Отговори
# 165
  • Мнения: 3 161
Tandoori, не се мъчи да търсиш материали и да превеждаш, имаш достатъчно грижи сега. Направи много и даде вдъхновение на много майки тук; когато се заговоря с други бременни, все твоята тема се споменава Simple Smile . А материали в нета има толкова много - само да му се чете на човек. Аз тези дни пуснах тема за вагинално раждане след секцио (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=135444.0;topicseen)  и също прочетох много вдъхновяващи неща.

Миналата седмица бях на училището за бременни в Св. София и се изненадах колко от майките питаха за различни от традиционните неща - раждане права или в различни пози, присъствие на бащата, неизмиване на бебето веднага след раждане... хората четат, искат да раждат по различни начини и се надявам скоро и болниците да видят, че по техния начин само не става.

# 166
  • Мнения: 7 091
Tandoori, не се мъчи да търсиш материали и да превеждаш, имаш достатъчно грижи сега. Направи много и даде вдъхновение на много майки тук; когато се заговоря с други бременни, все твоята тема се споменава Simple Smile . А материали в нета има толкова много - само да му се чете на човек. Аз тези дни пуснах тема за вагинално раждане след секцио (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=135444.0;topicseen)  и също прочетох много вдъхновяващи неща.

Миналата седмица бях на училището за бременни в Св. София и се изненадах колко от майките питаха за различни от традиционните неща - раждане права или в различни пози, присъствие на бащата, неизмиване на бебето веднага след раждане... хората четат, искат да раждат по различни начини и се надявам скоро и болниците да видят, че по техния начин само не става.


Точно това беше целта!! newsm44 Дано се заслушат лекарите в желанията на майките най-после!

Ами аз се радвам, че много хора са прочели тази тема и още повече, че може да е полезна! Радвам се също така, че от време на време някой я вдига нагоре, за да може и по-новите момичета да я видят.
ПОжелавам на всички четящи леко и безболезнено раждане!!!

# 167
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Tandoori , свършила си прекрасна работа!  newsm20 Не се съмнявай и за секунда в това!  Hug

Аз ожесточено споря с мои познати, приятели, колеги, колко безотговорни са да оставят всичко в ръцете на безочливи и силно комерсиализирани доктори.  smile3527 А истината е една и много простичка -
ДА НЕ СЕ ПРАВИМ НА ПО-УМНИ ОТ ПРИРОДАТА, А ПРОСТО ДА ВЪРВИМ РЪКА ЗА РЪКА С НЕЯ!   Heart Eyes
   

# 168
  • София
  • Мнения: 344
Ето най сетне има и в БГ раждане във вода. Болницата е СВ.София (Тина Киркова) Ходих на място за да разбера повече при какви условия и как че се извършва - резултатът бе че ме размотаваха. В крайна сметака последната информация е :
При постъпване казваш, че се интересуваш, Преглежда те д-р. Григорова - началник на Родилно отделение, за да се прецени дали са налице необходимите медицински условия.
Няма предварително записване. Раждане във вода се осъществява в часовия интервал 8.00 - 16.00 часа.
Разбрах че самото раждане е във водата, не се излиза, освен ако няма по-специална причина за това.
Ако успея да се възплзвам - ще споделя опита.
Малко ме гложди въпроса, кое е по-добре - самото раждане във или извън водата да е , дали случайно няма да погълне вода ( чела съм че и околоплодни води се случва да погълне )

# 169
  • Мнения: 2 818
И аз се надявам да се възползвам от ваната  Mr. Green
Мисля, че е по-добре под вода да е самото раждане, поне според мен. Бебето в корема мисля, че така или иначе си поглъща от околоплодната течност, но не съм 100% сигурна newsm78 Нали после така или иначе му аспирират течностите от носа и устата и дали ще стане 5 секунди по-късно(когато ще излезе от водата) едва ли има голямо значение. Да не говорим, че до 6-ия месец бебетата имат вроден рефлекс да не вдишват вода (според един сайт за плуване на бебета).
Надявам се после да разкажеш как е било  Hug И леко раждане ти пожелавам   bouquet

# 170
  • Мнения: 11 344
Ако успея да се възплзвам - ще споделя опита.
Малко ме гложди въпроса, кое е по-добре - самото раждане във или извън водата да е , дали случайно няма да погълне вода ( чела съм че и околоплодни води се случва да погълне )
Като мама с опит - няма такава опасност. Бебетата са с рефлекс, който им пречи да погълнат вода, а и минават от една водна среда в друга.
Стреса е по-малък.
Давай спокойно и ще видиш колко леко се ражда.
Възможни недостатъци - да не се чувстваш комфортно от температурата на водата, да не намираш опора (няма да е лошо майка ти, приятелка или мъжа ти да са с теб, за да те подпират отзад) и чувството за безтегловност може да те дразни.
Ако не ти е удобно, приятно - направо излизай, не се мъчи. Но ако се чувстваш удобно, с бебето всичко е наред - карай докрай вътре.

