Любители на немската кухня (Deutschland kocht)

  • 19 304
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз имам вечен спор с ММ като ми съобщи, че защо съм готвела, не било полезно моля ви се всеки ден готвено да се яде за вечеря, трябвало да се яде Stulle.

аз не споря. има манджа, има и хляб. като му е вредно да яде хляб.  Whistling
обаче той сега яде brötchen на обед и вечер иска нещо топло  Mr. Green

обаче мъжът ми не си дояжда със Stullen, а яде мюсли  Laughing

# 31
  • Мнения: 2 323
Аз имам вечен спор с ММ като ми съобщи, че защо съм готвела, не било полезно моля ви се всеки ден готвено да се яде за вечеря, трябвало да се яде Stulle. Аз филия с нещо си за вечеря не мога да ям. Сега Мила ме подтиква така да храня, много зор съм си давала с готвенето. Ама никакъв шанс. Обаче уж не било полезно, а си облизва пръстите на готвено след работа... А свеки не може да готви и не се и мъчи, та поне ми спестява мъка на мен  😂

Иначе се сетих на ММ любимата закуска Kaiserschmarrn, въпреки че реално е австрийски, но доста сме яли в южна Германия.

О, изпитана рецепта ще дадеш ли?
Гледах готова смес, ама първо съм против такива, второ имаше 55 на 100 захар, хващам диабет само като я видя.

# 32
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ася, благодаря за хесенската рецепта. Тук наистина не се слага лимбургер, а само камамбер, който се бели от кората.  Shocked И като съм питала колеги, казват даже, че слагат Frischkäse, може би вместо филаделфията. Иначе всичко си е точно така  - и ким, и лук и т.н.... Simple Smile Вие белите ли меките сирена за обацдата в Хесен?

А думата Stulle/-n специално я проверих какво означава  Embarassed, тук никой не я използва, всички ядат Brötchen и Brotzeit... Simple Smile Както и Brotzeitbrettl...

# 33
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Криси, нищо не беля. слагам така, както е.
Хесенския вариант е доста тежък и се разваля по-бързо, заради сметаната. а за малко количество ми идва трудоемко да правя. ерго, отдавна не съм правила.
сега често правя лекия вариант и го ядем за закуска, става малко по-течно, но това не е проблем за нас.

да, Frischkäse се слага, ама незнам какво има в Бг и понеже знам, че има филаделфия, затова така написах рецептата. Peace

иначе сега ядем често, към салата обаче, не с черен хляб, Handkäs mit Musik. това е регионален специалитет, лесно се прави, но незнам дали има Hаrzerkäse в България... newsm78
традиционно се сервира с филия черен хляб, малко масло и към него ябълково вино Sick
не го опитвам, гадно ми е това вино.
аз правя салата и всеки си слага от сиренето, а маринатата ползваме за сос към салатата. така е супер и понеже Hаrzerkäse има доста протеини, та става и за вечеря, т.е. засища.


добре, че написа Brötchen  Crazy
нямаме утре за закуска и мъжете ще писнат. само това ядат за закуска и здраво ме изнервят.

# 34
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Frischkäse имаше и в бг, ама под какво име го продаваха... Май котидж...
За вашия Handkäs с ябълково вино само съм чувала и имам обещание от приятели-хесенци, че някой ден ще направят и ще ни поканят. Simple Smile Това сирене надали ще се намери в България. Аз лично не го обичам, че ми е доста миризливо, но бих била любопитна да го опитам в хесенската му обработка. Simple Smile

# 35
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Frischkäse имаше и в бг, ама под какво име го продаваха... Май котидж...


котидж е на топченца... newsm78

# 36
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Да, то и тук фришкезето е на топченца:



А на тези тип Филаделфия пише Frischkäsezubereitung, поне при нас. Аз това на топченцата визирах.

# 37
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Frischkäse при нас е като фладелфия, другото е körnige Frischkäse

# 38
  • Мнения: 315
Някои неща много ми допадат от немската кухня, наденичките, бирата, сладкишите, а и страхотни сирена имат. Мъжът ми си умира вечер за хрупкав хляб със сирена, саламчета, биричка и салата.

Манастася, не ми се отваря линка с рецептата и къде има такова събитие, в София ли е?
Известно ми е това събитие Баварска кухня от минали години.  Peace Калина Малина, има сирена и всякакви специалитети на него, не са само местни неща.

