14-годишно момче от Варна е в тежко състояние, след удар от волтова дъга.

  • 9 583
  • 108
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 30 802
Не на тийна- но на любопитен осемгодишен? Не ми казвай, че Тесла-бобината не е супер якото нещо. Както и популярната физика- но си има възраст за това, пък и семейството трябва да има ейтолку култура.

Та работата по тийна ми вече е започнала, тия неща няма да чакам да ги казвам на вече прорасло говедо.

Не мога да повярвам, че не знаят поне елементарна електрическа безопасност на 14- че това за влаковете са ни го казвали в час по физика, че при високо напрежение няма нужда да пипнеш кабела, за да протече ток, става и при малка дистанция.  

Андариел, иначе правилно си се ориентирала за даването на работа и задачи на пубера. Знам, че е глупав, но като е зает, няма време да е глупав, нали? А от работа току виж поумнял.

Ама какво ли знам аз, ще вземе да ги хапе Синият Кит...или упс, това май се оказа абсолютна партенка...ама яростно защитаваше как тийнът нещо му става и когато не предизвиква волтови дъги, отвътре го ръчка да си реже вените.

Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 21:27 от The Siren of Titan

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти май не разбираш, че не е като да му покажеш клипче на 8. И на 8, и на 18 знаят, че ако ходиш по ръба на тересата или си покрива на някоя сграда като нищо можеш да паднеш, обаче това не ги спира да правят такива екшъни, ако им хрумне. По същия начин ние като бяхме пубери, любимото място на момчетата особено, бяха строежите, особено ако няма външни стени все още, а шахтите за асансьорите са дълбоки. И то без селфита, просто от акъл море - глава шамандура.

Колкото и да го държиш зает, по пътя от училище към къщи ще направят белята, то за простотии време винаги се намира. Като цяло надценяваш родителското влияние и подценяваш склонността към простотии у пуберите. Затова писах назад, че явно природата има някакъв извратен начин да отсява  - тези със склонност към екстремна глупост или смелост си заминават или осакатяват.

Синият кит, най-лошото е, че не се оказа партенка, а живата истина, гуруто ще го съдят, май дори вече го осъдиха.

Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 21:35 от Andariel

# 32
  • Мнения: 4 063
При едни по-креативни родители едно дете ще порасне без да прави такива глупости. С родители, които отбиват номера с възпитанието, как да порасне един слушащ тинейджър? Не тинейджърски пример ще дам с моята майка. Не смучи зимата ледените висулки от покрива. Защо бе, мамо? Не защото ще  настинеш и ще те боли гърлото и т.н, както се обясняваше на всички останали деца. Моята майка ме "натисна" там, където знаеше, че действа лично при мен. - Защото птичките акат по покрива, и това после се стича във висулката и смучеш, с извинение, птичи говна. И не близнах една висулка след това. Ама трябва да си познаваш детето, да се интересуваш, да обясняваш така, както едно тъп тийн би те разбрал и би му подействало, а не - оф недей, щото тъй казах...

Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 21:48 от Нервен_Хамстер

# 33
  • Мнения: 30 802
Аз говоря за специфичната беля "качване на влак". И то защото е по-опасно от строежа: на строеж или по ръба знаеш, че има риск.

Обаче ме съмнява всъщност пикльовците да знаят, че при високо напрежене токът прескача. Ако знаеха, можеше да се позамислят, но подозирам, че не знаят.

И аз имам афинитет към риск- защо да ходи по строежи, като кеф ти Враца, кеф ти Мальовица, кеф ти Алпите, кеф ти Уолтопиа. Предлагам бънджи, пещери- съвсем легални, родителски одобрени келешлъци, от които се изправя косата и се вдига адреналин. Ще си ходи по ръбове, и стотици метри под себе си ще гледа, ще усети тръпка.

 И бобина на Тесла може да си направим.

То пък кой не е прескачал балкони по соц станциите...и имат архитектурни елементи, които плачат за изкатерване - някакви каменни пана, които си бяха живи катерачни стени.

Нервен_Хамстер, много добър пример:) все пак трябва да им кажем да не ядат жълтия сняг...

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
И като го познаваш, какво? Мислиш, че си застрахован? Ей тъй, както го познаваш, току го прихване глупостта и те викнат в Пирогов. Просто нещо им става, в един момент започват да ги влече баш накъдето не трябва. Те затова и се напиват, затова бягат от къщи, започват с наркотици, с всякакви екстремни занимания.

