За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 66 979
  • 765
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 769
Канелони с маскарпоне , спанак и пармезан  много вкусно става , може вместо маскарпоне и рикота да се сложи , но с първия вариант  повече ми хареса . Талиателите също стават вкусни с описаните неща .

# 541
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Направих прекалено сладък крем и си мислех дали ако го сложа в торта с неподсладени блатове ще се неутрализира малко. Освен това ми останаха 4 белтъка. Можете ли да ми препоръчате блатове, които биха станали ок без захар и евентуално с повече белтъци. Или как по друг начин да спася крема.. Thinking
Офелия, не те съветвам - нито блатовете ще имат нормален вкус, нито ще се опекат добре (защото количеството захар има значение за опичането). Направи си нормални блатове.
За крема - добави или крема сирене (тукашното е леко солено), или заквасена сметана - тя е киселичка, или маскарпоне (при нас също има леко солена жилка). Също има един продукт тук, буквално се превежда "кисела сметана", към 13% масленост, но може би е смеска от цедено кисело мляко и заквасена, поне на вкус. Ако има подобен продукт в Бг, може и с него. Само че бъркай или с някаква ръчна бъркалка, или ако е с миксер - само ако имаш мноооого бавна степен, иначе ще се втечни много.

За белтъците - има много блатове с тях. Обикновено се казват белтъчни платки, като към тях се добавя ядково брашно - орехи, лешници или бадеми. Слага се и захар, но не много. Това е вариант. 2ри вариант: може да се разбият белтъците на сняг, да се добави обикновено брашно, 2 с.л. захар, щипка сол, някаква мазнина и прясно или кис. мляко и ще имаш едно най-обикновено кексово тесто, от което можеш да направиш всичко. Аз смесвам на око, но ако искаш точна рецепта, мисля, че Лабрекс беше пускала някаква на име "Кекс с белтъци". Имам и една вкъщи, но чак късно довечера мога да ти я снимам.


И докато съм се сетила да питам - едно голямо Маскарпоне ми е останало, досега само за бисквитена торта съм ползвала, но мернах днес по ТВ, че слагаха в сос за паста - правили ли сте нещо подобно и как? Имам от Лидлските панделки с манатарки, би трябвало да им отива бял сос със сирена newsm78
Ако за нещо сладко искаш - ония дни правих тирамису, ако хапвате.
За солени неща си го добавям просто към месо, докато се пече или застилам пържоли с него. Вкусно става. Разбира се и този бял сос със сирена ще стане. Wink

# 542
  • Мнения: 1 557
chrissy, много благодаря за идеите! Днес ще взема заквасена сметана и ще опитам да оправя нещата.

# 543
  • Мнения: 1 769
Когато готвите пилешка супа използвате ли водата , в която е вряло пилето ? Каква застройка е най-подходяща ?

# 544
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Когато готвите пилешка супа използвате ли водата , в която е вряло пилето ? Каква застройка е най-подходяща ?
Задължително използвам и бульона, като при варене слагам зеленчуци при пилето, става още по-ароматно.
Иначе застройвам с жълтък разбит с малко кисело мляко, прибавям от топлия бульон към жълтъка и бъркам, докато се уеднакви температурата, за да не се сготви. И след това изсипвам в супата, оставям да клокне и е готова.

# 545
  • Мнения: 1 769
Момичета,дано не ви досаждам много , но тези батати , ако ги сложа цели да се варят ще се сварят ли ? Бая са големички , а ми трябват цели

# 546
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Момичета,дано не ви досаждам много , но тези батати , ако ги сложа цели да се варят ще се сварят ли ? Бая са големички , а ми трябват цели

Разбира се, че ще се сварят. Пробвай ги с вилицата Simple Smile

# 547
  • Мнения: 1 769
Момичета,дано не ви досаждам много , но тези батати , ако ги сложа цели да се варят ще се сварят ли ? Бая са големички , а ми трябват цели

Разбира се, че ще се сварят. Пробвай ги с вилицата Simple Smile
Blush

# 548
  • Мнения: 4 859
Бататите освен варени,може да ги увиеш във фолио и да ги изпечеш във фурна.Или в хартия за печене-надупчени и осолени във микровълновата-стават много бързо.После ги използвам за пълнените запечени батати на Пепчо.
За пилешката супа-правя я от цели бутчета сварени с малко сол само,бульона го отпенвам,прецеждам и го използвам за супата,ако остане-замразявам.Застройката ми е от изцеден лимон и 2 жълтъка -става много свежо и няма фалове.Като е готова задължително поръсвам с магданоз.

