Милано - 8

  • 87 410
  • 753
  •   1
Отговори
# 360
  • Milano
  • Мнения: 3 690
macapisa, много ми е приятно да прочета че сте си изкарали чудесно на всички места от ваканцията.

До Бергамо и Варенна не стигнахте ли?


Coperto, най-кратко е такса обслужване (сервиз), включен е и хляба.

Happy hour за който спомена не е вечеря.

В определените от заведението часове (18-21 най-често), заедно с коктейла който пиеш имаш и бюфет за замезване - хапки, маслини, парченца пица, аранчини, и т.н. - зависи от мястото.

Отличен вариант за хора излезнали да пият нещо и да замезят Laughing.
Извън тези часове ще си платиш същата цена (или почти) без бюфет.


 

В някакво селце на юг от Милано, Montebello della Battaglia, запазих апартамент през Airbnb, дано да е читав.

Много сте далеч - на ок. 70км от Милано, в провинция на Павия.
Как смятате да се придвижвате?


При запазването на хотели - минете с ''мишката'' върху вида карта, която използвате.
Най-често се появява текст, че хотела си запазва правото да блокира определена сума.

На мен не ми се е случвало.

Тифани, видях въпроса ти за Алиталия в друга тема.
Питай какво те интересува.

Имай предвид, че при Алиталия (освен ако няма някаква промяна в последните 2г) първо минава преауторизацията на картата и после плащането - т.е. ти се блокира двойна сума - или поне при кредитните карти е (беше) така.


# 361
  • In transit
  • Мнения: 11 934
Реджи, лятото в Асти не ни взеха коперто в едно ресторантче, въпреки, че в менюто беше отбелязано. Възможно ли е защото си бяхме поръчали само паста? Досега не ми се беше случвало и ми стана интересно каква може да е причината.

# 362
  • Мнения: 606
Реджи,не ни стигна времето😊А имахме и още една граница да минаваме😊Плановете са едно,а изпълнението-съвсем друго нещо😉Въореки това сме много впечатлени от видяното.
Наистина -и при нас на едно кафене на главната улица седнахме поръчахме сладолед ,сандвичи и също нямаше коперто🤔

# 363
  • Вестерос
  • Мнения: 38 338
Реджи, точно навреме се появяваш като спасителка. Луднах да чета инфо, смятах да звъня утре на телефоните. Hug
Скрит текст:
Ще купувам билети за баба ми и дядо ми. Искат с алиталия, че им е най-удобно като часове. До сега купувахме през юзитколорс, но вече там продават само с ръчен багаж, а те ще са с куфари. Реших, че ще е най-добре от сайта на Алиталия да купя с картата си. Не мога да се ориентирам за чекирането обаче. Ако взема по-скъпите с чекиран куфар, място и някакви мили ( които нямам идея за какво са, май някакъв клуб да трупаш точки), дали трябва аз да ги чекирам онлайн (като на уиз и раян) или те безплатно на летището ще се чекират и вземат бордните карти? Последно с алиталия те пътуваха февруари и си беше всичко нормално с чекирани куфари и си взеха бордните карти от летището.

# 364
  • Milano
  • Мнения: 3 690
Тифани,

Скрит текст:
Само тези с тарифа лайт (тези, които са само с ръчен багаж) трябва да се чекират задължително онлайн, на машините, на мобилни устройства, но не на гише.

Всички останали, в т.ч. и баба ти и дядо ти, както желаеш.

Деня преди полета, отваря чек-ин онлайн. Можеш да ги регистрираш, да им избереш место и те да отидат на летището да предадат само багажа на съответната лента дроп офф (ако няма, на бизнес класа).

Ако искаш в деня на пътуването си чакаш и се чекираш нормално на гишето.

пп. ако не бъркам дори да си направила онлайн чекиране пак преиздаваха бордната карта, като оставиш багажа.

Милите са ако имаш карта за frequent flyer.


Mен ме влудиха преди 3-4г и сега ги избягвам - смениха ми часа на полета точно 6 пъти - за съжаление беше с прекачване в Рим, трябваше да вземам хотел за 1 нощ на връщане понеже изпусках последният  полет за Линате с промените им.

Често стачкуват и нерядко отменят полети.


macapisa за сандвичи и сладолед няма коперто.


Mikkey, мислех да мина с едно опростено обяснение за ''coperto'', което е трудно разбираемо от туристи понеже съществува само тук.

Премахнато е в област Лацио от 2009. Уж било незаконно и щели да го премахват, но още не са.

Още от Средновековието съществува - тогава е била ''такса'', за тези които си носят храната от вкъщи да могат да седнат да я консумират в съответното заведение, клиентите не са плащали.

Под ''коперто'' сега се има предвид всичко което е необходимо за 1 клиент - чинии, вилици и т.н., чаша, салфетка и покривка, панера с хляба.

Уж казват, че било разхода за химическо чистене на покривки и салфетки, тока за миене на чиниите в миялните, за евентуални счупени чаши и т.н.


И затова на туристите им се казва ''сървис такс'', да им е по-лесно за възприемане. Simple Smile

В крайна сметка такава няма, като в други страни, където е около и над 20% от сметката, защото сервитьорите са на заплата, а не на %.

