секцио-пълна или местна упойка

  • 10 677
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 69
Здравейте майки-многознайки Simple Smile,
Обръщам се към вас за един съвет. Предстои ми второ раждане и поради физиологията ми ще трябва пак да раждам секцио. Първият път раждах с пълна упойка преди 1,7 месеца. Сега обаче се замислям за плюсовете и минусите на местната упойка. При пълната стресът от силната болка, която усетих като се събудих беше непоносим, едва успявах да дишам и много ме болеше. Чудя се какво е усещането при другата упойка, дали постепенно болката и усещането за нея се засилват или пак така внезапно те връхлитат. Иначе от лекарят съм много доволна и ако пълната упойка не е по-вредна от местната ще предпочета да заложа на вече изпробваното, но ако възстановяването и натоварването върху организма са по-по- леки ще мисля за друг вариант.
Предварително благодаря за споделения опит и мненията ви!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Спиналната според мен е по-добрия вариант. Не натоварва толкова сърцето, по-добре е и за бебето. Пуска постепенно и няма някакви ужасни болки. В съзнание си и си виждаш бебето. Аз съм много доволна, че си избрах таква упойка, момичетата с  пълна изглеждаха доста по зле при събуждането.

# 2
  • Мнения: 69
Аз родих втория път секцио по спешност . Сложиха ми спинална упойка и съм много доволна , мен лично ме е страх от пълната ,нямаше силни болки , даже не исках да ми слагат обезболяващи , защото повече  ме болеше мускулната инжекция. Предимствата на спиналната според мен:
1- не се появява болката изведнъж
2-чуваш всичко / за мен е предимство/, после ми бяха сбъркали епикризата и пишеше , че съм родила момче, ако не бях в съзнание , щях да се побъркам сигурно.
3- виждаш си бебето веднага
Каквото и да  избереш - УСПЕХ и живо и здраво бебче!  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 613
Спиналната според мен е по-добрия вариант. Не натоварва толкова сърцето, по-добре е и за бебето. Пуска постепенно и няма някакви ужасни болки. В съзнание си и си виждаш бебето.

Tова е и моето мнение  Peace

# 4
  • Мнения: 670
Спинална

# 5
  • София
  • Мнения: 676
Ами аз все от собствен опит мога да говоря и за двете. Първото ми секцио беше с пълна, а второто със спинална. Аз определено се чувствах по-добре, по отношение на упойката, с пълната. Не знам от медицинска гледна точка защо се смята, че тя е по-опасна, но нито за събуждането, нито за болката е по-лоша. Всъщност болката след преминаването на упойката зависи от това как те обезболяват. Иначе аз от спиналната изобщо не съм очарована, но има голямо значение и конкретния организъм.

# 6
  • София
  • Мнения: 676
И още един съвет от мен, който всъщност е нещо което ми каза анестезиолога - не чакай напълно да те отпусне упойката, а когато започнеш да усещаш болка, искай да ти сложат успокоителното. Защото тогава болката се овладявала по-лесно

# 7
  • Мнения: 14 654
на мен не са ми предоставяли избор за вида на упойката-беше спинална и изобщо не е най-приятното нещо на света,но щом лекарите предпочитат нея-значи има причини

# 8
  • Мнения: 660
Не знам от медицинска гледна точка защо се смята, че тя е по-опасна, но нито за събуждането, нито за болката е по-лоша. Всъщност болката след преминаването на упойката зависи от това как те обезболяват. Иначе аз от спиналната изобщо не съм очарована, но има голямо значение и конкретния организъм.

Ако опра до подобен избор, аз лично за себе си не бих ибрала обща анестезия.Медикаментите, с които те приспиват (независимо дали става дума за венозна или инхалаторна анестезия), преминават плацентарната бариера и терапевтичната за теб доза за бебето е свръхдоза, затова трябва да го извадят много бързо (за около 5-7 мин), а това „бързо” е ограничено – докато те интубират и стабилизират достатъчно, за да може да се започне разрез, докато те почистят и покрият – минава време (когато никой не бърза се прави за около 20 мин), през което и те са под стрес, че трябва да работят бързо. Наситеното с упойка бебе освен, че е леко замаяно, може и да не успее да продиша достатъчно навреме и да започнат с него драстични процедури, за да започне да диша. Ти ще ги проспиш, естествено, и никой нищо няма да ти обяснява после.
Освен това медикаментите за обща анестезия се разпределят в различна степен във всички тъкани на организма и след това, в зависимост от тъканта, с различна скорост се елиминират - от часове до дни. Т.е. ако мастната ти тъкан е склонна да поеме по-голямо количество, рискуваш след това още няколко дни да храниш бебето си с остатъци (ако кърмиш).Те са минимални, разбира се, но защо да ги има? От хемодинамична гледна точка не е по-стабилна - т.е. ако пациентката е предразположена към хипотонична реакция, че се получи и при пълната. При пълната има повече случаи на следоперативно гадене и повръщане и главоболие, а ако са предозирали релаксанта - и остатъчна слабост на мускулатурата.
При спиналната няма какво толкова да се обърка (т.е. всички тези митове за грандиозни главоболия и трайни парализи са митове). Главоболието се предотвратява с прием на течности. Практически безвредна е за бебето, т.к. медикаментът се въвежда в ликвора, а не в кръвта, и докато премине в кръвта на майката, бебето отдавна е извадено. Риск да попадне в кръвта, вместо в ликвора, се получава понякога (рядко, зависи колко е кадърен анестезиологът) при епидуралната пункция, при спиналната просто няма как, освен ако е далтонист!! Най-неприятният риск е да не достигне достатъчно високо ниво, т.е. да хване краката, но участъкът от корема, където ще режат, да не е обезболен. Е, тогава винаги могат бързо да те приспят, но т.к. вече си измита, покрита (и срязана), имат време да извадят бебето, преди да е стигнало нещо до него.

# 9
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Аз нямам опит със спиналана упойка, но първото ми раждане както и при теб беше с пълна. Та този път изрично искам спинална мисля, че това е по-добър вариант. Поне за мен пълната упойка ми донесе много главоболия с кашлица от тръбата и ред други щуротии, та сега не ща и да чуя за пълна.

# 10
  • Мнения: 588
Пълна  Peace
Не ти хакват в гръбначния стълб игла, само във вената на ръката ти я слагат, а пък ако ти вече имаш абокат там, още по - лесно:)
Не чувстваш как те режат и дърпат, за мен беше много натоварващо точно това.

# 11
  • Мнения: 4 978
Спиналната според мен е по-добрия вариант. Не натоварва толкова сърцето, по-добре е и за бебето. Пуска постепенно и няма някакви ужасни болки. В съзнание си и си виждаш бебето. Аз съм много доволна, че си избрах таква упойка, момичетата с  пълна изглеждаха доста по зле при събуждането.

 Peace

# 12
  • Мнения: 5 877
Бях със спинална (секцио по спешност), много съм доволна от упойката. Не си напълно безчувствен по време на раждането, но не боли (усещаш по-скоро леко дърпане, не е гадно  newsm78). Чуваш какво се говори и най-важното - виждаш детето (дават ти да си го целунеш, преди да го отнесат за миене и пр.). От самото секцио естествено нищо не виждаш, има едно перденце през корема.

ПРеди това за "нормалното" раждане ми бяха сложили някаква венозна упойка,супергадна беше - главата ми се моташе, не знаех на кой свят съм. Или коя съм, не можех да реагирам нормално, а пак си болеше и то зверски. Абсолютно се родих с тази спинална упойка.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 810
Спинална! Peace
Аз се чувствах страшно готино, от факра че бях будна и знаех във всеки момент какво става, освен това си разказвахем вицове с анестезиолога  Crazy

# 14
  • Мнения: 596
При мен нямаше избор, упойката ми беше спинална при секцио по спешност. Незнам нищо за пълната упойка , но ако можех тогава да избирам , може би пак бих избрала спиналната. След операцията нямаше никаква болка, излиза се постепенно от упойката, доката ти си постоянно в съзнание. Разбира се в началото по време на операцията макар и местна, упойката действа малко замайващо, все едно на си на 2- водки. Усещането не е неприятно, напротив, много отпускащо ( след 8 часа родилни болки наистина оцених това облекчение). Не съм имала никакви оплаквания след това, излизането от нея или в последствие. Единственото нещо беше, че за месец , месец и половина имах някаква тъпа болка в гръбнака , но слава богу и това отмина. Леко раждане ти желая Simple Smile

# 15
  • Мнения: 4 189
Аз родих преди по-малко от 10 дена. Спинална с морфин. Болка почти нямаше. Раздвижването беше много леко. Нямаше странични реакции след упойката. За разлика от първото ми секцио, което беше също със спинална. Но 10 дена имах ужасно главоболие. Първото ставане беше кошмар. Не бих избрала пълна упойка. При спиналната тялото ти се затопля и не усещаш почти нищо. Не виждаш какво ти правят, заради преградата пред теб. А 5-10 мин след началото на операцията си виждаш бебето.

Не се притеснявай. Ти имаш още време до раждането.

# 16
  • Мнения: X
Спинална! Peace

Пълна  Peace
Не ти хакват в гръбначния стълб игла, само във вената на ръката ти я слагат, а пък ако ти вече имаш абокат там, още по - лесно:)
Не чувстваш как те режат и дърпат, за мен беше много натоварващо точно това.

Да ти "хакнат" в гръбначния стълб игла за спинална е по-безболезнено от "хакване" във вената или абоката. повярвай ми. И не усещаш как те режат Wink

# 17
  • Мнения: 7 640
Пълна  Peace
Не ти хакват в гръбначния стълб игла, само във вената на ръката ти я слагат, а пък ако ти вече имаш абокат там, още по - лесно:)
Не чувстваш как те режат и дърпат, за мен беше много натоварващо точно това.
ама ти хакват тръба в гърлото, а рисковете за плада при пълна- не благодаря!

# 18
  • Мнения: 46 565
Аз не бих могла да понеса да съм в съзнание и да знам, че ми е отворен корема, затова избрах пълна, който може- спиналната е идеален вариант  Peace

# 19
  • Мнения: 5 103
Мене ме оперираха със спинална, и ми беше много добре, само където ме бяха наплашили за непоносимите болки такива нямаше поне при мене де.

