Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 2

  • 104 055
  • 783
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 116
Зависи какви симптоми има баба ви. Аз лично за майка ми се консултирах първоначално с психиатър геронтолог. Майка ми също е на 85 години, само преди година без терапия беше много по-зле отколкото сега. Но тя е с деменция и съответно терапията и е за тази болест.

# 691
  • Мнения: 1 949
Мексията подобрява ли състоянието? Майка ми е след инфаркт и казаха да я започнем 6 месеца след инцидента, което е този февруари.

# 692
  • София
  • Мнения: 62
Здравейте и честита нова година на всички! По отношение на домове за възрастни в и около София - през миналото лято обиколихме няколко с идеята да настаним единия ми дядо ( за жалост почина точно преди да го настаним в харесания от нас дом) . Та по този повод мога са ви кажа ,че имаше както такива , които миришеха на ...лошо още от двора , така и такива в които да ти се прииска чак и ти да идеш да си починеш. Цените бяха разнообразни , зависи и колко би могъл да отделя човек и какво очаква от съответното място , но за да е прилично място обикновенно цените започват от 800-900лв нагоре .... И така , спряхме се на дом за възрастни "Буона Вита" в Горна Баня. Отидохме без предупреждение , беше изключително чисто , имат голям заграден двор с райграс ,висока ограда и порта с чип, асансьори , чисти стаи, светла и приятна атмосфера , 3ма дядовци си говореха в общото помещение и така куп други добре звучащи облаги . Цената която обявиха за стая с още 2ма души беше 800лв. Което нас ни устрои ,тъй като изискването на дядо беше само да не е сам в стая , да има с кого да си приказва. Реално това не са малко пари , но с общи усилия някак щяхме да ги събираме всеки месец ,защото той не умееше вече да се грижи за себе си , всички работят и нямаше как да стане по друг начин (той нямаше ментални проблеми , просто му се насъбраха много физически такива). Вече как е в самия дом и колко внимание им се обръща ,дали се грижат добре за тях -не знам , така и не стигнахме да го настаним... Причината да съм в тази група е другият ми дядо , който е с алцхаймер ...за сега са добре нещата, освен губенето на ориентация от време на време - купихме му часовник за възрастни (казахме му че мери пулс и му показва часа само , че ако беше разбрал за GPS-a нямаше да го носи) , живее с леля ми , сами са откакто баба внезапно почина.  Обслужва се и се справя сам добре все още,за щастие , и още не сме стигнали до момент в който да се чудим дали домашна помощница или дом ,но разбирам всички ви с този проблем...деликатна е темата .Исках да попитам дали ви е направило впечатление промяната от една фаза в друга да става рязко или постепенно...или може би е строго индивидуално ? Ще се радвам да споделите... Но мой съвет за домовете - просто отидете и ги разглеждайте на място , говорете със служителите , подгответе предварително въпросите си към тях, така ще добиете поне малка представа за какво иде реч. Извинете ме за дългия пост!

# 693
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Има ли такива ваши близки, които да правят и паник атаки и ако да, моля да споделите колко често, от какво се провокират и лечение? Благодаря предварително.

# 694
  • Мнения: 1 373
Simba su, бихте ли споделили за часовника, който избрахте? В момента съм пред такова решение и се чудя между различните варианти.

# 695
  • София
  • Мнения: 62
Simba su, бихте ли споделили за часовника, който избрахте? В момента съм пред такова решение и се чудя между различните варианти.

Това ,което взехме не е известна марка , намерих човек в олх ,който продаваше детски такива и измежду тях беше и моделът за възрастни. Ще прикача снимка да добиете представа как изглежда , работи с приложение "Se Traker" , мисля че и името на марката беше такова.  На него му хареса , понеже часовника е с големи цифри и го вижда добре. Бързо схвана че трябва да натисне едно копченце за да светне. Неприятното при тези часовници е че трябва да се зареждат на около 3-4 дни(то си се води смарт... ) . Като функции има следене на сърдечната честота , крачкомер, gps , SOS бутон , може да получава и изпраща кратки съобщения.  Работи със сим карта , която трябва има връзка с интернет , реално това е начина на функциониране. Приложението може да се инсталира от няколко души , които да имат достъп до пулса и локацията на човека... и така , като цяло е това... за наша изненада той си го носи с гордост ( беше му подарък за рождения ден, разбира се, както споменах не знае ,че има опция проследяване Wink )

