МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 63-та ТЕМА

  • 92 926
  • 742
  •   1
Отговори
# 555
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 221
надявам се , че поне след всеки изпечен хляб миеш казанчето.  Laughing
не е задължително , но за да се спести едно миене може да се използва многократно  и като не е измито.

# 556
  • София
  • Мнения: 3 858
Много е маята, аз ползвам 1/5 или 1/6 част от кубче жива мая за 500гр. брашно. За да не се рони хляба толкова може да пробваш да увеличиш мазнината.
Подкрепям.Откакто правя хляб с 3-4 супени лъжици зехтин или пък 30-35 масло на 400 грама брашно, хляба е изключително мек и неронлив, по-скоро бих го определила като плътен, че с по-малко мазнина ми е въздушен и е трудно да отрежа хубава филия.
С Панасоник на коя програма месите козунак? Миналата година пробвах 3 пъти и не ми хареса, отказах се.Сега ми се иска да опитам отново, поне месенето, пък втасване и печене във фурната, но ако пак ми се получи сладък хляб, ще си меся козунаците на ръка.

# 557
  • Мнения: 12 888
С Панасоник на коя програма месите козунак? Миналата година пробвах 3 пъти и не ми хареса, отказах се.Сега ми се иска да опитам отново, поне месенето, пък втасване и печене във фурната, но ако пак ми се получи сладък хляб, ще си меся козунаците на ръка.
Какво не беше наред когато опитахте миналата година?
Ако е само за месенето, програма за тесто с мая, тези които са към час и половина общо (при мен е 20 минути месене и час и 10 втасване), като може да се остави да втасва по-дълго, след като свърши програмата. Затворена машината си задържа топлината достатъчно за да продължи да втасва. Или програма за тесто без мая, при някои машини ги водят за тесто за паста май, те са 10-15 минутки само месене, нищо не пречи да се пусне примерно два пъти подред за по-дълго месене. Моята не е Панасоник и конкретен номер програма няма как да напиша, но те за тесто не са голям брой различни, както за различните видове хлябове.
Месила съм козунак в машина, станаха си страхотни конци, не беше сладък хляб. Дори и единия път като ме домързя и го зарязах без да го сплитам и направо да се пече вътре... пак имаше конци при разчупване, макар че реално си беше самун. Както и на ръка, слагам продуктите, като повечето мазнина оставям настрани, добавям я след като се е оформило стегнато тесто, по-стегнато от нормалното, започвам да добавям от нея. Слагам по лъжица, поема я, слагам пак и така докато свърши. Ако ми се види че е станало прекалено лепкаво с мазнината, може да ръсна още мааалко брашно. Оставям да доизмеси и да втасва, като свърши програмата преценявам дали искам да го оставя още или ще оформам вече.

# 558
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 774
Снощи правих хляб по следната рецепта:
1 голямо яйце
150 мл кисело мляко
Вода до допълване на количеството от 320 мл
300 гр пълнозърнесто брашно София мел
300 гр бяло брашно София мел
5-6 супени лъжици олио / с масло щеше да е по-хубаво, но по навик сложих олио /
1 1 / 2 чаена лъжица сол
1 супена лъжица кокосова захар, но може и с друга кафява или бяла
1/ 2 пакетче суха мая Йоткер от 7 гр
3-4 супени лъжици микс от ленено и маково семе
Пекох на програма Пълнозърнест хляб. Стана нещо средно между питка и хляб. Много вкусно, омете се за нула време.

# 559
  • Добрич
  • Мнения: 5 455
veka, може би рецептата ти не е удачна. За да стане на конци мазнината се добавя на части по около лъжица наведнъж, след като тестото се е оформило на топка. Последните козунаци ги пека в хлебопекарната и стават чудесни. Даже вчера правих. След последното месене като извадя да сплета, слагам добавките. Друга ми е машината, но и аз ползвам програмата за сладък хляб.

# 560
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И аз вчера правих козунак Simple Smile Ползвах програмата за тесто на Лидълската машина - 1 ч. и 50 мин.  След това го извадих, оформих и пекох във фурната. Стана цяла педя висок и много вкусен.

# 561
  • София
  • Мнения: 3 858
veka, може би рецептата ти не е удачна. За да стане на конци мазнината се добавя на части по около лъжица наведнъж, след като тестото се е оформило на топка. Последните козунаци ги пека в хлебопекарната и стават чудесни. Даже вчера правих. След последното месене като извадя да сплета, слагам добавките. Друга ми е машината, но и аз ползвам програмата за сладък хляб.

