Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 2

  • 103 664
  • 783
  •   1
Отговори
# 675
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Благодаря ти много, pilito! Аз съм намерила решение при евентуално загубване на майка ми - инсталирах GPS приложение - Famelee се казва на един смартфон, който не го използваме, сложих прима  карта /защото ми трябва МВ заради джи пи ес-а/ и го слагам в чантата й - тя не излиза никъде без нея, а аз имам постоянна информация къде е . През лятото се случи 2 пъти да се загуби, да не намери пътя за дома и затова пристъпих към тази крачка.
Днес ходих в дома, за който писах. За условията - харесаха ми - топло е, мирише на чисто, имаше страхотна коледна украса, хранят се добре, но....хора с блуждаещи погледи, празни...много мъчно ми стана. Майка ми още не е за там....тя няма да иска да стои и ден , ще се срине психически, виждайки хората около себе си, ще помисли, че търся начин да се отърва от нея...не знам, много е трудно, на този етап ще търся вариант да идва жена у дома, за да й прави компания. За по-нататъшното развитие на болестта, ще го мисля.

# 676
  • Мнения: 1 630
но....хора с блуждаещи погледи, празни..
Не се празни, мила. Знаете ли какво ми каза собственикът на дома, където беше мама? Каза "Личи си, че е интелигентна и възпитана жена". Аз онемях. Викам, как рабрахте, при положение, че тя не може да върже 2 думи и не знае къде е...
Давам си сметка, че тези хора са все още там някъде, под пластовете,  в мъглата, в блатото, но са там... Не могат да изплуват, но тяхната същност, която е трупана с години, е там. Там някъде. Те не са празни. Болестта им отнема средстово на изразяване, но това не значи, че ги няма. Мама не знаеше коя съм, но нейното вътрешно Аз, я караше да ми се радва и да ме прегръща. Защо? При положение, че "е празна". Не вярвам, че е била празна. Никой не знае какво става в тези хора, защото те не могат да кажат, да се изразят, но в никакъв случай не са празни. Уморени- да, примирени- да, безизразни- да, затруднени- да, но не и празни...Когато заведох малката там (на 2 години) всички баби й се радваха. Пък уж не разбират. Домът беше само за хора с деменции. Логиката, паметта, мисълта умира, но любовта, остава. Това ме кара да мисля, че тя идва от някъде другаде, не от мозъка. От душата. Няма болест, която може да я погуби.
Както бях казала преди- "научих се да чета мисли, които не са там". Пожелавам ви светли и изпълнени празници. С любов!

# 677
  • Мнения: 1 120
Благодаря ти много, pilito! Аз съм намерила решение при евентуално загубване на майка ми - инсталирах GPS приложение - Famelee се казва на един смартфон, който не го използваме, сложих прима  карта /защото ми трябва МВ заради джи пи ес-а/ и го слагам в чантата й - тя не излиза никъде без нея, а аз имам постоянна информация къде е . През лятото се случи 2 пъти да се загуби, да не намери пътя за дома и затова пристъпих към тази крачка.
Днес ходих в дома, за който писах. За условията - харесаха ми - топло е, мирише на чисто, имаше страхотна коледна украса, хранят се добре, но....хора с блуждаещи погледи, празни...много мъчно ми стана. Майка ми още не е за там....тя няма да иска да стои и ден , ще се срине психически, виждайки хората около себе си, ще помисли, че търся начин да се отърва от нея...не знам, много е трудно, на този етап ще търся вариант да идва жена у дома, за да й прави компания. За по-нататъшното развитие на болестта, ще го мисля.

Сподели моля, кое е това място?

# 678
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Частен Дом за възрастни хора - с.Драгижево, на 10 км. е от В.Търново.

# 679
  • Мнения: 1 120
Nature StarsБлагодаря, далечко е от София! Flowers Evergreen Tree

# 680
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
На моя позната майка й е в Банкя, трябва да проучиш там какъв дом има, доволна е от условията, но на мен пък там ми е далеч.

Весели празници на всички!!! Бъдете търпеливи, усмихнати, прощаващи и силни!!!