# 171
  • Мнения: 3 161
Ето един линк с инфо за раждане във вода. http://www.waterbirthinfo.com/. Подгответе се, ако имате такива намерения, за да знаете сами какво да очаквате. Аз се бях наточила на ваната, но моето бебе избърза и излезе, преди да я открият (3 часа преди откриването се роди в съседния ВИП).  И съветът ми е да си говорите предварително с д-р Григорова и да си я изберете за лекар, ако имате тази възможност (тогава би могла да дойде и в извънработно време, предполагам). Аз я избрах и съм много доволна, макар че ми се размина ваната.

Иначе и аз да се разпиша в темата от собствен опит. За първото раждане нямах подготовка, разчитах, че лекарите знаят какво да правят и - завърших със секцио по спешност. С второто се амбицирах да не се повтори това и се подковах здраво. Имах ясен план как искам да протече всичко. Исках минимум медицински интервенции и максимално близо до природата да родя. Нямах време за много упражнения (гледах 3-годишното си дете в къщи; боледувахме последния месец и т.н.), но много силно работих да си изградя вяра, че всичко ще бъде наред (освен първо секцио имам и тесен таз и докторите не ми даваха много шансове за нормално раждане). Това беше най-важното и много необходимо условие срещу стената от скептицизъм, която срещах навсякъде. Четох много истории за домашни раждания и се убедих, че раждането би могло да бъде много естесвен и почти безболезнен процес, ако отвориш съзнанието си и изгониш страха: http://www.unassistedchildbirth.com/index.html

По време на самите контракции дишах дълбоко, като освен че фокусирах върху нещо различно ото болката, доставях и кислород на бебето и тоновете бяха добри през цялото време (при първото раждане паднаха тоновете и се наложи операция). Ходих много между контракциите; при контракция кляках за разширяване на тазовото дъно или стоях на 4 крака, за да дам възможност на бебето да се обърне в най-добрата позиция за излизане (предния ден беше с гръбче почти обърнато към моя гръбнак; но при самото излизане си се беше нагласило по най-добрия начин - с лице към гърба ми). Повече за обръщане на бебетата можете да видите тук: http://www.spinningbabies.com/index.php

Раждах при д-р Григорова и съм много доволна, че ми позволи да направя повечето от нещата, които си бях намислила, и само накрая ме сложиха на магарето (искаше ми се да родя клекнала, за да се отворя максимално, но засега у нас няма такава практика в болниците и не ми дадоха). Подробен разказ можете да видите тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=135444.120

# 172
  • София
  • Мнения: 344
Извинявам се ако разводняваме темата  bouquet
Emem, мен ме упътиха да говоря с доктор Семерджиева( май тя е обучена да провежда раждането във вода), та нея я издирвах, а от сайта на1 АГ вече разбрах - че Григорова определя дали отговаряш на критериите...(  въпреки че на мойто запитване не отговориха ) а това с плащането - порочна практика ми се вижда....

# 173
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Много хубава тема, която със сигурност ще помогне на бъдещите мами и ще ги провокира да поемат раждането в свои ръце! Аз лично, бях започнала да се отчайвам и да си мисля, че при нашите условия естественото и безпроблемно раждане е химера! Но, ето сега вече знам, че до голяма степен нещата зависят от мен и ще направя всичко по силите ми да имам едно добре протекло раждане. Благодаря на всички, които тук са се включили, за безценната информация!
Трябва да се насърчаваме, едни други, да имаме позитивно мислене - уверила съм се не веднъж в ефекта от това да мислиш положително!
Пожелавам на всички да отворят сърцата си към природата и да мислят само за хубави неща! Heart Eyes

# 174
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Преди 17 години, когато раждах първото си дете, бях много надъхана от книгата на Лоранс Перну, че нещата са в мои ръце. През времето на контракциите непрекъснато си представях нагъната на вълни коприна, която със съзнанието си се опитвам да изгладя. Имам чувството, че в един момент се бях самохипнотизирала, но болката беше съвсем поносима.

Понеже чакахме да дойде ангажираната от мен акушерка, и бях в легло на система окситоцин, никой не ме закаше и не ми пречеше на концентрацията.

