Нашите любими торти – глазури, покрития и фигурки за тях – 138

  • 97 317
  • 754
  •   1
Отговори
# 675
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 757
Здравейте момичета, да питам и тук макар че темата не е точно за това...
Издирвам рецепта за пандишпанов кекс, която да е сполучлива и да се прави лесно... Имам едни спомени от моето детство за един кекс с много малко продукти, който като се печеше миришеше божествено... Кекса беше много ароматен и пухкав, но не така "воднист и мазен" както повечето сегашни рецепти... Лошото е, че не съм запазила рецептата, а всички рецепти, които имам и които пробвах от интернет не са на този кекс... Повечето рецепти не ми се получават винаги, не винаги се изпичат и бухват нормално... А и вкусът не е същия, не е този аромат на чист кекс... Това кекс с мляко, олио, ябълки, канела, вода или безалкохолно и какво ли още не, не ми е по вкуса... Не е това което искам от един кекс... Единствено харесвам малко орехи и миризмата на портокалова кора, макар че в кекса от детството ми нямаше и това... Satisfied Даже не съм сигурна дали имаше и набухвател...
Наскоро в една фурна си бях купила малко кексче което се доближаваше по вид и вкус на кекса от детството ми, но няма как да отида и да питам как е направен и с какви продукти... Stuck Out Tongue Closed Eyes
Ако някой има такава рецепта, нека я сподели...Flowers Hibiscus
Правенето на класически пандишпан не е лесна работа, особено ако няма човек опит в смесването на белтъци и жълтъци. Не съм сигурна, че точно това е твоят кекс, но понеже рецептата е много доцра, можеш да пробваш дали ще ти се получи http://vaklina.blogspot.com/2011/05/blog-post_4493.html?m=0

А това е кексът от моето детство Simple Smile с лимонада  Mr. Green http://cooks-and-bakes.com/вид-ястие/десерти/кексове/кексът-на-мама

# 676
  • Мнения: 6 987
Здравейте момичета, да питам и тук макар че темата не е точно за това...
Издирвам рецепта за пандишпанов кекс, която да е сполучлива и да се прави лесно... Имам едни спомени от моето детство за един кекс с много малко продукти...................
Не знам дали е това, което търсиш, но не пречи да пробваш.

5-6 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. брашно
щипка сол
ванилия
(1 ч.ч. е 200 мл)
Разбиваш яйцата със захарта, солта и ванилията, докато сместа се сгъсти и поне утрои обема си. Това е някъде около 8-10 минути на най-бързата степен на миксера. Пресяваш брашното и го добавяш лъжица по лъжица към яйцата като бъркаш с шпатула или дървена лъжица много внимтелно, за да не спадне сместта. Изливаш в намазана с олио и поръсена с брашно форма за кекс и печеш в предварително загрята на 180 С фурна. За около 20-ина минути би трябвало да е готов, но всеки си знае фурната най-добре. Наблюдаваш и пробваш с клечка за готовност.
Ако го правиш в продълговата кексова форма или обикновена кръгла тава можеш да избегнеш подмазването с олио и брашно и да сложиш хартия за печене.
Ако се притесняваш, че няма да се вдигне към брашното можеш да добавиш 1 ч.л. бакпулвер.

# 677
  • Мнения: 4 743
ani_d; 2в1, благодаря момичета, ще пробвам още утре единия кекс, а после и другия... Само да питам вие кекса с включен вентилатор ли го печете или без?

# 678
  • Мнения: 6 987
Аз пека с вентилатор като в началото само с долен нагревател, а към края включвам и горния, но това е, защото имам проблем с фурната и съм установила, че така се изпича най-добре и равномерно.
Всяка домакиня си познава фурната и трябва да се ориентира по нея. Времето също е ориентировъчно. На някои ще се изпече за 20-25 мин., на други за 30. Просто наблюдаваш и пробваш с клечка.

# 679
  • Norge
  • Мнения: 2 311
И аз да не остана назад  Joy

Пътечке, момичетата и двете са те упътили. Hug

Лично аз намирам за много лесно помненето на тези пропорции:

1 яйце
20 г захар
25 г брашно
ванилия

Увеличаваш пропорционално според това, колко голям блат искаш да изпечеш.

Никога не ползвам вентилатора. Пека на 160*C повече от половин час - до 45 мин.

Разбивам яйцата цели, не деля на белтъци и жълтъци.
Ако формата за печене е със свалящ се обръч, не я третирам по никакъв начин, просто изсипвам сместа в чистата форма.


Ани, убий ме, никога не съм опитвала кекс с лимонада  Hug
Но лимонада обичах.
След новия 9. Септември си купих отново, казах си, ахааа! ето я най-после. Аууууууу  ooooh!
На цвят обаче, не може да им се отрече, я бяха докарали.  Mr. Green

# 680
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 757
Ммммдааа, права си Нелка, че днешната лимонада, няма нищо общо с тази от детството. Както и много други неща Sad Аз никога не съм я обичала, както и нищо, което е сладко газирано, дори и като дете, когато всички се радваха на така недостъпната кока кола Simple Smile аз предпочитах компота на баба Simple Smile)) Но кекса с лимонада беше друга работа. Сега го правя на децата с газирана вода, защото ми се вижда най-безобидна Simple Smile
Пандишпана го харесвам само в торта. Като кекс не мога да гж ям... пресяда ми Simple Smile)

# 681
  • Norge
  • Мнения: 2 311
И аз съм така с пандишпана, Ани. Тук имат един израз, че храната расте в устата ти, в смисъл, не можеш да я преглътнеш. Та по същия начин с гол пандишпан. Но иначе ми е вкусен и понякога го пека на тънка платка, като го оставям да стане на сухар в слаба фурна. Тогава може да се яде. Нещо като мързеливи бишкоти. Simple Smile

За лимонадата не, че коооой знае колко съм примирала за нея, но някак ми даваше едно чувство за нещо чисто. И, по-странното, създаваше ми усещане за ситост, което не получавах от други газирани напитки.
Когато решавах да сваля кило-две (тогава нямаше нужда от повече  Mr. Green), изпивах по малко лимонада и гладът се засищаше.

Сегашните безалкохолни не ги познавам. Освен Тоник Heart Eyes Heart Eyes
То е ясно какво може да има в една такава бутилка, но някак старите поне не миришеха на химически комбинат.  Close
За газираната вода си права.  Hug

# 682
  • Варна
  • Мнения: 12
Здравейте, бих искала да направя торта за рождения ден на сина ми. Моля да ми кажете от къде да си закупя такива дебели подложки, как да направя такъв прекрасен ръб на тортата, крем който да е достатъчно стабилен за да не се "разпльокя" и разтопи под фондана но и да не бъде шоколадов, и още нещо защо този фондан ми се напуква, използвам на вижън.  Благодаря предварително на всички отзовали се. Прекрасен ден ви желая Simple Smile

Скрит текст:

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 16:57 от Не се сърди, човече

# 683
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 687
Нелка благодаря ти много за рецептата .Heart
dekamer Под фондана слагам маслен крем ,до сега не ми се напуквал фондана а съм от тези които се учат сега .За ъглите ползвам "side scraper "извинявай незнам как се казва на бг език ,ползвам и ето това :
https://www.therange.co.uk/cooking-and-dining/baking/baking-acce … -smoother/#823376
Но ще се радвам и другите момичета да споделят ако трябва и още някой уред да си закупя Grinning

# 684
  • Norge
  • Мнения: 2 311
СветлеHug


Декамер, тези дебелите подложки (drum), би трябвало да ги има във всеки реален и онлайн магазин, който продава сладкарски стоки.
Примерно: http://hitrini.com/category/50/podlozhki.html

Под фондана ползваш маслен крем - варен или суров, в тази тема поне два пъти сме говорили за него, ако не греша.

Светлето ти е писала правилно за smoother. Ако искаш съвсем остри ръбове, а и за по-лесна работа, ползваш два броя: http://hitrini.com/product/44/shpatula-za-zaglazhdane-pravi-agli.html

# 685
  • Мнения: 14 851
Момичета,трябва ми съвет и помощ за една торта с трактор отгоре. Не е за дете,за мъж е. За 05.03 трябва да е готова и от сега събирам идеи. Иска ми се тракторчето да е от фондан,но не знам дали ще се справя. Има ли някъде клипче или схема,по която да се водя?

# 686
  • Мнения: 6 987
Anyyyone, виж това дали би могло да ти помогне.

# 687
  • Мнения: 14 851
Да,благодаря много! 🌺

# 688
# 689
  • Мнения: 402


Привет от мен! Тази торта правих наскоро  за РД . Така и не се научих да измазвам равно и да имам гладки ръбове. Ще се радвам на съвет.

Общи условия

Активация на акаунт