Срещала съм на някои места обаче - във Венеция и в Брера.

Някои ресторанти могат да решат и да не го прилагат - напримет в обедни менюта и т.н.

В ресторанта, в който обичам да ходя в Брера никога не съм плащала коперто - вземам от нещата в обедното меню.

Във Верона за мое учудване под ''коперто'' в бележката имахме само 1 евро (а бяхме 3-ма).

Така, че...нямам точен отговор - по усмотрение могат да го направят.

# 365
  • In transit
  • Мнения: 11 934
Реджи, благодаря за изчерпателния отговор!

# 366
  • Вестерос
  • Мнения: 38 338
Много ти благодаря!!!

# 367
  • Мнения: 606
И аз благодаря!
Вече ми се изясни малко защо на места вземат такса,на други- не😊.

# 368
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Скрит текст:

В някакво селце на юг от Милано, Montebello della Battaglia, запазих апартамент през Airbnb, дано да е читав.

Много сте далеч - на ок. 70км от Милано, в провинция на Павия.
Как смятате да се придвижвате?

Смятаме да наемем кола. И собственичката на апартамента, който запазих, това ме посъветва - да сме с кола, тъй като в селцето няма кой знае какъв обществен транспорт. Така или иначе, с три деца, почти винаги наемането на кола ни излиза като използване на друг вид транспорт.

# 369
  • In transit
  • Мнения: 11 934
Скрит текст:

В някакво селце на юг от Милано, Montebello della Battaglia, запазих апартамент през Airbnb, дано да е читав.

Много сте далеч - на ок. 70км от Милано, в провинция на Павия.
Как смятате да се придвижвате?

Смятаме да наемем кола. И собственичката на апартамента, който запазих, това ме посъветва - да сме с кола, тъй като в селцето няма кой знае какъв обществен транспорт. Така или иначе, с три деца, почти винаги наемането на кола ни излиза като използване на друг вид транспорт.
А къде мислите да празнувате НГ?  Аз се замислих да идем към лаго Изео, ама се чудя дали няма да умрем от скука по НГ?

# 370
  • Пловдив
  • Мнения: 40 849
Извинявай,Реджи...това не го схванах  Blush
При запазването на хотели - минете с ''мишката'' върху вида карта, която използвате.
Най-често се появява текст, че хотела си запазва правото да блокира определена сума.

# 371
  • Milano
  • Мнения: 3 690
Извинявай,Реджи...това не го схванах  Blush
При запазването на хотели - минете с ''мишката'' върху вида карта, която използвате.
Най-често се появява текст, че хотела си запазва правото да блокира определена сума.


Да вземем например хотела, за който говорихте по-горе:

https://www.booking.com/hotel/it/hotelflorencemilano.it.html

Там, където са картите които приемат за плащане: застани с ''мишката'' на някоя от тях.

В случая текста е "х-л Florence приема тези кредитни карти и си запазва правото да задържи временно някаква сума преди пристигането ви''.


Ресторантите преди Коледа, Нова Година и т.н. празници излагат на ветрината празничното меню с цената му.

Харесайте си го и после запазете.

Има толкова много ресторанти от различен клас.

Ето някои примери:

http://www.capodannoamilano.it/ristoranti_capodanno_milano.php


Чоколина, ако ходите до Милано може да оставите колата на някой паркинг на метрото, които са евтини - до 5ч- 1,50 евро. На вас идвайки откъм Павия ви е удобен този на Фамагоста или Ромоло.



Нещо за което ме питаха и не го видях на 1 стр. (със сигурност ще го забравя до новата тема) Laughing:

http://www.wheremilan.com/discover-milan/essentials/milan-tourist-museum-card/


Мими, ако искаш го включи.

# 372
  • Вестерос
  • Мнения: 38 338
Аз си взех такава карта. от ГАМ  я купих. За съжаление само на 3 места минах с нея Simple Smile

# 373
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не знам все още за Нова година със сигурност.
Засега имам идея за цирк Simple Smile, освен това търся ресторантче, където да хапнем и може би ще я посрещнем на площада (малко се притеснявам от струпвания на хора с шантавите авто-терористи напоследък, та мое и да го пропуснем това).

Пак за рент-а-кар-ите имам въпроси:
1. Полетът ни наобратно е в 8.25, което значи, че ще се наложи да върнем колата преди часовете, в които отварят офисите им. Имате ли опит с такова връщане на ключове и документи (неприсъствено)?
2. Ако решим да върнем колата предната вечер и да спим в Бергамо, има ли шатъл или друг обществен транспорт до летището? А каква е цената на таксито от центъра на Бергамо до летището?
2. Цените са безумни - тези, които искат що-годе нормален наем, блокират като депозит по кредитната карта сума от порядъка на 2000-3000 евро. Знаете ли компания, която да не блокира пари по кредитната карта или поне депозитът да е разумен - 300-400 евро, не повече?

# 374
  • Пловдив
  • Мнения: 126
Europcar, 300 евро е депозита.
И тук да попитам, искам да пътувам другия петък 27, но ще има национална транспортна стачка. Дали отменят полетите или има просто големи закъснения?

Общи условия

Активация на акаунт