За леките наркотици и масовата употреба

  • 59 911
  • 1 192
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 232
Що ви пука? Ту така, ту иначе. Нали строго моралните от присъстващите и така няма да посегнат, кое ви притеснява ако е легална?  Заклеймили сте потребителите в не-хора. Вие нали сте застраховани?

За разлика  Andariel
съм пробвала/употребявала или както искайте там го наричайте  Wink

За алкохола какво като го пийваме да казваме на децата че всичко си е тамън и да експерементират на воля 'възможностите' и усещанията си с алкохола    Laughing
тези които пушат сигурно с голям кеф ще премат че детето им пуши или   Sunglasses  ?!  




.

НИкакъв проблем нямам с това, аз. Да пуши марихуана, колкото си иска.  Само да не пие алкохол и да не пуши цигари. Ако разбера, че пуши тютневи цигари, много ще ми стане неприятно.

72 страници сте изписали, изпуснах ви дирята.
Алкохола е забранен уж, за лица под 18г. Цигарите не са, но ако зависеше от мен и тях бих забранила. И не, това не спира младежите да ги използват, но все пак има някакви ограничения, които ако се контролираха по добре от полицията щеше да е окей. А марихуаната, може да не води до бързо пристрастяване, но при използването и, младежите могат да се качат в кола да шофират, или да излязат на пътя замаяни и да ги бутне някой...
Затова предпочитам да е забранена, за да има все пак някакво ограничение. Въпреки, че те пак могат да се напушат. В България и антибиотиците са с рецепта, но се продават без. Бих приела, ако марихуаната се продава с зелена рецепта и е по трудно достъпна.

# 556
  • Варна
  • Мнения: 10 493
И цигарите са забранени до 18 г.

# 557
  • Мнения: 428
Шофирането е за над 18-годишни.  Mr. Green


А. приеми че съм тъпа, но твоята логика ми убягва.  Peace

В Португалия са имали ужасяващ проблем с хероиновозависимите и това е довело до драстичната за 2001 година мярка за пълна декриминализация, включително на твърдите дроги.

Всички пари харчени до този момент от полицията за вкарването на наркомани в затворите са пренасочени към програми за превенция.
Дилърите продължават да ги гонят. ТОЧКА. Резултатът е налице.

В Чехия количествата за притежание са толкова завишени, че дребните дилъри не попадат в нарушение. Гонят се само едрите риби.
Резултатите дотук са сходни с португалските.


Пък ето нека Славчето въвежда нов Сух режим, всички знаем какво стана с предишния.

# 558
  • Мнения: X
О, душко, това ли ти е зорът - да си отглеждаш мерудия в саксия! Ти не разбра ли, че всички неща, които пишете тук за това как тревата ще стане панацеята от използването на други дроги, не вървят? Дори не зная дали сами си вярвате на това, което пишете. Ако си вярвате - или сте пубери, или много надъхани. А ако не си вярвате, но го пишете - имате някакъв интерес, може и някой да ви плаща, за да правите пропаганда тук. Но точно в този форум няма как да стане да намерите поддръжници, освен една шепа потребители. Те може да се правят на много отворени, но бас лова, че когато опре до децата им, веднага ще обърнат мисленето. Както се казва - дума дупка не прави, а като опре до личното дете мисленето на един родител коренно се променя.  Та, оставИ я ти, таз песен лИбовна...

Виж, душко, досега от статията никой не извади цитат, че има причинно-следствена връзка, така че не на мене тия - претенции към авторите и учИ статистика - така няма да те баламосват или поне ще е по-малко. Но тогава много бързо ще изтрезнееш и няма да се връзваш на всяко нещо, което прочетеш.

    офф андариел, имам чувството че си някаква атакистка. Ти никога не говориш с фактология, а само отричаш всичко от позицията на аз си знам най добре. Когато нямаш реални аргументи ме обвиняваш в тролене и че някой ми плаща. Всички знаем кой на кого какво плаща и кой има интерес забраната да остане.

# 559
  • Мнения: 4 841
През деветдесетте, когато масово млади хора в големите градове мряха като мухи от дрога, беше доста срамно да се каже истинската причина за смъртта. Казваше се просто "нещастен случай", "скоротечно заболяване", "лекарите така и не разбраха" и прочие. Най-"смелите" стигаха до там, да кажат "самоуби се", без подробности.

Това по повод на изключително убедените съфорумки, че не познават изобщо хора, които са опитвали, не ли пък редовно консумирали или споминали се от дрога.

През деветдесетте си беше направо епидемия, след това дойде "модата" на комуните в Испания, и пак имаше легенди - че "децата" учат или работят в чужбина...

България е достатъчно малка, за да има някой с толкова капсуловано битие, че общите тенденции да не го засегнат по никакъв начин. По-скоро става въпрос за незаинтересованост и "широко затворени очи", както при повечето други социално значими проблеми (домашно насилие, битов алкохолизъм, сексуално насилие над деца и т.н.).

# 560
  • Мнения: 1 399
През деветдесетте, когато масово млади хора в големите градове мряха като мухи от дрога, беше доста срамно да се каже истинската причина за смъртта. Казваше се просто "нещастен случай", "скоротечно заболяване", "лекарите така и не разбраха" и прочие. Най-"смелите" стигаха до там, да кажат "самоуби се", без подробности.

Това по повод на изключително убедените съфорумки, че не познават изобщо хора, които са опитвали, не ли пък редовно консумирали или споминали се от дрога.

През деветдесетте си беше направо епидемия, след това дойде "модата" на комуните в Испания, и пак имаше легенди - че "децата" учат или работят в чужбина...

България е достатъчно малка, за да има някой с толкова капсуловано битие, че общите тенденции да не го засегнат по никакъв начин. По-скоро става въпрос за незаинтересованост и "широко затворени очи", както при повечето други социално значими проблеми (домашно насилие, битов алкохолизъм, сексуално насилие над деца и т.н.).
+1
Бях сериозно изненадана от реалните измерения на няколко семейни и съседски истории, когато ги погледнах с "нови" очи. Абсолютно вярно е, че по-открито за проблемите се говори едва от около десетилетие. Че и досега често се позамазват нещата.
Не разбирам фанатичния устрем да се забранява и отрича нещо, което съществува от хилядолетия. Дрогата няма да изчезне, нито в нашия живот, нито в този на децата ни - за да е толкова устойчиво присъствие (във всичките и форми) очевидно от нея нуждата не е отпаднала. Значи ще я има, а имайки я, ще бъде проблем за едни и бизнес за други.
Да, само декриминализирането би довело до някакъв реален резултат, защото това ще извади потребителите от спиралата, в  която са в момента, а те, противно на логиката на някои дами тук, не са марсианци, а съвсем нормални личности. С приоритети, характер, живот и т.н. извън зависимостта - и безчет опции да бъдат полезни и пълноправни членове на обществото. Да, да, не са важни, ако обаче не са твоите деца и роднини. Ако случайно станат осъзнаваш тъжната истина, че са осакатени не от дрогата, а от лицемерието, което приема алкохола за ок, тревата за престъпление.

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 14:29 от GatoNegro

# 561
  • Мнения: 19 318
През деветдесетте, когато масово млади хора в големите градове мряха като мухи от дрога, беше доста срамно да се каже истинската причина за смъртта. Казваше се просто "нещастен случай", "скоротечно заболяване", "лекарите така и не разбраха" и прочие. Най-"смелите" стигаха до там, да кажат "самоуби се", без подробности.

Това по повод на изключително убедените съфорумки, че не познават изобщо хора, които са опитвали, не ли пък редовно консумирали или споминали се от дрога.

През деветдесетте си беше направо епидемия, след това дойде "модата" на комуните в Испания, и пак имаше легенди - че "децата" учат или работят в чужбина...

България е достатъчно малка, за да има някой с толкова капсуловано битие, че общите тенденции да не го засегнат по никакъв начин. По-скоро става въпрос за незаинтересованост и "широко затворени очи", както при повечето други социално значими проблеми (домашно насилие, битов алкохолизъм, сексуално насилие над деца и т.н.).

През 90-те имам спомен, че пускаха документални предавания за наркомани, разясняваха за вредите. Дори и някакви хиперболизации да е имало за пристрастяването, на мен от онова време асоциацията ми на наркотични вещества си е останала за изпосталял и мръсен наркоман, който изнася покъщнината на родителите си, за да я продаде и да си купи дрога. Което ми е направило доста противна възможността да пробвам някога. Не ми се струва да е по-добре да "откриват" разни ползи в употребата на каквото и да е от веществата. Едва ли някой от мръсните и надупчени наркомани си е представял предварително, че ще стигне до там, ама стигат, следователно с пробване и започване всеки може да стигне. Няма нужда да се дават за светъл пример такива, които са се отказали благополучно или не са продължили с тежки наркотици след "леките", защото няма гаранция, че всеки започнал ще е такъв късметлия, пък хората обичаме да си мислим, че точно ние ще сме късметлиите.

Убедеността беше по-скоро, че не всеки има такива хора в близкото си обкръжение, защото това изисква общи интереси, обща среда и пр.

# 562
  • Мнения: 1 399
И си мислиш, че е имало само такива, като описаните наркомани? Или че филмите са те спрели?
Спрял те е да опиташ/продължиш характерът ти, евентуално щастливата случайност или не точно, да не си в такава среда и още ред субективни неща, които нямат много общо със медийното присъствие на дрогата. Иначе никой нямаше да пропие никога, при все че навсякъде има примери за бездомни алкохолици.

# 563
  • Мнения: 21 740
Шофирането е за над 18-годишни.  Mr. Green


А. приеми че съм тъпа, но твоята логика ми убягва.  Peace

В Португалия са имали ужасяващ проблем с хероиновозависимите и това е довело до драстичната за 2001 година мярка за пълна декриминализация, включително на твърдите дроги.

Всички пари харчени до този момент от полицията за вкарването на наркомани в затворите са пренасочени към програми за превенция.
Дилърите продължават да ги гонят. ТОЧКА. Резултатът е налице.

В Чехия количествата за притежание са толкова завишени, че дребните дилъри не попадат в нарушение. Гонят се само едрите риби.
Резултатите дотук са сходни с португалските..


Много хитро. Декриминализираш нещо и то ти изчезва от статистиките. Дилърите на дребно вече не извършват престъпление, никой не ги гони и всичко е наред  Simple Smile

# 564
  • Мнения: 19 318
И си мислиш, че е имало само такива, като описаните наркомани? Или че филмите са те спрели?
Спрял те е да опиташ/продължиш характерът ти, евентуално щастливата случайност или не точно, да не си в такава среда и още ред субективни неща, които нямат много общо със медийното присъствие на дрогата. Иначе никой нямаше да пропие никога, при все че навсякъде има примери за бездомни алкохолици.

Ами, разбрахме вече, че има много успели и богати хора, които редовно си употребяват алкохол, кокаин, трева и/или други видове дроги, ама кой може да ми гарантира, че и аз ще стана толкова успешна и щастлива наркоманка или алкохоличка? Спряла ме е мисълта, че съм карък, и ако реша да пробвам или да се поупражнявам с алкохол и дрога, има вероятност да свърша по-скоро като бездомните алкохолици и наркомани. Не, че сега няма вероятност някой наркоман да дойде по работа, да се ядоса за нещо, да ме пребие и да ми счупи носа, или да ме убие (и такива неща се случват), но това не е нещо, което зависи от мен. Имам контрол само върху нещата, които зависят от мен.

# 565
  • Мнения: X
Шофирането е за над 18-годишни.  Mr. Green


А. приеми че съм тъпа, но твоята логика ми убягва.  Peace

В Португалия са имали ужасяващ проблем с хероиновозависимите и това е довело до драстичната за 2001 година мярка за пълна декриминализация, включително на твърдите дроги.

Всички пари харчени до този момент от полицията за вкарването на наркомани в затворите са пренасочени към програми за превенция.
Дилърите продължават да ги гонят. ТОЧКА. Резултатът е налице.

В Чехия количествата за притежание са толкова завишени, че дребните дилъри не попадат в нарушение. Гонят се само едрите риби.
Резултатите дотук са сходни с португалските..


Много хитро. Декриминализираш нещо и то ти изчезва от статистиките. Дилърите на дребно вече не извършват престъпление, никой не ги гони и всичко е наред  Simple Smile

   Интересно как не са изчезнали статистики за тютюнупушене и алкохол.

# 566
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно, точно това са направили, което описах в темата - разтоварили са системата, защото затворите са препълнени. обаче го представят за нещо много положително. Ей, каква сила е маркетингитъ и пиарът покрай него! те ако са чакали да вземат парите от затворите, за да правят профилактика, значи работата е била много зле... с парите имам предвид. И пак не прочетох да е от декриминализирането. По-соро да е от програмите за профилактика. Обичам политиката! Не можете да си представите колко много неща човек може да  научи, ако обръща внимание върху подробностите и има поне някакъв санитарен минимум знания по статистика и малко икономика.

# 567
  • Мнения: 1 399
Точно, характерът, личността на потенциалния употребяващ са от ключово значение. И за почването, и за спирането, че и за успяването и пропадането също. В този смисъл разрешена ли е или не дадена субстанция не е от ключово значение за количеството хора, зависими от нея, а това е най-шумният аргумент на привържениците на пълните забрани.
Всъщност истината е,че едни хора правят много, много пари и статуквото ги устройва. Едни други са си затворили очите здраво и пищят за морал и либерастии. А за едни трети тепърва ще става грозно, защото проблемът с дизайнерските дроги е много по-сериозен, отколкото ни изглежда. И напълно нерешим на този етап от развитието на химията и международната политика.

# 568
  • Мнения: X
Именно, точно това са направили, което описах в темата - разтоварили са системата, защото затворите са препълнени. обаче го представят за нещо много положително. Ей, каква сила е маркетингитъ и пиарът покрай него! те ако са чакали да вземат парите от затворите, за да правят профилактика, значи работата е била много зле... с парите имам предвид. И пак не прочетох да е от декриминализирането. По-соро да е от програмите за профилактика. Обичам политиката! Не можете да си представите колко много неща човек може да  научи, ако обръща внимание върху подробностите и има поне някакъв санитарен минимум знания по статистика и малко икономика.

    Значи излиза че другите държави нищо не разбират от икономика и статистика. Ние не трябва да гледаме тях, а те трябва да гледат нас и да ни дават за пример за икономическо и социално развитие.

# 569
  • Мнения: 428
Точно декриминализирането освобождава парите за профилактика.
Не е трудно да се прочете какво струваше на Колумбия войната с наркокартелите.

Вярно ли ще сравняваме степента на опасност на дребните дилъри и на големите разпределители които живеят "в закона"?


А статистиката за починали от свръхдози, защото не ни изнася да вземем да я игнорираме.

Неоспорим факт е, че където забраните са най-строги дрогата е най-калпава и най-смъртоносна

Общи условия

Активация на акаунт