ДНК тест за потекло

  • 35 643
  • 179
  •   1
Отговори
# 30
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 432
Тестовете, които се правят в МД, са за генетични аномалии, генетично предавани болести, предразположености и пр. Доколкото знам, тези тестове са кръвни.

Тестовете за произход, доказване на роднинство и пр. се правят чрез изследване на друг тип генетичен материал - май слюнка.

От това, което превеждах, съдя, че човек сам си взима проба чрез комплект, който му изпращат, след като заплати цената на искания тест, след което само-взетата проба се изпраща в лабораторията (в САЩ например) и след някакъв период, човек получава резултатите.

Дали ще са такива, каквито очакваме? Дали няма да има разочарование? Това никой не знай, защото не вярвам сумати народ да се втурне да си угоди на тая глезотия. Laughing

(Аз например, въпреки любопитството си, ще се въздържа, защото няма как да отделя тези пари, а пък и подозирам, че нищо интересно няма да науча, нали съм тъмен балкански субект).

# 31
  • Мнения: 17 546
Това да не е някакъв... генеалогичен ли се казва, тест? Не е кръвен тест, така ли?

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 14 841
Цитат
Кои гени ще се изследват, какво ще се търси в тях ?!?

Принципно се изследват различни видове мутации в гените-точкови, делеции и прочее, от там се доказват видове генетични заболявания .
И аз не съм твърде наясно, но определено не се търсят мутации, причиняващи болести, а се сравняват такива части от ДНК ("маркери"), за които е установено, че са характерни за хората с определен произход, раса и пр. Нямам никаква представа на кои хромозоми, в кои гени и т.н. се намират, вероятно е различно. Конкретно за произход по чисто мъжка линия поколения назад се изследват места на У-хромозомата, а по чисто женска - тези в митохондриалната ДНК. Подобно ще да е на тестовете за установяване на бащинство, предполагам, но при бащинството маркерите ще са от силно вариращите между хората (за да могат да "посочат" един конкретен човек), а тези за по-далечно потекло ще са от по-слабо вариращите между хората и по-слабо променящи се с поколенията. Другият вариант, предполагам, е при бащинството да са просто повече на брой - за да образуват уникална комбинация. Предполагам, че става дума дори за места, които не спадат към "функциониращите" места от гените - нали се казва, че само 2 на сто от цялата ни ДНК кодира функциониращи белтъци. Не съм твърде в час, де.

Със сигурност разликата не ще да е в материала - дали ще е кръв, или слюнка. И двете си съдържат клетки с пълната ДНК. Разликата ще е в това, кое място от самата ДНК се изследва.

# 33
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 432
Това да не е някакъв... генеалогичен ли се казва, тест? Не е кръвен тест, така ли?
Еми да, май не е. Материалите се изследват в лабораториите, където се изследва материал за доказване на бащинство/роднинство.

То въобще дали „тестове“ е правилния термин се зачудих и се сепнах в мисълта си. hahaha

Ето тук цитирам инфо от единия сайт:

„Резултатите от всички тестове, при които пробите са взети от устата с изпратените от нас дакронови тампони, могат да се изтеглят от страницата ни след максимум 8 работни дни, считано от първия ден след получаване на пробите в АМГЕНЛАБ-София. Резултатите от всички тестове, при които клиентът е предоставил поне един предмет за извличане на ДНК, ще са готови след максимум 12 работни дни. При пренаталните тестове (неинвазивен тест, амниоцинтеза или хорионбиопсия от бременни) резултатът ще е готов до 15 работни дни. ДНК тестовете за доказване на биологично родство при липсващ родител и тестовете, използване на Y-хромозомата или митохондриалната ДНК, както и всички тестовете за доказване на географско потекло, се извършват за около 20-25 работни дни.“

# 34
  • Мнения: 615
Има хора в България уж с родители и роднини от бялата раса, но те самите притежават черти от негроидната или монголоидната раса...

Та в този случай, любопитството е разбираемо !

Евентуалното разочарование или успокоение от резултатите са неизбежни и търсени !

# 35
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 432
Ето тук има подробности за тестовете за потекло (матрял за които се взима с тампон).

Това е от сайта на другата лаборатория, където тестът струва 400 лв.

# 36
  • София
  • Мнения: 10 825
Преди няколко години когато NG правиха своя проект мислех да се тетвам и... докато се накумя ми мина ентусиазмът.
200 лв. не  е висока цена и бих го похарчила за това. Ще чакам подробности от авторката след като си направи теста. Ще се радвам да сподели доколко конкретен е или е твърде обобщен и мъгляв

# 37
  • Мнения: 7 005
Тук въобще не става дума за болести. Идеята е да видиш произход по-скоро в смисъл на географски произход.

Някаква родствена връзка явно може да се намери, ако роднината и той си е правил същия тест и е в същата база с данни.  newsm78

Не се прави в България. Купуваш комплекта, после го пращаш обратно нейде из Европа и след 6 седмици получаваш резултатите по имейл. Сега се сетих защо не го направих - не бях сигурна дали ще стигне с нашата умряла поща. Crazy

# 38
  • Мнения: 17 546
Сега се сетих защо не го направих - не бях сигурна дали ще стигне с нашата умряла поща. Crazy
Е, то има пращане с приоритет. Плащаш 3 лв повече, ама стига.

# 39
  • Мнения: 7 005
Да де, с такова пращане с приоритет България-Финландия - 36 дни, от които 2 седмици седя в Милано.
Вярно, стигна, ама... Rolling Eyes

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
ИмАл си бол пари - дал си. Щом за задоволяване на любопитството човек е готов да се изръси толкова пари, негова си работа. само не размирам каква е ползата от цялото това упражнение. За фирмата ползата е очевидна, но за клиента?

# 41
  • Мнения: 4 275
Ти ди го написала в отговора си - задоволяване на любопотсто  Laughing До тук сме три мераклийки  Laughing
Бижу, точно генеалогичен тест се нарича май...

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Баси любопитството за 200 лева! Толкова ли не можете за нещо по-смислено да ги дадете тези пари?

# 43
  • София
  • Мнения: 16 217
По това време от седмицата само за бира ми идва наум.

# 44
  • Мнения: 4 275
Баси любопитството за 200 лева! Толкова ли не можете за нещо по-смислено да ги дадете тези пари?

Добре де, освен любопитството имам и друга причина, но не искам да я обявявам във форума  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт