Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София III

  • 102 737
  • 1 272
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 233
Здравейте Карина,
Много се радвам да чуя, че някой смята да се занимае по-задълбочено с нашите 7-годишни каръци.

Проблеми колкото искаш - слабоумна наредба, безумни съчинения по тема "Допълнителни критерии", чудовищно количество "селски тарикатлъци" и корупция в огромни размери.

Наредбата няма да я коментирам, отваряш, четеш, изпадаш в захлас и повече не се свестяваш.

Селски тарикатлъци - смяна на настоящ адрес в последния момент; фалшиви бележки от работодатели/половината население си работи от вкъщи; майсторство висш пилотаж - фалшиви актове за раждане, смъртни актове, документи за инвалидност.

Проверки на документи/декларирани данни се правят "по осмотрение на директорите". Ето, например, директора на 73-то не е осмотрил, че има фалшиви документи и не прави проверка.

Корупцията не ща да я коментирам, много хора знаят, колко е "официалната неофициална такса" за прием в определени училища - който може-плаща, който не може е загубеняк.

И за капак на всичко се изпъва министъра на образованието и започва да каканиже, че "Да, проблеми има, за следващата година ще се опитат да ги отстранят. Обаче за настоящите първокласници нищо не можем да направим /тук със снижаваща се интонация и свиване на рамене/.

Аз пък, сънувам кошмари за 73-то, вече ще станат три седмици, обаче мой си проблем.

Но, разбира се, не на последно място - тоталното оглушаване от страна на всички институции.
Писах навсякъде, където има отговорни и относително отговорни лица. Отговор не е намерил за нужно да ми даде никой.

И така.

# 46
  • Мнения: 371
Абсурда е в това, че между общинските училища има голяма разлика в материалната база и нивото на образование. В едни училища има избор между няколко чужди езика, в други само един. В едни няма учители по Информационни технологии, в други има. Става въпрос за редовни часове, а не за "екстри".
Това за мен е абсурд, задължаваш хората да запишат децата в най-близкото училище, но там се знае, че нямаш право на избор на език, че няма учител за даден предмет и им обясняваш, че така трябва да бъде. А в другия квартал има училище, което дава повече, но ти нямаш правото да запишеш детето си, дали защото си втора категория жител на София или детето ти от местоживеене и от 1 клас е предопределено за тази втора категория.
Няма нищо лошо да ни задължат, но училищата да бъдат с минимални разлики и тогава всички
Селски тарикатлъци - смяна на настоящ адрес в последния момент; фалшиви бележки от работодатели/половината население си работи от вкъщи; майсторство висш пилотаж - фалшиви актове за раждане, смъртни актове, документи за инвалидност.
ще отпаднат и просто никой няма да ги прави.
Не искам понижаване на нивото на добрите училища. Нежеланите училища трябва да станат толкова желани, колкото и другите. Е това не е работа на родителите.
И тогава и само тогава, такава наредба може да проработи.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 035
Проверки на документи/декларирани данни се правят "по осмотрение на директорите". Ето, например, директора на 73-то не е осмотрил, че има фалшиви документи и не прави проверка.

Аз пък все се чудя защо битува схващането, че училищата или директорите им са контролни органи? Училищата нямат достъп до НОИ и НАП, как точно да проверят служебните бележки от работодателите, като виждат, че личната карта е сменена преди 3 дена, какъв точно механизъм има да откажат записването? Или да отиде да провери дали детето живее еди къде си? Като звънне на вратата и не го пуснат, заповед за обиск ли да извади? Директорите на училищата могат да бъдат обвинявани за "извънпланов прием" и корупция, ако имате доказателства. Всичко друго е проблем извън техните компетенции.

# 48
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Дори не съм убедена че наредбата на СО спазва последните промени в закона за началното образование според които детето трябва да учи в най-близкото училище.