Щом акушерката дойде, веднага ме метна на магарето и за 3-4 напъна детето се роди. Всичко продължи около 4 часа, като през тях нито са ме преглеждали, нито са ме натискали, наистина бях оставена на спокойствие. Ще се опитам отново да постигна това състояние на духа, дано успея!  Praynig

# 175
  • Мнения: 1 671
Много ми помогнаха техниките на дишане и самоувереността, че ще се справя и ще надвия болката - просто не мислех за нея, а за бебето. Наистина ме боля много по-малко отколкото очаквах.

# 176
  • Мнения: 2 818

Би ли написала нещо повече за есенциите на Бах?  bouquet

Чак сега видях, че си ме питала за есенциите (а колко пъти съм чела темата.....)  Embarassed doh


Цялата ми информация е от интернет и от книгата "Здрави и щастливи деца чрез терапията на д-р Бах с цветовете на растенията"  Барбара Мацарела....  Една изключителна книга, която дава увереност на майката, че може да помага на детето си (и на другите, и на себе си) без да се притеснява, че задължително трябва да се консултира с лекар, хомеопат и др. Когато усеща/разбира/знае, че има проблем, който все още не е слязъл на физическо ниво.....  След описанието на всяка есенция има и приказка, която понякога действа дори без капките (при дъщеря ми 3г -  понякога й давам книгата и й казвам да си хареса някое цвете и после аз й чета приказката.... досега винаги отговарят на моментното й състояние)
Ето няколко линка на български:
http://www.hela.hit.bg/6_BachFlowers.html
http://www.astrohoroscope.info/art11.htm
http://www.biozonabg.com/therapy_cveto.htm
http://www.astrohoroscope.info/art12.htm
http://www.biozonabg.com/therapy_cveto_sos.htm конкретната "есенция", която ще позлвам....

На английски предполагам, че има много повече информация.

П.П. Тъй като едва ли ще ми позволят да ги взимам по време на раждането, смятам да ги нанеса върху тялото си. А ако имам късмета да раждам във вода, те ще преминат и във водата, с което ще помогна и на бебето...

Последна редакция: пт, 12 яну 2007, 15:28 от Maktub

# 177
  • Мнения: 3 161
П.П. Тъй като едва ли ще ми позволят да ги взимам по време на раждането, смятам да ги нанеса върху тялото си. А ако имам късмета да раждам във вода, те ще преминат и във водата, с което ще помогна и на бебето...

А кой ще те спре? Можеш да ги вземаш, когато не те гледат, ако смяташ, че е проблем. Особено ако си във ВИП стая или във във ваната, която също си е ВИП стая, но с вана (силно препоръчвам, ако можеш да си го позволиш), ще прекараш доста време сама или с таткото и ще правиш каквото си искаш. И изобщо, отстоявай правата си на пациент - вземи си вода, ако ти се пие, пий капките, ако ти помага, и не им се давай, ако ти правят забележка! Моят опит показва, че когато знаеш какво искаш, е доста по-лесно да го получиш, дори и в наша болница. Успех!

# 178
  • Мнения: 3 161

Струва ми се чудесна идея това с есенциите, ако знаеш как да ги използваш. Но погледнах описанието на това, което смяташ да вземеш - наистина ли толкова стресово и травмиращо си представяш раждането? Може да стане такова - но защо не потърсиш нещо по-позитивно като начало, да се подготвиш за едно страхотно преживяване, пък ако се закучи - тогава да вземеш това антистресовото? А може и изобщо да не ти се наложи, особено ако си във ваната...

# 179
  • Мнения: 2 818
Смятам раждането за естествен процес (при който изпитаната болка зависи от нас), но така или иначе то си е вид стрес за организма - рязка промяна на някои органи, бушуващи хормони и тн.   Rescue remedy е подходящо, когато отиваш на изпит, зъболекар, раждане.... Той освобождава от тревожността и напрежението и възвръща вътрешния баланс и увереност. За съжаление (или пък не) нямам сляпа вяра на лекарите, което е предпоставка да съм неспокойна + спомени от предишно раждане.... някакси съм в бойна готовност да се боря за спокойствието си (звучи малко като оксиморон  Mr. Green ).  Сега обаче знам кое след кое следва и имам много по-точна картина в главата си, което прави изпълнението й много по-лесно. Колкото и да си представям раждане на приглушена светлина и свещи... с нежна музика .....с разнасящи се аромати из стаята... с нежен масаж... знам че това може да бъде само в главата ми, поне на този етап, освен ако не раждам вкъщи  Mr. Green . Е, музиката поне ще си осигуря, а може би и аромати?  Sunglasses

П.П. Не знаех, че ще ме оставят сама, но това ме радва  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт