лекарството или виждат странични ефекти върху всички които вземат лекарството от тази конкретна лаборатория, или бъркат на ръка и на око съставките? Тиленол или ацетомифен? разлика няма...
Истината е че всяко лекарство особено при тези болни действа по различен начин и иска наистина дозиране и предписване от лекар. И в началото и самия лекар опитва да види ефекта и каква да е дозировката. Ако има генерици по-добре.

# 456
  • Мнения: 83
А някой от групата чувал ли е за водораслите на Аква сорс и дали ги е давал на близките си?
Ако да, какво е мнението ви относно тези витамини ?

# 457
  • Мнения: 2 063
Изобщо не съм съгласна за генериците. Аз не съм химик, не работя в лаборатория, но моя близка, която работи в лаборатория в Холандия ми обясни, че не е същото. Пак казвам-нищо, че основната съставка е същата. Има придружаващи вещества, които дори не се споменават в състава. И има разреждане на вещества-това пък ми го е казвала позната от лаборатория в България. И отделно съм тествала при баща ми и върху мен и има разлика в начина на възприемане на генериците. Често са по-слаби. И лекар ми е казвал...не е същото. Друг е въпроса, че баща ми от Италианския Мемантин, който е под името Ебикса, но не е генерик, му ставаше по-зле и му идваше много силно. Така че и оригиналите действат различно понякога.

# 458
  • Мнения: 1 630
Група, днес ходих при мама, бяха я изкарали на слънчице. Беше добре, толкова й се зарадвах да я видя добре, спокойна, на двора, на слънце... четох, че болните отговарят позитивно на галене и ласки. Приятно им е. И да, вярно е, мама се усмихва, радва се като я галя по бузата, като я прегръщам и целувам. Дори го казва: "Много ми е хубаво!". Замислих се, колкото и да е безнадеждна и коварна болестта... хора, любовта остава.  Sparkling HeartGift Heart

# 459
  • Мнения: 10
Привет на всички !
Още една нова съм, присъединила се към   вашата група.Изчетох   цялата тема  ,както и  предната .
Съболезнования за всички , които   вече са изгубили  своите близки , кураж на всички останали !
Тепърва  се сблъскваме с вече по-сериозните  признаци на заболяването.
Мама е диагностицирана преди  две  ,три години .В момента е на  66 г.
Първо  пиеше Донецепт , а сега  от година е на Немтадин .Взима и лекарства за  кръвно.
Живее с баща ми на село , на 150 км от мен са .Не мога да си ходя често ,  съпругът ми  е  в чужбина , имам    син  в тийнейджърска   възраст и не става да го оставям сам.
Досега някак си удържахме положението , баща ми се грижеше за нея.Но отскоро   започна да става  агресивна и по-точно  става въпрос за вербална агресия , тоест вика , крещи ,  разхожда се напред-назад , не спи  , през деня изобщо не спира да се движи , живеят на село и постоянно е навън .Агресията й се отключва  предимно вечер , като се приберат  вътре.Не разпознава баща ми , казва ,че това е чужд мъж, гони го , да се махал,  заплашва ,че ще го убие ,после изпада в истерия и започва да реве  неудържимо .От вчера е започнала да говори ,че това не е нейният дом и иска да си ходи .Снощи   сестра ми се обадила и майка й  казала да идва да я взима  и да я води  в  нейната й къща , това не бил нейният дом.Иначе все още   се обслужва сама , долу-горе  е контактна .
Как мислите , ако я преместим при нас на този етап  дали ще й се отрази добре ?Никога не е харесвала
 града  като начин на живот, тя беше много физически активна жена и е свикнала постоянно да върши нещо .Мероприятия като разходка , четене на книга , ходенето на почивки и  изобщо всякакъв вид развлечения за нея никога не са били привлекателни и желани .Тя  беше работохолик.Обикновено  като идваше при нас в големия град след час вече искаше да си ходи, не знам сега как ще е.Направихме консулт с психиатър  , изписаха й за вечерните  часове Хедонин и Медориспер .Вече  4  дена как ги приема и   не виждаме ефект.Освен ,че е започнала да  спи  вечер без да се събужда и да  върви напред-назад.Знам ,че още няма натрупване на лекарствата и се иска време.Някои   давал ли е  такива лекарства на  болните си ?
От психиатрията  казаха  ,че  могат да я настанят  там  с придружител,  но искаха първо да опитаме у дома.
Та въпроса ми е  някой  лежал ли е с болния в психиатрията и в какво състояние са били изписани ?Знам ,че всичко е  строго индивидуално , но все пак ми се иска да  прочета някое и друго мнение.Съжалявам ,че поста ми стана малко дълъг, дано не съм била досадна.
Иска ми се да прегърна всички вас , защото знам колко е трудно  ! ....Sad(

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 09:22 от sianie35

# 460
  • Мнения: 2 063
sianie35, здравей. Съжалявам, че се присъединяваш към тази група. Моето мнение по отношение на психиатрия е, че е безсмислено усложнение. За какво да си го причинявате? Нищо повече няма да ви кажат там или да ви помогнат с нещо, а само ще се натоварите вие и нея ще я изтормозите. На болните се дават някакви успокоителни ако са много агресивни, също леки сънотворни за съня, защото иначе е адско безсъние с тях наоколо. И оттам нищо повече няма да постигнете ако отидете в психиатрия, защото тая фаза с агресията е тежка и нищо не я оправя освен успокоителни или изчакване да отмине след няколко месеца. Искам да ви успокоя, че фазата отминава. Намерете как да я успокоявате с лекарство някакво ако е много агресивна. Ако я заведете в града и е при вас може да е от полза единствено, защото ще е около вас и ще се грижите за нея и ще помагате, но тя където й да иде ще иска да си ходи, в някакъв измислен дом. Това също е фаза. И в тази фаза се повтаря непрекъснато - "Добре, ще се приберем, само да свършим (тук измисляте нещо разсейващо идеята да си ходи)". И това се повтаря до полуда, но няма друг вариант. Не й се противоречи, не я убеждавате, че това е нeйния дом и други. Ако трябва й казвате, че сте там само временно и ще се прибирате скоро, нищо че тя реално си е в къщи. Трябват много яки нерви и да не се ядосва баща ти и вие също, защото нейния свят е вече друг, измислен и там тя усеща, че това не е нейния дом и това не е нейния мъж, после ще забрави и вие кои сте. Много е тежко, но това всичко е от болестта, тя не е виновна, че ви вижда вече като непознати хора. Мозъка й така вижда нещата.

# 461
  • Мнения: 1 138
И от мен едно съчувствие. Макар че, майка ми не беше болна точно от това- все пак се пекохме на бавния , мъчителен огън. Дори не знам какъв съвет да ти дам. Майка ми нямаше такива моменти със забравяне кои сме или къде е. Но пак беше много тежко. ( на нея още повече). Стискам ти палци да издържиш.

Забравих. Ние от психиатрия се влошихме още повече. По добре частен психиатър, но да разбира от болестта.

# 462
  • Мнения: 10
Момичета  ,благодаря  ви !Много  сте полезни с всичко , което споделяте тук,  вероятно често  ще се намираме  темата .
Търпение и  много сили !

# 463
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Знам, че не съм съвсем по темата, но има ли някой с лични впечатления от дома за възрастни с деменция в Горна махала?

# 464
  • Мнения: 2 063
adoration_, ако искате попитайте в тази тема: http://www.bg-mamma.com/?topic=180959

Там се обсъждат адреси на хосписи и мнения, може някои да знае и за този дом.

Общи условия

Активация на акаунт