В район Лозенец от бул. Васил Левски (тази част не е в адм. район Лозенец) до околовръстното всички получават по 43т. за местоживеене за 3 училища. Адм. район е разделен на 2 огромни части и според районния кмет това е справедливо. Но не иска да обясни как е справедливо така че детето ми гледа всяка сутрин от терасата едно училище, но ще ходи в друго по-далече.
Аз просто исках да влезне в училището до нас, е това че се води елитно се оказа прокоба за живеещите в микро района. Откакто почна класирането говоря с родители от микро района, още не съм срещнала записан в училището до нас.

# 49
  • София
  • Мнения: 14 672
Честно да си кажем, въобще не опира до материална база и екстри в обучението. Защо се избива народа за 133-то? Учи се само руски и информационните технологии не са ги и помисляли от 1-4 клас. Ама се спи пред училището преди деня за прием.
Няма какво да се лъжем - средата, сред която ще учат децата ни е най-важна и затова е стремежа към по-така училищата в центъра. С надеждата, че и децата и родителите им ще са по-така. Ето например 90 СУ в Люлин - испански, английски, информационни, проекти.....ама имат места, защото преобладаващите ученици са от ромски произход.

# 50
  • София
  • Мнения: 233
За съжаление, се правят опити да се подават документи, които не са с вярно съдържание. Затова сме уведомили всеки директор при съмнения, да изпраща сигнал за проверка до органите на полицията и/или прокуратурата.


Цитирам просто част от отговор от СО, уважаема bubcheto15, процедурата е съчинена, стига някой да има интерес да я прилага. Някои училища го направиха.

# 51
  • Мнения: 36
Здравейте Карина,
Много се радвам да чуя, че някой смята да се занимае по-задълбочено с нашите 7-годишни каръци.

Проблеми колкото искаш - слабоумна наредба, безумни съчинения по тема "Допълнителни критерии", чудовищно количество "селски тарикатлъци" и корупция в огромни размери.

Наредбата няма да я коментирам, отваряш, четеш, изпадаш в захлас и повече не се свестяваш.

Селски тарикатлъци - смяна на настоящ адрес в последния момент; фалшиви бележки от работодатели/половината население си работи от вкъщи; майсторство висш пилотаж - фалшиви актове за раждане, смъртни актове, документи за инвалидност.

Проверки на документи/декларирани данни се правят "по осмотрение на директорите". Ето, например, директора на 73-то не е осмотрил, че има фалшиви документи и не прави проверка.

Корупцията не ща да я коментирам, много хора знаят, колко е "официалната неофициална такса" за прием в определени училища - който може-плаща, който не може е загубеняк.

И за капак на всичко се изпъва министъра на образованието и започва да каканиже, че "Да, проблеми има, за следващата година ще се опитат да ги отстранят. Обаче за настоящите първокласници нищо не можем да направим /тук със снижаваща се интонация и свиване на рамене/.

Аз пък, сънувам кошмари за 73-то, вече ще станат три седмици, обаче мой си проблем.

Но, разбира се, не на последно място - тоталното оглушаване от страна на всички институции.
Писах навсякъде, където има отговорни и относително отговорни лица. Отговор не е намерил за нужно да ми даде никой.

И така.


С всичко написано по горе гласувам с две ръце.
в кв. Гоце Делчев ( у-ща 73 и 104) в кв. Стрелбище ( 126 у-ще), както чета и в други квартали, няма нито едно прието дете с максимален брой точки по местоживеене 43 т.
На второ класиране приеха децата с 53 т. - тези квартали освеk, че има много живущи и всички работят в района, т.е Гоце Делчев и Стрелбище са и Бизнес парк Simple Smile

Проблема с адресните регистрации е от години - и "не могат" да го решат. Ясно е, че не искат
Тази година ни "закопаха" и с месторабота.

И така....

# 52
  • Мнения: 6
Здравейте,
Моля за отзиви за 145-то ОУ в Младост. Приети сме там в 1-ви клас, но четох не много добри неща за справяне с агресивността. Знаете ли кои учителки ще поемат тази година първи клас и ако може коментари за тях.
Засега ми беше казано от ръководството на училището, че "всички са уникални", но малко се съмнявам.
Също така, какво е мнението ви за сдружение "Чарлз Дикенс" - доволни или недоволни?.
Какви са позитивите и негативите на училището?
Ще бъда много благодарна за вашите коментари!
Благодаря предварително!