И аз съм почитател на немската кухня.  Peace Ето ви една рецепта на Ути за топъл леберкез с горчица, заслужава си. Hug

https://www.youtube.com/watch?v=1waW62XOFaw



# 39
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
Криси,

 Handkäs mit Musik. това е регионален специалитет, лесно се прави, но незнам дали има Hаrzerkäse в България... newsm78
традиционно се сервира с филия черен хляб, малко масло и към него ябълково вино Sick
не го опитвам, гадно ми е това вино.
аз правя салата и всеки си слага от сиренето, а маринатата ползваме за сос към салатата. така е супер и понеже Hаrzerkäse има доста протеини, та става и за вечеря, т.е. засища.

Как се приготвя това и какво точно представлява Hаrzerkäse, че не намерих нищо в интернет Sad

# 40
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Harzer Käse не се приготвя, то си е готов продукт. Ето снимка:



От него вече се прави въпросното Handkäse. Нямам рецепта за Handkäse, но предполагам, че ще е трудно да се намери самата суровина в България, т.е. Harzer Käse.

# 41
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Harzer Käse не се приготвя, то си е готов продукт.

От него вече се прави въпросното Handkäse. Нямам рецепта за Handkäse, но предполагам, че ще е трудно да се намери самата суровина в България, т.е. Harzer Käse.

точно така.
затова и не съм написала рецептата, защото незнам дали го има в Бг (да кажем в Лидл).
това сирене е доста специфично и така натур само по-възрастни хора могат да го ядат, защото имат по-малко вкусови брадавици по езика  Joy съвсем сериозно.

прави се от извара, консистенцията е хм... въпрос на вкус. аз предпочитам от неузряло да правя handkäs (като на снимката с бяла сърцевина вътре). зрялото е напълно жълто и лесно постига консистенция на сопол  Mr. Green
иначе от него правят и сос към шницел. сосът е вкусен, но видът му е умопомрачаващ.

Handkäs mit Musik

200гр. Harzer Кäse
1 глава лук
6 с.л. олио
6 с.л. оцет
ок. 6 с.л. вода
сол

сиренето се нарязва на четвъртинки. половината се нарежда плътно в съд с капак (най-добре стъклен или керамичен, да не поеме от миризмата). поръсва се с половината лук на ситно нарязан. слага се останалата част сирене, пак лука. посолява се. слага се оцетът, олиото и водата.
маринатата трябва да стига до горния ред лук, но не да стои над него, защото се отделя още.
оставя се 24ч. (сега като е топло го оставям 8-10-12ч.) на стайна температура. след което се оставя още в хладилника. колкото повече стои, толкова по-ароматно става. издържа няколко дена, важното е да е под маринатата. когато го ядем си взимаме горния ред, после долния, т.е. не правим дупки.

аз понякога слагам подправки: чили или провансалски микс, въобще експериментирам.

сервира се с филия черен хляб и ябълково вино (става и с бира)

в кутия, сервирано

важно е сиренето да е наредено по-плътно, иначе става много маринатата. също съдът трябва да е достатъчно голям, защото може да излезе маринатата и става мазало.

това предястие се нарича така, защото тукашното име на това сирене е handkäs (т.е. оформено с ръка, ръчно), музиката идва от лука - пръцка се  hahaha

# 42
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
Благодаря много Simple Smile Ще се опитам да го направя.


П.С. Аз живея от скоро в Германия и ще купя Harzer Käse, но първия път като пуснах в Гугъл търсене, може би грешно съм го изписала и не ми излезе нищо Simple Smile

# 43
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Мащехата ми е германка и от нейните специалитети най-много харесвам шницелите с гъбен сос .
Прави ги от свинско месо-рибицата-нарязва се на тънки парчета,които се панират .Панировката е бирена.Сосът е с гъби,бяло вино ,лук и сметана.-На немски-Jagerschnitzel.
Харесвам също и Hackfleisch Rolle.-руло от кайма ,но с плънка от спанак и сирене.
Kasespetzle -варени в пилешки бульон и сервирани с настъргано сирене .

Десертът ,който харесвам е Schnecken .Охлюви-тя ги прави с бутер тесто ,нарязва на ленти,поръсва смлени ядки-орехи или лешници или сладко от боровинки.И залива с ванилов крем.
Знам,че се прави и с друг вид тесто,обаче с бутер тестото е по-лесно.





.

# 44
  • Мнения: 36
Момичета, големи вкусотии сте споделили  Hug

Вени, много ми привлече погледа това руло с плънка от спанак и сирене. Можеш ли да споделиш рецепта? Rolling Eyes С какво сирене се прави?

Коташки, благодаря, че сподели това немско събитиее.. май ще го посетя тази неделя, ако ми остане време. Наденички много искам да хапна в комбинация със салата и бира. Ох, потекоха ми лигите, като го написах.

Общи условия

Активация на акаунт