Тромбофилия - тема №3

  • 73 001
  • 738
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 1 554
Здравейте, мили дами!
Може ли да ми кажете на кой адрес мога да отида при д-р Паскалева-хематолог ?
Благодаря Ви!
Прочети първа страница, ще ти е от полза. Има много полезна и добре подредена информация.

# 511
  • София
  • Мнения: 7 512
Зара-Диди,
На първа страница на темата има списък със специалисти и контакти.

# 512
  • Мнения: 49
Не се бях сетила.
Благодаря Ви! 🤗

# 513
  • Мнения: 49
Момичета не  ми се отваря на първата страница от темата като натисна - Виж целия пост
При вас отваря ли се цялата информация?

# 514
  • София
  • Мнения: 7 512
Зара-Диди,
и при мен в мобилната версия не се отваря, явно има бъг в мобилната версия на форума. На таблет няма проблем.
Най-отдолу в мобилната версия имаш линк "пълна версия", опитай оттам.

# 515
  • Мнения: 49
Сега пробвах от лаптопа отваря ми всичко.
Благодаря ви за отговора и отделеното време.🙂

# 516
  • Пловдив
  • Мнения: 40 844

Момичета,това са моите резултати...може ли коментар?
Мерси!

# 517
  • Мнения: 1 347
Доста нискорискова мутация; много специалисти не препоръчват профилактика при хетерозиготно носителство на PAI, но и много изследвания сочат статистически завишен риск от съдови инциденти, макар и по-малък, отколкото при други мутации. Хетерозиготната мутация в MTHFR означава нарушено усвояване на В12 и В9 (фолат/фолиева киселина), поради което трябва да се приемат биологично активните им форми (метилирана фк, метил- или аденозилкобаламин, ако е на инжекции - хидроксокобаламин, не цианокобаламин), както и да се следят нивата им и това на хомоцистеина. Не трябва да се  гледа с леко око на факта, че е само хетерозиготна мутация, защото не е изследван А1298С и няма никаква гаранция, че не са налице две хетерозиготни мутации в гена MTHFR, което още повече увеличава риска от дефицит на кобаламин и опасно повишаване на хомоцистеина. Това са най-основните неща, ако за тях питаш Flowers Bouquet

# 518
  • Пловдив
  • Мнения: 40 844
Олелеее...настръхнах!
Накратко...това не се явява причина за зачеване?Извинете невежеството ми...но тъй като имам мисед в 11г.с док иска да разбере защо е станал той,а не защо не забременявам...

# 519
  • Мнения: 1 416
Здравейте момичета..Какво е мнението ви за моите резултати. Вит б12-259   хомоцистеин-9.99реф.5-15    
протромбин с20210-хомозигот нормален
фактор V LEIDEN хомозигот нормален
MTHFR c677    и MTHFR c1298 хетерозиготно носителство и при двете  и PAI 5G/4G хетерозиготно носителство

вит Д 23.2 -някакво странно уравнение от което нищо не разбрах
1  -N>20ng/ml (50 nmol/l)  норма
2-   20>N>12ng/ml (50nmol/l)>N>(30 nmol/l)-недостатъчност
3   -N<12ng/ml (30nmol/l)-дефицит
Резултата и  1то  са оцветени в един цвят и предполагам означава че са в норма

# 520
  • Мнения: 1 347
Mystic, не съм сигурна, че ти разбрах въпроса. Малко вероятно е, но и в никой случай не е изключено това да е причина за спонтанен аборт. Виж си също Б12 и хомоцистеина.
Keylla, предполагам, че си прочела коментара ми по-горе - мутациите ти са същите като при Mystic, само че с доказано хетерозиготно и по С677Т, и по А1298С. Не си написала мерните единици на В12, но имай предвид, че дори серумният В12 да е в норма,  в много случаи, сред които и мутациите в МTHFR, това не значи нищо, защото в кръвта може да циркулира голямо количество неактивен В12. Хомоцистеинът ти е леко завишен (колкото по-нисък, толкова по-добре), като за това също може да има и други причини (напр. може да се повиши леко при бременност), но е много вероятно да говори за недоимък на В12 и/или фолат.
За вит. Д не е уравнение, просто са дали различните диапазони; твоят р-т може би е в първия, ако е ng/ml - леко нисък, но теоретично в норма (само че пак не си написала мерните единици).

# 521
  • Пловдив
  • Мнения: 40 844
Easy,според теб опасно ли е?Какво следва дс правя?

# 522
  • Мнения: 1 347
Не е опасно, щом вече го знаеш и ще го имаш предвид. Просто намери лекар, който да разбира от тези неща (напр. хематолог, специализирал в тромбофилии), и се консултирай с него дали ще ти препоръча профилактика при  рискови ситуации като бременност и раждане, залежаване, операции, травми и пр. И редовно следи нивата си на В12 и хомоцистеин (в БГ засега това са възможните изследвания, свързани с В12, доколкото ми е известно). Спокойно и успех!

# 523
  • Пловдив
  • Мнения: 40 844
Благодаря! Peace
Аз пак не схванах обаче...дали тази мутация има връзка със зачеването или само с износването?

# 524
  • Мнения: 1 347
Ще се опитам да обясня. Всички тромбофилни мутации, макар с различно действие, имат връзка с повишен риск от съдови инциденти. Те могат да се проявят по различни начини - като образуване на тромби (съсиреци) при майката при различни ситуации, а по време на бременност - и като проблеми с кръвоснабдяването на бебето и плацентата. В този смисъл те могат да бъдат причина и за трудно зачеване (или поне задържане на имплантираната яйцеклетка), и за проблеми или смърт на плода. Пак казвам, при твоите мутации този риск е доста нисък, но все пак не колкото при хора, които нямат нито една мутация  в тези гени (при които, разбира се, рискът пак не е нулев).

Общи условия

Активация на акаунт