Вчера правих по рецептата на Елексир със заквасена сметана.Месих 2 пъти в машината, вкарах мазнината лъжица по лъжица, получи се. Ще пробвам и с друга рецепта.Обнадеждих се за козунаците в хлебопекарната Blush

# 562
  • Мнения: 5 101
И аз вчера правих козунак Simple Smile Ползвах програмата за тесто на Лидълската машина - 1 ч. и 50 мин.  След това го извадих, оформих и пекох във фурната. Стана цяла педя висок и много вкусен.

И аз вчера правих, но неуспешно, бяха ми казали да я прекъсвам програмата преди втасването. Вие как направихте, колко пъти го втасвахте и месихте

# 563
  • Мнения: 35
...............

Рецептата - 600 гр брашно 500 (софиямел екстра/класик); 300 вода; 7 гр мая суха (ползвам половин пакетче жива турска т.е. около 22 гр); зехтин около 2 лъжици супени; захар 2 с.л.; сол 1 чл
..................
Има ли някаква магия за ронливостта?
Само на мен ли маята ми се вижда много?

Доколкото съм ровил в мрежата преди пресмятането прясна / суха мая се прави с коефициент 3 - 7 гр суха мая е равно на приблизително 21 грама жива мая. http://makebread.com.au/fresh-yeast-conversion/ Всички рецепти в упътването на машината са цитирани със 7 грама суха мая...

Оцет започнах да добавям и доколкото съм забелязал не подобрява нищо освен може би набухването. Последно започнах проби с кисело мляко (мярна ми се някъде тук във форума) и може би малко подобрява положението. Друго което ми хрумна и днес се пробва е да намаля настройката за запичането на светъл хляб с презумпцията че може би се изсушава прекалено хляба.  Ще видим днес какво е станало с новата подобрена експерементална рецепта и ще докладвам Grinning

# 564
  • Мнения: X
Ако програмите ти за месене на хляб са кратки е нормално да слагаш повече мая. Аз правя хляб за 4-5 часа и слагам наполовина на количествата, които си цитирал. Отделно, че използвам и друго съотношение между суха и жива мая.

# 565
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И аз вчера правих козунак Simple Smile Ползвах програмата за тесто на Лидълската машина - 1 ч. и 50 мин.  След това го извадих, оформих и пекох във фурната. Стана цяла педя висок и много вкусен.

И аз вчера правих, но неуспешно, бяха ми казали да я прекъсвам програмата преди втасването. Вие как направихте, колко пъти го втасвахте и месихте

Нищо не съм прекъсвала. Сложих първо млякото със захар, след това брашното, яйцата и ароматите. Маята (1 кубче прясна) смесих с малко прясно мляко захар и оставих да шупне. Пуснах си програмата  и като започна да меси добавих маята, а след това - на части и мазнината. Като свърши програмата извадих тестото, оформих го и го сложих в току-що включената фурна.
Ето резултата:
Скрит текст:

# 566
  • Сф
  • Мнения: 4 767
Аз пак по рецептата на Елексир- пуснах програмата за тесто, като свърши месеното, пак я пуснах от начало, втасва в хл. пекарната, после оформих, втори път втасва в затоплена фурна и посше пекох във фурната.

# 567
  • София
  • Мнения: 3 858
Аз пак по рецептата на Елексир- пуснах програмата за тесто, като свърши месеното, пак я пуснах от начало, втасва в хл. пекарната, после оформих, втори път втасва в затоплена фурна и посше пекох във фурната.

И аз така, но все пак да попитам : колко време отделяте на второто втасване?
Малко по-късно ще кача снимка на моя козунак, ако не забравя 😀

# 568
  • София
  • Мнения: 1 877
veka, може би рецептата ти не е удачна. За да стане на конци мазнината се добавя на части по около лъжица наведнъж, след като тестото се е оформило на топка. Последните козунаци ги пека в хлебопекарната и стават чудесни. Даже вчера правих. След последното месене като извадя да сплета, слагам добавките. Друга ми е машината, но и аз ползвам програмата за сладък хляб.
Вела, би ли споделила стъпка по стъпка твоя процес, включително и печенето в хлебопекарната. Много благодаря предварително! Purple Heart Heartpulse Purple Heart

# 569
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 221
И аз вчера правих, но неуспешно, бяха ми казали да я прекъсвам програмата преди втасването. Вие как направихте, колко пъти го втасвахте и месихте
прекъсвам програмата след месенето.
зависи колко втасвания искаш да имаш - 1-2 или 3.  аз го правя с 2 втасвания. пускам месене и след това първо втасване в машината. пускам отново на месене и след края му вадя, оформям и сплитам. слагам го в съд за печене и втасва за втори път във фурната след което се пече.



И аз така, но все пак да попитам : колко време отделяте на второто втасване?
Малко по-късно ще кача снимка на моя козунак, ако не забравя 😀
няма определено време за втасване. втасва докато втаса.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт