Трябва ли децата с варицела да излизат навън?

  • 20 116
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 411
Доколкото знам, преди време, болните от каквато и да е шарка не са ходили на преглед в болницата, а лекар ги е посещавал. Когато започна карантината в нашата група, изрично питах нашата лична, ако се разболее детето, какво да правя. Каза - водиш я тук, което за мен беше странно, защото там винаги е пълно с бебета, възрастни хора, бременни и т.н. След това трябваше да отида до централната градина да занеса известието и водих спор със сестрата защо не е удачно да влизам с детето в градината. Нацупи се, но все пак слезе два етажа, за да вземе бележката. След това вече не сме я събирали с други хора. Добре, че я караха заедно със съседчето, че ги събирахме да играят.

# 16
  • София
  • Мнения: 39 761
По време на карантината не извеждах дъщеря ми. А и известно време след карантината избягвахме срещи с други деца.
Белезите на дъщеря ми се заличиха 4 месеца след карантината. Понякога се налагаше да обяснявам, че не е болна.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 990
Лично аз съм против. Не съм карала варицела и за мен е въпрос на отговорност към околните да си стоиш вкъщи, когато ти е известно, че си заразен.
Когато бях дете, личният лекар лепеше карантинното съобщение на вратата и болният не излизаше през определения период. Тогава доста по-стриктно се отнасяха към тези заболявания, докато на днешно време се гледа все едно си се разболял от проста настинка.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Категорично не е редно дете с варицела да се събира с други хора. Не само деца, но и възрастни. Включително и възрастни, които са изкарали варицела. Защото те дори и да са карали, могат да направят херпес зостер, което е такава страшна болка, че на никого не я пожелавам.
Могат да се извеждат навън, разбира се, но на места където няма да са в контакт с никакви хора. Кой как ще го постигне си е негова работа. Ако не може да го организира си стои в къщи.
Изключително много се дразня от майки, които водят заразно болните си деца на площадката. Ако ще и един сопол само да е пак не е редно. Непрекъснато идват деца със сополи, с кашлици и с какво ли още не. Моите на площадката ги заразиха с мононуклеоза, тогава заразиха и дете на 1 год, което едва не умря. Заразиха ги и с варицела, с гнойна ангина, а кашлиците не мога и да ги преброя.  ooooh!

# 19
  • София
  • Мнения: 1 257
Според мен също не е отговорно и редно дете под карантина да излиза, тази карантина за какво е в крайна сметка. Моето не е боледувало още, но и да се разболее - еми просто няма да излиза няколко дни или ще го закарам на вилата, където ще е сам и няма опасност да зарази който и да било. Аз също съм карала 2 шарки - рубеола (на 8г.) и варицела на 17г. В нито един от двата случая не съм излизала, гано не гадно това е. Завехнат ли пъпките да излиза колкото иска, но отговорното отношение е детето да си стои вкъщи. Кумата ми след сума трудности при забременяването в трети месец бяха отишли на гости на нейна позната и се оказало, че детенцето и е с варицела точно в 4-5 ден, когато са най - заразни. Било с 4-5 пъпки обаче детето и кумата ми не обърнала внимание, чак на тръгване майката споделила за варицелата...питайте я кумата как трепереше да не се е заразила и дали няма да се наложи медицински аборт. Супер безотговорност...  ooooh!

savina_33 - същата работа...най - любими са децата с адската кашлица и сополите по полощадките.  Tired

Последна редакция: пт, 05 май 2017, 11:19 от Kriss.P

# 20
  • Мнения: 5 112
Това "детето е заразно няколко дни преди да избият пъпките" ми звучи като "до сега 10 пъти съм шофирал пиян и нищо не е станало, що пък да не продължавам да си карам пиян". Ясно е колко дни преди да избият пъпките детето може да зарази друг човек. Въпросът е, че когато вече е ясно на родителите че е болно от варицела, трябва да стои под карантина.
Когато си извеждате болното дете навън вие знаете, че то е болно, но останалите няма как отдалече да го диагностицират и да си променят маршрута за да не влизат в контакт с вас. Децата на площадката също не могат да разберат, че детето ви е болно от варицела и не трябва да си играят с него. Някак не им оставяте никакъв избор дали желаят да се разболеят и те от варицела или предпочитат да пропуснат боледуването.
Какво значи "как ще го държа 20 дни в къщи"? Както всички отговорни хора, които не сеят варицела по парковете и градинките, така ще го държите у дома. Според мен не е редно да се нарушава карантината.
Напълно съм съгласна с това:
Категорично не е редно дете с варицела да се събира с други хора. Не само деца, но и възрастни. Включително и възрастни, които са изкарали варицела. Защото те дори и да са карали, могат да направят херпес зостер, което е такава страшна болка, че на никого не я пожелавам.
Могат да се извеждат навън, разбира се, но на места където няма да са в контакт с никакви хора. Кой как ще го постигне си е негова работа. Ако не може да го организира си стои в къщи.
Изключително много се дразня от майки, които водят заразно болните си деца на площадката. Ако ще и един сопол само да е пак не е редно. Непрекъснато идват деца със сополи, с кашлици и с какво ли още не. Моите на площадката ги заразиха с мононуклеоза, тогава заразиха и дете на 1 год, което едва не умря. Заразиха ги и с варицела, с гнойна ангина, а кашлиците не мога и да ги преброя.  ooooh!

# 21
  • Мнения: 10 406
Категорично не е редно дете с варицела да се събира с други хора. Не само деца, но и възрастни. Включително и възрастни, които са изкарали варицела. Защото те дори и да са карали, могат да направят херпес зостер, което е такава страшна болка, че на никого не я пожелавам.
Мх, ясно.. А майката и бащата изолирани .. предполагам дори баба, дядо... те са си контактни колкото си искаш.
И при положение, че родителите винаги са контактни на децата си и 90% от децата нормално си карат варицела, значи де що има възрастен е изпонатръшкан със зостер, причинен от собственото му отроче Crazy

Синът ми като беше болен (зимата) - ходихме в гората да се търкаля в снега.. беше контактен само със снежните човеци ... и с цялото семейство...
Дъщеря ми кара варицела контролирано, преди яслата - демек я заведох да си играе с нейна опъпчена приятелка - беше на 2г. тамън.. УЖАС, а  Mr. Green Не съм я събирала после с други деца, ама с близки възрастни съвсем нормално си съжителствуваше...

Колежката ми кара варицела на 43г. барабар с дъщеря си (на 5 по това време), бременна в 6тия месец.. Роди си съвсем нормално, уникално сладурско бебе Simple Smile (предполагам малката няма да се зарази, защото я е карала вътреутробно  newsm78 ...

Зорлен да събирам болно дете с други деца и да го водя по площадки - не бих. Ако информирам родителите и те са ОК - не виждам проблем.

# 22
  • Мнения: 5 112
Категорично не е редно дете с варицела да се събира с други хора. Не само деца, но и възрастни. Включително и възрастни, които са изкарали варицела. Защото те дори и да са карали, могат да направят херпес зостер, което е такава страшна болка, че на никого не я пожелавам.
Мх, ясно.. А майката и бащата изолирани .. предполагам дори баба, дядо... те са си контактни колкото си искаш.
И при положение, че родителите винаги са контактни на децата си и 90% от децата нормално си карат варицела, значи де що има възрастен е изпонатръшкан със зостер, причинен от собственото му отроче Crazy

Синът ми като беше болен (зимата) - ходихме в гората да се търкаля в снега.. беше контактен само със снежните човеци ... и с цялото семейство...
Дъщеря ми кара варицела контролирано, преди яслата - демек я заведох да си играе с нейна опъпчена приятелка - беше на 2г. тамън.. УЖАС, а  Mr. Green Не съм я събирала после с други деца, ама с близки възрастни съвсем нормално си съжителствуваше...

Колежката ми кара варицела на 43г. барабар с дъщеря си (на 5 по това време), бременна в 6тия месец.. Роди си съвсем нормално, уникално сладурско бебе Simple Smile (предполагам малката няма да се зарази, защото я е карала вътреутробно  newsm78 ...

Зорлен да събирам болно дете с други деца и да го водя по площадки - не бих. Ако информирам родителите и те са ОК - не виждам проблем.
Питала съм педиатъра ни за това - възрастните, които са карали варицела и са контактни на децата си не са заразоносители. Заразни са само болните от варицела. Затова възрастните, които са я карали и не са болни не са под карантина с децата си.
Ок, като отидеш на площадката с болното си дете, всички родители ли питаш дали имат против и всеки новопоявил се ли предупреждаваш че детето ти е болно? На една площадка постоянно циркулират деца и се сменят през 5 минути и пристигат нови и нови, не си представям как седиш като регулировчик и питаш всички дали са против децата да играят заедно с твоето с варицела.