# 20
  • Мнения: 163
Аз си избрах с пълна упойка защото не мога да издържа психически да не си усещам краката мисля че мога да полудея и съм много доволна от тази упойка     така че по добре да ти отговори някоя мама която е раждала и по двата начина за да може да ти каже разликата защото иначе всеки ще ти казва как е било при него без да е изпитал другият вариант ЛЕКО И БЕЗПРОБЛЕМНО РАЖДАНЕ

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Аз бях със спинална, много съм доволна. Беше ме страх, че няма да ме хване, че ще чувам всичко, чудех се как ще издържа като знам какво ми правят в момента. Е, повярвай ми, в този момент нищо такова не ми дойде на акъла. Мислех само за бебето, особено след като ми го показаха. Болка нямаше, болеше чак на другия ден и то контракциите от свиването на матката. Гледах момичето до мен ,което беше с пълна упойка - определено по-трудно излезе и по-трудно се възстанови, но то и от организма си зависи. Успех, каквото и да решиш.

# 22
  • Мнения: 962
A moje li da se sloji epiruralna?  newsm78

# 23
  • Мнения: 292
Моята беше спинална плюс епидурална и за разлика от първия път се възстанових много по-бързо, чувствах се с пъти по-добре ... абе не подлежи на сравнение даже. Горещо го препоръчвам на всички!
Апропо няма местна упойка при секцио - винаги се прави с пълна упойка и интубиране, ако не е спинална.

# 24
  • Мнения: 1 949

Мисля, че може комбинирана - за да може след спирането на действието на спиналната да те обезболи епидуралната. Но болката не е "болка за умиране". На мен лично Профенид не ми действаше и се наложи на 2 пъти да търпя болката, докато мине достатъчно време, за да могат да ми сложат следващо обезболяващо. И ей ме на - жива и здрава  Peace

А по темата - аз не знам какво е да си под пълна упойка, но със спиналната си ми беше добре. Говориш си с анестезиолога. "Подслушваш" разговорите на докторите  Wink И най-важното - виждаш и чуваш малкото съкровище веднага  Hug

# 25
  • Мнения: 8 917
Пълна  Peace
Не ти хакват в гръбначния стълб игла, само във вената на ръката ти я слагат, а пък ако ти вече имаш абокат там, още по - лесно:)

Peace

# 26
  • Мнения: 1 555
Аз нямах избор, защото бях спешно секцио след 16 часа опити за нормално раждане и си спомням, че лекарката каза на анестезиологът, че нямам сили за да издържа спинална и затова ми сложиха пълна упойка , всъщност те ме държаха до последно в съзнание преди да ми я пуснат във вената, така че видях как ми мажат корема, и т.н. и вече когато бяха със скалпели в ръце тогава ми я пуснаха ! И мога само да кажа, че се чувствах прекрасно след като излязох от упойка, нито ме е боляла глава, нито усещах същинската болка от операцията !!!
Живот и здраве за второто бебе ще се позамисля дали да използвам друга упойка, защото едно от момичетата в стаята ни крещеше от болка в главата и се раздвижи най-късно от всички ни, а тя беше със спинална, но все пак всичко си е до организъм !!
Най-важното е ти и бебоче да сте добре   bouquet

# 27
  • Мнения: 5 877
За протокола - имала съм и пълна, за операция, не е бог знае какво.
Обаче за раждане е опасно и то точно защото преминава и в бебето, а това е много мощен медикамент. Опасно е.

# 28
  • Мнения: 3 447
Аз бях със спинална и съм ЗА нея Peace Не е толкова страшно и психарско рязането "на живо" Laughing Аз специално не усещах абсолютно нищо - нито рязане, нито дърпане. Ако не беше изревало бебето, нямаше и да разбера, че са ме срязали. Освен това двамата опериращи бяха достатъчно тактични да ми спестят медицинско-описателните реплики и си ги коментираха тихичко Simple Smile А и наистина в този момент мислиш само и единствено за бебето. Лично за мен по-натоварващо е да ме приспят, да не знам какво се случва в момента и да не мога да разбера веднага дали всичко с бебето е наред.

# 29
  • Мнения: 962
A tazi spinalna kak se slaga?Izvinqvam se no bihte li mi kazali kakvo sa vi pravili ot priemaneto vi v bolnicata za sekcio do kraq,mnogo vi molq .Poneje se pritesnqvam! Blagodarq vi! Embarassed

# 30
  • Мнения: 5 877
Ами сядаш, навеждаш се така, че гръбнакът ти да се извие като буквата С и се бие инжекцията. На фона на контракциите нищо не усетих, а много ме беше страх преди това.

# 31
  • Мнения: 3 447
A tazi spinalna kak se slaga?Izvinqvam se no bihte li mi kazali kakvo sa vi pravili ot priemaneto vi v bolnicata za sekcio do kraq,mnogo vi molq .Poneje se pritesnqvam! Blagodarq vi! Embarassed
Значи, като те приемат, те събличат по нощница. Следва бръснене, клизма, след това отиваш в предродилна, където ти слагат абокат и система; слагат ти и катетър; слушат тоновете. Това е около 1 час. След това влизаш в операционна, слагат ти упойката, както е описала Анда. Не е страшно. 

# 32
  • Мнения: 135
Аз съм за пълната, поради простата причина, че се ужасявам от това, че ще чувам лекарите, инструменти, т.н. Не съм имала големи болки след това и се възстанових доста бързо!

# 33
  • Мнения: 5 877
Ами не се чува нищо особено. Аз си говорех с анестезиолога, помолих го да ми каже нещо весело (до този момент раждането ми протичаше супергадно, лекарят се беше държал много зле, имаше опасност да изтърват и мен, и бебето). Анестезиологът не тръгна да ми разказва смешки (положението явно е било сериозно), ама ме погали по косата и някак си се успокоих. После ми говореше някакви обикновени неща, ама с тих глас, държеше ми ръката, абе добре, че беше този човек.

# 34
  • Мнения: 3 423
аз предпочетох спинална
признавам,че докато ми я слагаха съжалявах ,че не съм избрала пълна защото ме беше шубе ,защото в операционната беше адски студено и зъзнех а нетрябваше да шавам докато ми слагат упойката и в същото време ми бе трудно да седя извита като котка с огромния ми корем.но като почна да действа упойката ме обзе една приятна топлина и се отпуснах,анестезиолога и неговата сестра бяха невероятно мили и си бърбореха с мен а и веднага си видях бебчето.определено сега се радвам,че предпочетох спинална.
успех   bouquet

# 35
  • Мнения: 239
И ДВАТА ПЪТИ БЯХ С СПИНАЛНА, И СЪМ ДОВОЛНА ; ЗАДАВАШ ВЪПРОСИ НА ДОКТОРИТЕ НА МОМЕНТА. ВИЖДАШ СИ БЕБО ВЕДНАГА, ЧУВАШ КАК ИЗПЛАКВА, И ВЪЗТАНОВЯВАНЕТО Е ПО ЛЕСНО Peace newsm10 НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ . ПОЖЕЛАВАМТИ ЗДРАВО БЕБЕ

# 36
  • Мнения: 3 116
Аз раждах със спинална упойка Simple Smile

Нямаше проблеми по време на раждането, говорех си с докторите, видях си бебето 2 пъти веднага след раждането Simple Smile Излизането от упойката става постепенно. Не знам колко силна трябва да е болката от секцио, но при мен беше като много силна менструална болка и минах и без обезболяващи.

Оперирали са ме два пъти при пълна упойка и честно казано се моля да няма трети път. Излизането от пълна упойка е едно много неприятно усещане  Confused

 Heart Eyes

# 37
  • Мнения: 1 035
аз исках спинална,даже се бях настроила ,4е ще е таква,но в процеса на раждане опериращия ме лекар е преценил,4е ще е по-добре за мен да съм с пълна.  след като се събудих,ми беше адски студено,мн кашлях и от кашлицата ме болеше и операцията,но вси4ко мина долу-горе леко.  имаше моми4ета с нормално раждане,които виеха от болка, докато ги слушах се радвах ,4е аз съм за секцио.

# 38
  • Мнения: 1 942
Пълна  Peace
Не ти хакват в гръбначния стълб игла, само във вената на ръката ти я слагат, а пък ако ти вече имаш абокат там, още по - лесно:)
Не чувстваш как те режат и дърпат, за мен беше много натоварващо точно това.

Подкрепям с две ръце.

Поне аз се чуствах много добре сле пълната упойка. Момичето до мен имаше 3 дена главоболие от спиналната. Анестеоложката, която ми прави упойката ми е позната и каза, че тя не би си сложила спинална упойка "НИКОГАШ" Naughty Поговори с анестезиолози и лекари, всички тук сме лаици по темата.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 966
Спинална Peace

# 40
  • Мнения: 730
Твърдо за пълната,чувала съм много лоши неща за спиналната!!!

# 41
  • Мнения: 46 565
Твърдо за пълната,чувала съм много лоши неща за спиналната!!!

Къде можем да ги прочетем и ние?

# 42
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 551
И на мен ми предстои секцио исе чуда за спиналната.Два пъти съм била под пълна упойка за абразио ида съм жива и здрава толкова бързо излизам от нея-вторият път акушерката ме търсеше с термометъра,а аз бях в кафето на болницата.Зависи от организма!Леко раждане от мен!

# 43
  • Мнения: 36 047
мвстна!

# 44
  • Мнения: 468
Обща, особено, ако е планово секцио /има време за тестове и допълнителни изследвания/. Въведоха ме в анестезия в 9:10, обадих се на мъжа си в 10:10 часа. Нямаше гадене, повръщане, болка. След обяд поисках обезболяващо, защото започна да ме боли. По повод на друга операция ме бодоха 5 пъти в гръбнака и пак не ме обезболиха та се наложи обща анестезия.
Забравих да кажа, че в следствие на убожданията в гръбначния стълб си имам една постоянна болка, която се засилва при определени обстоятелства и 10 дни бях на системи заради непоносимо главоболие, следствие на опита за спинална анестезия.
Успех, независимо какво ще избереш!

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 17:19 от aneta lolova

# 45
  • Мнения: 768
Пълната упойка е по-опасна от местната. Аз лично много трудно бих се решила на пълна. Тя и по-принцип все по-рядко се практикува.

# 46
  • Мнения: 2 471
При мене започнаха със спинална, но не бяха изчислили височина/ръст и упойката ми обезчустви само краката. Та, когато ми отвориха корема - усетих всичко. Продължиха с пълна. На веднъж пробвах и от двете. Аз съм за пълна.

# 47
  • Мнения: 962
A tazi ob6ta upoika kade se slaga,ne e li pak vav grabnaka?  newsm78

# 48
  • Мнения: 660
Два пъти съм била под пълна упойка за абразио ида съм жива и здрава толкова бързо излизам от нея-вторият път акушерката ме търсеше с термометъра,а аз бях в кафето на болницата.Зависи от организма!

Искам само да уточня, че може да става дума за различни неща, когато говорим за обща анестезия -  маскова венозна - повърхностно приспиване, при което се губи съзнание и чувствителност, но се запазват почти интактни основните жизнени функции. Може спокойно да се води само с един медикамент (хипнотикът), събуждането е много бързо /напоследък почти навсякъде работят с Диприван, но дори и с Дормикум или Тиопентал ефектът е подобен; навремето работеха масово с Кеталар при подобен род манипулации, но напоследък се избягва заради кошмарните съновидения/, организмът се чисти бързо от медикамента, дишането в повечето случаи не се потиска по време на самата манипулация и при събуждане няма нужда от специално възстановяване. Този вид анестезия се използва за кратки хирургични интервенции, при които не е необходима релаксация на мускулатурата и за абразио аз също бих избрала нея.
При секцио (тъй като е коремна операция с малко по-различна специфика) се използва друг вид обща анестезия - ендотрахеална. Необходима е не само дълбока хипноза и дълбоко ниво на обезчувствяване, но също така и много добра релаксация на мускулатурата. Следователно се смесват минимум три/четири медикамента - хипнотикът /като обикновено се започва с венозен, а по-късно анестезиологът може да прецени и да мине на инхалаторен/, мускулен релаксант (което пък директно потиска дишането и се налага изкуствено обдишване през ендотрахеална тръба) и задължително някакъв опиат (най-често се използва Фентанил, но някои работят и с Лидол или Морфин). В зависимост от вида и количеството погълнат опиат се проявяват и някои от следоперативните ефекти като замаяност, отпадналост, гадене, главоболие; а това, доколко боли гърлото зависи от това, доколко са ви умерили размера на тръбата и как лигавицата на белия дроб е понесла анестетичния газ. От нея затова се и излиза по-трудно, тъй като чистенето от медикаментите става за по-дълго време, за различен период за всеки медикамент и през различни изходни пътища.
Наистина много зависи и от организма и неговото моментно състояние, и от изкуството на анестезиолога (тези неща не могат да се учат по книга, както художникът не се учи да рисува по учебници).

# 49
  • Мнения: 660
A tazi ob6ta upoika kade se slaga,ne e li pak vav grabnaka?  newsm78

Не е през гръбнака. Днес увода всички го правят с венозно приспивателно, което се въвежда в организма през абоката в ръката. Другият метод - приспиване посредством вдишване на газ, в наши дни се прилага вече само при бебета и много малки деца.

# 50
Спинална, много съм доволна.

# 51
  • Мнения: 962
biboshka  blagodarq ti za cennata informaciq,ot tova koeto kazva6 razbiram,4e nai dobre e ob6ta upoika venozno,taka li?  newsm78

# 52
  • Мнения: 7 186
Аз предпочитам пълната анестезия, с такава и бях, по принцип не съм привърженик на спиналната.

# 53
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ами аз все от собствен опит мога да говоря и за двете. Първото ми секцио беше с пълна, а второто със спинална. Аз определено се чувствах по-добре, по отношение на упойката, с пълната. Не знам от медицинска гледна точка защо се смята, че тя е по-опасна, но нито за събуждането, нито за болката е по-лоша. Всъщност болката след преминаването на упойката зависи от това как те обезболяват. Иначе аз от спиналната изобщо не съм очарована, но има голямо значение и конкретния организъм.
И моите раждания бяха така и аз се чувствах по-добре след пълната упойка. Но по-безобидна е спиналната- и за бебето, и за майката. Ако трябва да избирам ще предпочета спиналната.

# 54
  • Мнения: 660
biboshka  blagodarq ti za cennata informaciq,ot tova koeto kazva6 razbiram,4e nai dobre e ob6ta upoika venozno,taka li?  newsm78

Не, аз лично не намирам общата за по-добра при секцио - виж постинга ми на 1-ва стр. Според мен тя трябва да се прилага само в спешни ситуации (липса на време или техническа възможност за поставяне на спинална).
Казвам, че ако избереш обща, ще ти сложат венозно приспивателното и дотам ще ти бъдат спомените. Следващият спомен е събуждане с една тръба в устата, която махат веднага щом се убедят, че можеш вече да дишаш сама. Въпреки че в този период на излизане от анестезията пациентите са в съзнание и са контактни, понякога по-късно някои от тях губят спомените си за тези моменти /от лекарствата е/.

# 55
  • Мнения: 5 370
Много внимателно прочетох последния постинг на Бибошка-за спомените-и искам да я попитам нещо-ако може.
Спомням си, че когато ме събудиха,  докторът ми ме накара да му каза последните цифри от ГСМ- ама на мъжото-това за проба ли го е правил? В смисъл, дали съм адекватна?
По отношение на темата-пълна упойка, нямам база за сравнение, но с изключение на болката при кашляне долу, другото си беше много поносимо.
БИБОШКА-виждам, че разбираш-може ли после да ти задам 2-3 въпроса на лични?
Благодаря.

