Тромбофилия - тема №3

  • 73 254
  • 738
  •   1
Отговори
# 525
  • Пловдив
  • Мнения: 41 003
 Hug
БЛагодаря ти!

# 526
  • Мнения: 1 416
Благодаря за отговора.Още днес ще си купя мета фолиева и вит Б12.Само се чудя след като имам хетерозиготно носителство и при А1298С  и С677Т да пия ли АП профилактично вечер?
за Вит Д-23ng/ml
б12-259 pmol/l      реф.133-675

# 527
  • София
  • Мнения: 4 884
Всички мутации, високо или нискорискови, изискват приема на аспирин вечер след овулация. При положителен тест включване на нмх за високорисковите, а за ниско рисковите- по преценка на лекар или по вътрешно усещане на пациента. Аз лично, при преживяна загуба, със сигурност бих включила нмх без значени каква е мутацията.
При АРТ процедури включването на нмх следва да се направи след пункция или от деня на трансфера, защото тогава ситуацията е допълнително отежнена от високите дози лекарства , на които е пациентката, прогестерон и/или естрадиол, които влияят в посока повишена коагулация на кръвта.

# 528
  • Мнения: 1 416
Да Буена ще започна аспирина другата седмица.Предстои ми 5 опит и този път със сигурност ще  има терапия след трансфера

# 529
  • Мнения: 1 349
Между другото, имайте едно наум, че тези "основни" пакети включват доста ограничен кръг изследвани гени и въобще не е изключено проблемът да е друга тромбофилна мутация (разбира се,  може и нищо общо да няма с тромбофилията, но това е ясно).

# 530
  • Мнения: 1 709
Относно това, че при мутации за не уснояване на Б 12, след приемът на метилирана форма и покачването на витамина в серумните нива, ми е много интересно и на мен как да разбера дали този повишен Б12 е активен или не. Понеже имам мутация по МТХФР С677Т- хетерозигот и хетерозигот по МТРР.
 А1298С ми е нормален генотип. Та започнах приемът на Б12 той се повиши, но как да разбера дали това повишаване е просто присъстващ Б12 в серума, или наистина Б12 който съм повишила е активен?
Хомоцистеина преди прием на Б 12 беше 8,31.

# 531
  • Пловдив
  • Мнения: 41 003
бях сега при док...каза да пусна утре Б12 и вит Д,да почна метафолик и така...

# 532
  • Мнения: 1 349
Относно изследването на В12: за да се установи дали има дефицит, се препоръчва изследването - освен на серумен В12, който показва общото к-во В12 в кръвта - метилмалонова киселина в серум или урина, хомоцистеин и холотранскобаламин (активен кобаламин). ММК и хомоцистеинът трябва да са близо до долната граница, HoloTC трябва да е висок.  От тези изследвания обаче не знам дали в БГ се прави друго, освен серумен В12 и хомоцистеин.

# 533
  • Пловдив
  • Мнения: 41 003
Относно изследването на В12: за да се установи дали има дефицит, се препоръчва изследването - освен на серумен В12, който показва общото к-во В12 в кръвта - метилмалонова киселина в серум или урина, хомоцистеин и холотранскобаламин (активен кобаламин). ММК и хомоцистеинът трябва да са близо до долната граница, HoloTC трябва да е висок.  От тези изследвания обаче не знам дали в БГ се прави друго, освен серумен В12 и хомоцистеин.
уф...явно толкоз са запознати...каза ми на мен обикновен В 12  Thinking
а какво е хомоцистеин?

# 534
  • Мнения: 1 349
За съжаление, това е проблем в цял свят. За тези, които се интересуват от темата, горещо препоръчвам книгата "А дали не е В12?".

# 535
  • Пловдив
  • Мнения: 41 003
За съжаление, това е проблем в цял свят. За тези, които се интересуват от темата, горещо препоръчвам книгата "А дали не е В12?".
м да...какво да сторя???Да пусна първо обикновен,а после да потърся хематолог за мнение?Или...?

а какво е хомоцистеин?

# 536
  • Мнения: 1 349
Хомоцистеинът е продукт на метаболизма на метионина (важна аминокиселина). В присъствието на В12 и В9 хомоцистеинът се превръща отново в метионин, а излишният се разгражда в черния дроб (пак с тяхно участие). Значение има и вит. В6, но не толкова подчертано. При недостиг на един от двата витамина хомоцистеинът се натрупва в кръвта и се превръща в сериозен рисков фактор за всякакви съдови инциденти. При установен повишен хомоцистеин се приемат високи дози активен В12 и метилирана фолиева киселина (В9). Затова е важно да се изследва: първо, за да се хване навреме евентуално повишаване, и второ, като сериозен маркер за дефицит на В12 и/или В9, дори серумните нива да изглеждат ОК (особено при сегашните доста занижени долни граници на нормата много често лекари и пациенти се заблуждават, че кобаламиновият статус е ОК, когато това не е така). Така че аз лично смятам, че винаги трябва да се пускат заедно В12 и хомоцистеин (това, надявам се, отговаря на въпроса за твоите изследвания), и това трябва да става мин. 2 седмици след последен прием на В12 или фолиева киселина, иначе резултатите не са показателни.

# 537
  • Пловдив
  • Мнения: 41 003
благодаря ти!
утре като ида в лаб. ще питам и ще пусна Peace в момента не приемам нищо.

# 538
  • Мнения: 847
Момичета имам тромбофилия и смятам да направя консултация с доц.Русев и д-р Сигридов, та въпроса ми е с кой трябва да направя консултация по-напред?Имам някои направени изследвания от тези, които иска Сигридов, но допълнителни ще правя след преглед и препоръки от доктора.В момента се чудя за кой да запиша по-напред час...

# 539
  • Мнения: 49
Аз лично първо отидох при доц. Русев и се разбрахе със него,че при положителен тест ще си запазя час при д-р Сигридов за преглед.
До колкото имам инфо.доц.Русев излиза отпуска от 04.08 до 04.09 ,но за повече информация звъннете на клиника Малинов.При док.Сигридов доколкото знам вече се  записват часове  за месец Октомври.
Желая Ви успех ! 🍀

Последна редакция: пн, 31 юли 2017, 23:55 от Zara-Didi

Общи условия

Активация на акаунт