# 696
  • Мнения: 220
Здравейте и Честита Нова Година на всички. Искам да ви попитам вие давате ли някакви успокоителни на вашите близки . Ние ходихме май месец при психиатър и той изписа сперидан . Пихме го и имаше ефект, но на листовката пише ,че се дава до 6 седмици и е противопоказно за хора прекарали инсулт.А майка ми има прекаран един лек , който и увеличи още повече деменцията. Та съм в чуденка дали да го давам. Дайте съвет.

# 697
  • Перник
  • Мнения: 1 920
И при мен питането е подобно, но относно Ксанакс, пие ли някой от близките Ви? Баща ми прави панически атаки от вр на вр и му изписаха при криза по 1/2 от 25 мг. Давала съм при болка, /има проблем със ставите/, трамадол, който не му се отрази добре хич/говореше глупости и халюцинираше/, та се чудя за ксанакса, макар че докторката каза, че едното е опият, другото успокоително и не би трябвало да има проблем с него

# 698
  • София
  • Мнения: 1 001
По повод последните мнения - недейте да четете листовките чак толкова задълбочено...
При всеки действието на медикамента е различно и индивидуално - това е, което трябва да се гледа.
В общия случай е важно лекарят да знае придружаващи заболявания, съответно ще изпише лекарствена комбинация, която да е преценена към момента.Вие като близки можете да дадете допълнителен поглед върху
ефекта и т.н., още повече е по-обективен.
Пак казвам, при всеки човек реакциите на организма са различни - примерно при майка ми от няколко години не са спирани лекарства, заменяни са с други и т.н и тн. Периодично правим изследвания, засега няма проблем с черния дроб / при това количество, което пие и е изпила/...

# 699
# 700
  • Мнения: 6

Ако някой е на ти с английския и му се чете ето тук би трябвало да има повече информация: https://www.alz.org/aaic/2019_news_releases.asp

И здравейте на всички, за мое нещастие и аз съм за тази група - баща ми е диагностициран с Алцхаймер от 2 г.

Да попитам: вече майка ми има нужда от пълномощно, за да се оправя с финансовите въпроси. Как го уредихте това - има ли някаква особеност или направо нотариус го изготвя. На този етап той е склонен да подпише, в бъдещ - не знам. Добре ли е да се включи и друго вътре освен финансовите аспекти? Евентуално примерен текст?

И като цяло, има ли някъде написани всички практики, съвети накуп? Може и да не е български сайта.

# 701
  • Мнения: 1 949
Има ли спасение от странните тоалетни идеи на дементните? Бърка в тоалетната чиния и вади хартийките. Ако е по голяма нужда бърка пак там и размазва всичко. Май ходи и да си плакне ръцете там. Дебне ме докато мия чинии, готвя или съм в служебен разговор. Ако не залостя добре терасата ходи в ъгъла и й върши работа там. Преди известно време умори едно индреше така,махнах всички саксии и като че беше забравила.
Проклинам съдбата, че съм се родила.

# 702
  • Мнения: 116
Болният взима ли лекарства срещу деменция (за облекчаване на симптомите на деменция)?  Извинете за въпроса, но не сте уточнили. След приемане на правилните лекарства много от пациентите имам подобрение.

# 703
  • Мнения: 1 949
Пие Вимпоцетин, Цитизин и Пирацетам. Вече може да премине на Мексия, вместо Цитизина, изчаквахме да мине време след инфаркт.

# 704
  • Мнения: 116
След като започна да приема аксура(мексията е аналог на аксурата) мой близък се подобри съществено. И до сега го приема и е много по-добре. Дано и вие когато започнете с мексия да има подобрение. Все пак трябва да мине и месец два, за да подейства лекарството. Не губете надежда, за мен 2-3 месеца бяха ад, но след това нещата се стабилизираха (за съжаление пълно оправяне няма).

Общи условия

Активация на акаунт