# 23
  • Мнения: 10 406
Писах изрично към поста на Савина, че болно дете не трябва да се събира дори с карали варицела възрастни. Никъде не съм писала, че са заразоносители.
Също не съм писала, че водя детето си по площадки като е болно. Напротив - писах точно обратното. Информирам ако се наложи - да ходим на гости, да идват у нас напр. ей такива - което се предполага, че са по-близки.

Чети какво се пише, не си коментирай к'вото ти дойде на акъла Simple Smile

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Естествено, че не всички се заразяват и не при всички има страшни последици. Това не значи, че е безопасно. Хубав беше примерът с пияния шофьор по-горе. Собствените баби и дядовци не са подходящ пример. Те знаят, че детето е болно и сами са направили избор дали да общуват с него, на своя отговорност. Хората по улиците обаче не знаят и нямат избор. Аз на нашата баба не давах да идва, когато бяха болни. Не исках да ми тежи на съвестта после. Ако можех и таткото бих изолирала, ама нямаше къде за съжаление. Той я кара с децата и щеше да умре. На 30 год беше. 5 дни беше с 40 градуса и под 39.8 не падна нито за секунда през всичките 5 дни.  ooooh!

# 25
  • Мнения: X
Зорлен да събирам болно дете с други деца и да го водя по площадки - не бих. Ако информирам родителите и те са ОК - не виждам проблем.
И ако докато си тръгваш дойде родител, когото не счетеш за нужно да информираш, а детето му опипа катерушките, на които твоето до преди секунди е играло?
Твоето е карало контролирано преди ясла, а знаеш ли колко я карат "контролирано" без родителите да уведомят изобщо в детското заведение, че детето им е било контактно? Защото хем искат да преболедува, хем искат да си ходи на ясла/ДГ докато не му избият пъпки.

# 26
  • Мнения: 4 708
Определено против събирането с други хора. И стига с тези глупости, че било заразно преди да се опъпчи, това никой не може да предвиди, тук говорим за умишлено извеждане навън. А пък мнения "Трябва да я мине, какво толкова" изключително много ме дразнят. Работя с лекари-педиатри, от тях съм чувала за такива усложнения от варицела, че се чудя как да ваксинирам детето и да не я кара. Пример от тази година дете с не повече от 10-ина пъпки едва не умира, защото прави абсцес на крачето от едната.
Щом има безотговорни родители, които умишлено си заразяват децата проблемът си е техен, аз не съм съгласна да ми водят болни навън, че да било изкарало докато е малко. Може пък и изобщо да не я изкара, няма да е кой знае какъв пропуск.

# 27
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Трябва да има ваксина и за Варицела в България, поне по желание.
Иначе съм си извеждала детето с Варицела, ходихме да си играе на места където няма хора и деца. Детето беше достатъчно голямо, за да разбере, че не може да ходи при хората с тези пъпки.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Работя с лекари-педиатри, от тях съм чувала за такива усложнения от варицела, че се чудя как да ваксинирам детето и да не я кара. Пример от тази година дете с не повече от 10-ина пъпки едва не умира, защото прави абсцес на крачето от едната.
Това е вярно. Работя с деца с увреждания и имам няколко деца с ДЦП получена след енцефалит от варицела. Тежко увредени за цял живот. Вярно, че в повечето случаи варицелата преминава бързо и леко, дай Боже при всички да е така, но дори в 1% да има тежки усложнения това е достатъчно, за да се внимава.

# 29
  • Мнения: 5 112
Писах изрично към поста на Савина, че болно дете не трябва да се събира дори с карали варицела възрастни. Никъде не съм писала, че са заразоносители.
Също не съм писала, че водя детето си по площадки като е болно. Напротив - писах точно обратното. Информирам ако се наложи - да ходим на гости, да идват у нас напр. ей такива - което се предполага, че са по-близки.

Чети какво се пише, не си коментирай к'вото ти дойде на акъла Simple Smile
Коментирала си както ти е дошло на теб на акъла. Савина не е имала предвид хората вътре в домакинството и никъде не е коментирала че контактните възрастни от домакинството са заразни и те трябва да са под карантина с детето. Отнесла си се в художествени интерпретации на коментара и  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт