СЕДМИ клас - 1 - Началото

  • 83 808
  • 742
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 909
Може би защото Алеко Константинов с твърде много детайли е описал нещата и на децата им става скучно, нямам друго обяснение  newsm78

# 31
  • София
  • Мнения: 11 996
Много са им далечни тези произведения на днешните деца. Самият контекст, в който са писани им е далечен.
И дъщеря ми не е почнала да чете, а от училище са им дали да правят преразкази по повечето от произведенията ooooh!

# 32
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Ники чете (прочел е "Немили-недраги", "Една българка" и "Бай Ганьо"), но на мен ми се струва, че чете бавно. Той по принцип на ден чете без проблем и по 150-200 стр (особено ако е фентъзи)., а сега обяснението му за бавното четене е че чете по-задълбочено Simple Smile. Колко задълбочено, ще видим като почне учебната година. За отпуската по принцип планираме да направим един тур изцяло с литературна насоченост, за да почувства духа на епохата. Ходили сме на повечето места и преди, но сега мисля, че целенасочено ще му бъде много по-интересно: Шипка, Сопот, Калофер, Копривщица, Челопеч. Иначе не споделям, че контекстът на произведенията е много далеч от децата - имат основата на историческата обосновка от часовете по история досега. Но пък не знам до колко са зрели (поне моето дете де), за да оцени таланта на Вазов или Ботев, но все от някъде трябва да се почне.

Лулу, докладвай как е Теди.

# 33
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Manzhelka, добре е. Но вече й е много топло с тази шина. В петък свалиха конците, всичко е ок засега. Идващия петък ще махат шината окончателно. Надявам се да не се наложи още да я носи, че от неделя сме на море. Раздвижването ще бъде с упражнения, изготвени специално за във вода.
Много хубава програма сте си подредили, супер!  Peace Теди вчера прочете "По жътва" и удари ред сълзи. По стечение точно вчера бе ритуалната жътва в селото, където ни е къщата. Миналата година и тя присъства, тази не можа. Но брат й е бил един от участниците. Много е интересно, защото вадят от местния музей експонати, обличат носии, пеят жътварски песни от района, после обработват житото. Голям празник става. Това е единственото място в България, където може да се види този ритуал. И точно вчера взе, че зачете Елин Пелин. И реееев! Crazy

# 34
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Лулу, много се радвам, че девойката бързо се възстановява! Пожелавам ви и да си изкарате страхотно на морето - ние вчера сефтосахме първия плаж (не бяхме стъпвали на пясъка от две години, а живеем на по- малко от километър от морето). Това, което разказваш за жътвата е много интересно. Ако имаш снимков материал и си готова да споделиш, давай. Моето дете е виждало сърп и паламарка само в етнографските музеи, а сноп жито - само по сурвакници. Но да участваш във възстановка, сигурно е страхотно! И аз бих се включила с кеф.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 058
Лулу, предгърдка на емоционалното дете  Hug Чудесно, че така бързо се възстановява.

Мишо прочете "Немили-недраги", сега е подхванал "Бай Ганьо". От начало каза, че очаквал да е нещо смешно, но то било "тъпо" /това е изчерпателно определение за всичко, което не засяга игри за таблет или  футболисти/  Crazy Но започнахме с него да обсъждаме прочетеното, уговорихме се, че това е събирателен образ на различни черти, характерни за бг-характер и народопсихология и може да се опитва да ги открива сред свои познати. И видях проблясъка в очите, засипа с примери за познати и роднини  Mr. Green Казах му, че може и себе си да открие някъде, в някоя глава, а дори (!) и мен  Mr. Green Сега ме търси, ама дали ще посмее да ме посочи..ще видим  Mr. Green
После по план следва "До Чикаго и назад" - стискам зъби да успее да го дочете, тези тийнове като видят описание, по-дълго от 3 изречения и загубват интерес  Confused лошото е, че и аз съм станала нетърпелива към подобен род четиво, все гледам действието на книгата да е динамично, да се "случва нещо", а дълги описателни абзаци ги минавам диагонално  Embarassed Така де, живеем динамично и забързано, около нас тече информация всякаква, а някой да ми описва статуетката над камината на три страници ми се струва огромна загуба на време и ресурс, който може да се оползотвори по-полезно - в действие  Blush
Весело изкарване на всички морски и отпускарски. Ние, както обикновено, нямаме още планове за море, но щерката е на тренировки до края на юли, така че...има време да измислим нещо за август

# 36
  • Мнения: 169
Здравейте, мили майки! Малко ви изпуснах, ама бяхме в Гърция една седмица, а там нямаше интернет Rolling Eyes, пък и трябваше да наваксам с работата преди почивката, а после- след почивката...абе направо си ви изгубих, дано ми простите Embarassed!
Важното е, че сега съм тук и ни честитя новата тема.
Относно книгите и моята не ги е почвала, въпреки, че през годината прочете ,,Бай Ганьо" и два пъти дори ,,Една българка", също така е чела и ,,По жътва", както и епопеята, ама се надявах всичко това да го препрочете поне по още веднъж +останалото(колко съм лоша hahaha) . С помагала и учене не се занимава засега, но пък и не мисля да я натискам, нека си почине, че от есента....
Абе, още малко и нашата започва. Исках да ви попитам за какво служат тези седмокласни справочници и мислите ли да купувате?

# 37
  • Мнения: 21 455
Исках да ви попитам за какво служат тези седмокласни справочници и мислите ли да купувате?
За нищо. Цялата необходима информация можеш да намериш в нета - МОН, РУО, форума, страниците на училищата, сайтове на школи....
Един съвет. Посетете страницата на вашето РУО и си свалете статистиките на успеваемостта и справките
за минималния и максималния бал по паралелки след първо и второ класиране ( което се очаква да излезе на четвърти юли). Ще ви бъдат много полезни догодина, а не се знае докога ще останат там, където са качени.

# 38
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Manzhelka, ще покажа снимки разбира се - само да се доберем до селото.

# 39
  • Мнения: 7 106
Здравейте,
приемате ли нови попълнения бъдещи седмокласници  Grinning?
С някои се познаваме лично, с други по "физиономия" от други теми, общо взето светът е малък  bouquet. Чета ви редовно от доста години, но този седми клас започна да тресе и мен, та рекох и да попиша малко със съмишленици.
Щерка Ева завърши с една петица по Домашна техника, не знам на базата на какво е оценена, тъй като през зимния сезон направиха един свещник и играха основно на телефоните в часа, а откакто се затопли учителят ги пуска на двора да се мотаят. Явно не е била достатъчно активна в тези занимания за 6-ца  Mr. Green. Като изключим тази несправедливост съм доволна, въпреки че втория срок мързела вземаше превес на моменти и се налагаше да се подканяме с бъклица и дрян.
Моята прочете Немили-недраги и в момента чете Бай Ганьо по моя препоръка, не им е дадена по списък както и До Чикаго и назад. Но и нея ще прочете.

# 40
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Здравей Зори Hug!
Много се радвам, че се включи в темата...ще си споделяме седмокласните неволи. Рони нищо не е прочела до момента Mr. Green, на гости е при бабите във Видин и по цял ден се мотае Wink.

# 41
  • Мнения: 553
Лулу, радвам се че Теди се възстановява така добре. Пък този ритуал за който разказваш е супер.  Приемат ли зрители? Manzhelka за пореден път се възхищавам на изобретателността ти. Май не само доброто училище, но и главно ти си причината за всестранното развитие на Ники и страстта с която се хвърля в нещата. Респект!
При нас Ива прочете Немили-недраги и сега мъчи Бай Ганьо. Хич не и харесва, не намира никакъв хумор, ядосва се, чак и обидена се чувства. Ваканцията си върви, направихме първия в живота на децата къмпинг, посрещнахме джулая, над мелнишките лозя.

# 42
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
За съжаление не открих много снимки от тазгодишната жътва. Само това от местния вестник.
http://stmost.info/obshtestvo/obshtestvo/4813-praznik-na-zhatvat … -v-siva-reka.html
Но не са публикували много снимки от самата жътва и вършитбата след това. Има във фб профила на селото клипчета, но нещо не успявам да ги копирам. Ще видя като отидем на място какви снимки и видео е направила майка ми.
 

# 43
  • Мнения: 822
Момичетата, да имате отзиви и наблюдения върху 134 СОУ прогимназиален и гимназиален етап?

# 44
  • Мнения: 822
Пак аз ще побутна темата..., след като си зададох въпроса за  134 СОУ  и в темата за седми клас и то точно преди да излезе второ класиране, проследих събитията и коментарите... големи и горещи страсти:)
Вие и децата мислихте ли вече , кои са най-желаните училища, мисля че ако имат поставена цел ще са мотивирани да положат усилия, като се надявам те да бъдат възнаградени и догодина да има много щастливи и горди майки! Чудя се доколко обаче в тази възраст децата са наясно с техните желания, с това какво ще правят после и по принцип, дали искат испанската или просто тя е модерна сега ?!
При нас желанията са ясни, младежа твърдо си иска СМГ, хем му е познато, хем е мотивиран от самите си учители да остане там след заветния седми клас, хем ще върви по пътеката на брат си:).

Общи условия

Активация на акаунт