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 19:14 от ЧЕРВЕНАТА SHARK-ЧИЦА!!!

# 56
  • Мнения: 4 806
когато ме подготвяха в болницата за евентуално секцио и подписвах разните му там документи, аз избрах пълна упойка. Родих си нормално, просто беба тръгна в нощта преди насроченото евентуално секцио.
Аргументите ми за избора бяха тези, че аз самата трудно ще понеса присъствието на самата операция. Ужасяваше ме мисълта за звука на инструментите. Тогава, обаче идея си нямах по въпроса за разликите между пълната и спиналната упойка. Към днешна дата: пак бих избрала естественото раждане. Ако се наложи да се прави секцио - сигурно ще е по спешност пак ще е с пълна упойка. За съжаление засега подобни мисли не са актуални за мен.

# 57
  • Мнения: 660

Спомням си, че докторът ми ме накара да му каза последните цифри от ГСМ- а ма на мъжото-това за проба ли го е правил? В смисъл, дали съм адекватна?

Ми-и  newsm78 - ако не е набрал тутакси номера да си поръча бутилка Уиски ( hahaha), най-вероятно го е направил за проба - всеки лекар си измисля свои прийоми за този тест. На мен ми стига да си каже името (ориентация за личност) и годините (ориентация за време) и да си изплези езика (дали не са засегнати някои нерви); във всеки случй има смисъл да се проверява чрез информация, която предварително е известна на лекаря - иначе как ще разбере, дали се ориентираш правилно? Може да питаш, разбира се, но все пак не претендирам да знам всичко. Ако мога, ще помогна с каквото мога.

# 58
  • Мнения: 46 565
Мен нищо не са ме питали при излизането от пълна упойка, родих при същия лекар ( на ЧЕРВЕНАТА SHARK-ЧИЦА)  Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 1 942
biboshka  blagodarq ti za cennata informaciq,ot tova koeto kazva6 razbiram,4e nai dobre e ob6ta upoika venozno,taka li?  newsm78

Не, аз лично не намирам общата за по-добра при секцио - виж постинга ми на 1-ва стр. Според мен тя трябва да се прилага само в спешни ситуации (липса на време или техническа възможност за поставяне на спинална).
Казвам, че ако избереш обща, ще ти сложат венозно приспивателното и дотам ще ти бъдат спомените. Следващият спомен е събуждане с една тръба в устата, която махат веднага щом се убедят, че можеш вече да дишаш сама. Въпреки че в този период на излизане от анестезията пациентите са в съзнание и са контактни, понякога по-късно някои от тях губят спомените си за тези моменти /от лекарствата е/.

Ами не е така. Събудих се в интензивното /всички след секцио изкарват един ден там/. Бях свежа, отпочинала и нямаше никакви тръби. После ми дадоха стрепсилс да не ми драще на гърлото и всичко беше ОК.

# 60
  • София
  • Мнения: 3 688
родих със епидурална,защото не беше планово секциото,но незнам мисля че не бих избрала пълната

# 61
Здравей! Гледам че ти си в същата фаза на бременността като мен. И аз като теб си мисля по въпроса за упойката. Първото ми раждане беше със спинална. Не може да се каже че е най-прекрасното нещо на света, но със сигурност не бих избрала пълната при второто. Просто си в съзнание и виждаш бебчето си и чуваш разговорите и т.н. Освен това там, където раждах (Майчин Дом Варна), пълната изобщо не я практикуват. За болката, бих те посъветвала при първите усещания за болка да искаш обезболяващо, за да може навреме да подейства. Успех и стискам палци, защото мен сега ме е страх много повече от първия път!

# 62
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Казвам, че ако избереш обща, ще ти сложат венозно приспивателното и дотам ще ти бъдат спомените. Следващият спомен е събуждане с една тръба в устата, която махат веднага щом се убедят, че можеш вече да дишаш сама. Въпреки че в този период на излизане от анестезията пациентите са в съзнание и са контактни, понякога по-късно някои от тях губят спомените си за тези моменти /от лекарствата е/.
Идея си нямам дали са ми слагали тръба, аз нищо не съм усетила  33uu Обаче ме приспаха след като извадиха бебето- за да не поглъща и то от пълната упойка. И вторият път ми казаха, че само при нужда ще ме упояват и то след като извадят бебето.

# 63
  • Мнения: 962
A bihte li mi kazali ne6to pove4e za ob6tata upoika ili da mi dadete nqkakav link  Praynig  Praynig  Praynig

# 64
  • Варна
  • Мнения: 478
Ако психически си готова да понесеш спинална упойка и да чуваш всичко по време на операцията от рода на;СКАЛПЕЛ,НОЖИЦИ,ИГЛИ,ТАМПОНИ и др.подобни може да опиташ.Аз раждах с пълна упойка и може би пак бих предпочела нея.