# 549
  • Мнения: X
Оризов грис мога ли да използвам в сладкиш в същото съотношение като пшеничния?

# 550
  • Мнения: 6 009
Здравейте,
искам да направя кьопоолу и да го консервирам в бурканчета. Бихте ли ме ориентирали с рецепти за конкретни количества.
Ще се радвам и рецепти за други подобни разядки.
Благодаря:hibiscus:

# 551
  • Мнения: X
Здравейте,
искам да направя кьопоолу и да го консервирам в бурканчета. Бихте ли ме ориентирали с рецепти за конкретни количества.
Ще се радвам и рецепти за други подобни разядки.
Благодаря:hibiscus:
За консервиране не мога да ти помогна, но това лято открих една страхотна разядка с патладжани, вариант на парени сини домати, по принцип е за зимнина, но върви много добре охладено като салата.

5 кг патладжани (най-добре става с по-малките и нежни - първите или последните за сезона)
магданоз (в оригинала е целина, но с магданоз ми харесва повече)
печени чушки - предпочитам зелени (няма ги в оригиналната, слагам колкото имам 2-4 броя чушки на килограм патладжани)
чесън

За саламурата:
1 бутилка 750мл оцет винен
1 л вода
1 чч захар
3 сл сол
1 чч олио
2 дафинови листа
чер пипер

Правя я с около килограм и половина патладжани, съответно намалявам пропорциите на другите неща.С намаленото количество ми излиза малко повече от 1 голям буркан. За моя вкус слагам малко повече вода и захар и по-малко оцет - харесва ми да сладнее и да не е много кисело.

Доматите се белят, нарязват се на кръгчета около 1,5 см, оставят се осолени половин-един час. След това ги измивам и отцеждам (попиват сол, и ако слагаш повече, намали количеството в саламурата). Продуктите за саламурата се кипват. На порции се добавят кръгчетата патладжан в саламурата. Варят се като се обръщат от време на време - усеща се кога са готови, стават като прозрачни - вадят се с решетъчна и се слага следващата порция. Ако намалее много течността, се долива малко вода.

След като приключиш, редиш в буркани, дребните патладжани се събират в тези от лютеница. Редуват се патладжан, нарязани печени чушки, нарязани чесън и магданоз, накрая се залива с остатъка от саламурата. Оставяш в хладилник поне ден, най-добре два и сервираш студено.

Оригиналната рецепта за консервиране беше без печени чушки, наредените в буркани се заливат със студена саламура и се стерилизират после.

# 552
  • Мнения: 22 036
Последните пъти правих пилешка супа от фенери. 4 фенера, в тенджера под налягане. Добавям сол, целина, пащърнак, черен пипер на зърна, чушка, лук  и магданоз. Бульонът става супер, а месото е предостатъчно за супа. После слагам морков, нова чушка, картоф, лук и застройвам с жълтък и лимонов сок.  Добавям и фиде, а след като изключа слагам бучка масло, но не много, защото бульонът си има мазнина.

# 553
  • Мнения: 6 796
Добро утро Simple Smile
Стигнах до туршиите ,какъв оцет  ползвате за корнишоните ?
Аз се доверявам на оцета от Лидл (в стъклени бутилки, 500 мл, италиански).

# 554
  • Мнения: 244
Оризов грис мога ли да използвам в сладкиш в същото съотношение като пшеничния?
Само с оризов грис става истинско малеби. За друго не съм ползвала.

Общи условия

Активация на акаунт