Мамасита, не се иска много акъл, за да се сети пуберът, че мястото му не е на покрива на влака, дори да не знае за волтовата дъга. Това е същото като да знае, че не трябва да си провесва краката през външната страна на прозореца на десетия етаж. Знаят, но пак го правят, защото смятат, че точно на тях нищо няма да им се случи. Или защото има някой умник да ги подкокороса и после им гледа сеира.

# 35
  • Мнения: 48 240
Но те измислят нон стоп нови простотии. Преди години бях шокирана от яденето на канела. Трябваше да се изяде много голямо количество, например супена лъжица. Не звучи като кой знае какво, нали?! Ама не е така, направо можеш да си умреш. Но как да предвидиш и обясниш всичко?! Гледам да ги науча да мислят, ама всеки родител на тийн знае, че те просто откачат в един момент. Период е, но не кратък и не е никак лесно .

# 36
  • Мнения: 30 802
Това с канелата не бих го броила за проблем. Какво толкова? Не можеш да изядеш чаена лъжичка канела, проверено е:) люти много.

Андариел, част от възпитанието е да обясниш какво е конформизъм и как да НЕ ходиш по стадото. Силно ме съмнява синът ми да тръгне по стадото, той и отсега си има доста различни интереси, сравнено с масовите деца.

Пък ако се заеме с малко алпинизъм, от какъв зор ще му е да си клати краката от 10 етаж (в момента сме на деветия), след като има други начини за тръпка.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Аха, обясвявай си - няма да му пречиш! Ще ти каже $Да, мамо$, и като си обърнеш гърба, ще направи каквото си реши.
И като тръгне на алпинизъм какво, мислиш, че няма да натвори и там някоя простотия ли? Току си повярва колко е велик и реши, че обезопасяването е за страхливците, а той е много печен. Гробищата и инвалидните колички са пълни с такива алпинисти, плувци, парашутисти и всякакви екстреми. Глупостта ходи и по алпинистите.
Друг въпрос е, че може изобщо не иска да го вкарваш в коловоза на алпинизма или каквото ще да е там, а да иска $глупост в свободен стил$.

# 38
  • Мнения: 30 802
Andariel, не знам какво виждане имаш за алпинизма, но това е най-безопасния спорт, за който може да се сетиш. Много хора го тренират, много деца ходят на зала, но не им щуква да висят от тавана без подсигуровка- много силно и ясно усещат риска. Никой няма да те пусне без осигуровка, нали имаш инструктори и си в свръзка- физически невъзможно е. Глупостта точно по алпинистите НЕ ходи, ходи по лаиците и празноглавите, дето не са опитвали истински риск и адреналин.

Къде и как точно ще се отвърже от осигуровката, можеш ли да ми кажеш? Смея се, защото искам да ми обясниш как се развързва алпийска осморка с една ръка, докато с другата висиш от стената, за да се пуснеш "свободно". И как ще обясниш щукнята на другия от свръзката или на партньора на земята. Ти изобщо някога връзвала ли си въже за седалка, подсигурявала ли си?

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Просто няма да ползва осигуряване, и ще го направи тайно от теб, треньор или който там държи на осигуровките, а ще е с някой приятел или приятели, които ще се подкокоросват колко са велики. И селфи ще си направят да увековечат събитието. Всичко е възможно, особено глупостта. Ти това явно не можеш или не искаш да разбереш. Няма какво повече да обяснявам, още не си дозряла като родител до осъзнаването, че пуберите са способни на всичко от абсурдно към по-абсурдно. В момента си на възрастта на 8-годишните, защото най-голямото ти дете е на 8. С неговото порастване и ти ще пораснеш.

# 40
  • Мнения: 30 802
Да бе, представям си как се организират и отиват до обект за катерене и няколко човека са на акъл, че няма да се ползват въжета. Някои неща са логистично и физически невъзможни. Да не говорим, че който се е катерил, знае какво значи падане и увисване, знае, че се случва често и лесно и няма с лека ръка да тръгне да катери каквото и да било. Андариел, няма начин да НЕ ползваш осигуряване, особено ако си в зала. Да не говорим, че все пак става въпрос за спорт, организиран, при който вече са подбрани деца с малко по-различно съзнание от махленски безделници.

Та ей в това е разликата, в съзнанието и в групичката.