# 53
  • Мнения: 371
Честно да си кажем, въобще не опира до материална база и екстри в обучението. Защо се избива народа за 133-то? Учи се само руски и информационните технологии не са ги и помисляли от 1-4 клас. Ама се спи пред училището преди деня за прием.
Няма какво да се лъжем - средата, сред която ще учат децата ни е най-важна и затова е стремежа към по-така училищата в центъра. С надеждата, че и децата и родителите им ще са по-така. Ето например 90 СУ в Люлин - испански, английски, информационни, проекти.....ама имат места, защото преобладаващите ученици са от ромски произход.
От личен опит ли е това мнение или е прочетено на сайта на училището?
В бившето училище на голямото ми дете, сменихме го след 4 клас, честно класиран от състезание и бъдещето на малкото, в което е записано по местоживеене, на сайта пише едно и също цели шест години. Две трети от написаното го няма на практика. На първата родителска преди 6 години уклончиво отговаряха, че ако има интерес ще я има и дейността, това беше в началото на юни тогава. След първият учебен ден, отговорите на госпожата бяха, ще питам директора и край. Така че аз на ръководството на това училище не му вярвам. Ако сега септември месец двете трети бъдат реалност, ще бъда приятно изненадана.
Да, средата също е важна, никой не го оспорва.

# 54
  • София
  • Мнения: 14 672
А, произволен е примера с 90-то, за него просто се сетих, че имам познато дете в ПГ там и съм наистина впечатлена от дейността им, която виждам във ФБ.
Виж за 133-то имам лични впечатления и не виждам нищо от това, което хората си мислят, че трябва да предоставя едно добро училище.

# 55
  • София
  • Мнения: 4 035
За съжаление, се правят опити да се подават документи, които не са с вярно съдържание. Затова сме уведомили всеки директор при съмнения, да изпраща сигнал за проверка до органите на полицията и/или прокуратурата.


Цитирам просто част от отговор от СО, уважаема bubcheto15, процедурата е съчинена, стига някой да има интерес да я прилага. Някои училища го направиха.

Ама това, че е създадено нещо, постфактум, от СО с цел да си замазват глупостите и вменяват някакви задължения и отговорности на хора, на които това не им е нито в компетенциите, нито в правомощията нищо не означава. Похвално е, че някой го е направил, но другите не могат да бъдат обвинявани, че не са. А СО и РИО досега си подмятаха топката, пък сега взеха да прехвърлят и на други. Скоро и учителите ще излезнат виновни, че не следят родителите от къде излизат сутрин и къде отиват на работа...

# 56
  • София
  • Мнения: 4 560
Ама това, че е създадено нещо, постфактум, от СО с цел да си замазват глупостите и вменяват някакви задължения и отговорности на хора, на които това не им е нито в компетенциите, нито в правомощията нищо не означава. Похвално е, че някой го е направил, но другите не могат да бъдат обвинявани, че не са. А СО и РИО досега си подмятаха топката, пък сега взеха да прехвърлят и на други. Скоро и учителите ще излезнат виновни, че не следят родителите от къде излизат сутрин и къде отиват на работа...
Много точно казано.
Не може учителите да се правят на пъдари. Все едно са им малко бумащините и другите глупости, които им спускат отгоре.
СО само простотии твори, не поема никаква отговорност и само гледа накъде да прехвърли горещия картоф.

# 57
  • Мнения: 6
Никой ли няма впечатления от 145-то ОУ в Младост и сдружение "Чарлз Дикенс"?

# 58
  • София
  • Мнения: 3 290
Предполагам в темата за училищата в Младост ще има отзиви. В същия подфорум е.

# 59
  • София
  • Мнения: 4 035
Никой ли няма впечатления от 145-то ОУ в Младост и сдружение "Чарлз Дикенс"?

Не е подходящата тема за този въпрос, има конкретна тема и за 145то ОУ, и за сдръжение Шилер, и за сдружение Чарлз Дикенз, има и 4та тема за училищата в Младост. Там ще получите по-конкретни и адекватни отговори на тези питания.

Общи условия

Активация на акаунт