секцио-пълна или местна упойка

  • 10 695
  • 81
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 768
Пълната упойка е по-опасна от местната. Аз лично много трудно бих се решила на пълна. Тя и по-принцип все по-рядко се практикува.

# 46
  • Мнения: 2 471
При мене започнаха със спинална, но не бяха изчислили височина/ръст и упойката ми обезчустви само краката. Та, когато ми отвориха корема - усетих всичко. Продължиха с пълна. На веднъж пробвах и от двете. Аз съм за пълна.

# 47
  • Мнения: 962
A tazi ob6ta upoika kade se slaga,ne e li pak vav grabnaka?  newsm78

# 48
  • Мнения: 660
Два пъти съм била под пълна упойка за абразио ида съм жива и здрава толкова бързо излизам от нея-вторият път акушерката ме търсеше с термометъра,а аз бях в кафето на болницата.Зависи от организма!

Искам само да уточня, че може да става дума за различни неща, когато говорим за обща анестезия -  маскова венозна - повърхностно приспиване, при което се губи съзнание и чувствителност, но се запазват почти интактни основните жизнени функции. Може спокойно да се води само с един медикамент (хипнотикът), събуждането е много бързо /напоследък почти навсякъде работят с Диприван, но дори и с Дормикум или Тиопентал ефектът е подобен; навремето работеха масово с Кеталар при подобен род манипулации, но напоследък се избягва заради кошмарните съновидения/, организмът се чисти бързо от медикамента, дишането в повечето случаи не се потиска по време на самата манипулация и при събуждане няма нужда от специално възстановяване. Този вид анестезия се използва за кратки хирургични интервенции, при които не е необходима релаксация на мускулатурата и за абразио аз също бих избрала нея.
При секцио (тъй като е коремна операция с малко по-различна специфика) се използва друг вид обща анестезия - ендотрахеална. Необходима е не само дълбока хипноза и дълбоко ниво на обезчувствяване, но също така и много добра релаксация на мускулатурата. Следователно се смесват минимум три/четири медикамента - хипнотикът /като обикновено се започва с венозен, а по-късно анестезиологът може да прецени и да мине на инхалаторен/, мускулен релаксант (което пък директно потиска дишането и се налага изкуствено обдишване през ендотрахеална тръба) и задължително някакъв опиат (най-често се използва Фентанил, но някои работят и с Лидол или Морфин). В зависимост от вида и количеството погълнат опиат се проявяват и някои от следоперативните ефекти като замаяност, отпадналост, гадене, главоболие; а това, доколко боли гърлото зависи от това, доколко са ви умерили размера на тръбата и как лигавицата на белия дроб е понесла анестетичния газ. От нея затова се и излиза по-трудно, тъй като чистенето от медикаментите става за по-дълго време, за различен период за всеки медикамент и през различни изходни пътища.
Наистина много зависи и от организма и неговото моментно състояние, и от изкуството на анестезиолога (тези неща не могат да се учат по книга, както художникът не се учи да рисува по учебници).

# 49
  • Мнения: 660
A tazi ob6ta upoika kade se slaga,ne e li pak vav grabnaka?  newsm78

Не е през гръбнака. Днес увода всички го правят с венозно приспивателно, което се въвежда в организма през абоката в ръката. Другият метод - приспиване посредством вдишване на газ, в наши дни се прилага вече само при бебета и много малки деца.

# 50
Спинална, много съм доволна.

# 51
  • Мнения: 962
biboshka  blagodarq ti za cennata informaciq,ot tova koeto kazva6 razbiram,4e nai dobre e ob6ta upoika venozno,taka li?  newsm78

# 52
  • Мнения: 7 186
Аз предпочитам пълната анестезия, с такава и бях, по принцип не съм привърженик на спиналната.

# 53
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ами аз все от собствен опит мога да говоря и за двете. Първото ми секцио беше с пълна, а второто със спинална. Аз определено се чувствах по-добре, по отношение на упойката, с пълната. Не знам от медицинска гледна точка защо се смята, че тя е по-опасна, но нито за събуждането, нито за болката е по-лоша. Всъщност болката след преминаването на упойката зависи от това как те обезболяват. Иначе аз от спиналната изобщо не съм очарована, но има голямо значение и конкретния организъм.
И моите раждания бяха така и аз се чувствах по-добре след пълната упойка. Но по-безобидна е спиналната- и за бебето, и за майката. Ако трябва да избирам ще предпочета спиналната.

# 54
  • Мнения: 660
biboshka  blagodarq ti za cennata informaciq,ot tova koeto kazva6 razbiram,4e nai dobre e ob6ta upoika venozno,taka li?  newsm78

Не, аз лично не намирам общата за по-добра при секцио - виж постинга ми на 1-ва стр. Според мен тя трябва да се прилага само в спешни ситуации (липса на време или техническа възможност за поставяне на спинална).
Казвам, че ако избереш обща, ще ти сложат венозно приспивателното и дотам ще ти бъдат спомените. Следващият спомен е събуждане с една тръба в устата, която махат веднага щом се убедят, че можеш вече да дишаш сама. Въпреки че в този период на излизане от анестезията пациентите са в съзнание и са контактни, понякога по-късно някои от тях губят спомените си за тези моменти /от лекарствата е/.

# 55
  • Мнения: 5 370
Много внимателно прочетох последния постинг на Бибошка-за спомените-и искам да я попитам нещо-ако може.
Спомням си, че когато ме събудиха,  докторът ми ме накара да му каза последните цифри от ГСМ- ама на мъжото-това за проба ли го е правил? В смисъл, дали съм адекватна?
По отношение на темата-пълна упойка, нямам база за сравнение, но с изключение на болката при кашляне долу, другото си беше много поносимо.
БИБОШКА-виждам, че разбираш-може ли после да ти задам 2-3 въпроса на лични?
Благодаря.

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 19:14 от ЧЕРВЕНАТА SHARK-ЧИЦА!!!

# 56
  • Мнения: 4 806
когато ме подготвяха в болницата за евентуално секцио и подписвах разните му там документи, аз избрах пълна упойка. Родих си нормално, просто беба тръгна в нощта преди насроченото евентуално секцио.
Аргументите ми за избора бяха тези, че аз самата трудно ще понеса присъствието на самата операция. Ужасяваше ме мисълта за звука на инструментите. Тогава, обаче идея си нямах по въпроса за разликите между пълната и спиналната упойка. Към днешна дата: пак бих избрала естественото раждане. Ако се наложи да се прави секцио - сигурно ще е по спешност пак ще е с пълна упойка. За съжаление засега подобни мисли не са актуални за мен.

# 57
  • Мнения: 660

Спомням си, че докторът ми ме накара да му каза последните цифри от ГСМ- а ма на мъжото-това за проба ли го е правил? В смисъл, дали съм адекватна?

Ми-и  newsm78 - ако не е набрал тутакси номера да си поръча бутилка Уиски ( hahaha), най-вероятно го е направил за проба - всеки лекар си измисля свои прийоми за този тест. На мен ми стига да си каже името (ориентация за личност) и годините (ориентация за време) и да си изплези езика (дали не са засегнати някои нерви); във всеки случй има смисъл да се проверява чрез информация, която предварително е известна на лекаря - иначе как ще разбере, дали се ориентираш правилно? Може да питаш, разбира се, но все пак не претендирам да знам всичко. Ако мога, ще помогна с каквото мога.

# 58
  • Мнения: 46 602
Мен нищо не са ме питали при излизането от пълна упойка, родих при същия лекар ( на ЧЕРВЕНАТА SHARK-ЧИЦА)  Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 1 942
biboshka  blagodarq ti za cennata informaciq,ot tova koeto kazva6 razbiram,4e nai dobre e ob6ta upoika venozno,taka li?  newsm78

Не, аз лично не намирам общата за по-добра при секцио - виж постинга ми на 1-ва стр. Според мен тя трябва да се прилага само в спешни ситуации (липса на време или техническа възможност за поставяне на спинална).
Казвам, че ако избереш обща, ще ти сложат венозно приспивателното и дотам ще ти бъдат спомените. Следващият спомен е събуждане с една тръба в устата, която махат веднага щом се убедят, че можеш вече да дишаш сама. Въпреки че в този период на излизане от анестезията пациентите са в съзнание и са контактни, понякога по-късно някои от тях губят спомените си за тези моменти /от лекарствата е/.

Ами не е така. Събудих се в интензивното /всички след секцио изкарват един ден там/. Бях свежа, отпочинала и нямаше никакви тръби. После ми дадоха стрепсилс да не ми драще на гърлото и всичко беше ОК.

Общи условия

Активация на акаунт