# 65
  • София
  • Мнения: 6 810
Ако психически си готова да понесеш спинална упойка и да чуваш всичко по време на операцията от рода на;СКАЛПЕЛ,НОЖИЦИ,ИГЛИ,ТАМПОНИ и др.подобни може да опиташ.Аз раждах с пълна упойка и може би пак бих предпочела нея.
Всъщност не чуваш нищо такова! Peace Не е като по филмите, работят без подобни реплики.  Laughing
Аз не чух и 2 реплики по време на операцията от оператора и асистентката. Освен, че тя каза -Хайде, честито девойка!, накрая. А и два пъти акушерката пита да слага ли антибиотик. Основно си говорих с анестезиолога, т.е. единственият разговор в залата беше нашия. Laughing

# 66
  • Мнения: 4 621
Аз бях със спинална и смятам, че това е по-добрия вариант. Виждаш си веднага детето, самата операция не трае дълго. След това има момент, в който трепериш като лист, но това е за кратко и не е болка за умиране Wink Постепенно действието на упойката преминава и всичко си идва на място. Поне при мен нямаше нито главоболие, нито други странични ефекти.
Успех каквото и да решиш Hug

# 67
  • Мнения: 2 471
Да ви кажа, като се събуждах от общата упойка имах чувството, че всички ми говорят наопаки. Все едно връщате лента на зад. Според мене, трябва задължително да се консултираме с лекар, преди да вземем решение каква да е упойката.
Успех на всички мамета, които ще си гушнат скоро рожбите. Както и да родите, монава и заминава. Болката се забравя, остава едно малко слънчице  bouquet

# 68
  • София
  • Мнения: 6 192
Аз родих със спинална. Глава не ме е боляла. Раздвижих се и се възстанових много бързо.
За майките, които се страхуват, от това че ще чуват всичко по време на операцията и шума от скалпели, ножици и т.н. - нямаше нищо такова - чух и видях бебето си. А за какво си говореха докторите чух само накрая, когато ме шиеха и си говореха за видовете конци, но бебето вече беше отнесено.
Също така си спомням, че когата ми правиха изследванията преди секциото при консултацията с анестезиолог ми беше обяснено, че от години пълна упойка се прилага само ако има опасност за живота на майката или на бебето в противен случай не е препоръчителна.

Успех на всички мамета, които ще си гушнат скоро рожбите. Както и да родите, монава и заминава. Болката се забравя, остава едно малко слънчице  bouquet

  bouquet

# 69
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако психически си готова да понесеш спинална упойка и да чуваш всичко по време на операцията от рода на;СКАЛПЕЛ,НОЖИЦИ,ИГЛИ,ТАМПОНИ и др.подобни може да опиташ.Аз раждах с пълна упойка и може би пак бих предпочела нея.
Всъщност не чуваш нищо такова! Peace Не е като по филмите, работят без подобни реплики.  Laughing
Аз не чух и 2 реплики по време на операцията от оператора и асистентката. Освен, че тя каза -Хайде, честито девойка!, накрая. А и два пъти акушерката пита да слага ли антибиотик. Основно си говорих с анестезиолога, т.е. единственият разговор в залата беше нашия. Laughing
Потвърждавам- не се чуват такива реплики. Напротив, на мен ми беше интересно; имах възможност и да говоря с лекарите.

# 70
  • Мнения: 14 654
aз също не съм чула по време на операцията имената на разни инструменти,но през цялото време хирургът си псуваше "пу да е*а мама му,!пу да е*а мама му"и по едно време взе да се кара на асистента "не така бе момче,не се пуска така",и накрая "дай ,дай да шия бързо че карат една с перфорация", ей такива неща чувах аз.после видях бебето да пишка още преди да проплаче

# 71
  • Linz
  • Мнения: 11 619
aз също не съм чула по време на операцията имената на разни инструменти,но през цялото време хирургът си псуваше "пу да е*а мама му,!пу да е*а мама му"и по едно време взе да се кара на асистента "не така бе момче,не се пуска така",и накрая "дай ,дай да шия бързо че карат една с перфорация", ей такива неща чувах аз.после видях бебето да пишка още преди да проплаче

Shocked А стига, бе! Къде си раждала? ooooh!

# 72
  • Мнения: 14 654
в света софия,искам само да кажа че въпросният лекар е много добър специалист и досега ходя на прегледи при него.никога не съм имала проблеми с операцията и белега не е грозен . благодарение на него детето ми се роди живо,а това че си псува-въпрос на стил...

# 73
  • Мнения: 133
Aз също ще раждам със секцио през септември и още от сега се колебая за упойката. Всяка си има и плюсове, и минуси. Първите ми две раждания бяха по естествен начин, но сега просто се налага секцио и сякаш се страхувам по-вече от секциото, простото защото не съм го пеживяла.  И след като прочетох всички мнения, засега мисля че съм по-склонна да съм със спинална, може би най-вече за това че е по-безвредна за бебето, а пък за болката... надали ще е по-силна от тази при нормално раждане. Не знам със сигурност. Всяка решава сама за себе си. Ще се консултирам и с доктора си - имам му пълно доверие.

# 74
  • Мнения: 1 391
Спиналната според мен е по-добрия вариант. Не натоварва толкова сърцето, по-добре е и за бебето. Пуска постепенно и няма някакви ужасни болки. В съзнание си и си виждаш бебето. Аз съм много доволна, че си избрах таква упойка, момичетата с  пълна изглеждаха доста по зле при събуждането.

на това мнение съм и аз. Родих със спинална, видях момиченцето ми, целунах я мокричка, нищо не усещах, всичко разбирах, веднага след секциото ме срещнаха с роднините ми, както си бях на масата, да ме зърнат, и после вече последва излизането от упойката, пиеш много вода, болезнено е , схванати са ти краката, в началото нищо не чувстваш, лека полека се оправят, и така,
мисля че излизането от пълна упойка е много по-гадно /правили са мит акава при операция от апендицит/
не знаеш на кой свят си и кво става

# 75
  • Мнения: 1 391
Ако психически си готова да понесеш спинална упойка и да чуваш всичко по време на операцията от рода на;СКАЛПЕЛ,НОЖИЦИ,ИГЛИ,ТАМПОНИ и др.подобни може да опиташ.Аз раждах с пълна упойка и може би пак бих предпочела нея.

няма нищо такова
Говорехме си с анестезиолога /единствения ни разговор/ смяхме се, наистина беше забавно направо, те си правеха нещо, аз даже изобщо не се вниквах какво, но нямаше нищо стресиращо
Накрая чух - ау какво хубаво момиченце, дай й да си го види, и така

Наистина има треперене, за кратко минава

# 76
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Здравейте майки-многознайки Simple Smile,
Обръщам се към вас за един съвет. Предстои ми второ раждане и поради физиологията ми ще трябва пак да раждам секцио. Първият път раждах с пълна упойка преди 1,7 месеца. Сега обаче се замислям за плюсовете и минусите на местната упойка. При пълната стресът от силната болка, която усетих като се събудих беше непоносим, едва успявах да дишам и много ме болеше. Чудя се какво е усещането при другата упойка, дали постепенно болката и усещането за нея се засилват или пак така внезапно те връхлитат. Иначе от лекарят съм много доволна и ако пълната упойка не е по-вредна от местната ще предпочета да заложа на вече изпробваното, но ако възстановяването и натоварването върху организма са по-по- леки ще мисля за друг вариант.
Предварително благодаря за споделения опит и мненията ви!

Аз също раждах с пълна упойка, но нито за миг не съм усетила страшна болка, нито пък съм имала проблеми с дишането! Вероятно всичко зависи от организма на жената.

# 77
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
За мен няма нищо по-хубаво от това да видиш детето си веднага щом го извадят.
За местна и съм доволна от местната.

# 78
  • Мнения: 2 956
И аз бях по спешност с пълна упойка. Опитите да ми сложат спинална с увенчаха с неуспех тамън 4 пъти...или анестезиолога е бил некадърен ,или и аз незнам...обаче да ви кажа имам още 1 операция ( не раждане) с пълна упойка на корема и двата пъти как ми я слагат упойката незнам ,но се събуждах по едно време  #Crazy и пак ме приспиваха  Sad а и след това болката е ужасна  ooooh!

# 79
  • софия
  • Мнения: 495
az razdah c epiduralna i posle mi sloziha palna.izlizaneto ot upoikata e uzasno

# 80
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Пълна  Peace
Не ти хакват в гръбначния стълб игла, само във вената на ръката ти я слагат, а пък ако ти вече имаш абокат там, още по - лесно:)
Не чувстваш как те режат и дърпат, за мен беше много натоварващо точно това.
Съгласна съм.Аз имам опит само с пълна де, но и нямах друг избор тъй като беше по спешност.Не мисля, че бих издържала да чувам всичко Tired

# 81
  • София
  • Мнения: 250
Няма място за колебание, момичета. Ако ви предлагат избор, изберете спиналната.
2 пъти секцио със спинална, имам и една гинекологична операция с пълна, така че съм "пробвала" и двете.
Сигурно има и някакви изключения, но реплики от рода на "скалпел" и други такива няма, а и нали си го избирате в 98% от случаите доктора, не е някой от къра...
Анесетзиолога си говори с вас през цялото време, майтапи, зодии и какво ли не, за да не се шашка човек. Освен това след като извадят бебето могат да ви приспят ако искате  (и двата пъти ми предложиха, при положение, че двете ми секциа са в различни болници със седем години разлика).
Това за ужаса от мисълта за отворения корем няма да го коментирам, не го разбирам. Честно казано на мен лично ми е по-неприятна мисълта да лежа с отворен корем и да не съм в съзнание, не че мога да контролирам нещо, ама все пак.
Всичко за болки и ужасии е фолклор, болката зависи от обезболяването, а според мен до известна степен и от личната мобилизация на човек, при спиналната просто те отпуска постепенно, само лошотот е че те отпуска от корема към краката...
А за медицинските показания, не се чувствам компетентна да обясня, макар че съм изчела много  -  четете ако се съмнявате, в началото на темата някой беше обяснил много интелигентно, пък и в цял свят от години се ползва и предпочита спиналната, просто коментарите са излишни. ..
Съжалявам ако съм повторила за 100тен път нещо, нямах нерви да изчета всичко до тук, но просто не се стърпях - мине се не мине и се появи тая тема и все едно и също се дъвчи, та и аз рекох да се разпиша  Wink

Общи условия

Активация на акаунт