Защо когато бях на 25, не заделих яйцеклетки за черни дни…?

  • 10 710
  • 127
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 272
Добре, но сега работи...
Годините се менят... възможностите също.... културата също би трябвало
Аз не съм го направила, но и информация даже съм нямала... пък и незнам дали съм търсила, по скоро не съм:(((
Сега, от погледа на 42те си години..., няколко несполучливи инвитро процедури с мои некачествени яйцеклетки и една, за сега успешна, процедура с донорска яйцеклетка,  констатирам че може би е трябвало да бъда по отговорна...

# 31
  • Мнения: X
Ама на 25 човек не може да мисли от позицията на 42- годишен. На 25 човек си мисли, че ще намери и любов, и щастие, съвсем скоро при това, и ще има момченце и момиченце... Съвсем нормално.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 372
разбирам те напълно, но да замразиш на 38-39 също не върши работа...

за съжаление, и лекарите не ни информират достатъчно, това е факт.

# 33
  • Мнения: 161
Мисля, че липсва добра информация относно репродуктивното здраве в общественото пространство. Трябва според мен на повече места и често да се говори и разяснява какво и кога се случва с хормоните и организма на жената, и кога е най-добре да се мисли за деца. Вярно, че АРТ помага, обаче не винаги. Колко време и усилия отнема? Какво всъщност е отражението върху женския организъм в един по -дълъг срок, 5-10 г. примерно? Аз лично не съм намерила такива отговори. А все пак нали трябва да сме здрави да ги гледаме тези деца ... и да им се радваме де Simple Smile
Аз лично на 38 г. се оказа, че съм "изпуснала влака" за второ дете с моя я, тъжно но факт, който освен това ми дойде като гръм от ясно небе дето се вика. Не бях и чувала нито попадала на информация, че 1% от жените нямат я още преди 40г., че някои и много по-рано. Ей тези неща според мен хората не ги знаят, а би трябвало.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 372
Мисля, че липсва добра информация относно репродуктивното здраве в общественото пространство. Трябва според мен на повече места и често да се говори и разяснява какво и кога се случва с хормоните и организма на жената, и кога е най-добре да се мисли за деца. Вярно, че АРТ помага, обаче не винаги. Колко време и усилия отнема? Какво всъщност е отражението върху женския организъм в един по -дълъг срок, 5-10 г. примерно? Аз лично не съм намерила такива отговори. А все пак нали трябва да сме здрави да ги гледаме тези деца ... и да им се радваме де Simple Smile
Аз лично на 38 г. се оказа, че съм "изпуснала влака" за второ дете с моя я, тъжно но факт, който освен това ми дойде като гръм от ясно небе дето се вика. Не бях и чувала нито попадала на информация, че 1% от жените нямат я още преди 40г., че някои и много по-рано. Ей тези неща според мен хората не ги знаят, а би трябвало.

хората са удивително невежи за тия неща. наскоро с огромна изненада разбрах, че мои приятелки - жени с висше образование, с по 2 деца всяка, на възраст вече, нямат представа, че на 50 години не могат да забременеят и продължават да ползват контрацептиви.... и ме гледаха с невярващи погледи, като ги информирах за намаляващия яйчников резерв на жената...

# 35
  • Мнения: 59
Все едно да се питам защо не слушах майка си, когато бях на 16. Освен да си споделим емоциите, не вярвам подобна тема да е полезна за 25 годишните. Аз лично на 25 се тревожех от нежелана и непланирана бременност. То и информация нямаше като сега.
Няма нищо по-мъчително от размисли на тема, ами ако бях постъпил различно...
Когато се запознах с партньора ми, бях на 33, той на 29. Знаехме, че има проблем, но не се запътихме към Арт клиника на мига. Дали се виня за това. Не.
В цялата картинка ми убягва партньорството, вземането на съвместни решения с човека, с който искаш да имаш деца.
Освен ако не си на 25 с изяснен проблем, или близки с подобен, и не си решила на всяка цена да имаш дете рано или късно с или без партньор.
За съжаление дори сега, говорейки с приятелки на моята възраст без деца,  виждам колко са неинформирани и как отлагат въпроса.

# 36
  • Мнения: 161
jam това с 50 годишните и ползването на контрацептиви поне ме разсмя Simple Smile
Но ето, и аз съм от тези с висшето образование, и биологично дете, а признавам, че докато не ми дойде на главата, нямах абсолютно никаква идея за намаляване на яйчниковия резерв и съответно, пълното му изчезване и преди 40 те...
То че няма да променим нищо,няма, но аз като споделям, малко ми олеква

# 37
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Цитат
Мисля, че липсва добра информация относно репродуктивното здраве в общественото пространство. Трябва според мен на повече места и често да се говори и разяснява какво и кога се случва с хормоните и организма на жената, и кога е най-добре да се мисли за деца.
Ето това е!
И аз установих, че всичките ми до една приятелки са толкова невежи, че чак ми се струва като майтап. Нереално е. Само знаят, че овулацията е някъде там по средата на МЦ. А са интелигентни жени иначе. И аз бях невежа, допреди да добия проблеми.
Но също така мисля, че ще си останат невежи, защото не им е опрял ножът до кокала. Никой не се вслушва в насоки и съвети, освен ако не са му необоходими.
Освен това дори и да имат някакви оплаквания в здравословен аспект, си затварят очите и обвиняват нервите. Забелязвам го това и се плаша направо. Сега например 2 мои приятелки имат явен зараждащ се проблем с ЩЖ (това го знам, защото вече ЩЖ ми стана второ висше), но си казват, че са си добре, и не ходят на лекар. Имат и проблеми с полови хормони явно, защото цикълът им малко се пообърка. Било случайност...
Не мисля, че тия неща някога ще се променят.
Самите лекари не обясняват нищо. Лошото е, че повечето от тях са стигнали само до 33-та страница на учебника и са спрели там. Какво остава средностатистическата "здрава" жена да слуша съвети от препатили приятелки например.

Последна редакция: ср, 14 юни 2017, 19:07 от afrikancho

# 38
  • Мнения: 59
О, как копнея да си бях останала невежа по темата, също колкото бях на 28 години, когато забременях с първото си дете на 2 месец опити Simple Smile

# 39
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Факт е, че бая жени развиват някакви проблеми, засягащи репродуктивната система или ЩЖ след една определена възраст. Обаче да си затваряш очите при вече реално настъпил проблем, макар и все още в зародиш... От друга страна разбираемо - кой обича да е болен и да има проблеми.
Та по тая логика по-голяма информираност сред младите, все още здрави жени... според мен няма да има никога.
Масовата информираност по тия въпроси е като през комунизма. Майка ми е толкова невежа що се отнася до тия здравни теми... Не е имало кой да ме съветва. Всяко оплакване винаги се е приписвало на нерви... Може би ако имаше кой да ми светне лампичка, че нещо не е наред, щях да съм си открила проблема по-рано. Ама все пак това е главно работа на лекарите. Уж ходиш на прегледи редовно, пък накрая - оставаш без яйцеклетки ненавреме (примерно).

Последна редакция: ср, 14 юни 2017, 19:26 от afrikancho

# 40
  • Мнения: 59
Не е до липса на информация в наши дни, а до пълното безхаберие към собственото ни здраве. Колко ходят всяка година на профилактични прегледи, цитонамазка, ехография на гърди, зъболекар и т.н.
Аз лично не мога да виня друг освен себе си. На 35 на профилактичен аг преглед споделих, че планирам да имам още деца и лекарката ме пришпори да действам, демек няма време.

# 41
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Точно до безхаберие е. Информация има. И аз това казвам - че сме като през комунизма, все едно нямаме достъпна информация.
Ами аз доста чинно съм ходила на прегледи, но уви не случих на лекари.

# 42
  • Мнения: 161
И аз си ходя на прегледи всякакви каквито може  Peace
Но чак на 36 като бях един единствен АГ ми каза "ако искаш второ нямаш никакво време" и е бил прав. Друг е въпросът че на 35 едва бях родила, защото си мислех че имам многото време пред мен за деца  ooooh!
Според мен тези неща е добре да се разясняват по отрано, не да чакат да станем на по 35+ И да се говори повече за тези неща по телевизията и от самите лекари,  а не само да слушаме колко много пари има за ин витро. Разбира се много добре е да има за ин витро, но е добре да се съчетава това и с предотвратяване на проблема, не само с лекуването му
 

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 14 746
Африканчо, бая хора от двата пола развиват проблеми, засягащи някоя жлеза, друг вид орган или система, с течение на времето. (Не знам защо като че ли се смята, че най-сериозните здравни проблеми на жените са гинекологичните, всъщност едва ли е така, хората имат и много други органи и репродуктивните такива едва ли бодедуват повече от останалите, но както и да е, не е толкова важно.) Идеално здрави хора почти няма и ясно, че не е добре да се подценяват проблемите, но и да се преекспонират леките от тях също не смятам, че е добре. Не съм сигурна, че проблемите и поразбутванията на организма на твоите приятелки са до един сериозни. И дано не са, разбира се. Не ми се спори обаче.
А разликата в здравната информираност между "през комунизма" и сега е основно в наличието на интернет, впрочем. Интернет се появи не защото комунизмът се махна.

Колкото до яйцеклетките - отговорите "защо", освен че са дадени в темата, са общо взето, ясни. Струва ми се доста повърхностно обаче да се твърди, че природното желание да имаш собствено биологично дете било израз, видиш ли, на осъзната или не увереност, че твоята ДНК е уникална (тя всъщност Е уникална, де, но не в този смисъл).

Също липсата на партньор я приравняват на чакане на принца на белия кон обикновено хора, които никога не са имали проблем със завързването на връзки. Аз съм от другата част и обяснението за принца не ми се вижда никак вярно.

Последна редакция: ср, 14 юни 2017, 20:33 от Магдена

# 44
  • Мнения: 272
Мисля, че липсва добра информация относно репродуктивното здраве в общественото пространство. Трябва според мен на повече места и често да се говори и разяснява какво и кога се случва с хормоните и организма на жената, и кога е най-добре да се мисли за деца. Вярно, че АРТ помага, обаче не винаги. Колко време и усилия отнема? Какво всъщност е отражението върху женския организъм в един по -дълъг срок, 5-10 г. примерно? Аз лично не съм намерила такива отговори. А все пак нали трябва да сме здрави да ги гледаме тези деца ... и да им се радваме де Simple Smile
Аз лично на 38 г. се оказа, че съм "изпуснала влака" за второ дете с моя я, тъжно но факт, който освен това ми дойде като гръм от ясно небе дето се вика. Не бях и чувала нито попадала на информация, че 1% от жените нямат я още преди 40г., че някои и много по-рано. Ей тези неща според мен хората не ги знаят, а би трябвало.
Чудесно го описа, това исках да кажа и аз... лиспва информация за това как времето може да изиграе лоша шега...
По училищата имаше кампания за това как да се предпазват децата от нежелана бременност. Може би такава кампания трябва да има и по тези въпроси. За това повдигнах тази тема...

Общи условия

Активация на акаунт