# 681
  • Мнения: 317
Здравейте,
Има ли сред вашите близки такива, които приемат Мексиа (Мемантинов хидрохлорид) и как го понасят?
Доколкото четох Аксура вече не го изписват.

# 682
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Баща ми пие от около 2 месеца Мексия от 10 мг по 1/2. Няма проблем от него. Взема заедно с ноотропил 1200

# 683
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Майка ми пие Мемигмин, Вицетин/или Кавинтон форте/ и Донецепт - вече 3 години. Напоследък обаче зачестиха депресивните състояния -  все повтаря как й се умира и не й се живее, започна да има внушения, че някои неща са се случили, а то не е така, става през нощта поне 10 пъти до тоалетна, вие й се свят...Докторката каза да спре Донецепт-а, ще видим как ще е без него /всички описани симптоми ги има описани като "чести нежелани реакции" от лекарството.

# 684
  • Мнения: 2 063
Здравейте,
Има ли сред вашите близки такива, които приемат Мексиа (Мемантинов хидрохлорид) и как го понасят?
Доколкото четох Аксура вече не го изписват.
А защо вече не изписват Аксура?

# 685
  • Мнения: 116
Здравейте,
Има ли сред вашите близки такива, които приемат Мексиа (Мемантинов хидрохлорид) и как го понасят?
Доколкото четох Аксура вече не го изписват.
 Не е вярно, че аксура не се изписва. Още повече всички останали лекарства, съдържащи мемантин хидлохлорид са генерици на аксурата. Може би имате предвид, че не се изписва по здравна каса (това е защото е по-скъпа),  аз лично я купувам от аптеките (средна цена 20 лв. на кутия) за майка ми, която е с деменция. Да, по-скъпа е от всички генерици, но аз лично не бих рискувала да я заменя с каквото и да е, защото благодарение на нея, майка ми води смислен живот (на 85 г.) Преди да започнем с аксурата, майка ми беше престанала дори да ни познава...След намесата на лекари специалисти  и след предписването на аксура и др. хранителни добавки за паметта в момента нещата са далеч по-добри.

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 22:26 от bisislava

# 686
  • Мнения: 2 063
Здравейте,
Има ли сред вашите близки такива, които приемат Мексиа (Мемантинов хидрохлорид) и как го понасят?
Доколкото четох Аксура вече не го изписват.
 Не е вярно, че аксура не се изписва. Още повече всички останали лекарства, съдържащи мемантин хидлохлорид са генерици на аксурата. Може би имате предвид, че не се изписва по здравна каса (това е защото е по-скъпа),  аз лично я купувам от аптеките (средна цена 20 лв. на кутия) за майка ми, която е с деменция. Да, по-скъпа е от всички генерици, но аз лично не бих рискувала да я заменя с каквото и да е, защото благодарение на нея, майка ми води смислен живот (на 85 г.) Преди да започнем с аксурата, майка ми беше престанала дори да ни познава...След намесата на лекари специалисти  и след предписването на аксура и др. хранителни добавки за паметта в момента нещата са далеч по-добри.
На същото мнение съм. Генериците никога не са същите като ефект, въпреки това че се поддържа този мит. Аз съм изумена...когато ние купувахме Аксура беше около 100 лв за кутия, че даже май и отгоре в самото начало. Явно драстично й е паднала цената.

# 687
  • Мнения: 317
Да, това имах предвид - Аксура май вече не е по ЗК. Благодаря ви!
Желая ви здраве (на вас и близките ви) и спокойни празници!

# 688
  • Мнения: 116
Да, това имах предвид - Аксура май вече не е по ЗК. Благодаря ви!
Желая ви здраве (на вас и близките ви) и спокойни празници!
Благодаря, спокойни празници и на вашето семейство.  Само да вмъкна, че при майка ми въздействието на Аксурата започна да се усеща след втория-третия месец (защото се взема по схема и действа с натрупване). Ако лекар ви я предписва, то не се колебайте да започнете с нея, но трябва да се дава не по-малко от три месеца, за да е сигурно дали се отразява добре.

# 689
  • Мнения: 196
Здравейте, на какъв специалист трябва да се заведат - невролог или психиатър. Баба ми е на 85 г. и дали не е късно вече да започне някакво лечение.

Общи условия

Активация на акаунт