Не съм на възрастта на 8-годишните, винаги съм 2 хода напред, защото точно сега е време да мисля за тийн годините, след това вече ще е късно. Затова са ми интересни тия теми, за да видя дали наистина "от нищото" стават нещата. И защо 8 се смята за толкова далечна възраст, след като хич не е далечна и сега се поставят основи на онова, дето ще се случва на 14.

Като гледам, 99.99% от "изцепките" са съвсем дребни неща, а тия, които са големи и драматични, не са хич даже от нищото, ами си имат предистория.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Каква зала, малко ли чукари има!  То няма нужда десет пъти да направи някоя голяма изцепка, обикновено за  големите изцепки и веднъж е достатъчен. Трябва да обяснявам за 6 е далечна възраст? Качествено далечна възраст е, не толкова количествено. Ехе, осем-годишните са направо сладки, гукащи бебчета в сравнение с ппуберите! С никакви ходове не си напред, само си мислиш че си напред, както децата си ммислят, че са възрастни, ама не са.  Нещата не стават от нищото - от пубертета са, но не можеш да го осъзнаеш, защото не си минала през това. За тези работи човек се учи само от собствения си опит и докато не му дойде до главата може да си мисли каквото си ще. То е като с раждането - докато не родиш няма как да знаеш какво е, колкото и да са ти разказвали, колкото и книги да си прочела, колкото и да си мислиш, че знаеш какво ще се случи и какво трябва да правиш. Докатоо не ти мине през тялото си оставаш само с предположенията и плановете. Същото е с децата- докато не станат пубери нищо не знаеш, защото нямаш опит. Учителките имат невероятно много опит с чуждите деца, но опитът и знанията с чуждите с нищо не им помага при родителстването, защото едно е да гледаш чуждите "като свои%, друго е да са "свои".

# 42
  • Мнения: 30 802
Всъщност точно за раждането имах доста ясна представа и не ме изненада до безкрай.

Всъщност няма много "чукари", не е толкова лесно да си намериш нещо, на което да тръгнеш да катериш с увереност, за да си правиш селфита. Повечето тийнове ги пращат в залите, защото е топло и на закрито, пък и се смята за по-готин спорт.

И все пак тийновете, които правят адреналинови изцепки, са страшно малко и това е на практика пренебрежима заплаха. В повечето случаи вършат много дребни неща- как пък не съм чула за един пубер, паднал без осигуровка от Врачанския масив, виж тия с влаковете вече сигурно 10 от 90-те насам. Та ако бяха толкова луди пуберите, във Враца жив пубер нямаше да остане. В Пловдив има двама паднали от тепето, ама при едното момиче е инцидент, другият е бил яко пиян или дрогиран и над 20г.

Щото то после и на 25 може да направи изцепка, ако се качи в прекалено мощна кола, а няма шоф. опит.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Всяка зима има предостатъчно замръзнали, изгубени, тръгнали без телефони... по планините. Естествено, все са се смятали за опитни планинари. ще кажеш, че не били алпинисти. Голяма работа - мисленето им е същото - търсят си белята.
Какво се опитваш да ме убедиш, че на теб и твоя пубер не може нищо да се случи, че няма да го хване глупостта за някое селфи? Докато твоят стане пубер кой знае какви щуротии ще са на моа. Да, малко са екстремите, но ще стават все повече, защото наистина днешните деца не знаят какво е да живеят в нямане ии в реални рискове и несигурност за физическата си цялост. За тях всичко е игра, сякаш животът може да се рестартира, ако случайно пипнат жицата с тока. То и родителите на това момче от Варна са мислили вероятно като теб - няма начин синът ни да направи някоя глупост. Е, да, ама момчето взе, че я направи! Тогава вече нищо друго няма значение.

# 44
  • Мнения: 30 802
Колко от тях са точно пубери, подгонени от хормони? Повечето са на 20, имаше един идиот на 34. Повечето НЕ са били опитни планинари, а батки с анцузи, махленски безделници. Имаше двама уж загубени от опитните и се намериха сами- един мъж и една баба. А алпинистите не са хора, които си търсят белята, не знам колко точно алпинисти познаваш, но всъщност поемат много премерен риск. Знаеш ли например, че изхвърляш всеки карабинер или друг инструмент, ако е падал от повече от метър? Защото се брои за компроментиран. Ако ще да струва стотачка - в кофата, защото животът е по-ценен.

А аз всъщност си мисля, че синът ми е напълно способен на глупост- и затова ще взема мерки, за да митигирам вероятността. Точно защото си ме предупредила да чакам някакъв ужас.

Общи условия

Активация на акаунт